Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 O/C & Memory Tweaking


Razor333

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα rtl μπορεις τελικα να τα πειραξεις?

7 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Άλλαξα κάποια sub, μέτρησα και με safe mode τα ns. Γενικά μάλλον ταβάνι για το kit μου.

4000c16-1.PNG.854071bec2614efbbb019912b28fa02a.PNG4000c16.PNG.ae7acc098f2ca5c09aad39c0f102c674.PNG

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τα rtl μπορεις τελικα να τα πειραξεις?

 

Μπορώ αλλά δεν έχω ιδέα τι να βάλω, μιλάς και για rtl και για trtl έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Razor333 είπε

Μπορώ αλλά δεν έχω ιδέα τι να βάλω, μιλάς και για rtl και για trtl έτσι;

ανεβασε φωτο απο την καρτελα του bios εκει που τα εχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Razor333 είπε

Άλλαξα κάποια sub, μέτρησα και με safe mode τα ns. Γενικά μάλλον ταβάνι για το kit μου.

Aυτά είναι τα τυχερά ρε, αλλάζεις κιτ και έτοιμος 😛 

Δοκίμασε αν δεν βαριέσαι με ένα dim πάνω να δείς τι πιάνεις, να σιγουρευτείς ότι δεν είναι ο IMC. 

12 ώρες πριν, akoinonitos είπε

τα rtl μπορεις τελικα να τα πειραξεις?

 

RTL σε MSI, θα τον βάλεις σε περιπέτειες τώρα :P 

Πλάκα κάνω, ελπίζω να το φτιάξανε, στο z490 έπρεπε να κάνεις 35 restart μέχρι να τα κάνει train σε ανθρώπινα νούμερα. Έκατσα μια μέρα ολόκληρη να κάνω restarts.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Aυτά είναι τα τυχερά ρε, αλλάζεις κιτ και έτοιμος 😛 

Δοκίμασε αν δεν βαριέσαι με ένα dim πάνω να δείς τι πιάνεις, να σιγουρευτείς ότι δεν είναι ο IMC. 

Δεν παίζει να αλλάξω κιτ και να πάρω π.χ. 4000c14 στα 230-240€, τα στέλνω πίσω όπως είναι και αγοράζω αργότερα ddr5.

Ένα κιτ μπορώ αλλά δεν είναι και τόσο απλό, πρέπει να βγάλω νερά και μπλοκ. Αλλά το τέσταρα και αλλιώς με τα timings που παίζω τώρα 4000, έβαλα 4133 με g2 και πάλι σκάνε errors, οι μνήμες είναι 99%, ούτε ένα 3800c14 flat παίζουν και δεν ξέρω πόσο είναι συγκρίσιμο γιατί είναι άλλες πλατφόρμες, αλλά δεν έπαιζαν και gear down off και εδώ είμαστε 1Τ οπότε δυσκολεύονται. 

Γενικά στο ocnet βλέπω σκάνε κάτι 4133 με primaries και subs, που δεν παίζουν ούτε 3800 σε πολλά kit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Razor333 είπε

 4000c14 στα 230-240€,

Γκούχ γκούχ 400€ γκούχ. Το κοίταγα πρίν χτυπήσω ddr5, σκεφτόμουνα να πάω σε κορυφαίο ddr4 αλλά οι τιμές ήταν εξωφρενικές. Η μιλάς για 16gb? 

9 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Γενικά στο ocnet βλέπω σκάνε κάτι 4133 με primaries και subs, που δεν παίζουν ούτε 3800 σε πολλά kit.

Δεν θα φτάσεις ποτέ τα νούμερα στο ocnet εκτός αν θες να τα πάρεις τα πράματα στο χέρι. Οι μισοί τύποι binnaroun 20 cpu (τα αγοράζουν, τα τεστάρουν και τα κάνουν refund εντός εβδομάδας) και τα ρεύματα που δίνουν είναι εκτός τόπου. Και εγώ έπιασα 5k mhz στον 10900k αλλά έφυγε 1.67 SA ας πούμε.

Πάντως τα νούμερα σου πολύ κομπλέ είναι για alderlake, τα RTL αμά στρώσεις θα πέσεις 1-2 ns. Cache είσαι στοκ? 

Έχεις σε νερό τις μνήμες? Αν ναί, σπρώξε ρεύμα ρε, τι σε κόφτει? Βάλε 1.60 και σπρώξε, δεν παθαίνουν κάτι

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Γκούχ γκούχ 400€ γκούχ. Το κοίταγα πρίν χτυπήσω ddr5, σκεφτόμουνα να πάω σε κορυφαίο ddr4 αλλά οι τιμές ήταν εξωφρενικές. Η μιλάς για 16gb? 

Δεν θα φτάσεις ποτέ τα νούμερα στο ocnet εκτός αν θες να τα πάρεις τα πράματα στο χέρι. Οι μισοί τύποι binnaroun 20 cpu (τα αγοράζουν, τα τεστάρουν και τα κάνουν refund εντός εβδομάδας) και τα ρεύματα που δίνουν είναι εκτός τόπου. Και εγώ έπιασα 5k mhz στον 10900k αλλά έφυγε 1.67 SA ας πούμε.

Πάντως τα νούμερα σου πολύ κομπλέ είναι για alderlake, τα RTL αμά στρώσεις θα πέσεις 1-2 ns. Cache είσαι στοκ? 

Ναι για 16gb λέω να βγει το 22 και να πάω σε ώριμες ddr5, αλλά δεν ψήνομαι ιδιαίτερα να αλλάξω ddr4 τώρα.

Τα RTL θα τα ψάξω σήμερα. Από cache 4.7 χωρίς e-cores, 4.4 με e-cores και από core 5.1/4.1 πιο πάνω στους p-cores βράζει, θα κάνω και μία αλλαγή πάστας μήπως πέσει λίγο η θερμοκρασία, γιατί είδη βαράω 90αρες σε full load, ingame είναι ψυγείο πάντως ακόμα και στα 120w-130w με το ζόρι περνάει τους 50c, συνήθως 40-50 παίζει.

Δεν βγάζω άκρη και με τα voltages modes, σαν να κάνει λίγο ότι θέλει, έχω βάλει override δίνω από 1.3-1.33 και βλέπω κάτι 1.36-1.37+ και έχω βάλει και ενδιάμεσο LLC, το adaptive είμαι σίγουρος ότι σκάει τρελές τάσεις, δεν δίνει 1.368v που λέει το hwinfo με την καμία, μιλάμε για 100αρες για πλάκα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, star4 είπε

Razor333 αυτά λέει ο akoinonitos

rtls.jpg

αν τα κατεβασειςς απο 71 ,70 τα παιρνει? αν ναι δοκιμασε να κατεβαζεις μεχρι να μην ποσταρει.

το latency timing setting mode τι επιλογες σου δινει?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ναι για 16gb λέω να βγει το 22 και να πάω σε ώριμες ddr5, αλλά δεν ψήνομαι ιδιαίτερα να αλλάξω ddr4 τώρα.

Τα RTL θα τα ψάξω σήμερα. Από cache 4.7 χωρίς e-cores, 4.4 με e-cores και από core 5.1/4.1 πιο πάνω στους p-cores βράζει, θα κάνω και μία αλλαγή πάστας μήπως πέσει λίγο η θερμοκρασία, γιατί είδη βαράω 90αρες σε full load, ingame είναι ψυγείο πάντως ακόμα και στα 120w-130w με το ζόρι περνάει τους 50c, συνήθως 40-50 παίζει.

Δεν βγάζω άκρη και με τα voltages modes, σαν να κάνει λίγο ότι θέλει, έχω βάλει override δίνω από 1.3-1.33 και βλέπω κάτι 1.36-1.37+ και έχω βάλει και ενδιάμεσο LLC, το adaptive είμαι σίγουρος ότι σκάει τρελές τάσεις, δεν δίνει 1.368v που λέει το hwinfo με την καμία, μιλάμε για 100αρες για πλάκα.

 

Για τα voltage και εγω τα ιδια τραβαγα με την z490 msi, δεν ενοιωθε οτι και να έκανα. Βγηκε bios update 6 μηνες μετα που εστρωσε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

αν τα κατεβασειςς απο 71 ,70 τα παιρνει? αν ναι δοκιμασε να κατεβαζεις μεχρι να μην ποσταρει.

το latency timing setting mode τι επιλογες σου δινει?

το latency timing setting mode έχει fixed & dynamic 

τα RTL 70 mem oc failed....

τα RTL εξαρτώνται απο cpu/imc/mobo ή ram module ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, star4 είπε

το latency timing setting mode έχει fixed & dynamic 

τα RTL 70 mem oc failed....

τα RTL εξαρτώνται απο cpu/imc/mobo ή ram module ;

δοκιμασε να βαλεις fixed και να δεις ποσο σου βαζει ,μετα δοκιμασε dynamic και δες αν βαζει αλλα. Ειναι περιεργα απο οτι εχω καταλαβει ,στην ιδια μητρικη εμενα με διαφορετικη γενια cpu εχουν εντελως διαφορετικο τροπο που ρυθμιζονται. Επισης δοκιμασε να τα κατεβασεις και με τις δυο αυτες ρυμισεις με το χερι να δεις αν κατεβαινουν σε καποια απο τις δυο. Λογικα στο fixed θα βαζει το latency απο το dimm που ειναι πιο μακρυα. Νομιζω χωρις να ειναι σιγουρος οτι εχει να κανει περισσοτερο με τον imc και τη μητρικη αν οχι μονο με τη μητρικη καθως στην ουσια ειναι το latency των δεδομενων μεταξυ imc και dimms.

Αν εχει και αλλες επιλογες στο μενιυ αυτο βαλε ενα ss

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε fixed  71/83 dyn 71/71

τα υπόλοιπα του imc

1.png.2b78e69cb9821bddd6e0873dc465d988.png

2.png

3.png

3 ώρες πριν, Razor333 είπε

Δεν βγάζω άκρη και με τα voltages modes, σαν να κάνει λίγο ότι θέλει, έχω βάλει override δίνω από 1.3-1.33 και βλέπω κάτι 1.36-1.37+ και έχω βάλει και ενδιάμεσο LLC, το adaptive είμαι σίγουρος ότι σκάει τρελές τάσεις, δεν δίνει 1.368v που λέει το hwinfo με την καμία, μιλάμε για 100αρες για πλάκα.

δοκίμασε αυτά στο CPU AVX Control

cpu control.png

Επεξ/σία από star4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...