Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 O/C & Memory Tweaking


Razor333

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, star4 είπε

σε fixed  71/83 dyn 71/71

τα υπόλοιπα του imc

1.png.2b78e69cb9821bddd6e0873dc465d988.png

2.png

3.png

δοκίμασε αυτά στο CPU AVX Control

cpu control.png

το power down Mode δοκιμασε να το βαλεις off,στουυς amd δινει κατι ψιλα

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

να φανταστω αν αρχισεις να κατεβαζεις κατω απο 69 δεν ποσταρει?

Ναι σωστά, το 67 πάει και άλλο κάτω αλλά δεν έχει κανένα νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

μια χαρα εχεις πολυ καλα νουμερα

Το 45αρι υπολόγιζα με τις μνήμες μου, περίμενα όμως καλύτερα νούμερα στο sottr, μεγάλο χάσμα με αυτούς που πιάνουν 41ns, οπότε και κάτι άλλο παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Το 45αρι υπολόγιζα με τις μνήμες μου, περίμενα όμως καλύτερα νούμερα στο sottr, μεγάλο χάσμα με αυτούς που πιάνουν 41ns, οπότε και κάτι άλλο παίζει.

εχετε ιδιες συχνοτητες σε cpu και cache? τι μητρικη εχουν αυτοι?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εχετε ιδιες συχνοτητες σε cpu και cache? τι μητρικη εχουν αυτοι?

Σίγουρα παίζουν ρόλο και τα MHz, αλλά το sottr αν του σκάσεις πολύ χαμηλά subs παίρνει τρελά, πόσο μάλλον στα 4133 που δεν παίζει, μιλάμε για trfc 240 κτλ.. ούτε στα 3800 δεν το παίζουν πολλά kits.

Απλά τα ns στο Aida δεν λένε και όλη την πραγματικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Razor333 είπε

Το 45αρι υπολόγιζα με τις μνήμες μου, περίμενα όμως καλύτερα νούμερα στο sottr, μεγάλο χάσμα με αυτούς που πιάνουν 41ns, οπότε και κάτι άλλο παίζει.

Για στείλε link με αυτούς που λες να δω τι τρέχουν. Έχουν ίδιο configuration, 16+8 με nvidia κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Herald είπε

Για στείλε link με αυτούς που λες να δω τι τρέχουν. Έχουν ίδιο configuration, 16+8 με nvidia κάρτα?

8 p-cores τρέχει, 12900Κ@5.4 είναι αυτός με ddr4 και nvidia, τα timings του, είναι αυτά που πόσταρα νωρίτερα αλλά όχι στα 3800, αλλά στα ..4133.

Θα τρέξω σήμερα και με adaptive voltage με turbo boost στα 5.4 να δω αν θα κάνει κάποια διαφορά σε games, αλλά είναι bugαρισμένο στην μητρικάρα μου, θέλει να έχεις και τα e-cores ανοιχτά για να δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Razor333 είπε

8 p-cores τρέχει, 12900Κ@5.4 είναι αυτός με ddr4 και nvidia, τα timings του, είναι αυτά που πόσταρα νωρίτερα αλλά όχι στα 3800, αλλά στα ..4133.

Θα τρέξω σήμερα και με adaptive voltage με turbo boost στα 5.4 να δω αν θα κάνει κάποια διαφορά σε games, αλλά είναι bugαρισμένο στην μητρικάρα μου, θέλει να έχεις και τα e-cores ανοιχτά για να δουλέψει.

Δεν είναι buggarismeno, αν κλείσεις τα ecores η cache κλοκάρετε μόνη της και ακολουθεί δικό της VF curve. Σε όλες τις μητρικές έτσι είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Δεν είναι buggarismeno, αν κλείσεις τα ecores η cache κλοκάρετε μόνη της και ακολουθεί δικό της VF curve. Σε όλες τις μητρικές έτσι είναι

Bugαρισμένο είναι γιατί μένει στο 51x, με +4 offset ενώ έπρεπε στο single να χτυπάει 5.4 σε single, όπως και κάνει αν έχω ανοιχτούς τους e-cores, τώρα αν είναι feature και όχι bug δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Razor333 έχω ένα request αν και όποτε μπορέσεις.

AIDA64 πλήρες memory benchmark με τα e-cores disabled και τη μνήμη στα ίδια settings με 5950Χ με το 1 CCD disabled. Πχ 3800 CL16 και στα δύο ή ότι τέλος πάντων είναι εφικτό και στα δύο. Ουσιαστικά θέλω να δω τις διαφορές σε memory/L1/L2/L3 με 8 hyperthreaded cores και στα δύο architectures, Zen 3 και Golden Cove.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...