Προς το περιεχόμενο

SSD Για το παλιό μου λαπτοπ


costis ni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα ένα δίσκο 2,5" SATA για ένα λαπτοπ δεκαετίας. 250 φτάνει χωρίς να αποκλείω κάποιον μεγαλύτερο αν είναι καλή η τιμή.

  • Δεν με ενδιαφέρει η συμβατότητα με windows 7 κλπ
  • Δεν με ενδιαφέρει η τρελή ταχύτητα

Κάτι οικονομικό και αξιόπιστο, τίποτε άλλο.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επεξεργαστής και ραμ του λάπτοπ πληροφοριακά;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Τέρης Α. είπε

Επεξεργαστής και ραμ του λάπτοπ πληροφοριακά;

i7 1st gen, 6GB. Ηταν ένα ακριβούτσικο ΗΡ. Βασικά στο linux τον πίνει και απο CPU και απο δίσκο, αλλά για CPU δεν μπορώ να κανω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, costis ni είπε

i7 1st gen

Εγώ i5 1st gen.

Κάποιο από αυτούς: https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=15863490%2C10170917%2C12788502

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, costis ni είπε

i7 1st gen, 6GB. Ηταν ένα ακριβούτσικο ΗΡ. Βασικά στο linux τον πίνει και απο CPU και απο δίσκο, αλλά για CPU δεν μπορώ να κανω κάτι.

ποιος ειναι ο επεξεργαστης  το σοκετ και το chipset  της μητρικης   δωσε μια φωτο με cpu-z

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον 2nd Gen. Συγγνώμη, με τέτοιο επεξεργαστή και σέρνεται; Τι χρήση κάνετε;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

Μάλλον 2nd Gen. Συγγνώμη, με τέτοιο επεξεργαστή και σέρνεται; Τι χρήση κάνετε;

Εντάξει το σέρνεται είναι σχετικό. Στα windows 7 πηγαίνει οκ, αλλά με το linux βαραίνει το θεμα (εχουν και μια διαφορά μια δεκαετια μεταξυ τους). Πολλές φορές βλέπω το φωτακι του δισκου συνεχεια αναμμενο, άρα η βασικη αδυναμία εντοπίζεται εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι υποτίθεται ότι βάζουν Linux επειδή το λάπτοπ δεν σηκώνει πάνω από 7αρια, αλλά θυμάμαι πριν αναβαθμίσω κι εγώ τον HDD στο λάπτοπ μου (τέλη του '19 με 7αρια ακόμα), το άφηνα 5-7 λεπτά να "ετοιμαστεί" και μετά πήγαινα. Τώρα με τον SSD στα 10άρια σε ένα λεπτό είναι έτοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

θυμάμαι πριν αναβαθμίσω κι εγώ τον HDD στο λάπτοπ μου (τέλη του '19 με 7αρια ακόμα), το άφηνα 5-7 λεπτά να "ετοιμαστεί" και μετά πήγαινα. Τώρα με τον SSD στα 10άρια σε ένα λεπτό είναι έτοιμο.

5 λεπτα??? Κάτι δεν πήγαινε καλά, αυτό εδώ σε 35 δευτερα έχει έρθει στο login των 7. Εκατσα και το μέτρησα γιατί μου έκανε εντύπωση.

Αντιθέτως, για να έρθει στο login στο Μιντ είναι γύρω στα 50 δεύτερα.

HP Envy 14, Beats Audio Edition 2011

13 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Οι περισσότεροι υποτίθεται ότι βάζουν Linux επειδή το λάπτοπ δεν σηκώνει πάνω από 7αρια

Δεν το θεωρώ καλή λύση σημερινό linux σε αρχαίο λάπτοπ, πάλι δε θα παίζουν βαριά πράματα όπως youtube κλπ.

Απο 10ρια και μετά καταράστηκα τα windows. Δεν ντρέπονται να έχουν το δίσκο να σκάβει μόλις είναι idle το σύστημα; Πως να μη γίνει φυτίλια το SSD?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/12/2021 στις 12:08 ΜΜ, costis ni είπε

5 λεπτα??? Κάτι δεν πήγαινε καλά,

Πιθανόν... Είχαν περάσει 5 χρόνια από το φορμάτ. Επίσης, είχα στο startup να ανοίγει και το Viber (πιο βαρύ και από τα 10άρια :P), λοιπές εφαρμογές απενεργοποιημένες. Defrag έκανα ανά μήνα, ο δίσκος στις 5400rpm με 100% υγεία. Ίσως έφταιγε το ότι εγκαθιστούσα και απεγκαθιστούσα εφαρμογές για δοκιμές (όχι cracks, κανονικές). Σε 775 σύστημα με HDD κάπου στα 40s ανοίγει κι εμένα.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, costis ni είπε

Να και το cpu-z

Capture.JPG

Στο mainboard δειχνει το chipset της μητρικης σου δεν το εβαλες να δουμε ποιο ειναι .

Επειδη τυνχανει να εχω βαλει εναν i7 2720qm τελευταια σε Acer 14αρι και το εχω με δυο δισκους εναν SU750 & SU650 στον ενα εχω win10 και στον αλλον Linux , το λαπτοπ παει σφαιρα αλλα να ξερεις θελεις καλη ψυξη , ο δικος σου μπουσταρει μεχρι τα 2.90ghz  ενω αυτος πιανει τα 3.30ghz σε βαζω ενα λινκ απο ebay & Γερμανια αν τυχον θες να παρεις  https://www.ebay.com/itm/234311540855?hash=item368e0e6077:g:vjoAAOSwZZJhpgfS

1749745730_Screenshot2021-12-03at14-12-18CPU-UpgradeIntelCorei7-2630QMCPU.png.5fd35b412906f8f19b265e7546a0b523.png

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...