Προς το περιεχόμενο

"Οικειοθελής αποχώρηση" και επαναπρόσληψη


Xincomics

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα με τη καραντινα και αν ειχε στηθει παρτι.

Ειδικα στη πρωτη,παιζει το 80% οσων εργαζονται να ειχαν δηλωθει σε αναστολη,απο αυτους το 50% να δουλευε κανονικα και να τους πληρωνε δηλαδη το κρατος και ο εργοδοτης ζωαρα.Και εσοδα και γλιτωνε και μισθους.

Εκει που ημουν μια περιοδο κιολας,με τη δικαιολογια της καραντινας τους εκοβε και αλλα απο το μισθο που τους πληρωνε ηδη το κρατος καθως ηταν ηδη δηλωμενοι ολοι αναστολη,με τη δικαιολογια να βαλουν πλατη!Απο τα 20 ατομα,1 (ενας) αντισταθηκε αλλα λυγισε στο τελος και το δεχθηκε.Φυσικα σε μενα δεν εγινε καν λογος να μπω σε αναστολη και να δουλευω κτλ.Θα γελαγα στη μουρη τους.

Και μιλαω για επιχειρηση που ξεφτυλιζοταν στη δουλεια και τα εσοδα εκεινη την εποχη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, Xincomics είπε

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις παιδιά.

Από τον Δεκέμβριο του 19 είμαι εκεί, αφαιρώντας το λοκνταουν έχω δουλέψει 14-16 μήνες, δικαιούμαι δηλαδή αποζημίωση οσο μικρή κι αν είναι αυτή. Με έχει ανάγκη προς το παρόν γιατί θα έχει κίνηση μέχρι μέσα Ιανουαρίου, για αυτό περίμενε τόσο. Μετά να πάω να...

Να προσθέσω ότι μου ζήτησαν και τους έδωσα πίσω το δώρο Πάσχα και το επίδομα αδείας, σύνολο 650€, γιατί πρέπει "να είμαστε λογικοί και ανθρώπινοι και να βάλουμε πλάτη στην επιχείρηση"... Συν το ότι σε 16 μήνες εργασίας έχω πάρει άδεια μια εβδομάδα όλο κι όλο. Είσαι χαζός θα μου πειτε, αλλά είχα ανάγκη, εμφανίστηκε κ ο κοβιντ, συν ότι αν έφευγα τότε δεν πληρούσα προϋποθέσεις για να μπω ταμείο ανεργίας. Οπότε το κατάπια αμασητο.

Τώρα έχουμε αυτό το καινούριο ωραίο. Σαν να μου λέει "έλα να κανουμε μια λοβιτουρα, εγώ θα κερδίσω πολύ και συ θα χάσεις πολύ" και να περιμένει να του πω με ενθουσιασμό "ΝΑΙ!!!".

Θα φάει άκυρο. Αρκετά.

 

Αν έχεις αποδείξεις ότι το έδωσες καταγγελία ΟΑΕΔ και επιθεώρηση για να το παρεις πίσω  οπως και να εχει πανε ρωτα  και πες τι εγινε μην το χαρισεις,δεν εχει μελλον εκει απο πολλες αποψεις οτι μπορεις να παρεις παρε και μην χαρισεις τιποτα,με το γάντι που λένε όπως σου φέρθηκε και εσυ το ιδιο αστον να βραζει απλα φερσου εξυπνα και κανε αυτα που πρεπει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2021 στις 10:14 ΜΜ, Xincomics είπε

Τις καλησπερες μου!

Εργάζομαι σε μια επιχείρηση σαν υπάλληλος από αρχές Δεκέμβρη του 2019. Είχα προσληφθεί μέσω 12μηνου προγράμματος του ΟΑΕΔ με επιδότηση.

Με τα λοκνταουν κλπ το πρόγραμμα έφτασε να λήξει πριν λίγο καιρό, πράγμα που σημαίνει ότι από εδώ και μπρος ο εργοδότης μου θα πρέπει να πληρώνει ολόκληρο τον (κατώτατο) μισθό μου από την τσέπη του, αντί για το 1/3 που πλήρωνε ως τώρα.

Επειδή δεν τον ψήνει ιδιαίτερα το σενάριο μου πρότεινε να κάνω οικειοθελή αποχώρηση, να μπω στο ταμείο ανεργίας για κάνα 2 μήνες και να με ξαναπροσλαβει πάλι μέσω προγραμματος, αργότερα όταν θα ανοίξει ο καιρός και θα έχει κίνηση η δουλειά.

Εγώ από όσο ξέρω δεν μπαίνεις ταμείο αν παραιτηθείς. Και η σύμβαση είναι αορίστου χρόνου οπότε δεν μπορω να φύγω λόγω ληγμενης σύμβασης. Προφανώς και δεν ψήνεται να κάνει απόλυση γιατί θα πρέπει να δώσει αποζημίωση.

Γενικά τι θα με συμβουλεύατε να κάνω; Τι δικαιώματα χάνω αν δεχτώ την εν λόγω "πρόταση"; Οποιαδήποτε συνεισφορά στο θέμα καλοδεχούμενη

Φιλε μου, επειδη μου θυμιζει μια δικη μου κατασταση τελη του 2019, ειμαι πολυ περιεργος να δω αν ειναι η ιδια επιχειρηση που εκατσα με το ζορι 2 βδομαδες και τους παρατησα αναυδους εν μεσω περιοδου χριστουγεννων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2021 στις 11:50 ΠΜ, AntiCambeR είπε

Αν γίνει αυτό, τότε θα αυξηθούν οι κρατήσεις και το συνολικό ποσό θα μειωθεί.

Αν δεν κάνω λάθος, στα δώρα δεν υπάρχουν κρατήσεις.

Ο κατώτατος μισθός όχι μόνο δεν έμεινε στα ίδια επίπεδα σε σχέση με το 2012 που έγινε η μείωση, όχι μόνο δεν αυξήθηκε, αλλά μειώθηκε.Μιλάμε για 9 χρόνια μετά με μειωμένο μισθό, όταν το κόστος ζωής έχει αυξηθεί.

Έχουν κρατήσεις τα δώρα, και φόρο, κανονικά όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsioulak είπε

Έχουν κρατήσεις τα δώρα, και φόρο, κανονικά όλα.

Εχεις δίκιο, γιατί στο τέλος το εκκαθαριστικό αναφέρει το συνολικό μεικτό ετήσιο εισόδημα, τις κρατήσεις και τέλος το καθαρό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...