Προς το περιεχόμενο

Στην αναζήτηση για νέο κινητό τηλέφωνο


papatzaspsaxneikinhto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Το κινητό μου (Xiaomi Mi 9 SE) έπειτα από 2.5 χρόνια χρήσης έπεσε από ψηλά και η οθόνη "μαύρισε". Είχα σκοπό να το αλλάξω ούτως ή άλλως στα μέσα του '22 με στόχο ένα iphone 13 mini, καθώς το μέγεθος πιστεύω είναι ότι πρέπει και ως Android χρήστης εδώ και πολλά χρόνια η ιδέα ενός iphone μου φαινόταν ελκυστική.

Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα όμως η αγορά ενός 13 mini δεν είναι δυνατή αυτή τη χρονική στιγμή. Με τα χίλια ζόρια θα μπορούσα να πάω σε ενα 12 mini αν και δε πιστεύω πως αξίζει και θα προτιμούσα να μείνουμε κάτω απο τα 500 ευρώ αν είναι πιθανό. Έχω καιρό να ασχοληθώ με την αγορά και δε ξέρω τι παίζει γενικά αλλα θα προτιμούσα να μην ξαναπάρω xiaomi γιατί δε μαρέσει ούτε το UI ούτε γενικά η εμπειρία χρήσης, θα προτιμούσα μια πιο σοβαρή εταιρία.

Προαπαιτούμενο να έχει NFC. Όσο πιο μικρή οθόνη τόσο το καλύτερο και δε θα έλεγα όχι σε 5G. Από κάμερες όχι κάποια τρελή απαίτηση αλλά καλό θα ήταν να είναι μια αναβάθμιση από αυτό που είχα τόσο καιρό. Η αλήθεια είναι ότι με είχε βολέψει και το ir blaster αλλά δεν θα πεθάνω χωρίς. Τα google pixel πάντα μου φαίνονταν ενδιαφέρον καθώς ήμουν χρήστης του Nexus 5X αλλά χωρίς επίσημη κυκλοφορία Ελλάδα δύσκολο το έργο.

Περιμένω τις προτάσεις σας, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από papatzaspsaxneikinhto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω θα σε καλύψει και με το παραπάνω είναι αυτό https://locoss.com/el/gt-neo-2/85617-realme-gt-neo-2-5g-12gb-256gb-dual-sim-black-eu-6941399061019.html?skr_prm=WyI3ZjQxZTU3Yy04OWRmLTQ0MzktODI3MS1lYjQzMWRlMmRlYjQiLDE2Mzg1OTc3MjgyMTcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0 

Διετή εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας από όπου και να το πάρεις και το service του είναι στο Ελληνικό. 

Είναι ποιο smooth το λειτουργικό του κάτι σαν τα OnePlus και Android One. 

Όχι σαβουρες και διαφημίσεις όπως τα Xiaomi.

Μπορείς να το δεις και στις μεγάλες αλυσίδες.

Μετά σε πιο φτηνό πας εδώ https://www.skroutz.gr/s/30875758/Realme-GT-Master-Edition-5G-6GB-128GB-Voyager-Grey.html και εδώ https://www.skroutz.gr/s/30662995/Samsung-Galaxy-A52s-5G-6GB-128GB-Awesome-Black.html

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πρόσφατα μπήκα κι εγώ σε παρόμοια διαδικασία, και μάλιστα με παρόμοιες απαιτήσεις (σχετικά μικρή οθόνη, NFC, όχι Xiaomi, κλπ), θα σου πω ότι μάλλον δύσκολα θα βρεις αξιόλογες επιλογές για συσκευές με οθόνη κάτω των 6.4 - 6.5 ιντσών.

Υπάρχει το Asus ZenFone 8, αλλά είναι ακριβό, έχει κακή μπαταρία κι ένα χοντρό πρόβλημα που το βγάζει σε πολλούς (ramdump).

Αν ανέβεις στις 6.4 με 6.5 ίντσες (max) στην οθόνη, μπορείς να βρεις κάποιες αξιόλογες προτάσεις. Φαντάζομαι θέλεις να είναι futureproof οπότε αναζητάς τουλάχιστον 6GB ram, και κατ' εμέ 128GB χώρο (ή έστω 64GB + microSD κάρτα; ).

Θα μπορούσες να κοιτάξεις τα παρακάτω για αρχή (κάθε ένα έχει τα συν και τα μείον του, κάποια από αυτά - όχι όλα - τα αναφέρω):

Realme GT 5G (δεν έχει OIS στην κάμερα / γενικά μην περιμένεις κάτι τρομερό στις κάμερες των Realme, αλλά σίγουρα είναι καλύτερες από αυτό που έχεις τώρα)
OnePlus Nord 2 5G (έχουν αναφερθεί μερικά bugs, από κάποιους + αυτό)
Samsung Galaxy A52s 5G (πολύ δίκαιη all around πρόταση).

Σημειώνω ότι τα παραπάνω είναι κάποιες ενδεικτικές επιλογές με maximum 6.5'' οθόνη, επειδή ανέφερες μικρή οθόνη. Αν ανέβεις πάνω από τις 6.5'' λογικά θα υπάρχουν κι άλλες επιλογές.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GATE123 είπε

Μου θυμίζει πολύ xiaomi η realme δε ξέρω αν μαρέσει.

 

5 ώρες πριν, stark είπε

Αν ανέβεις στις 6.4 με 6.5 ίντσες (max) στην οθόνη, μπορείς να βρεις κάποιες αξιόλογες προτάσεις.

Αν αξίζει τόσο θα ανέβω αναγκαστικά τι να κάνουμε.

 

5 ώρες πριν, stark είπε

κατ' εμέ 128GB χώρο (ή έστω 64GB + microSD κάρτα; )

Και με 64gb η δουλειά μου τόσο καιρό μια χαρά γινόταν αλλά καλοδεχούμενο ότι plus υπάρχει.

 

5 ώρες πριν, stark είπε

OnePlus Nord 2 5G (έχουν αναφερθεί μερικά bugs, από κάποιους + αυτό)

Ωραία φαίνεται η OnePlus αλλά θα προτιμούσα να μην έχει προβλήματα το κινητό καθώς σκοπεύω να το χρησιμοποιώ για 3 χρόνια τουλάχιστον.

 

5 ώρες πριν, stark είπε

Σημειώνω ότι τα παραπάνω είναι κάποιες ενδεικτικές επιλογές με maximum 6.5'' οθόνη, επειδή ανέφερες μικρή οθόνη. Αν ανέβεις πάνω από τις 6.5'' λογικά θα υπάρχουν κι άλλες επιλογές.

Ας δούμε και σε μεγαλύτερο μέγεθος τότε, προτιμώ κάτι καλό που θα μου βγάλει 3 χρόνια και θα αξίζει τα λεφτά του, παρά κάτι δεύτερο σε μικρό μέγεθος.

 

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papatzaspsaxneikinhto είπε

Μου θυμίζει πολύ xiaomi η realme δε ξέρω αν μαρέσει.

Αν αξίζει τόσο θα ανέβω αναγκαστικά τι να κάνουμε.

Και με 64gb η δουλειά μου τόσο καιρό μια χαρά γινόταν αλλά καλοδεχούμενο ότι plus υπάρχει.

Ωραία φαίνεται η OnePlus αλλά θα προτιμούσα να μην έχει προβλήματα το κινητό καθώς σκοπεύω να το χρησιμοποιώ για 3 χρόνια τουλάχιστον.

Ας δούμε και σε μεγαλύτερο μέγεθος τότε, προτιμώ κάτι καλό που θα μου βγάλει 3 χρόνια και θα αξίζει τα λεφτά του, παρά κάτι δεύτερο σε μικρό μέγεθος.

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

Κοίταξε, εγώ αν έπαιρνα τώρα κινητό - που όπως σου είπα θα ήταν αρκετά κοντά στις δικές σου απαιτήσεις - μάλλον θα έπαιρνα το παρακάτω. Απλά εγώ π.χ. έχω ήδη κινητό με 6/128 και δεν υπάρχει περίπτωση το επόμενο να είναι πάλι με 6/128. Είναι κι ένας από τους λόγους που αποφάσισα να τρενάρω λίγο την αναβάθμιση σε νέο. Είμαι της άποψης ότι όταν κάνεις αναβάθμιση την κάνεις σε κάθε επίπεδο (τουλάχιστον σε κάποια σημαντικά / βασικά χαρακτηριστικά) ώστε να είσαι πραγματικά "καλυμμένος" για το μέλλον και να ξέρεις ότι έδωσες τα χρήματά σου για κάτι σαφώς ανώτερο.

https://www.skroutz.gr/s/30666135/Samsung-Galaxy-A52s-5G-8GB-256GB-Awesome-Black.html?from=sku_spec_variations

Προσωπικά θέλω να έχω άπλετο χώρο στο κινητό, κι έχω κακές εμπειρίες με SD κάρτες. Εσύ θα μπορούσες να πας και στην έκδοση 6/128, και να κρατήσεις τα υπόλοιπα χρήματα για μια καλή θήκη, έναν 25W φορτιστή, ένα καλό τζαμάκι προστασίας, κλπ.

https://www.skroutz.gr/s/30662995/Samsung-Galaxy-A52s-5G-6GB-128GB-Awesome-Black.html?from=sku_spec_variations

Όταν καταλήξεις σε 1-2 μοντέλα, θα σου πρότεινα να μπεις στα αντίστοιχα topics στο άλλο forum και να δεις τις πραγματικές εμπειρίες χρηστών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, papatzaspsaxneikinhto είπε

Μου θυμίζει πολύ xiaomi η realme δε ξέρω αν μαρέσει.

 

 

Καμία σχέση.

Πήγαινε σε μια μεγάλη αλυσίδα και δες το από κοντά.

2 λεπτά πριν, stark είπε

Κοίταξε, εγώ αν έπαιρνα τώρα κινητό - που όπως σου είπα θα ήταν αρκετά κοντά στις δικές σου απαιτήσεις - μάλλον θα έπαιρνα το παρακάτω. Απλά εγώ π.χ. έχω ήδη κινητό με 6/128 και δεν υπάρχει περίπτωση το επόμενο να είναι πάλι με 6/128. Είναι κι ένας από τους λόγους που αποφάσισα να τρενάρω λίγο την αναβάθμιση σε νέο. Είμαι της άποψης ότι όταν κάνεις αναβάθμιση την κάνεις σε κάθε επίπεδο (τουλάχιστον σε κάποια σημαντικά / βασικά χαρακτηριστικά) ώστε να είσαι πραγματικά "καλυμμένος" για το μέλλον και να ξέρεις ότι έδωσες τα χρήματά σου για κάτι σαφώς ανώτερο.

https://www.skroutz.gr/s/30666135/Samsung-Galaxy-A52s-5G-8GB-256GB-Awesome-Black.html?from=sku_spec_variations

Προσωπικά θέλω να έχω άπλετο χώρο στο κινητό, κι έχω κακές εμπειρίες με SD κάρτες. Εσύ θα μπορούσες να πας και στην έκδοση 6/128, και να κρατήσεις τα υπόλοιπα χρήματα για μια καλή θήκη, έναν 25W φορτιστή, ένα καλό τζαμάκι προστασίας, κλπ.

https://www.skroutz.gr/s/30662995/Samsung-Galaxy-A52s-5G-6GB-128GB-Awesome-Black.html?from=sku_spec_variations

Όταν καταλήξεις σε 1-2 μοντέλα, θα σου πρότεινα να μπεις στα αντίστοιχα topics στο άλλο forum και να δεις τις πραγματικές εμπειρίες χρηστών. 

Το REALME GT NEO 2 5G 12GB/256GB που είπα δεν νομίζω να έχει πρόβλημα ούτε σε ram αλλά ούτε σε μνήμη.......

Σαν επιλογή ποιο φτηνό έχω και το GT master edition αλλά και το A52s.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 12 mini πιστεύετε αξίζει αυτή τη χρονική στιγμή; Μόλις χρησιμοποιήσα κινητό φίλου 6.5 ίντσες και δε νομίζω πως μπορώ να κουβαλάω στη τσέπη μου και να χρησιμοποιώ ένα τόσο μεγάλο κινητό κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, papatzaspsaxneikinhto είπε

To 12 mini πιστεύετε αξίζει αυτή τη χρονική στιγμή; Μόλις χρησιμοποιήσα κινητό φίλου 6.5 ίντσες και δε νομίζω πως μπορώ να κουβαλάω στη τσέπη μου και να χρησιμοποιώ ένα τόσο μεγάλο κινητό κάθε μέρα.

Αν δεν έχεις πρόβλημα να είσαι Με έναν φορτιστή όλη μέρα, είναι καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι φαίνεται τα περισσότερα τηλέφωνα με snap888 έχουν απαράδεκτα υψηλές θερμοκρασίες και θέματα αυτονομίας.

Θα πήγαινα σε snap870 ή σε άλλο κατασκευαστή. Είναι ο λόγος για τους οποίο δεν αγοράζω κινητό φέτος και κάνω υπομονή.

Σχετικά με το realme καλό χρυσό αλλά η κάμερα κάτω του μετρίου.

Το Gt explorer master που θα είχε καλύτερη κάμερα δυστυχώς δεν κυκλοφόρησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντίπαλαος του a52s ποιο θεωρείται; ή στα λεφτά του είναι μονόδρομος vfm. Από κάμερα στέκεται καλά; αναβάθμιση από Α50 θα φανεί η διαφορά του; 

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, επειδή ο TS κατέληξε στο A52s, πρώτες εντυπώσεις; το παίρνω με κλειστα ματια; 

Επεξ/σία από cmour79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Α52 δεν έχει καμμια σχέση με το Α50 και Α51. Η Samsung το αναβάθμισε πολύ, το ανέβασε κατηγορία (και θα συνεχίσει έτσι και με το Α53) και ταυτόχρονα περιόρισε το Α72/73 για να μην πέφτει πάνω στη σειρά S20/21FE.

Οπότε το Α52 ουσιαστικά είναι το top midrange της Samsung τώρα και μετά από εκεί και πάνω πάει στο value flagship.

Σε όλα τα παρόμοια θέματα, πάντα προτείνονται κάποια μοντέλα αντίστοιχης τιμής από xiaomi redmi κλπ που στη θεωρία έχουν το τάδε spec λίγο καλυτερο.

Η άλλη άποψη λεει ότι όταν έχεις ανέβει κατηγορία τιμής σε αυτό το επίπεδο, πας με κλειστά μάτια στη Samsung για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από άποψη ποιότητας κατασκευής, service, 3 χρόνια (εγκαιρη) αναβάθμιση android και 4 ενημερώσεων ασφαλείας (από μήνα σε 3μηνο το πολύ προς το τελος),  όχι προβληματα/κολλήματα και άλλα περίεργα (δες μόνο σε αυτό το φόρουμ τι θέματα ανοίγονται για προβλήματα....) και στο τελος-τέλος, ακόμα και μεταπωλητικης αξίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...