Προς το περιεχόμενο

Απεβίωσε ο δημιουργός των NES και SNES, Masayuki Uemura


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πεθαίνουν τέτοιοι χρυσοί άνθρωποι και να συνεχίζουν να καταναλώνουν οξυγόνο χωρίς κανένα όφελος τόσοι μπαγλαμάδες. Το λες και αδικία 😔

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RIP πραγματικά μόνο ζεστασιά έχω στην καρδιά μου με το NES και αργότερα με το SNES όταν κούμπωνα το STREET FIGHTER για να παίξω και αυτή η ζεστασιά θα μείνει πάντα στην καρδιά μου σαν μια γλυκιά ανάμνηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν μερικά απλοϊκά χρώματα, λίγη μουσική με μόλις 8bit αλλά στα τότε παιδικά μου μάτια φάνταζε θαύμα, με ώθησε να ανοίξω το Nintendo και να ψάξω να βρω την μαγεία που έβλεπα στην οθόνη μου μέσα στα κυκλώματα του. Το χάλασα, χάλασα και το επόμενο αλλά έμαθα, έμαθα πως δούλευε, έμαθα πως προγραμματίστηκε και έγινε στόχος μου κάποτε να μπορώ να κάνω το ίδιο. Σήμερα μετά από 25 χρόνια είμαι προγραμματιστής, έχω αρκετές γνώσεις στα ηλεκτρονικά και στους μικροεπεξεργαστές και γράφω δικό μου software που τρέχει σε δικά μου κυκλώματα.
Και όλα ξεκίνησαν με μερικά όμορφα φανταχτερά χρώματα, 2 υδραυλικούς σε ένα παράξενο κόσμο και μία βασίλισσα που έπρεπε να σώσεις.

Κάποιοι άνθρωποι αλλάζουν τις ζωές μας με τρόπο που δεν μπορούμε να φανταστούμε, ο Masayuki ήταν ένας από τους πολλούς που ώθησαν τις γενιές του 80 και του 90 να ασχοληθούν με την τεχνολογία και κατά συνέπια με την πληροφορική, έκανε την δουλειά που τα σχολεία μας έπρεπε να είχαν κάνει και ποτέ δεν έκαναν. R.I.P.

  • Like 10
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρόνια 80ς και είχαμε ένα spectrum στην tv,

θείος από την Σκωτία φέρνει nintendo με super mario, zelda και duck hunt που χτύπαγες τις πάπιες με το πιστόλι στην tv, τότε μου φαινόταν τουλάχιστον διαστημική τεχνολογία της nasa...

περιττό να πω ότι κατεβάζαμε τηλεόραση μπαούλο στην πυλωτή και έκανε παρέλαση όλη η γειτονιά :)

καλό ταξίδι Masayuki Uemura, ευχαριστούμε για τις μαγικές στιγμές.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να είχα προλάβει τις κονσολες που σχεδιάζονταν έκρινες τις εποχές του 80-90, πρόλαβα μόνο ένα game boy το 90s και μετά το Nintendo64 από 00s. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αιωνία  του η μνήμη. Μεγαλώσαμε  κι ακόμα μεγαλώνουμε με αυτά τα παιχνίδια.  

Από τις καλύτερες  εποχές που δυστυχώς  δεν θα ξανά περάσουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2021 στις 11:22 ΠΜ, Predatorkill είπε

Οπως παντα γρηγορο το insomnia, σε λιγες μερες ειναι τα εννιαμερα

Αφού δεν του έκαναν και το μνημόσυνο στους 6 μήνες πάλι καλά να λες…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...