Προς το περιεχόμενο

"Οικειοθελής αποχώρηση" και επαναπρόσληψη


Xincomics

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις καλησπερες μου!

Εργάζομαι σε μια επιχείρηση σαν υπάλληλος από αρχές Δεκέμβρη του 2019. Είχα προσληφθεί μέσω 12μηνου προγράμματος του ΟΑΕΔ με επιδότηση.

Με τα λοκνταουν κλπ το πρόγραμμα έφτασε να λήξει πριν λίγο καιρό, πράγμα που σημαίνει ότι από εδώ και μπρος ο εργοδότης μου θα πρέπει να πληρώνει ολόκληρο τον (κατώτατο) μισθό μου από την τσέπη του, αντί για το 1/3 που πλήρωνε ως τώρα.

Επειδή δεν τον ψήνει ιδιαίτερα το σενάριο μου πρότεινε να κάνω οικειοθελή αποχώρηση, να μπω στο ταμείο ανεργίας για κάνα 2 μήνες και να με ξαναπροσλαβει πάλι μέσω προγραμματος, αργότερα όταν θα ανοίξει ο καιρός και θα έχει κίνηση η δουλειά.

Εγώ από όσο ξέρω δεν μπαίνεις ταμείο αν παραιτηθείς. Και η σύμβαση είναι αορίστου χρόνου οπότε δεν μπορω να φύγω λόγω ληγμενης σύμβασης. Προφανώς και δεν ψήνεται να κάνει απόλυση γιατί θα πρέπει να δώσει αποζημίωση.

Γενικά τι θα με συμβουλεύατε να κάνω; Τι δικαιώματα χάνω αν δεχτώ την εν λόγω "πρόταση"; Οποιαδήποτε συνεισφορά στο θέμα καλοδεχούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην καλύτερη περίπτωση, δηλαδή παραιτουμαι και με ξαναπαιρνει την ίδια μέρα, χάνω το δικαίωμα της αποζημίωσης. Τι άλλα δικαιώματα χάνω σαν εργαζόμενος 2 ετών αν λέει αλήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Xincomics είπε

Στην καλύτερη περίπτωση, δηλαδή παραιτουμαι και με ξαναπαιρνει την ίδια μέρα, χάνω το δικαίωμα της αποζημίωσης. Τι άλλα δικαιώματα χάνω σαν εργαζόμενος 2 ετών αν λέει αλήθεια?

Oτι σε απολύει μετά χωρίς αποζημίωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 λεπτά πριν, Xincomics είπε

Στην καλύτερη περίπτωση, δηλαδή παραιτουμαι και με ξαναπαιρνει την ίδια μέρα, χάνω το δικαίωμα της αποζημίωσης. Τι άλλα δικαιώματα χάνω σαν εργαζόμενος 2 ετών αν λέει αλήθεια?

Αυτό το σύστημα, δηλαδή απόλυση και άμεση επαναπρόσληψη, καθιστά τον εργοδότη έκθετο.

Αν τα σπάσετε κάποια στιγμή (ή με τον όποιο εργαζόμενο) και γίνει καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας, οι "απολύσεις" αυτές που ακολουθούνται από άμεση επαναπρόσληψη θεωρούνται δόλιες και η εταιρία θα έχει μπλεξίματα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με οικειοθελή αποχώρηση δε μπαίνεις ταμείο ανεργίας.

Οπότε του εξηγείς ότι δε σε συμφέρει το παραπάνω σενάριο γιατί μένεις και άνεργος και χωρίς εισόδημα.

Ας σου κάνει απόλυση για να δικαιούσαι ταμείο. Έτσι και αλλιώς αποζημίωση δεν νομίζω να δικαιούσαι ή το πολύ να είναι ένας μισθός με βάση το ποσό καιρό δουλεύεις εκεί.

 

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Xincomics είπε

Στην καλύτερη περίπτωση, δηλαδή παραιτουμαι και με ξαναπαιρνει την ίδια μέρα, χάνω το δικαίωμα της αποζημίωσης. Τι άλλα δικαιώματα χάνω σαν εργαζόμενος 2 ετών αν λέει αλήθεια?

 

12 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Oτι σε απολύει μετά χωρίς αποζημίωση.

Επίσης θα πρέπει να κλείσεις πάλι 1 χρόνο για να ισχύει ολόκληρη η κανονική άδεια (22 ημέρες).

Αν παραιτηθείς και σε έχει στο περίμενε για μήνες τι θα κάνεις χωρίς χρήματα;

Σκέψου πως το ταμείο ανεργίας αν βγαίνεις για πρώτη φορά, είναι 8 μήνες το μέγιστο, ενώ συνήθως είναι 12 μήνες.

Επίσης, να συμπληρώσω πως το δώρο Πάσχα υπολογίζεται απο 01/01 έως 30/04 και το δώρο Χριστουγέννων δίνεται ολόκληρο αν η πρόσληψη γίνει απο 01/05, αλλιώς δίνεται σε αναλογία 1 μισθός τον μήνα.

Αυτό σημαίνει πως αν παραιτηθείς και σου κάνει πάλι πρόσληψη, πιθανό να χάσεις μέρος αυτών των δώρων.

Βλέπω 2 πιθανά ενδεχόμενα:

1)Δεν παραιτείσαι και ο εργοδότης σε βάζει στην "μαύρη λίστα" και προσπαθεί σε κάθε ευκαιρία πχ να σε πιέζει και διάφορα άλλα, πχ αλλαγή πόστου, η μετακίνηση πιο μακριά αν έχει και αλλού επιχείρηση.

Η σπάζεται και σε απολύει όσο είναι νωρίς για να γλυτώσει χρήματα αν σε απολύσει πχ σε 5+7 χρόνια.

2)Παραιτείσαι και διατηρείς καλές σχέσεις μαζί του, δηλαδή του κάνεις την χάρη.

Αυτό που σου ζητάει, είναι κουτοπονηριά, δεν έχεις εγγύηση επαναπρόσληψης και δεν κερδίζεις κάτι μόνο αυτός.

Οπότε γιατί να το κάνεις;Εγώ θα έμενα εκεί, θα πήγαινα κανονικά στην δουλειά και αν μου έκανε σκηνικά η παρατυπίες με το θέμα πληρωμής η αν δεν μου έδινε όλα τα νόμιμα, θα τραβούσα το θέμα με καταγγελίες κλπ.Σε αυτή την περίπτωση, μπορείς πρώτα να τον προειδοποιήσεις.

Σκέψου το ενδεχόμενο πως μπορεί να μην σου κάνει ποτέ πάλι πρόσληψη και να κάνει σε άλλον μέσω γνωστού η σε κάποιον πιο έμπειρο.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τύπος έχει μπει σε πρόγραμμα ΟΑΕΔ. το οποίο σημαίνει πως έχει πάρει επιδότηση για 12 μήνες για εσένα αλλά νομίζω πως στα προγράμματα αυτά υποχρεούται να κρατήσει την θέση ανοικτή για άλλους 12 ή 18 μήνες χωρίς να λαμβάνει επιδότηση για μισθό και για τις ασφαλιστικές σου εισφορές. αυτός προσπαθεί λογικά να κλείσει την θέση καθώς πλέον δεν σε επιδοτεί το κράτος και θέλει να το αποφύγει. να σε απολύσει δεν μπορεί αφού είσαι ''δεμένος'' με το πρόγραμμα ή για να το πούμε καλύτερα, εάν σε απολύσει πρέπει να βρει κάποιον να πάρει την θέση σου. η θέση εργασίας πρέπει να μείνει ανοικτή για όσο λέει το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ και μάλιστα κατά το διάστημα αυτό γενικότερα δεν μπορεί να μειώσει τις θέσεις εργασίας στην εταιρεία. το να σου κάνει την ζωή πατίνι είναι ένα ενδεχόμενο το οποίο εξαρτάται από την φύση της δουλειάς και από τον χαρακτήρα του.

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, james01gr said:

ο τύπος έχει μπει σε πρόγραμμα ΟΑΕΔ. το οποίο σημαίνει πως έχει πάρει επιδότηση για 12 μήνες για εσένα αλλά νομίζω πως στα προγράμματα αυτά υποχρεούται να κρατήσει την θέση ανοικτή για άλλους 12 ή 18 μήνες χωρίς να λαμβάνει επιδότηση για μισθό και για τις ασφαλιστικές σου εισφορές. αυτός προσπαθεί λογικά να κλείσει την θέση καθώς πλέον δεν σε επιδοτεί το κράτος και θέλει να το αποφύγει. να σε απολύσει δεν μπορεί αφού είσαι ''δεμένος'' με το πρόγραμμα ή για να το πούμε καλύτερα, εάν σε απολύσει πρέπει να βρει κάποιον να πάρει την θέση σου. η θέση εργασίας πρέπει να μείνει ανοικτή για όσο λέει το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ και μάλιστα κατά το διάστημα αυτό γενικότερα δεν μπορεί να μειώσει τις θέσεις εργασίας στην εταιρεία. το να σου κάνει την ζωή πατίνι είναι ένα ενδεχόμενο το οποίο εξαρτάται από την φύση της δουλειάς και από τον χαρακτήρα του.

 

Και επειδή το τσάμπα είναι γλυκό, αν αποχωρήσει ο φίλος μας έτσι θα μπορέσει να πάρει κάποιον άλλον (πάλι μέσω ΟΑΕΔ) και ο φίλος μας εδώ παίζει αν αποκλειστει κιόλας από άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα. Σίγουρα όμως με αποχωρηση ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα γνωστό λαμόγιο με επιχείρηση. Δεν τον λέω μόνο εγώ λαμόγιο, όλη πιάτσα έτσι τον λέει. Έχει πάρει ένα άτομο με επιδοτούμενο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ στο οποίο δεν δίνει φράγκο. Σε λίγες μέρες το πρόγραμμα λήγει. Το άτομο που έχει πάρει είναι καλό στη δουλειά του και το λαμόγιο χρειάζεται υπάλληλο. Τι ποιο λογικό λοιπόν να τον κρατήσει. Αλλά αν τον κρατήσει θα αναγκαστεί να τον πληρώνει.  Τι θα κάνει λοιπόν το λαμόγιο; Θα τον αφήσει να φύγει και ψάχνει νέο άτομο μέσω προγράμματος πάλι.

Δυστυχώς αυτά τα προγράμματα που πραγματικό σκοπό έχουν απλά να δείχνουν στα χαρτιά μείωση της ανεργίας, έχουν καταστρέψει την κοινωνία.

Εγώ σαν φορολογούμενος δεν ανέχομαι να επιδοτώ (μη μου αρχίσετε ότι είναι λεφτά από ΕΣΠΑ) τον κάθε τζαμπατζή επιχειρηματία του κ@λου ώστε να έχει τζάμπα υπάλληλο και να βάζει τα κέρδη στην τσέπη του. Τι ακριβώς προσφέρουν αυτοί στη κοινωνία;

Μη βιαστείτε να μου πείτε ότι υπάρχουν περιορισμοί (όντως υπάρχουν) και δε μπορεί να το κάνει επ άπειρον. Γιατί ξέρω πολύ καλά τι γίνεται στην πράξη κι ας λέει η θεωρία ό,τι θέλει.

 

Επι του θέματος τώρα, προφανώς ισχύει αυτό που έγραψε ο @james01gr.

Ο τύπος γλυκάθηκε από το τζάμπα και περιμένει τον επόμενο γι αυτό θέλει να σε διώξει. Μ αρέσει και το θράσος τους. Σου ζητάει να παραιτηθείς διότι αν σε διώξει θα έχει συνέπειες. Ανάλογα το πρόγραμμα μπορεί να του ζητηθούν χρήματα πίσω, μπορεί να τον αποκλείσουν από αντίστοιχες δράσεις..... Άσε που μπορεί να έχεις κι εσύ κάποιες συνέπειες. Δε το ξέρω αυτό σίγουρα βέβαια.

Μη διανοηθείς και παραιτηθείς, σε δουλεύει κανονικά. Εκτός των άλλων να ξέρεις ότι αν παραιτηθείς δε δικαιούσαι ταμείο. Και σίγουρα θα το ξέρει. Αν στο είπε ακριβώς έτσι, καταλαβαίνεις ότι σε δουλεύει και δε μπορείς να τον εμπιστεύεσαι. Στο είπε κιολας... να σε πάρει μετά μέσω προγράμματος. Ό,τι έγραψα, συνήθισε στο τζάμπα.

Υ.Γ Θα είσαι μεγάλος .... αν παραιτηθείς.

  • Like 23
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε απολύσει δε θα έχει δικαίωμα να πάρει άλλον τσάμπα. 
 

μη τυχόν και παραιτήθεις εκτός εάν σου δώσει εξαρχησ την αποζημίωση που δικαιούσαι (προσωπικα θα τη ζήταγα κ με το παραπάνω μιας κ δε πρόκειται να σε ξαναπάρει μη δουλευόμαστε) και το θέλεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικο παράδειγμα εργοδότη που θέλει να βγάζει λεφτα αλλα όχι να δίνει αν παραιτηθείς εσυ θα χάσεις όχι αυτος ταμειο δεν βγαινεις σιγουρα παντως,δεν σε απολύει γιατί δεν θα μπορεί να πάρει αλλον από το πρόγραμμα,γεμίσαμε με λαμογια που θέλουν και στήριξή απλα μην τον χαριζεις γιατι πολυ απλα δεν σε υπολογιζει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Xincomics είπε

Επειδή δεν τον ψήνει ιδιαίτερα το σενάριο μου πρότεινε να κάνω οικειοθελή αποχώρηση, να μπω στο ταμείο ανεργίας για κάνα 2 μήνες και να με ξαναπροσλαβει πάλι μέσω προγραμματος, αργότερα όταν θα ανοίξει ο καιρός και θα έχει κίνηση η δουλειά.

Εγώ από όσο ξέρω δεν μπαίνεις ταμείο αν παραιτηθείς. Και η σύμβαση είναι αορίστου χρόνου οπότε δεν μπορω να φύγω λόγω ληγμενης σύμβασης. Προφανώς και δεν ψήνεται να κάνει απόλυση γιατί θα πρέπει να δώσει αποζημίωση.

Εαν σε απολυσει δε θα μπορει να μπει παλι στο προγραμμα.

Για να μπεις ταμειο χρειαζεσαι ΑΠΟΛΥΣΗ. 

Αποζημιωση δικαιουσαι οταν εισαι πανω απο 1  χρονο,εσυ εισαι ακριβως 12 μηνες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 ώρες πριν, Xincomics είπε

μου πρότεινε να κάνω οικειοθελή αποχώρηση, να μπω στο ταμείο ανεργίας για κάνα 2 μήνες

Αν σου πρότεινε κατι τετοιο, ειναι ξεκαθαρα δολιο, διότι απο την στιγμη που παραιτείται ο εργαζομενος, δεν εχει δικαιωμα να μπει στο Ανεργίας. Δεν ειναι κατι που παιζει να μην ξερει ο ίδιος. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...