Προς το περιεχόμενο

καταγγελια γιατρων


otso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλα τους εχω μαζεμενα  .Αλλά  ας τα παρουμε απ την αρχη , τουλαχιστον το νεο για μενα τουλαχιστον κολπο.

Πριν απο 2 μηνες επισκεφτηκαμε οφθαλμιατρο του εοδυ ολη η οικογενεια 4 ατομα . Μας ζητησε 25 το ατομο  ενω υποτιθεται οτι  κλεισαμε με εοδυ . Το καταπια  οπως πολλα αλλα  , ομως με  τις συνταγες για γυαλια καρφιτσωνε ενα χαρτι που ελεγε οτι αν μας ερθει στο κινητο τιποτε παραπεμπτικο να μην ανυσηχησουμε , ξαναχτυπησε καμπανακι αλλά ο βλαξ το καταπια κι αυτο 

Μετα απο λιγο αφου φυγαμε αρχισαν να κουδουνιζουν τα κινητα με παραπεμπτικα με καθε ειδους εξετασεις κατεβατα ολοκληρα .μπορει και 100ε το ατομο επειδη εγραφαν διπλα τα χρηματα και συμμετοχη .

Ειπαμε το καταπια με τον πουστη , βεβαια ολα αυτα θα τα πληρωσουμε εγω και σεις .

Πριν μια βδομαδα καταδεχτηκε να δει τον γιο μου  ενδοκρινολογος , πηγαμε με ετοιμες εξετασεις , 50ε και ολα καλα τιποτα δηλαδη απλα σε τρομαζουν να κανεις καθε χρονο να μην χασουν το πελατακι. Το βραδυ αρχισε παλι τα κουδουνισματα 2 παραπεμπτικα με χιλιες εξετασεις το καθενα . και σημερα τωρα  ειδοποιηση οτι εκτελεστηκαν.

μιλαμε πολλα λεφτα μονο απο μενα , πρεπει να γινεται παρτυ.

Που θα μπορουσα να κανω ανωνυμη καταγγελια; εγω με τους δικηγορους των γιατρων δεν μπορω να τα βγαλω περα , αλλά δεν θα ηθελα να περασει ετσι.

ξεχωρα οτι σε ολους μας φαινομαστε ετοιμοθανατοι αλλά και σε ενδεχομενη ερευνα τα καθικια θα μπορουσαν να ισχυριστουν οτι μαζι τα φαγαμε.

ακουω ιδεες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν είναι πολύ απλά τα πράγματα. Θα μπεις στο φάκελο υγείας του ΕΟΠΠΥ και από εκεί θα εντοπίσεις τις εξετάσεις και θα υποβάλεις αίτηση εναντίωσης.

https://eservices.eopyy.gov.gr/eHealthInsuranceRecordInsPerson/login.xhtml

Μπορείς να κάνεις login/εγγραφή με χρήση των στοιχείων της Γενικής Γραμματείας.

Μην το αφήσεις να πάει στα χαμένα. Κυνήγησε το έτσι, για αρχή.

ΥΓ.

https://eservices.eopyy.gov.gr/eHealthInsuranceRecordInsPerson/secure/messagesInfo.xhtml

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, otso είπε

Πολλα τους εχω μαζεμενα  .Αλλά  ας τα παρουμε απ την αρχη , τουλαχιστον το νεο για μενα τουλαχιστον κολπο.

Πριν απο 2 μηνες επισκεφτηκαμε οφθαλμιατρο του εοδυ ολη η οικογενεια 4 ατομα . Μας ζητησε 25 το ατομο  ενω υποτιθεται οτι  κλεισαμε με εοδυ . Το καταπια  οπως πολλα αλλα  , ομως με  τις συνταγες για γυαλια καρφιτσωνε ενα χαρτι που ελεγε οτι αν μας ερθει στο κινητο τιποτε παραπεμπτικο να μην ανυσηχησουμε , ξαναχτυπησε καμπανακι αλλά ο βλαξ το καταπια κι αυτο 

Μετα απο λιγο αφου φυγαμε αρχισαν να κουδουνιζουν τα κινητα με παραπεμπτικα με καθε ειδους εξετασεις κατεβατα ολοκληρα .μπορει και 100ε το ατομο επειδη εγραφαν διπλα τα χρηματα και συμμετοχη .

Ειπαμε το καταπια με τον πουστη , βεβαια ολα αυτα θα τα πληρωσουμε εγω και σεις .

Πριν μια βδομαδα καταδεχτηκε να δει τον γιο μου  ενδοκρινολογος , πηγαμε με ετοιμες εξετασεις , 50ε και ολα καλα τιποτα δηλαδη απλα σε τρομαζουν να κανεις καθε χρονο να μην χασουν το πελατακι. Το βραδυ αρχισε παλι τα κουδουνισματα 2 παραπεμπτικα με χιλιες εξετασεις το καθενα . και σημερα τωρα  ειδοποιηση οτι εκτελεστηκαν.

μιλαμε πολλα λεφτα μονο απο μενα , πρεπει να γινεται παρτυ.

Που θα μπορουσα να κανω ανωνυμη καταγγελια; εγω με τους δικηγορους των γιατρων δεν μπορω να τα βγαλω περα , αλλά δεν θα ηθελα να περασει ετσι.

ξεχωρα οτι σε ολους μας φαινομαστε ετοιμοθανατοι αλλά και σε ενδεχομενη ερευνα τα καθικια θα μπορουσαν να ισχυριστουν οτι μαζι τα φαγαμε.

ακουω ιδεες

Δεν μπορεί ολοι να είναι απατεώνες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δεν μπορεί ολοι να είναι απατεώνες

σίγουρα δεν είναι όλοι αλλά δε μπορεί να αρνηθεί κανείς το πάρτυ που γίνεται στο χώρο της υγείας. Και όσοι έχουν άτομα μέσα στην υγεία ξέρουν πολύ καλά τι γίνεται κι ας μη το παραδέχεται κανένας. Από τους γιατρούς, τους φαρμακοποιούς και τους επισκέπτες υγείας, μέχρι και τις καθαρίστριες που φεύγανε φορτωμένες με καθαριστικά

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι να συζητάμε, ο απόλυτος βόθρος, οι ίδιοι θα διαδηλώνουν οταν (δυστυχώς) γινουν ολα ιδιωτικά και χάσουν τις μόνιμες θέσεις τους.

 

Πριν απο λιγα χρονια....

η μητερα μου με επιθετικο καρκίνο, χρειαζόμασταν επείγοντος μια βιοψια νεφρου.

Παμε στον Αγ.Σαββα για να κλείσουμε ραντεβού για βιοψια.  Μας λεει σε 3 (!) μήνες!!!

Μαζί και ο θείος μου, δινει ενα 20αρικο (!!!) του γιατρού εκει στις βιοψιες του αγ Σαββα.

Αποτέλεσμα, την επόμενη μερα στις 8 το πρωί εκανε η μητέρα μου την βιοψια....

 

Επεξ/σία από bc00l
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, adi32 είπε

τι εξετασεις σας εγραψε ο οφθαλμιατρος ?

Βρισκω αυτες τις 4  για τον καθενα μας (τα βρηκα στον καδο) και ηταν αλλες 4 παλι για τον καθενα μας

    Βυθοσκόπηση με φακό τρικάτροπτρον επαφής κατά GOLDMAN    
    Αφαίρεση χαλαζίου     
    Θεραπεία του ματιού με ακτίνες LASER (κατά συνεδρία)    
    Πλήρης μελέτη ραγοειδίτιδος

τωρα που ψαχνω καλυτερα  βρισκω 2 παραπεμπτικα σε μενα  με 22 εξετασεις συνολο  που εκτελεστηκαν στις  14/12   και ακριβως οι ιδιες εκτελεστηκαν  σημερα 19/12

τι στο διαολο γινεται ;

christakos07 ευχαριστω  θα το ψαξω 

ομως απλως ακυρωνω εξετασεις και δεν περνουν τα χρηματα σωστα; 

και ποσο πισω μπορω να παω; 

επισης μου κανει εντυπωση που τα τελευταια παραπεμπτικα δεν γραφουν απο ποιον γιατρο ειναι  μεσα στον εοππυ φανταζομαι θα μπορεσω να το δω  σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, otso είπε

Βρισκω αυτες τις 4  για τον καθενα μας (τα βρηκα στον καδο) και ηταν αλλες 4 παλι για τον καθενα μας

    Βυθοσκόπηση με φακό τρικάτροπτρον επαφής κατά GOLDMAN    
    Αφαίρεση χαλαζίου     
    Θεραπεία του ματιού με ακτίνες LASER (κατά συνεδρία)    
    Πλήρης μελέτη ραγοειδίτιδος

τωρα που ψαχνω καλυτερα  βρισκω 2 παραπεμπτικα σε μενα  με 22 εξετασεις συνολο  που εκτελεστηκαν στις  14/12   και ακριβως οι ιδιες εκτελεστηκαν  σημερα 19/12

τι στο διαολο γινεται ;

christakos07 ευχαριστω  θα το ψαξω 

ομως απλως ακυρωνω εξετασεις και δεν περνουν τα χρηματα σωστα; 

και ποσο πισω μπορω να παω; 

επισης μου κανει εντυπωση που τα τελευταια παραπεμπτικα δεν γραφουν απο ποιον γιατρο ειναι  μεσα στον εοππυ φανταζομαι θα μπορεσω να το δω  σωστα;

Πολύ υποπτα.Δεν γνωριζω ακριβώς με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση,αλλά πιστεύω ηδη οτι οι εξετάσεις αυτες εχουν γίνει (από κάποιον άλλον).καταγγελια κανεις εδω .

Πως μπορώ να υποβάλω καταγγελία ως ασφαλισμένος του ΕΟΠΥΥ;

Οι καταγγελίες υποβάλλονται σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή, όπου αναφέρονται στοιχεία του καταγγέλλοντα (ονοματεπώνυμο, ΑΜΚΑ, τηλέφωνο επικοινωνίας), αναλυτική περιγραφή της καταγγελλόμενης υπόθεσης και στοιχεία του καταγγελλόμενου.

Η καταγγελία υποβάλλεται αυτοπροσώπως στην Υπηρεσία ή με ταχυδρομείο (Μενάνδρου 64 Α-10432 Αθήνα),

τηλεομοιοτυπικό μήνυμα (fax) (2105219197) και

μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ([email protected])

 

και εδω  Δ.Ο.Α., λειτουργεί σε 24ωρη βάση η ειδική γραμμή 11012,

οικονομική αστυνομια .

Πιστευω ετσι θα ειναι καλυτερο να μην "Θαφτει" το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, otso είπε

Βρισκω αυτες τις 4  για τον καθενα μας (τα βρηκα στον καδο) και ηταν αλλες 4 παλι για τον καθενα μας

    Βυθοσκόπηση με φακό τρικάτροπτρον επαφής κατά GOLDMAN    
    Αφαίρεση χαλαζίου     
    Θεραπεία του ματιού με ακτίνες LASER (κατά συνεδρία)    
    Πλήρης μελέτη ραγοειδίτιδος

τωρα που ψαχνω καλυτερα  βρισκω 2 παραπεμπτικα σε μενα  με 22 εξετασεις συνολο  που εκτελεστηκαν στις  14/12   και ακριβως οι ιδιες εκτελεστηκαν  σημερα 19/12

τι στο διαολο γινεται ;

christakos07 ευχαριστω  θα το ψαξω 

ομως απλως ακυρωνω εξετασεις και δεν περνουν τα χρηματα σωστα; 

και ποσο πισω μπορω να παω; 

επισης μου κανει εντυπωση που τα τελευταια παραπεμπτικα δεν γραφουν απο ποιον γιατρο ειναι  μεσα στον εοππυ φανταζομαι θα μπορεσω να το δω  σωστα;

Τα παραπεμτικά γράφουν το συνολικό κόστος των εξετάσεων αλλά αφού είναι μέσω ΕΟΔΥΥ η συμμετοχή του ασφαλισμένου είναι ένα ποσοστό και κατά πολύ μικρότερη.
Μήπως βλέπεις το αρχικό κόστος και μπερδεύεσε ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, dpolal είπε

Τα παραπεμτικά γράφουν το συνολικό κόστος των εξετάσεων αλλά αφού είναι μέσω ΕΟΔΥΥ η συμμετοχή του ασφαλισμένου είναι ένα ποσοστό και κατά πολύ μικρότερη.
Μήπως βλέπεις το αρχικό κόστος και μπερδεύεσε ;;;

Μήπως μπερδεύεσαι εσύ και δεν κατάλαβες ποιο είναι το πρόβλημα?

Ο άνθρωπος σου λέει ότι γράφουν εξετάσεις στο δικό του αμκα και των συγγενών του, τις οποίες δεν χρειάζεται, ούτε τις ζήτησε και ούτε τις εκτέλεσε, αλλά αυτές στέλνονται στο ΕΟΠΥΥ σαν εκτελεσμένες και κάποιοι εισπράτουν τα λεφτά!

Πρόσφατα αποκαλύφθηκε το σκάνδαλο με συνταγογραφήσεις ακριβών φαρμάκων που γινόταν από συμμορία γιατρών, φαρμακοποιών κ.λπ. σε όλη την Ελλάδα, σε αμκα ανθρώπων που δεν είχαν ιδέα και ούτε τα χρειάστηκαν ποτέ αυτά τα φάρμακα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, bc00l είπε

τι να συζητάμε, ο απόλυτος βόθρος, οι ίδιοι θα διαδηλώνουν οταν (δυστυχώς) γινουν ολα ιδιωτικά και χάσουν τις μόνιμες θέσεις τους.

 

Πριν απο λιγα χρονια....

η μητερα μου με επιθετικο καρκίνο, χρειαζόμασταν επείγοντος μια βιοψια νεφρου.

Παμε στον Αγ.Σαββα για να κλείσουμε ραντεβού για βιοψια.  Μας λεει σε 3 (!) μήνες!!!

Μαζί και ο θείος μου, δινει ενα 20αρικο (!!!) του γιατρού εκει στις βιοψιες του αγ Σαββα.

Αποτέλεσμα, την επόμενη μερα στις 8 το πρωί εκανε η μητέρα μου την βιοψια....

 

Άλλο το δικό σας πρόβλημα και άλλο του ts. Το πρόβλημα με τις αναμονες στο ΕΣΎ είναι ότι έχουμε λίγα νοσοκομεία γιατρούς και υποδομές για τον πληθυσμό ειδικά της Αθήνας. Υπάρχει και το γνωστό οργανωτικό μπάχαλο του δημοσιου.

Το πρόβλημα του ts είναι λαμογιες και προβληματική νοοτροπία σε ιδιώτες γιατρους. Σε εμένα έτυχε το κλασσικό πριν λίγο καιρό, πήγαμε σε γιατρό ιδιώτη συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΠΥ και μας λέει στο τηλέφωνο πως οι διαθέσιμες θέσεις μέσω του ΕΟΠΠΥ έχουνε κλίσει οπότε αν δεν μας πειράζει να πάμε ιδιωτικά χωρίς αυτό, του λέω οκ, μετά μπαίνω στο σύστημα να δω και οι θέσεις δεν ήταν καλυμμένες. 

Ναι οκ υπάρχει θέμα με χαμηλες αμοιβές των γιατρών διαφόρων τομέων και ειδικοτήτων είτε ΔΥ είτε ιδιώτες, γκρινιάζουν η ψάχνουν και τρόπους να βγάλουν περισσότερα, δεν θα λυθεί το πρόβλημα έτσι.

Οπως και να χει, καπως έτσι θα συνεχίσουμε, οι εποχές είναι αρκετά δύσκολες εδώ και 10+ χρόνια, δεν το λέω ως δικαιολογία, ο καθένας κοιτάει να βγάλει όσα μπορεί, να επιβιώσει όπως μπορεί και να γλιτώσει ότι μπορεί φλερταροντας με τα όρια της νομιμότητας. 

Για τις εξετάσεις που λες, μπες να ελέγξεις τι γράφτηκε με τον ΑΜΚΑ σου. Μπορεί να μην έγινε τίποτα, σε εμένα είχε παιχτεί κάτι παράξενο πριν καιρό, μια γιατρός έπρεπε να μου γράψει 6 συνταγές μηνιαίες αλλά βγήκαν 12 παραπεμπτικο, δεν ξέρω γιατί, κάποιο μπέρδεμα με τις ημερομηνίες, όπως και να χει εγώ μόνο τις μισές χρησιμοποίησα, οι άλλες ήταν άχρηστες. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αρκετά χρόνια, κάλεσαν την σύζυγο μου να "καταθέσει" από επιτροπή του ΙΚΑ, μετά από αντίστοιχο πράγμα που έκανε ο γυναικολόγος της. Φορτώνουν το σύστημα σε ότι να ναι ΑΜΚΑ, με επισκέψεις και φάρμακα. Από όσο θυμάμαι είχε γίνει ένα μικρός χαμούλης. Φυσικά χωρίς ιδιαίτερο θέμα, όλοι εξακολουθούν και βρίσκονται στις θέσεις τους. Παίζει να χρησιμοποιήσει γιατρός εξετάσεις που δικαιούσαι, και μετά όταν τις χρειαστείς, να μην μπορείς να τις κάνεις.

@ TS : Εγώ θα τον ρωτούσα τι τρέχει με αυτά που μας έρχονται κτλ. κ θα ζητούσα εξηγήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...