Προς το περιεχόμενο

Forumvision #10 "New Horizons"


mic2mic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ιδιαίτερη χαρά, υπερηφάνεια και συγκίνηση, 8 χρόνια μετά το πρώτο παιχνίδι, κυρήσσω την έναρξη του 10ου παιχνιδιού BWGT Forumvision, αυτή τη φορά με παράλληλη ανταπόκριση στο insomnia! Η συγκίνησή μου είναι τόσο μεγάλη που δεν σας κρύβω ότι αυτή τη στιγμή ένα δάκρυ κυλά από τα έξυπνα, αμυγδαλωτά μου μάτια, διατρέχει τα γραμμένα μου ζυγωματικά και καταλήγει στο τετράγωνο, θεληματικό μου πηγούνι. Ελπίζω όμως να καταφέρω να ξεπεράσω την έντονη συναισθηματική φόρτιση και να ανταποκριθώ στα απαιτητικά καθήκοντα του moderator. Καθήκοντα τα οποία αυτοματοποιούνται όλο και περισσότερο και έτσι ελπίζω ότι σε αυτό το παιχνίδι δεν θα έχω να κάνω τίποτα παραπάνω από το να ακούω τις σούπες που θα σερβίρετε.

Για τους μη μυημένους, forumvision λέγεται και είναι απλό: Είναι ένας μουσικός διαγωνισμός που αποτελείται από 12 γύρους. Σε κάθε γύρο οι παίκτες επιλέγουν ένα τραγούδι και έτσι σχηματίζεται μια λίστα με τόσα τραγούδια όσοι και παίκτες. Στη συνέχεια οι παίκτες βαθμολογούν τα τραγούδια με το σύστημα της Eurovision (12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 και τα υπόλοιπα μηδενικά), χωρίς να γνωρίζουν βέβαια ποιός έστειλε το κάθε τραγούδι. Επίσης γράφουν και κάποιο σύντομο σχόλιο για το κάθε τραγούδι που βαθμολογούν. Ύστερα δημοσιεύονται τα αποτελέσματα, και πάμε για τον επόμενο γύρο. Νικητής ανακυρήσσεται αυτός ο οποίος έχει συγκεντρώσει την μεγαλύτερη συνολική βαθμολογία μετά το πέρας των 12 γύρων. Συνήθως τα παιχνίδια ολοκληρώνονται σε διάστημα περίπου 4 μηνών.

Στο παιχνίδι που ξεκινά τώρα υπάρχει προθεσμία 7 ημερών για την βαθμολόγηση του κάθε γύρου. 2 μέρες μετά την δημοσίευση των αποτελεσμάτων του κάθε γύρου, ξεκινά ο επόμενος. Οι παίκτες έχουν 5 μέρες επιπλέον χρόνου ο καθένας για ολόκληρο το παιχνίδι, σε περίπτωση που δεν προλαβαίνουν να βαθμολογήσουν εντός προθεσμίας. Αν κάποιος παίκτης δεν βαθμολογήσει κάποιον γύρο εντός προθεσμίας, το τραγούδι του δεν θα συμμετάσχει στον επόμενο γύρο. Θα πρέπει να βαθμολογήσει κάποιον επόμενο γύρο ώστε να ξαναρχίσει να συμμετέχει κανονικά.

Η υποβολή τραγουδιών, η βαθμολόγηση, τα σχόλια, η αίτηση έξτρα χρόνου κτλ γίνονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μέσω της σχετικής εφαρμογής. Όλοι οι παίκτες έχουν ήδη λάβει με pm τα λινκς για τις προσωπικές τους σελίδες. Το πολυπληθές ακροατήριο μπορεί να παρακολουθεί την εξέλιξη του παιχνιδιού μέσω της guest σελίδας:

https://forumvision.github.io/bwgt/game.html

Περισσότερες λεπτομέρειες για την λειτουργία της σελίδας στο help page που υπάρχει εντός αυτής.

Οι συμμετέχοντες σ'αυτό το παιχνίδι είναι 13:  @cinemakis (CIN),  @drh (DRH),  @emmanuel1960 (EMM),  @Ferelpis (FER),  @Gabriel1 (GAB),  @GuessAllis (GES),  @mic2mic (MIC),  @nomainline (NOM),  @ozoozo (OZO),  @Pavlitos80 (PAV),  @rifoudi (RIO),  @NovaLacertae (NOV) και @Siloufkien (SIL).

Και ενώ όλοι οι παίκτες έχουν ήδη υποβάλει τα τραγούδια τους, ξεκινάμε δυναμικά με την δημοσίευση του πρώτου γύρου. Βάλτε τις ωτοασπίδες σας και φύγαμε:

Γύρος #1

Playlist

 

01. Nosound - Kites

02. Eyedress - Jealous

03. Les Orientales - Alger Alger

04. Kai Schumacher - A New Error

05. Πάνος Μουζουράκης - Ε! Φίλε

06. Laura Branigan - Gloria

07. Nu Deco Ensemble & Kishi Bashi - I Am The Antichrist To You

08. The Garifuna Collective - Ubóu (The World)

09. Mammal Hands - Chaser

10. Alex Sid - Οξυγόνο

11. Isaac Et Nora - Veinte Anos

12. Νέα Τάξη Πραγμάτων (Ντπ) - Σάββατο Βράδυ, Κυριακή Πρωί

13. Freddie Mercury And Luciano Pavarotti - Nessun Dorma

 

spacer.png

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά εγώ θυμάμαι κάτι δάκρυα να κυλούν στα βυζιά της... πώς λεγότανε μωρέ, μια κάποιας τέλος πάντων σε παλιότερο παιχνίδι.

Τώρα τα δάκρυα κυλούν στα αμυγδαλωτά μάτια του φίλου μας του μοδεράτορα και θ΄ αρχίσουν να κυλούν και πάνω στα δικά μου τέλεια κι ατέλειωτα χαρακτηριστικά του δικού μου ατέλειωτου κορμιού και δη του σκεμπέ (μπάκας), από τη συγκίνηση που ξαναβρισκόμαστε.

Για το μόνο που δεν θα συγκινηθώ σίγουρα είναι για αυτά που έχουν να ακούσουν τα καταπονημένα μου αυτιά.

Άντε παίδες, καλή μας αρχή.

Επεξ/σία από Ferelpis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ferelpis είπε

Βασικά εγώ θυμάμαι κάτι δάκρυα να κυλούν στα βυζιά της... πώς λεγότανε μωρέ, μια κάποιας τέλος πάντων σε παλιότερο παιχνίδι.

Τσίμπλα. Μόνικα Τσίμπλα λεγόταν η αοιδός.

Λέω να ακούσω τη λίστα και νιώθω την ίδια.... δεν θα πω προσμονή, δεν θα πω αγωνία... την ίδια φρίκη που νιώθω πάντα μπροστα΄σε μια καινούρια λίστα ξέροντας ότι παίζω τα αυτιά μου κορώνα-γράμματα. Τί θα έχετε βάλει πάλι... πάω να βάλω προληπτικά κάτι σταγόνες για τ'αυτιά και ξεκινάω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ferelpis είπε

 

Είμαι κατασυγκινημένη, που καταφέραμε σε ελάχιστο χρόνο να ξεκινήσουμε νέο παιχνίδι😢. Ούτε δύο χρόνια δεν πέρασαν από το προηγούμενο😋 και να' μαστε πάλι εδώ, πλήρως εξοπλισμένοι με ωτασπίδες, ηρεμιστικά, μερικά μπετόνια καφέ και σβηστά ηχεία, για να ακούσουμε και να βαθμολογήσουμε τα αχρηστουργήματα (που λέει και η φίλη μας siss400) που υποβάλλουν οι συμπαίκτες μας, ενώ είμαστε απολύτως βέβαιοι, πως μόνο το δικό μας τραγούδι αξίζει για 12άρι. 💋💖💖💖

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nomainline είπε

Είμαι κατασυγκινημένη, που καταφέραμε σε ελάχιστο χρόνο να ξεκινήσουμε νέο παιχνίδι😢. Ούτε δύο χρόνια δεν πέρασαν από το προηγούμενο😋 

Όχι και δύο χρόνια, ούτε ένας χρόνος δεν πέρασε. 12 Δεκεμβρίου 2020 ήταν το τελευταίο post στο προηγούμενο παιχνίδι.

Είδες τί αργά που περνάει ο χρόνος όταν δεν παίζεις;

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mic2mic είπε

...τα έξυπνα, αμυγδαλωτά μου μάτια, διατρέχει τα γραμμένα μου ζυγωματικά και καταλήγει στο τετράγωνο, θεληματικό μου πηγούνι...

Η αλήθεια είναι ότι έχεις ομορφύνει πολύ τελευταία

snowflake.thumb.png.6bec5ee0e61766bc2408

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mic2mic είπε

Όχι και δύο χρόνια, ούτε ένας χρόνος δεν πέρασε. 12 Δεκεμβρίου 2020 ήταν το τελευταίο post στο προηγούμενο παιχνίδι.

Είδες τί αργά που περνάει ο χρόνος όταν δεν παίζεις;

Χμμμμμ, B)  αυτό σημαίνει ότι η αποχή από το παιχνίδι σε οδηγεί σε μακροζωία :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, drh είπε

Η αλήθεια είναι ότι έχεις ομορφύνει πολύ τελευταία

Και φαντάσου ότι εδώ είμαι μόλις ξύπνησα, εντελώς αμακιγιάριστος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε κάπου ανακοίνωση για συμμετοχή; Τώρα το βλέπω και ζηλεύω. Θα με παίξετε και μένα; *βλεφαροπετάρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

Βγήκε κάπου ανακοίνωση για συμμετοχή; Τώρα το βλέπω και ζηλεύω. Θα με παίξετε και μένα; *βλεφαροπετάρισμα

Αυτό το παιχνίδι έχει ξεκινήσει τώρα, μπορώ να σου στείλω pm για το επόμενο που θα ξεκινήσει όταν τελειώσει αυτό. Αλλά αν βρεθούν 10-12 άτομα από το insomnia που να θέλουν να παίξουν τώρα, μπορούμε να ξεκινήσουμε ένα καινούριο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mic2mic είπε

Αυτό το παιχνίδι έχει ξεκινήσει τώρα, μπορώ να σου στείλω pm για το επόμενο που θα ξεκινήσει όταν τελειώσει αυτό. Αλλά αν βρεθούν 10-12 άτομα από το insomnia που να θέλουν να παίξουν τώρα, μπορούμε να ξεκινήσουμε ένα καινούριο. 

Κανένα πρόβλημα - στο επόμενο. Ευχαριστώ, mic2mic. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος  πρώτος γύρος! Μπράβο μπράβο, δεν το περίμενα από εσάς 😋

Δεν βλέπω να ψηφίζετε  όμως  *και εγώ δεν βάζω τον κωλο μου κάτω να βρω 10 τραγούδια. Έχω βάλει τα 2 πρώτα  μόνο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστα να πάνε... πολύ χαζολογάει η ομάδα... αφού να φανταστείς μένουν λιγότερο από δύο μέρες και δεν έχει στείλει βαθμολογία ο Νόβα  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...