Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για δημιουργία "rack" μέσα σε ντουλάπα


MeTSam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Λόγω ανακαίνισης, σκέφτομαι να φτιάξω ένα rack το οποίο αναγκαστικά θα μπει σε μια ντουλάπα, η οποία θα έχει και τον ηλεκτρολογικό πίνακα αλλά και τα του συναγερμού.

Παρακαλώ, αν υπάρχει κάποιος με σχετική εμπειρία, θα ήθελα να μου προτείνει προϊόντα, όπως επιτοίχιο patch panel και γενικότερα όλα τα "παθητικά"(;) εξαρτήματα που θα χρειαστώ, πλην των συσκευών (δηλαδή δε χρειάζομαι εδώ, συμβουλές για switch, router κλπ).

Κάπου είχα δει κάποια modular patch panel, στα οποία βάζεις εσύ ένα ένα ότι χρειάζεσαι, δε θυμάμαι την μάρκα δυστυχώς... UPDATE: Νομίζω το θυμήθηκα, δεν είναι μάρκα, λέγονται keystone!

Γενικά, καλό θα ήταν να είναι όσο πιο μαζεμένα γίνεται, μιας και θα μπουν και τα υπόλοιπα όπως σας είπα παραπάνω. Το καλώδιο που θα περάσω, είναι cat.6a

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Επεξ/σία από MeTSam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να κανω διαφήμιση. Εγω ψωνιζω τα δικτυακα μου απο xpatit. Δες στο section με τα racks αν βρεις κατι που να σε ενδιαφερει.  https://www.xpatit.gr/el/products/racks.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gorge18 είπε

Χωρις να θελω να κανω διαφήμιση. Εγω ψωνιζω τα δικτυακα μου απο xpatit. Δες στο section με τα racks αν βρεις κατι που να σε ενδιαφερει.  https://www.xpatit.gr/el/products/racks.html

Σε ευχαριστώ, θα το κοιτάξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέσα σε ντουλάπα/ντουλάπι θα βολέψει η εγκατάσταση rack?

επειδή μέσα σε ντουλάπι έχω βάλει και εγώ συναγερμό, switch /modem/router κεραίες τηλεόρασης και όλα τα δίκτυα του σπιτιού εκτός από ηλεκτρολογικο, μου φάνηκε δύσχρηστη η ύπαρξη rack, και για patch panel πήρα κάτι μικρά επίτοιχα

https://www.skroutz.gr/s/25531188/Goobay-Patch-Panel-CAT-6-STP-8-Θυρών-Μαύρο.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπεύω να κάνω κάτι παρόμοιο, οπότε γράφω, τόσο για να παρακολουθώ, όσο και για να πάρω ιδέες. :)

Το καλοκαίρι έκανα μία μικρή ανακαίνιση και έριξα 20-25 καλώδια UTP (που έρχονται από κάθε μεριά του σπιτιού) μέσα στην ντουλάπα στο βοηθητικό υπνοδωμάτιο. Το επόμενο βήμα είναι να μπει rack ώστε να φιλοξενήσει τα πάντα (ενεργά και μη). Όμως, λόγω χώρου, το "έτοιμο" rack είναι αδύνατο... μάλλον θα πάω σε ξυλοκατασκευή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε το rack έχει και ένα βάθος, που στο σπίτι ίσως είναι αποτρεπτικό.

Και εγώ τα περισσότερα τα έχω στηρίξει στην πλάτη του ντουλαπιού, και γίνεται της καλωδίωσης και του πατσαρίσματος :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2021 στις 10:57 ΠΜ, nikthanos είπε

μέσα σε ντουλάπα/ντουλάπι θα βολέψει η εγκατάσταση rack?

επειδή μέσα σε ντουλάπι έχω βάλει και εγώ συναγερμό, switch /modem/router κεραίες τηλεόρασης και όλα τα δίκτυα του σπιτιού εκτός από ηλεκτρολογικο, μου φάνηκε δύσχρηστη η ύπαρξη rack, και για patch panel πήρα κάτι μικρά επίτοιχα

https://www.skroutz.gr/s/25531188/Goobay-Patch-Panel-CAT-6-STP-8-Θυρών-Μαύρο.html

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα του νήματος!

Θέλω "rack", όχι rack! Το ιδανικό θα ήταν να χωρέσει κανονικό μεν, μικρό δε, rack. Αλλά στην ουσία, αυτό ρωτάω, αν έχει καταφέρει κανείς να κάνει μια κατάσταση μέσα σε ντουλάπι (το δικό μου θα έχει το πολύ 40 πόντους βάθος), και να μας πει/δείξει πως το κατάφερε αυτό!

Κοιτάω κι εγώ παρόμοια σαν και αυτό που έστειλες, απλά επειδή θα πάω σε καλωδίωση cat6a, δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία...

Στις 6/12/2021 στις 11:40 ΠΜ, Haldol είπε

Σκοπεύω να κάνω κάτι παρόμοιο, οπότε γράφω, τόσο για να παρακολουθώ, όσο και για να πάρω ιδέες. :)

Το καλοκαίρι έκανα μία μικρή ανακαίνιση και έριξα 20-25 καλώδια UTP (που έρχονται από κάθε μεριά του σπιτιού) μέσα στην ντουλάπα στο βοηθητικό υπνοδωμάτιο. Το επόμενο βήμα είναι να μπει rack ώστε να φιλοξενήσει τα πάντα (ενεργά και μη). Όμως, λόγω χώρου, το "έτοιμο" rack είναι αδύνατο... μάλλον θα πάω σε ξυλοκατασκευή. 

Ότι κι αν κάνεις, αν θέλεις δείξε μας το!

👍🏻👍🏻

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις το ντουλάπι έτοιμο, και βρεις ποιο patchpanel σου κάνει σαν διαστάσεις, μπορείς μετά να βιδώσεις ξύλινους τάκους μέσα στο ντουλάπι αριστερά και δεξιά για να στηρίξεις το patch panel ή ακόμα πιο καλό και περίπλοκο, να αγοράσεις ράγα καμπίνας rittal που στηρίζονται τα rackmounted modules της βιομηχανίας. αλλά απ τη στιγμή που θα βάλεις μόνο το patchpanel, και δεν έχει βάρος μου φαίνεται λίγο περιτό. όμορφο, αλλά περιτό.

cat6 απο βίτσιο ή έχεις τίποτα ιδιαίτερες εφαρμογές και απαιτήσεις? έχεις μεγάλο μήκος καλωδίων?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2021 στις 3:58 ΜΜ, MeTSam είπε

Κάπου είχα δει κάποια modular patch panel, στα οποία βάζεις εσύ ένα ένα ότι χρειάζεσαι, δε θυμάμαι την μάρκα δυστυχώς

δες τα Panduit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

patch panel επιτοιχιο της panduit με keystone της panduit.βγαινει πιο ακριβο αλλα πολυ ευκολο να το φτιαξεις και καθε αφαλος ειναι ξεχωριστος.

αν βαλεις rack τοτε patch panel για rack 24 port η γωνιακο 48port

On 08/12/2021 at 21:00, nikthanos said:

αν έχεις το ντουλάπι έτοιμο, και βρεις ποιο patchpanel σου κάνει σαν διαστάσεις, μπορείς μετά να βιδώσεις ξύλινους τάκους μέσα στο ντουλάπι αριστερά και δεξιά για να στηρίξεις το patch panel ή ακόμα πιο καλό και περίπλοκο, να αγοράσεις ράγα καμπίνας rittal που στηρίζονται τα rackmounted modules της βιομηχανίας. αλλά απ τη στιγμή που θα βάλεις μόνο το patchpanel, και δεν έχει βάρος μου φαίνεται λίγο περιτό. όμορφο, αλλά περιτό.

cat6 απο βίτσιο ή έχεις τίποτα ιδιαίτερες εφαρμογές και απαιτήσεις? έχεις μεγάλο μήκος καλωδίων?

 

ελπιζω να μην εννοεις να περασει cat5e

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, poulinos είπε

ελπιζω να μην εννοεις να περασει cat5e


δώσε φως στο λαό :) 

γιατί είναι τόσο κακό το cat5 ή το cat5e ? όταν έφτιαχνα το σπίτι, πέρασα παντού καλώδια cat5e αλλά τα μήκη μέσα στο σπίτι είναι 8μέτρα το μέγιστο μάλλον και το ακτινωτό δίκτυο βόλεψε για να υπάρχει ένα κεντρικό σημείο. Τα καλώδια υποστηρίζουν gigabit συνδέσεις, οι παρεμβολές στο σπίτι δεν είναι τόσες πολλές, και δεδομένου ότι είναι όλα τα καλώδια εντοιχισμένα και προστατεύονται, δεν ξέρω αν είναι τόσο "ευάλωτα"  σε θορύβους.

Για οικιακή χρήση δλδ, το cat5e δεν ενδείκνυται ή αν κάνεις που κάνεις τη δουλειά, την κάνεις με ό,τι καλύτερο υπάρχει για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/12/2021 at 06:56, nikthanos said:


δώσε φως στο λαό :) 

γιατί είναι τόσο κακό το cat5 ή το cat5e ? όταν έφτιαχνα το σπίτι, πέρασα παντού καλώδια cat5e αλλά τα μήκη μέσα στο σπίτι είναι 8μέτρα το μέγιστο μάλλον και το ακτινωτό δίκτυο βόλεψε για να υπάρχει ένα κεντρικό σημείο. Τα καλώδια υποστηρίζουν gigabit συνδέσεις, οι παρεμβολές στο σπίτι δεν είναι τόσες πολλές, και δεδομένου ότι είναι όλα τα καλώδια εντοιχισμένα και προστατεύονται, δεν ξέρω αν είναι τόσο "ευάλωτα"  σε θορύβους.

Για οικιακή χρήση δλδ, το cat5e δεν ενδείκνυται ή αν κάνεις που κάνεις τη δουλειά, την κάνεις με ό,τι καλύτερο υπάρχει για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο?

μια χαρα κανει δουλεια αλλα γιατι να μην πας σε cat6a αφου η διαφορα σε τιμη ειναι μικρη; το cat5e σηκωνει gigabit οποτε καλυμμενος εισαι.αλλα μια κουλουρα cat5e με μια cat6a δεν ειναι σε εξωφρενικες τιμες.μια φορα αλλωστε πληρωνεις και βαζεις

αν ειχες παρεμβολες θα πηγαινες σε stp ftp και οχι υποχρεωτικα σε cat6

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βάλεις καλώδια cat6a και δε βάλεις patchpanel ή πριζάκια cat6a και βάλεις cat5a, θα σου ρίξει μετά την ποιότητα του δικτύου?

Γιατί αφενός μπορεί να μη βρίσκεις πριζες cat6a, αφετέρου αν βρεις μπορεί το κόστος να είναι ο κούκος αηδόνι....θυμάμαι ότι για 5 πρίζες hager 2πλες cat5e χωνευτές πρέπει να είχα πληρώσει όσο για όλες τις πρίζες ρεύματος που πήρα για το σπίτι 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/12/2021 at 17:24, nikthanos said:

αν βάλεις καλώδια cat6a και δε βάλεις patchpanel ή πριζάκια cat6a και βάλεις cat5a, θα σου ρίξει μετά την ποιότητα του δικτύου?

Γιατί αφενός μπορεί να μη βρίσκεις πριζες cat6a, αφετέρου αν βρεις μπορεί το κόστος να είναι ο κούκος αηδόνι....θυμάμαι ότι για 5 πρίζες hager 2πλες cat5e χωνευτές πρέπει να είχα πληρώσει όσο για όλες τις πρίζες ρεύματος που πήρα για το σπίτι 😝

οπτικα δεν εχω καταφερει να δω διαφορα στα keystones 6 με cat5e της panduit. σε τιμη μικρη διαφορα για να μην βαλεις cat6. απο εκει και περα λογικα θα εχουν καποια διαφορα τα υλικα για cat6 αντιθετα με τα cat5e. σιγουρα δηλαδη θα ειναι πιστοποιημενα οτι παιζουν και σε cat6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...