Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για φωτισμο χωρου


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε ένα χώρο περίπου 45 τετραγωνικά με γυψοσανιδα περιμετρικά όπου έχει σποτ + εγκατάσταση για ledοταινια. Υπάρχουν αναμονές για 28 σποτ συνολικά. Διαβάζω σχετικά με τα led spots πως μετριούνται σε lm και συγκεκριμένα πως τα 250 περίπου lm αναλογούν σε απόδοση σε περίπου 20w - επάρκεια για 2τμ. Γνωρίζει κάποιος, δεδομενου πως υπάρχουν πολλά σποτ, να μας κατευθύνει ποσα lm θ αλλά ήταν ιδανικά ανα σποτ ώστε να έχει ένα καλό φωτισμό χωρίς να είναι υπερβολικός; Τα περισσότερα είδαμε κυμαίνονται στα 200-300lm αλλά υπάρχουν πχ και με 70. Υπάρχει η δυνατότητα να ανάβουν και ξεχωριστά οι γωνιές οπότε έχουμε επιλογή για χαμηλότερο φωτισμό αν το θελουμε.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι είναι πολλά τα 28 σποτς για τον χώρο σου.

Ίσως τα 28x70=1.960 lumens να είναι καλά για καθιστικό. Παραπάνω θα είναι έντονος φωτισμός.

Βέβαια εξαρτάται από τη χρήση του χώρου και τις προσωπικές ορέξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Γιάννη 20w και μονο 250 lm κάτι λάθος είδατε.Συνηθως τα μεγάλα ειναι 10w 1000lm.Εγώ σε σαλόνι γύρω στα 35 τμ για δυνατό φωτισμό να κανω κάποια δουλειά και να βλέπω έχω γυρω στα 25000 lm ενω για χαλαρό φωτισμό χρησιμοποιώ γυρω στα 6000.Στη δική μου περίπτωση δεν μιλάω για σποτάκια αλλα για λάμπες e27 led που ανάβω με διακόπτες κομιτατερ και εχω συνολικά 24 λάμπες,12 μεγάλες 11w-1600lm και 12 μικρες 4w-500lm.Τα lumens που λεω δεν τα έχω μετρήσει είναι αυτά που ανακοινώνουν οι εταιρείες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, andrapos είπε

Κύριε Γιάννη 20w και μονο 250 lm κάτι λάθος είδατε.Συνηθως τα μεγάλα ειναι 10w 1000lm.Εγώ σε σαλόνι γύρω στα 35 τμ για δυνατό φωτισμό να κανω κάποια δουλειά και να βλέπω έχω γυρω στα 25000 lm ενω για χαλαρό φωτισμό χρησιμοποιώ γυρω στα 6000.Στη δική μου περίπτωση δεν μιλάω για σποτάκια αλλα για λάμπες e27 led που ανάβω με διακόπτες κομιτατερ και εχω συνολικά 24 λάμπες,12 μεγάλες 11w-1600lm και 12 μικρες 4w-500lm.Τα lumens που λεω δεν τα έχω μετρήσει είναι αυτά που ανακοινώνουν οι εταιρείες.

Ευχαριστω.Η ερωτηση δεν ειναι καθαρα δικη μου αλλα αφορα δικο μου ατομο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andrapos είπε

Κύριε Γιάννη 20w και μονο 250 lm κάτι λάθος είδατε.Συνηθως τα μεγάλα ειναι 10w 1000lm.Εγώ σε σαλόνι γύρω στα 35 τμ για δυνατό φωτισμό να κανω κάποια δουλειά και να βλέπω έχω γυρω στα 25000 lm ενω για χαλαρό φωτισμό χρησιμοποιώ γυρω στα 6000.Στη δική μου περίπτωση δεν μιλάω για σποτάκια αλλα για λάμπες e27 led που ανάβω με διακόπτες κομιτατερ και εχω συνολικά 24 λάμπες,12 μεγάλες 11w-1600lm και 12 μικρες 4w-500lm.Τα lumens που λεω δεν τα έχω μετρήσει είναι αυτά που ανακοινώνουν οι εταιρείες.

"250lm είναι περίπου 20w" εννοούμε σε αντιστοιχία με τις συμβατικές λάμπες (αυτό που έχουμε στο μυαλό μας όταν λέμε 40ρα, 60ρα, 100ρα λάμπα δλδ). Σε led είναι περίπου 1:7, δλδ 3w

Τα dimmable led πάντως είναι μία αρκετά καλή λύση μιας και έχει τόσα spot.

Αν όμως δεν θέλεις λόγω κόστους, αν οι τοίχοι είναι λευκοί , τα 3-4w νομίζω και εγώ θα είναι μια χαρά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, andrapos είπε

Εγώ σε σαλόνι γύρω στα 35 τμ για δυνατό φωτισμό να κανω κάποια δουλειά και να βλέπω έχω γυρω στα 25000 lm

Να υποθέσω ότι το βράδυ στο σαλόνι κάθεστε φορώντας τα γυαλιά ηλίου ε;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2021 στις 3:10 ΠΜ, andreas1gr είπε

Να υποθέσω ότι το βράδυ στο σαλόνι κάθεστε φορώντας τα γυαλιά ηλίου ε;;; 

Όταν είναι να κάτσουμε να δούμε τηλεόραση πχ ή να αραξουμε δεν τα ανάβω όλα.Αν όμως θέλω να κάνω μια δουλειά στο τραπέζι που θέλει καλό φως να βλέπω ή να βγάλουμε μια φωτογραφία πχ τα ανάβω όλα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για όποιον ξέρει: 
Και αφου λύσαμε τος απορίες μας μετά spotακια, ήρθε η σειρά της Ledoταινίας. Θελουμε να βάλουμε led ταινία περιμετρικά του ταβανιού σε γυψοσανιδα με σποτ που έχει τοποθετηθεί. Σκεφτόμαστε χρωματιστή (RGB-RGBW) ώστε να μην περιοριστούμε σε χρωμα. Γνωρίζετε κάποιο καλό kit? Ο ηλεκτρολόγος πρότεινε το kit ως οικονομική αλλά καλή λύση, μας ενδιαφέρει να είναι δυνατή και να έχει καλή απόδοση χρωμάτων οπότε πιθανόν όσες ορίζονται από εφαρμογή να έχουν περισσότερες επιλογές. Αν και σε μονοχρωμη ταινία έχουμε δει μέχρι και 120 led/m, σε πολύχρωμη δεν βρήκαμε πάνω από 75 και δεν ξέρουμε ποσό θα επηρεάσει αυτό στην πράξη. Κάθε λινκ ευπρόσδεκτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...