Προς το περιεχόμενο

Η νέα έκδοση Xiaomi TV Stick υποστηρίζει ανάλυση 4K και διαθέτει Android 11


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται για μία αξιόλογη εναλλακτική λύση απέναντι στο Google Chromecast.

Η Xiaomi εκτός από δημοφιλή smartphones έχει παρουσία και στις media streaming συσκευές, με το Mi TV Stick να είναι αρκετά δημοφιλές. Γι’ αυτό η εταιρεία έφερε την ανανεωμένη έκδοση Xiaomi TV Stick 4K η οποία ήδη εμφανίζεται στην επίσημη ιστοσελίδα της κινεζικής εταιρείας.

Το βασικό χαρακτηριστικό του νέου TV Stick είναι φυσικά η υποστήριξη 4K ανάλυσης. Το προηγούμενο μοντέλο Mi TV Stick είχε μέγιστη ανάλυση 1080p, επομένως η αναβάθμιση αξίζει σε χρήστες που διαθέτουν τηλεοράσεις 4K.

Η συσκευή συνοδεύεται επίσης από ένα τηλεχειριστήριο, το οποίο μοιάζει με αυτό του προηγούμενου stick. Σύμφωνα με τις εικόνες της παρουσίασης του προϊόντος, το τηλεχειριστήριο θα έχει κουμπιά Netflix και Amazon Prime Video, αλλά ίσως αυτά να είναι διαφορετικά ανάλογα την αγορά που θα κυκλοφορεί η συσκευή. Ακόμη, διαθέτει ένα ειδικό κουμπί Google Assistant για φωνητικές εντολές.

xiaomi-tv-stick-4k-2.JPG.baa7cd486664f0cc847dd0f4a58b72ea.JPG

Το Google Assistant είναι διαθέσιμο χάρη στο λειτουργικό σύστημα Android 11 με το οποίο έρχεται το Xiaomi TV Stick 4K. Αν και έχει ήδη κυκλοφορήσει το Android 12, για την ώρα ούτε η media συσκευή της Google δεν το έχει εγκατεστημένο. Σε κάθε περίπτωση, ο πλησιέστερος ανταγωνιστής του TV Stick 4K φαίνεται να είναι το Chromecast με Google TV. Το σύνολο των χαρακτηριστικών, η υποστήριξη των διάφορων codecs αλλά και το λογισμικό που διαθέτουν οι δύο media συσκευές ευθυγραμμίζονται.

Παραδοσιακά, η Xiaomi «χτυπά» τον ανταγωνισμό με τις τιμές της. Ως εκ τούτου, η νέα αυτή συσκευή αναμένεται να είναι φθηνότερη από τα $50 του Chromecast με Google TV. Ωστόσο, το πόσο φθηνότερα και πότε θα κυκλοφορήσει, παραμένουν άγνωστα για την ώρα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ως πρώην κάτοχος Mi Box και νυν Nvidia Shield, νομίζω πως όλα αυτά τα sticks λειτουργούν κυρίως συμπληρωματικά προς τα μεγαλύτερα TV boxes. Το stick είναι συνήθως ιδανικό όταν ο χώρος είναι περιορισμένος ή οι απαιτήσεις μικρότερες ή απαιτείται φορητότητα. Τα boxes είναι περισσότερο για μόνιμη εγκατάσταση και για χρήση σαν κυρία συσκευή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ROKU streaming stick 4k 

Με μόλις 1gb μνήμη αλλά εξαιρετική απόδοση. Δεν έχει σημασία η μνήμη αλλά το λειτουργικό.

Στην ουσία όλα τα επωνυμα είναι μια χαρά. Τα περισσότερα θα έλεγα καλύτερα από το ότι είναι  ενσωματωμένο στις Smart TV.

Διαλέγετε ότι θέλετε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί δεν ξέρω? Σε τηλεόραση κρεβατοκάμαρας έχω βάλει Raspberry pi με Kodi για να βλέπω ταινίες από το NAS μου.

1) Μπορώ να το κάνω αυτό με το stick αυτό?

2) Θα μπαίνει και η εφαρμογή της Cosmote TV να βλέπει και η γυναίκα σειρές ?

3) Υποστηρίζει CEC για να μην μπλέκω και με άλλο κοντρόλ?

Επεξ/σία από menthol1979
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dikasths είπε

Δε βρίσκω λόγο να το πάρει κανείς έναντι του mi box

Υπάρχουν. Για cpu χρησιμοποιείται το amlogic s905y4 που υποστηρίζει το νέο πρότυπο video AV1, σε αντίθεση με το mibox που έχει το "αρχαίο" s905x. 

Επίσης android 11 έναντι 9 του box.

7 λεπτά πριν, menthol1979 είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί δεν ξέρω? Σε τηλεόραση κρεβατοκάμαρας έχω βάλει Raspberry pi με Kodi για να βλέπω ταινίες από το NAS μου.

1) Μπορώ να το κάνω αυτό με το stick αυτό?

2) Θα μπαίνει και η εφαρμογή της Cosmote TV να βλέπει και η γυναίκα σειρές ?

3) Υποστηρίζει CEC για να μην μπλέκω και με άλλο κοντρόλ?

A. Αν έχεις εξαιρετική κ μόνο κάλυψη wifi ναι. Αλλιώς χρειάζεσαι ένα USB to Ethernet adaptor.

B. Ναι 

Γ. Υποθέτω πως ναι (στα άλλα box  της Xiaomi λειτουργεί) 

 

 

 

Επεξ/σία από jtsarnas
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jtsarnas είπε

Υπάρχουν. Για cpu χρησιμοποιείται το amlogic s905y4 που υποστηρίζει το νέο πρότυπο video AV1, σε αντίθεση με το mibox που έχει το "αρχαίο" s905x. 

Ένα no name με s905X4 2GB ram και android 10 θα κάνει δουλειά λες; Ή παίζει περισσότερο ρόλο η έκδοση του λογισμικού που έχει περάσει ο κατασκευαστής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι η ram του

Στριμινγκ συσκευή είναι φτάνουν τα 2gb

Το πρόβλημα είναι η rom που είναι μόνο 8gb

Κάποια στιγμή θα γεμίσει και δεν θα φτάνει

Έχω το fire stick 4k και με λίγες και βασικές έχει φτάσει ήδη στα 7gb πληρότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Τηλεόραση κρεβατοκάμαρας στο τοίχο.

πιο διάνα, δεν μπορούσες να πέσεις!!! 7 μήνες με το mi box, Netflix, cosmos tv, YouTube για την 27αρα tv/monitor...μας έχει σωσει. Με velcro κολλημένη απο πίσω να στηρίζει το μ=minimal look, αψογο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα ένα τέτοιο στο πεθερό μου - 79ετών- για να βλέπει COSMOTE TV  και IPTV και κάνει τη δουλειά του μια χαρά. Θεωρώ οτι και το KODI θα το τρέχει ικανοποιητικά, ενώ κάνει και smart  όλες τις  παλιές τηλεοράσεις για cast. Αν κάποιος θέλει πολλά παραπάνω ας κοιτάξει αλλού..

Φυσικά το SHIELD είναι ο βασιλιάς, το παίρνεις και καθαρίζεις μια για πάντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...