Προς το περιεχόμενο

Προπαραγγελία MacBook Pro 16" M1 Max και παραλαβή του αγίου ποτέ...


Stavrialena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Cue είπε

Σωστά. Με ειδοποίησαν ότι ήρθε το M1 Max αλλά είχα ήδη κάνει δεύτερη παραγγελία για τον M1 Pro. Ακόμα τον περιμένω.

Τα ελληνικά πληκτρολόγια μας έκαναν τη ζημιά :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, Stavrialena είπε

Τα ελληνικά πληκτρολόγια μας έκαναν τη ζημιά :(

Τα ελληνικά πληκτρολόγια πάντα είναι ζημιά. Ευτυχώς πλέον τα φτιάχνουν απευθείας με ελληνικό πληκτρολόγιο.

Το 2018 μου είχαν φέρει 2 με ελληνικό πληκτρολόγιο από istorm που μέσα τα εγχειρίδια ήταν στα πολωνικά αντί στα ελληνικά που είναι πλέον.

Έβγαλα τη ζελατινά και τις 2 φορές και υπήρχαν γρατζουνίες στο case του macbook, γιατί όπως έχει αναφερθεί και από άλλους παλιότερα, τα άνοιγαν για να αλλαξούν το πληκτρολόγιο από international που έχουν οι πολωνικές εκδόσεις σε ελληνικό.

Από τότε παίρνω πάντα international, γιατί και με την αλλαγή που έκανε η Apple το 2018 με τους ελληνικούς χαρακτήρες στο κέντρο αντί για πάνω δεξιά, δεν είναι ωραίο το ελληνικό.

Και γιατί πολλά τα παρατράγουδα με την αντιπροσωπεία εδώ, δυο φορές γρατζουνισμένο, τριπλός χρόνος αναμονής με όλη τη διάρκεια των αντικαταστάσεων. Ευτυχώς τότε έπαιρνε 1 μήνα να έρθουν, αλλιώς με τις 2 αντικατατάσεις θα πήγαινε στο μισό χρόνο η αναμονή με αυτούς εδώ πέρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bioentre είπε

Τα ελληνικά πληκτρολόγια πάντα είναι ζημιά. Ευτυχώς πλέον τα φτιάχνουν απευθείας με ελληνικό πληκτρολόγιο.

Το 2018 μου είχαν φέρει 2 με ελληνικό πληκτρολόγιο από istorm που μέσα τα εγχειρίδια ήταν στα πολωνικά αντί στα ελληνικά που είναι πλέον.

Έβγαλα τη ζελατινά και τις 2 φορές και υπήρχαν γρατζουνίες στο case του macbook, γιατί όπως έχει αναφερθεί και από άλλους παλιότερα, τα άνοιγαν για να αλλαξούν το πληκτρολόγιο από international που έχουν οι πολωνικές εκδόσεις σε ελληνικό.

Από τότε παίρνω πάντα international, γιατί και με την αλλαγή που έκανε η Apple το 2018 με τους ελληνικούς χαρακτήρες στο κέντρο αντί για πάνω δεξιά, δεν είναι ωραίο το ελληνικό.

Και γιατί πολλά τα παρατράγουδα με την αντιπροσωπεία εδώ, δυο φορές γρατζουνισμένο, τριπλός χρόνος αναμονής με όλη τη διάρκεια των αντικαταστάσεων. Ευτυχώς τότε έπαιρνε 1 μήνα να έρθουν, αλλιώς με τις 2 αντικατατάσεις θα πήγαινε στο μισό χρόνο η αναμονή με αυτούς εδώ πέρα.

Η Apple κάνει τέτοια πράγματα; 😐Περίεργο. Πάντα πίστευα ότι επεξεργάζονται όλες τις συσκευές με τον ίδιο τρόπο στο εργοστάσιο και ότι το μηχάνημα εκτυπώνει άλλη γλώσσα αντί για αγγλικά.

Πάλι καλά που υπάρχει το διαδίκτυο και εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας. Δεν θα παραγγείλω ποτέ Ελληνικό πληκτρολόγιο. Αν και στην παραγγελία που έβαλα 1 από τις 2 συσκευές είναι με Ελληνικό, ευτυχώς η Ελληνική συσκευή δεν προορίζεται για εμένα(πάντως την καθυστέρηση στην παραλαβή λόγο του Ελληνικού πληκτρολογίου δεν την γλιτώνω από τι φαίνεται).😵

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, -Seraphim- είπε

Η Apple κάνει τέτοια πράγματα; 😐Περίεργο. Πάντα πίστευα ότι επεξεργάζονται όλες τις συσκευές με τον ίδιο τρόπο στο εργοστάσιο και ότι το μηχάνημα εκτυπώνει άλλη γλώσσα αντί για αγγλικά.

Πάλι καλά που υπάρχει το διαδίκτυο και εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας. Δεν θα παραγγείλω ποτέ Ελληνικό πληκτρολόγιο. Αν και στην παραγγελία που έβαλα 1 από τις 2 συσκευές είναι με Ελληνικό, ευτυχώς η Ελληνική συσκευή δεν προορίζεται για εμένα(πάντως την καθυστέρηση στην παραλαβή λόγο του Ελληνικού πληκτρολογίου δεν την γλιτώνω από τι φαίνεται).😵

Τουλάχιστον αυτή είναι η εμπειρία μου με build-to-order macbook pro 2018. Όπως έγραψα οι συσκευές ήταν international (ZE) με αλλαγμένο πληκτρολόγιο στα ελληνικά και εγχειρίδιο χρήσης στα αγγλικά. Το ένα ήρθε αρκετά γρατζουνισμένο, το άλλο ήταν ελαφρώς αλλά είχε και hinge popping issue που εμφάνιζαν τότε τα μηχανήματα αυτά, αλλά ευτυχώς στις νεότερες εκδόσεις του 2020 εξαφανίστηκε, αλλά δυστυχώς πολλοί το αναφέρουν για τα καινούρια 14" & 16" 2021...

Πήρα κάποια μηχανήματα φέτος και ήταν όλα οκ, με αγγλικό πληκτρολόγιο από istrom, και μέσα τα χαρτάκια ήταν στα ελληνικά και ο κωδικός στη συσευασία ήταν GR. Οπότε ελπίζω πως πλέον δεν τα κάνει.

Παλιότερα τα έκανε και η αντιπροσωπεία τα προωθούσε για κανονικά αυτά τα μοντέλα, αρά είχε και αυτή κάποια ευθύνη γιατί δεν ενημέρωνε όταν την είχα ρωτήσει αν τα αλλάζουν κλπ ώστε τουλάχιστον να μου φέρουν αγγλικό. Έτσι μου έφεραν στην αντικατάσταση το ελληνικό πάλι που ήταν 2η φορά γρατζουνισμένο για να χρειαστεί και 2η αλλαγή.

Άρα λίγο προσοχή με istorm, infoquest, isquare κλπ. Πέφτει πολύ παραμύθι εκεί μέσα και κατηγουρούν για όλα την Apple (ότι αργεί, ότι δεν κάνει αντικαταστάσεις κλπ) για να αποποιηθούν την όποια ευθύνη τους.

Αν ήταν σοβαροί, θα έστελναν μια γραπτή σύμβαση για τα build-to-order, στην οποία θα αναγραφόνταν και οι χρόνοι παράδοσης, μιας και στο website ανααφέρουν πως δεν κάνουν αλλαγές στα bto, επειδή είναι σύμβαση παροχής υπηρεσίων, αλλά δεν στέλνουν κανένα χάρτι με τους όρους της σύμβασης αυτής και τους χρόνους που πρέπει να τηρήσουν... Μόνο τηλεφωνικά σου λένε θα κάνει τόσο...

Επεξ/σία από bioentre
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, bioentre είπε

Αν ήταν σοβαροί, θα έστελναν μια γραπτή σύμβαση για τα build-to-order, στην οποία θα αναγραφόνταν και οι χρόνοι παράδοσης, μιας και στο website ανααφέρουν πως δεν κάνουν αλλαγές στα bto, επειδή είναι σύμβαση παροχής υπηρεσίων, αλλά δεν στέλνουν κανένα χάρτι με τους όρους της σύμβασης αυτής και τους χρόνους που πρέπει να τηρήσουν... Μόνο τηλεφωνικά σου λένε θα κάνει τόσο...

Αγορές από εξωτερικό...(όπου είναι δυνατόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Αγορές από εξωτερικό...(όπου είναι δυνατόν)

Από εξωτερικό, σε παραγγελία iphone 13, χωρίς να προπληρώσω, μου έδωσαν εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής γραπτά, και το κινητό ήρθε 7 μέρες νωρίτερα από την ημερομηνία που μου έδωσαν. Εδώ Ελλάδα με istorm/infoquest βλέπετε στα άλλα δύο threads τι γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν ξέρω αν έχω και πολύ ευχάριστα νέα, σήμερα παρήγγειλα το 14αρι Silver απο You καθώς άλλαξε και η διαθεσιμότητά του απο 8-16 μέρες σε 4-7 μέρες.

Πήρα και ένα τηλέφωνο να επιβεβαιώσω οτι ισχύει κάτι τέτοιο και με ενημέρωσαν ότι είναι καθαρά ενδεικτική ημερομηνία η 30/12, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αλλάξει καθώς δεν έχουν κάτι νεότερο.

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ; ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ.

Επεξ/σία από iCyd
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, iCyd είπε

Εγώ δεν ξέρω αν έχει και πολύ ευχάριστα νέα, σήμερα παρήγγειλα το 14αρι Silver απο You καθώς άλλαξε και η διαθεσιμότητά του απο 8-16 μέρες σε 4-7 μέρες.

Πήρα και ένα τηλέφωνο να επιβεβαιώσω οτι ισχύει κάτι τέτοιο και με ενημέρωσαν ότι είναι καθαρά ενδεικτική ημερομηνία η 30/12, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αλλάξει καθώς δεν έχουν κάτι νεότερο.

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ; ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ.

you = infoquest = istorm = isquare = acs = ΑΠΑΤΗ ΜΕΓΑΛΗ & ΠΟΛΥ ΨΕΜΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, bioentre είπε

you = infoquest = istorm = isquare = acs = ΑΠΑΤΗ ΜΕΓΑΛΗ & ΠΟΛΥ ΨΕΜΑ

Τι να πω, λες και τους εβαλε καποιος το μαχαιρι στο λαιμο να το φερουν αμεσα. Προτιμούν τα λογα του αερα μαλλον.

Για όποιον ενδιαφέρεται πάντως για 14αρι 1TB έχει διαθεσιμότητα στην iSystem

Επεξ/σία από iCyd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iCyd είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται πάντως για 14αρι 1TB έχει διαθεσιμότητα στην iSystem

Είναι το μοντέλο με τα 8 cores CPU, με το μικρό φορτιστή 67W χωρίς fast charging, σε custom BTO. Μάλλον, για αυτό τους έχει μείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2021 στις 3:40 ΜΜ, Stavrialena είπε

Εμείς (προπαραγγείλαμε μαζί με έναν συνάδελφο) σκάσαμε 6400€ (ζεστά λαχταριστά). Δεν ξέρω αν τα κλαίμε ή όχι 👀

 

Σε ποια εταιρία πληρώνουν τόσο καλά αν επιτρέπετε;

Στις 22/12/2021 στις 4:08 ΜΜ, bioentre είπε

Τα ελληνικά πληκτρολόγια πάντα είναι ζημιά. Ευτυχώς πλέον τα φτιάχνουν απευθείας με ελληνικό πληκτρολόγιο.

Το 2018 μου είχαν φέρει 2 με ελληνικό πληκτρολόγιο από istorm που μέσα τα εγχειρίδια ήταν στα πολωνικά αντί στα ελληνικά που είναι πλέον.

Έβγαλα τη ζελατινά και τις 2 φορές και υπήρχαν γρατζουνίες στο case του macbook, γιατί όπως έχει αναφερθεί και από άλλους παλιότερα, τα άνοιγαν για να αλλαξούν το πληκτρολόγιο από international που έχουν οι πολωνικές εκδόσεις σε ελληνικό.

Από τότε παίρνω πάντα international, γιατί και με την αλλαγή που έκανε η Apple το 2018 με τους ελληνικούς χαρακτήρες στο κέντρο αντί για πάνω δεξιά, δεν είναι ωραίο το ελληνικό.

Και γιατί πολλά τα παρατράγουδα με την αντιπροσωπεία εδώ, δυο φορές γρατζουνισμένο, τριπλός χρόνος αναμονής με όλη τη διάρκεια των αντικαταστάσεων. Ευτυχώς τότε έπαιρνε 1 μήνα να έρθουν, αλλιώς με τις 2 αντικατατάσεις θα πήγαινε στο μισό χρόνο η αναμονή με αυτούς εδώ πέρα.

Δεν μπορώ να γράψω κώδικα σε πληκτρολόγιο που δεν έχει μόνο αγγλικά!(ιδανικά US keyboard κιόλας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Δεν μπορώ να γράψω κώδικα σε πληκτρολόγιο που δεν έχει μόνο αγγλικά!(ιδανικά US keyboard κιόλας)

Πως και έτσι; Εφαρμόζεις την τακτική του βλέπω πλήκτρο, πατάω πλήκτρο, σειριακά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, natural_sgf είπε

Πως και έτσι; Εφαρμόζεις την τακτική του βλέπω πλήκτρο, πατάω πλήκτρο, σειριακά;

Εχω συνηθίσει έτσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγινε παραλαβή σήμερα του δικού μου (με ελληνικό πληκτρολόγιο) 🥳

Το κουτί έχει πάνω shipping label από Syncreon στην Ολλανδία (εταιρεία logistics) με παράδοση σε iSquare και ημερομηνία αποστολής 09/12. 

Που σημαίνει το 3-4 εβδομάδες που δίνει η Apple στο εξωτερικό ισχύει. Απλώς μετά το μηχάνημα έρχεται Κεντρική Ευρώπη και θέλει άλλες 2+ εβδομάδες να έρθει Ελλάδα.

Επεξ/σία από Hik
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Hik είπε

Έγινε παραλαβή σήμερα του δικού μου (με ελληνικό πληκτρολόγιο) 🥳

Το κουτί έχει πάνω shipping label από Syncreon στην Ολλανδία (εταιρεία logistics) με παράδοση σε iSquare και ημερομηνία αποστολής 09/12. 

Που σημαίνει το 3-4 εβδομάδες που δίνει η Apple στο εξωτερικό ισχύει. Απλώς μετά το μηχάνημα έρχεται Κεντρική Ευρώπη και θέλει άλλες 2+ εβδομάδες να έρθει Ελλάδα.

Καλοριζικο και ευχαριστούμε για το ινφο! 🤘Εορταστικά unboxing και χαμός!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...