Προς το περιεχόμενο

Η απάντηση του Sony PlayStation στο Xbox Game Pass έρχεται την άνοιξη


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικό είναι τόσο παλιά παιχνίδια που οι δημιουργοί και οι εταιρείες των βιντεοπαιχνιδιών (PS1, PS2,ps3) έστω και κανένα ευρώ να τσιμπήσουν από τα παλιά κατορθώματα τους καλά είναι εφόσον  ισχύει ότι new games= better graphics. Οπότε ο,τι αρπάξουμε καλό είναι. Στην τελική το κάθε game pass λειτουργεί και σαν χρονομηχανή. Δεν είναι δυνατόν να βρείς εύκολα σε φυσική μορφή παιχνίδια- αρχαιολογιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρει να απαντήσει κάποιος με σιγουριά που έχει τους servers η SONY ? 
δηλαδή αν παίζω σε Ευρώπη ή Αμερική ή οπουδήποτε άλλου , σε ποια χώρα οι χρήστες ενώνονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ολα αυτα για τι τιμη μιλαμε.Στο Xbox Game Pass ειναι με 10 ευρω τον μηνα και 13 τον μηνα μαζι με Pc δινοντας και παιχνιδια απο προηγουμενες κονσολες.Τωρα με το ps plus μας βγαινει περιπου με την ετησια συνδρομη 3.5 ευρω παιρνοντας το με εκπτωση και μας δινει 2-3 δωρεαν παιχνιδια οπως κανει το xbox δινοντας 4 παιχνιδια.Αν το κανουν οπως το xbox ποσο θα κοστιζει τον μηνα.Γιατι αν μιλαμε για κανα 20αρικο τον μηνα sorry δεν αξιζει κιολας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, pictorino είπε

 

Το γεγονός πως έχει καταστεί κριτήριο ο χρόνος διάρκειας ενός παιχνιδιού και όχι η ποιότητα του είναι από μόνο του γελοίο. Το last of us ειναι από τα καλύτερα παιχνίδια της προηγούμενης γενιάς και έχει και ενδιαφέρον multiplayer. 

 

O χρόνος διάρκειας είναι ένα απο τα κριτήρια.Ακόμα και παιδιάστικα να το δείς και πείς ένα παιδί έχει χαρτζιλίκι Χ ποσό για Χ χρόνο , δεν θα επιλέξει ένα παιχνίδι που κρατάει 8 ώρες ενώ μπορεί να πάρει ένα να παίζει 3 μήνες(η μια συνδρομή και να παίξει 1-2-3 games σε ενα μήνα)

Πολύ ωραίο το last of us συμφωνώ.Ξέρεις ποια άλλα παιχνίδια είναι επίσης κορυφαία της προιγούμενης γενιάς  και έχουν 4 φορές περισσότη διάρκεια και replay value απο το last of us ? Θα σου πω 2΄απο αυτά  : Witcher 3 , Bloodborne.Οπότε  αν συγκρήναμε αυτά τα 3 κορυφαία games σε lore,story,gameplay,μουσική κλπ και ας πούμε τα βγάζαμε ίσα(που για μένα προσωπικά είναι και τα δύο ανώτερα) ,δεν θα ήταν ένα τεράστιο κριτήριο το πόσο χρόνο θα μας κρατούσαν ? 

Οπότε η διάρκεια είναι πολύ σημαντική όταν πρόκειτα για εξίσου καλά games αλλά είναι λάθος όταν χρησημοποιείται ως ο μόνος παράγοντας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

αυτες οι υπηρεσίες δεν ειναι χαρμόσυνα νεα. η MS αναγκάστηκε να το κάνει γιατι το xbox θα πατωνε. η sony θα το κάνει για να μην της παρει μεγάλο μερίδιο πωλησεων αλλα στο τέλος θα βγειτε ολοι χαμένοι γιατι με τα ψιχουλα που ζητάνε δεν βγαινουν οι παραγωγες καλων games. είτε θα ανέβουν οι συνδρομες είτε θα παιζετε μετρότητες. Δεν γίνετε με 7-10 ευρω το μήνα να σου δίνει παιχνιδάρες των 50ε απο την πρώτη μερα. η sony δεν εχει λόγο να μπαίνει μέσα οπως η MS.

Μπαίνει μέσα??χαχαχαχ για πήγαινε δες πόσα κέρδη έχει η μαικροσοφτ και πόσους συνδρομητές έχει ,και είναι 13 ευρώ τον μήνα για να έχεις ultimate ,με εκατομμύρια συνδρομητές που ανεβαίνουν μέρα με την μέρα και μπαίνει μέσα...... μάλιστα.....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hifestion είπε

Μπαίνει μέσα??χαχαχαχ για πήγαινε δες πόσα κέρδη έχει η μαικροσοφτ και πόσους συνδρομητές έχει ,και είναι 13 ευρώ τον μήνα για να έχεις ultimate ,με εκατομμύρια συνδρομητές που ανεβαίνουν μέρα με την μέρα και μπαίνει μέσα...... μάλιστα.....

δεν εχει κερδη. και η σονυ το ξερει γιαυτο δεν ασχολειται τοσο καιρο. προσπαθει να δεσει τον κοσμο οπως εκανε το στιμ για να εχει κερδη αργοτερα που θα ανεβασει τιμη η θα κλεψει πολύ κοσμο απο την σονυ. ειτε θα ανεβασει την συνδρομη ειτε θα εχει πολυ μεγάλη βαση χρηστων ωστε να εχει τοσο χαμηλη τιμη. προνομιακη τιμη εχει για να μαζεψει πολυ κοσμο που μετα θα εχει μια τεραστια library και δεν θα αξιζει να φυγει. τωρα η σονυ βλεπει οτι ειναι καιρος να την ανταγωνιστει για να μην της παρει κοσμο. οταν εχουν και οι 2 μεγαλη βαση χρηστων και "κάτσει" η αγορα οπότε κανενας απο τους δυο δεν θα κερδιζει νεους χρηστες/συνδρομητες θα ανεβουν οι τιμες η θα βγαινουν φθηνα παιχνιδια. η ms εχει πολυ μεγάλα εσοδα, κερδη δεν εχει. η εξαγορά της zenimax MONO ήταν όσο ολα τα έσοδα της το 2020. οχι τα κερδη, τα εσοδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, basilis_k6 said:

δεν εχει κερδη. και η σονυ το ξερει γιαυτο δεν ασχολειται τοσο καιρο. προσπαθει να δεσει τον κοσμο οπως εκανε το στιμ για να εχει κερδη αργοτερα που θα ανεβασει τιμη η θα κλεψει πολύ κοσμο απο την σονυ. ειτε θα ανεβασει την συνδρομη ειτε θα εχει πολυ μεγάλη βαση χρηστων ωστε να εχει τοσο χαμηλη τιμη. προνομιακη τιμη εχει για να μαζεψει πολυ κοσμο που μετα θα εχει μια τεραστια library και δεν θα αξιζει να φυγει. τωρα η σονυ βλεπει οτι ειναι καιρος να την ανταγωνιστει για να μην της παρει κοσμο. οταν εχουν και οι 2 μεγαλη βαση χρηστων και "κάτσει" η αγορα οπότε κανενας απο τους δυο δεν θα κερδιζει νεους χρηστες/συνδρομητες θα ανεβουν οι τιμες η θα βγαινουν φθηνα παιχνιδια. η ms εχει πολυ μεγάλα εσοδα, κερδη δεν εχει. η εξαγορά της zenimax MONO ήταν όσο ολα τα έσοδα της το 2020. οχι τα κερδη, τα εσοδα.

 

Phil Spencer: Xbox Game Pass Is 'Very, Very Sustainable,' Not 'Burning Cash'

κερδη αν εχει ή οχι δεν το ξερεις και προφανως το οτι λεει ο Spencer οτι ειναι βιωσιμο σημαινει οτι υπαρχει κερδος. Αλλα στην φαση που ειναι το Gamepass δεν τους νοιαζει το κερδος προφανως. Οτι βγαζουν παει ξανα πισω στο gamepass για συμφωνιες και παιχνιδια. Η σονυ δεν το κανει αυτο διοτι για να ξεκινησεις κατι τετοιο χρειαζεσαι μεγαλο κεφαλαιο το οποιο μπορει να μην θελει να το ρισκαρει μιας και το playstation ειναι ο βασικος αξονας κερδων για ολη την εταιρεια. Βεβαια βλεπει τι γινεται στην αγορα και προφανως αλλαζει ροτα σιγα σιγα. Επισης η εξαγορα της ζενιμαξ ηταν 7. δις. Το τελευταιο τετραμηνο η μσ ειχε κερδος 21 δις και 45 δις εσοδα. Αγοραζει δηλ 3 ζενιμαξ αν θελει. καπου τα εχεις μπλεξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, privateer είπε

Phil Spencer: Xbox Game Pass Is 'Very, Very Sustainable,' Not 'Burning Cash'

κερδη αν εχει ή οχι δεν το ξερεις και προφανως το οτι λεει ο Spencer οτι ειναι βιωσιμο σημαινει οτι υπαρχει κερδος. Αλλα στην φαση που ειναι το Gamepass δεν τους νοιαζει το κερδος προφανως. Οτι βγαζουν παει ξανα πισω στο gamepass για συμφωνιες και παιχνιδια. Η σονυ δεν το κανει αυτο διοτι για να ξεκινησεις κατι τετοιο χρειαζεσαι μεγαλο κεφαλαιο το οποιο μπορει να μην θελει να το ρισκαρει μιας και το playstation ειναι ο βασικος αξονας κερδων για ολη την εταιρεια. Βεβαια βλεπει τι γινεται στην αγορα και προφανως αλλαζει ροτα σιγα σιγα. Επισης η εξαγορα της ζενιμαξ ηταν 7. δις. Το τελευταιο τετραμηνο η μσ ειχε κερδος 21 δις και 45 δις εσοδα. Αγοραζει δηλ 3 ζενιμαξ αν θελει. καπου τα εχεις μπλεξει.

21δις κερδη? 5 φορες οσα βγαζει το steam δηλαδη... οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

23 hours ago, papapontikas said:

Σε προκαλώ να μου αναφέρεις ΜΙΑ μόνο μια σειρά που να αξιζει να δεις εν έτη 2021 και να μην είναι από συνδρομητική υπηρεσία.

Εννοείς που να έκανε πρεμιέρα φέτος ή και να τρέχει από προηγούμενα χρόνια?

Το 1ο είναι πράγματι δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως να πω την ιστοριουλα μου σαν φτωχός άνθρωπος. Κάποτε πήγα να δουλέψω σε ένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας (γνωστής μια από τις 3) πριν 10 χρόνια και, προσπαθούσα να κάνω πωλήσεις κινητών και των τάμπλετ που είχαν πρωτοξεκινησει τότε. Επειδή έκανα τον πωλητή σε ικανοποιητικό επίπεδο αλλά αδυνατούσαν να τα φέρουν όλα αυτά που πουλούσα, μου έλεγαν οι διευθυντές εδώ δεν πουλάμε κινητά, πουλάμε συνδρομές, κυνηγάμε να αλλάξουμε στρατόπεδο στους απέναντι, να παίρνουμε ένα σταθερό εισόδημα, το πας λάθος, άλλαζε τους την κουβέντα προς τα προγράμματα, τι έχουν, πόσα δίνουν ώστε να τους κάνουμε αντιπρόταση κτλπ

Άρα παιδιά συνδρομές είναι ο,τι το καλύτερο ακόμα και από μικρές εταιρείες σχετικά στην παγκόσμια κλίμακα. Όλοι αυτό επιδιώκουν....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Anastazio είπε

Γραφετε με σιγουρια οτι ειναι βιωσιμη η παραγωγη 3A στο συνδρομητικο λες κ εχετε χρηματοδοτησει κανενα η σαν να εβγαλε η microsoft το "επομενο" god of war στο γκειμπας και δε το παιξαμε... η σαν να μη θελουμε εμεις οι και καλα σονακιδες να δινουμε 10 ευρω και να παιζουμε επικ γκειμς...οχι το φορζα δεν ειναι επικο,ειναι καλο.

1ον γράφεις γκειμπασ και αντί για game pass, εγώ διαβάζω gay bus (κλαίω απ τα γέλια με την πάρτη μου)

2ον έστω οτι το forza δεν είναι επικό (προσωπικές απόψεις, εμένα ας πούμε το linearity του God of War δεν μου αρέσει), πρέπει να παραδεχτείς οτι το Flight Simulator είναι επικό

3ον Στις 8/12 βγάζει Halo. Κι εχει ανακοινώσει κι άλλα games

4ον η συζήτηση που ξεκίνησε περί βιωσιμότητας του μοντέλου πρέπει να αποδειχτεί. Ο παραλληλισμός με το Netflix που έκανα παραπάνω σχετίζεται με το χρήμα που πέφτει στην παραγωγή. Αυτό το χρήμα λοιπόν δεν εγγυάται ποιότητα. Μπορεί να χώσει εκατομμύρια και κανένα παιχνίδι να μην αρέσει. Θα τα εχει χώσει όμως.

Άκου gay bus; Κλαίω Κλαίω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά, εγώ θέλω να αγοράζω ένα παιχνίδι και τελειώνοντας το να πω «χαλάλι». 

Όταν μπαίνει η λέξη «δωρεάν» στη μέση… κάτι δε πάει καλά. Ο νοών νοείτο!  

ΔΕΝ έχει καλό και δωρεάν!!Η δίνω το "καλό" game «δωρεάν» ώστε να πετύχω άλλο σκοπό. Εξαρτάται σε τι θέση βρίσκομαι. Δεν είναι σε θέση η MS αυτή τη στιγμή να σου πουλήσει το Infinite 79euro.  Ούτε το Forza. H Sony έχει αυτή τη δυναμική για τα νέα της παιχνίδια. Απλά μπορεί. Έχει τεράστια εμπιστοσύνη στα studio της και σου δίνει ποιοτικά games. Και δε λέει κανείς πω η MS δε μπορεί, απλά δεν επένδυσε όταν έπρεπε. (Δες Ε3 2012). Το έκανε τώρα, οπότε έχουμε να περιμένουμε. 
Ghost of thusima Αξιζε και το τελευταίο ευρώ. God of war το ίδιο. Bloodborne, ποιος μετάνιωσε που το αγόρασε;;;;
Το δωρεάν δεν ειναι παντα καλό. Δωρεαν ειναι και το e Football 2022....

Ας έχουν οι εταιρίες ταλαντούχα στούντιο να βγάζουν καλά παιχνίδια και δε με νοιάζουν οι συνδρομές και τα «δωρεάν».  Το καλό θέλω να το πληρώσω ώστε να συνεχίσει να είναι καλό. 

Ουτε λογιστες ειμαστε, ουτε ειδικοι marketing, ούτε εκπρόσωποι εταιριών. Τι αντιλαμβανόμαστε λέμε.
 Πληρώνω. Παίζω ποιότητα. Γουστάρω. Τέλος. Μια χαρά αλισβερίσι.

Επεξ/σία από BALABANIS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπε η Microsoft οτι θα δωσει το  infinite δωρεαν?Εχω  ultimate και το series s και ενω εχω κατεβασει τα 29gb που ηταν διαθεσιμα απο προχθες,μου βγαζει προπαραγγελια το παιχνιδι στα 69 €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μια χαίρομαι για την οικονομία χρημάτων που μπορώ να κάνω ως καταναλωτής.

Από την άλλη φοβάμαι γιατί αυτό το Netflix Style μοντέλο βγάζει πολλές generic μετριότητες και λίγα καλά προϊόντα... Στο σινεμά τα στούντιο είναι αυτά που γύρισαν τις ΑΑΑ παραγωγές τύπου Spectre, Dune, κλπ. αλλά και τις σινεφίλ ταινίες όπως π.χ. το Titane.

Το νετφλιξ έχει λίγο καλό πρωτογενές περιεχόμενο (π.χ. Ρόμα, Μανκ, Ιρλανδός, Ιστορία γάμου, κλπ.) και πολλήηηηηηη σαβούρα που κάνεις ατελείωτο scrolling...

Το XBOX είναι το Νετφλιξ του gaming, λίγα καλά και πολλά μέτρια και σαβούρα. Προσπαθεί να το σώσει σπασμωδικά με εξαγορές τύπου Zenimax-Bethesda.

ΤΟ PS είναι ο κινηματογράφος του gaming, δεν θα αραδιάσω όλες τις παραγωγές της Sony, θα πω μόνο το εξής: το απλά καλό για τα PS δεδομένα Days Gone (που ενώ πούλησε καλά η Sony έριξε άκυρο για sequel γιατί δεν έφτασε στα στάνταρ της),  στη Microsoft θα θεωρούταν system-seller...

Και επειδή το ξέρει και η Σόνυ ότι οι παραγωγές της είναι τα must-play αριστουργήματα και την MS δεν την βλέπει καν, σε κοπανάει και με 80 ευρώ day one γιατί; Γιατί μπορεί και θέλει επιπλέον κέρδος!

Προτιμώ όμως λίγα και καλά παιχνίδια που θα μου μείνουν σαν εμπειρίες παρά πολλά και μέτρια για να σκοτώνω τον χρόνο μου.

Έλα όμως που στην εποχή μας κυριαρχεί σταδιακά το συνδρομητικό μοντέλο.

Ε, φοβάμαι μήπως η Sony γίνει... Microsoft ή Netflix σε ποιότητα.

Ίδωμεν

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...