Προς το περιεχόμενο

Συμβατότητα "SSD SAMSUNG 970 EVO PLUS NVME M.2" με "ASUS MAXIMUS VII RANGER"


DNA180

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!!!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν Samsung 970 Evo Plus SSD 1.0TB M.2 NVMe τον οποίο θα τοποθετήσω σε μία Asus Maximus VII Ranger. Απ' ότι μπορώ να καταλάβω διαβάζοντας και το manual της μητρικής μου, ο συγκεκριμένος δίσκος πρέπει να είναι συμβατός αλλά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιου πιο ειδικού.

Αυτό που παρατηρώ εγώ ως διαφορά είναι πως ο SSD είναι "X4" ενώ στο manual της μητρικής μου, η θύρα "Μ.2" αναφέρει "Χ2"!!! Αν τελικά είναι συμβατός κατά τα άλλα, με αυτό "Χ2" της μητρικής και το "Χ4" του SSD, τι θέματα μπορεί να έχω;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θεωρω οτι θα εχεις καποιο θεμα ασυμβατοτητας,καθοτι ειναι backward compatibles οι δισκοι.

Εδω καποιες μετρησεις απο ενα παρομοιo εγχειρημα σε Ζ97.

https://techreport.com/forums/viewtopic.php?t=116789

Aπλα μπορεις να παρεις καποιον πιο φθηνο δισκο γιατι ουτως η αλλως δεν θα πιανει τις ονομαστικες τους ταχυτητες,εκτος και υπαρχει προοπτικη να μπει σε αλλο συστημα με υποστηριξη pcie 3.0

Ο samsung ξεκιναει απο τα 115 ευρω,μπορεις να βρεις απο 75 περιπου ευρω μεχρι και 90 ευρω μια χαρα επωνυμους.

https://www.skroutz.gr/c/88/ssd-sklhroi-diskoi/f/582930_909634_916680/960GB-1TB-NVMe.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&price_min=&price_max=90

Εδω ολα τα pcie versions.

1640762941_Screenshot2021-11-30at14-57-00PCIExpress-.png.2c6718e4bd3f3beef4b97fb3049fefdf.png

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/11/2021 στις 2:11 ΜΜ, DNA180 είπε

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν Samsung 970 Evo Plus SSD 1.0TB M.2 NVMe τον οποίο θα τοποθετήσω σε μία Asus Maximus VII Ranger.

Θέλετε για αποθήκη αρχείων ή για να είναι bootable για το λειτουργικό;

Στο manual κι εγώ μπερδεύτηκα λίγο. Εκτός της κάρτας γραφικών έχετε συνδεδεμένο και κάτι άλλο σε PCI-e;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητώντας το συγκεκριμένο θέμα και σε κάποιο άλλο forum, φτάσαμε στο συμπέρασμα ότι ναι μεν ο συγκεκριμένος SSD είναι συμβατός με τη μητρική μου και θα αναγνωρίζεται μια χαρά στην Μ.2 θύρα, θα λειτουργεί όμως στη μισή ταχύτητα λόγω ότι η Μ.2 της μητρικής μου είναι x2.

Έτσι, καταλήξαμε στο ότι για να μπορεί η συγκεκριμένη μητρική να εκμεταλλευτεί 100% τις δυνατότητες του συγκεκριμένου SSD, θα πρέπει να τοποθετήσω ένα "M.2 to PCI-eX Adapter" στην τελευταία PCI-eX της μητρικής μου, η οποία όπως θα δείτε και στο παρακάτω σχεδιάγραμμα από το manual είναι και x4!!!

spacer.png

Οπότε εκτός του συγκεκριμένου δίσκου, παρήγγειλα και αυτόν τον αντάπτορα της RaidSonic.

Αυτό που μένει να δω είναι αν μπορεί να κάνει boot από τον συγκεκριμένο δίσκο μιας και τον θέλω για κύριο δίσκο ο οποίος θα έχει το λειτουργικό. Απ' ότι μου μου είπε άτομο το οποίο το έχει δοκιμάσει σε παρόμοια μητρική, έκανε boot απλά ήθελε κάποια ρύθμιση στο BIOS.

Αν έχετε να προσθέσετε οτιδήποτε άλλο, είμαι όλος αυτιά!!! 🙂

Με τη σειρά μου κι εγώ θα ενημερώσω σχετικά με το αποτέλεσμα όταν θα παραλάβω τα προϊόντα και τα τοποθετήσω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DNA180 είπε

Αν έχετε να προσθέσετε οτιδήποτε άλλο, είμαι όλος αυτιά!!! 🙂

Κι εγώ τον ίδιο αντάπτορα χρησιμοποιώ στο pc μου! Κι αν δεν κάνει boot μην σκάτε, μπορείτε να κάνετε το κόλπο που έχω στον οδηγό μου και έτοιμος!

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά, μάλλον υπάρχει θέμα με την όλη διαδικασία... Ενημερώνω για να προλάβω μήπως κάποιος ακολουθήσει αυτά που έγραψα παραπάνω και φάει άκυρο!!!

Απ' ότι μου είπε κάποιο παλικάρι σε κάποιο άλλο forum και το βλέπω και εγώ στο manual, η τελευταία PCI-eX είναι 2.0 x4 και όχι 3.0 x4, άρα πάλι τη μισή ταχύτητα θα πάρω. Και μάλιστα λέει με χειρότερα αποτελέσματα λόγω υποδεέστερου encoding 8b/10b έναντι 128b/130b της Μ2.

Αν ανακαλύψω κάτι άλλο θα ενημερώσω εκ νέου...

Untitled-2.jpg

Επεξ/σία από DNA180
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Aπλα μπορεις να παρεις καποιον πιο φθηνο δισκο γιατι ουτως η αλλως δεν θα πιανει τις ονομαστικες τους ταχυτητες,εκτος και υπαρχει προοπτικη να μπει σε αλλο συστημα με υποστηριξη pcie 3.0

Οπως βλεπεις στο ειπα πιο πανω αλλα προφανως δεν εδωσες σημασια.

Γι αυτο και σου προτεινα να παρεις πιο φθηνο δισκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JDROGAS φυσικά και έδωσα σημασία στην απάντηση σου φίλε μου, απλά στη συνέχεια μου πρότειναν την λύση της PCI-eX με αντάπτορα, το οποίο είναι κάτι διαφορετικό από την ερώτηση μου περί συμβατότητας του συγκεκριμένου SSD με την M2 της μητρικής μου, για την οποία μου απάντησες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μία πρόταση να κάνω (βασικά με πρόλαβε ο al3x από το άλλο θέμα). Οι κάρτες γραφικών δεν έχουν και πολύ ανάγκη από μεγάλης ταχύτητας PCIe και μπορείτε να το δείτε εδώ. Τι προτείνω εγώ; Να βάλετε τη κάρτα γραφικών στη θύρα Νο. 2 (όπως είναι τώρα) και το δίσκο στη Νο. 4. Κάνοντας αυτό, λογικά θα τρέχουν και οι δύο σε PCIe X8 3.0, οπότε ο δίσκος δεν θα χάσει σε ταχύτητα και η GPU αμφιβάλλω αν θα έχει κάποιο θέμα λόγω ταχύτητας (θα είναι σαν να τρέχει σε PCIe x16 με encoding 128b/130b :hehe:). Η RTX 3070 που είναι και ανώτερη, ελάχιστα έχασε σε ταχύτητα. Θα κοιτάξω στη Sabertooth Z77 να δω που έχει την επιλογή στο Bios για ρύθμιση των PCIe.

Edit

Τελικά είδα ότι ακυρώσατε τον αντάπτορα :( Πάντως, δίνω μικρή πιθανότητα να μην κάνει post το σύστημα λόγω GPU και M.2 στη 2η PCIe.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε επικοινωνία που είχα με την Asus με συμβούλεψαν να μην τον αγοράσω. Ότι θα τον αναγνωρίσει η μητρική μου είναι δεδομένο, αλλά, υπάρχει αρχικά μεγάλη πιθανότητα να μην λειτουργεί ως boot δίσκος, ο λόγος για τον οποίο τον θέλω δηλαδή. Επίσης λόγω ότι η Μ2 είναι x2 θα παίζει κάπου στα 800 MB/s αντί για 3500 MB/s (αυτό το είδα και σε ένα από τα link που μου έδωσε ο @JDROGAS). Σε σύγκρισή λοιπόν με τον Samsung 860 EVO 1TB που έχω αυτή τη στιγμή στο σύστημα μου, ο οποίος παίζει κάπου στα 560 MB/s, απ' ότι μου είπαν η διαφορά θα είναι μηδαμινή σχετικά με το πως θα το αντιλαμβάνομαι ως χρήστης. Οπότε με αυτά τ δεδομένα, μάλλον δεν θα μπω καν στην διαδικασία!!! Αν είναι να δώσω 120€ (μόνο για τον SSD), για να πάρω κάτι το οποίο θα μου δώσει το 1/4 των ικανοτήτων του και στην ουσία να μην δω και κάποια αισθητή διαφορά... Ε δεν θα το κάνω!!! 🙃

17 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Τελικά είδα ότι ακυρώσατε τον αντάπτορα :(

Που το είδες αυτό;

17 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Πάντως, δίνω μικρή πιθανότητα να μην κάνει post το σύστημα λόγω GPU και M.2 στη 2η PCIe.

Θα κάνει, υπάρχει ρύθμιση στο BIOS, αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τον χρόνο σας!!! Να είστε καλά!!! 🙂

Επεξ/σία από DNA180
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/12/2021 στις 12:06 ΜΜ, DNA180 είπε

Που το είδες αυτό;

Εδώ.

Που είναι οι αθάνατες μητρικές του '08 με τα "άπειρα" PCIe lanes!...

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...