Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο δίσκων για ένωση και επεξεργασία βίντεο ts


Vasilis T 92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/12/2021 στις 10:45 ΠΜ, micos000 είπε

Λοιπόν, για να μπορέσεις να επεξεργαστείς σωστά τα βίντεο θα πρέπει να τα έχεις σε εσωτερικό δίσκο γιατί με τους εξωτερικούς θα έχεις μεγάλες καθυστερήσεις.

Εκτός από της μεγάλες καθυστερήσεις που θα έχω υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργηθεί κάποιο άλλο πρόβλημα λόγο των καθυστερήσεων στον εξωτερικό σκληρό δίσκο?? Η στο τελικό αρχείο άμα το κάνω export από των εξωτερικό σκληρό δίσκο  στον εσωτερικό 2TB δίσκο πχ να μην μου παίζει σωστά το βίντεο να κολλάει λόγο των καθυστερήσεων του εξωτερικού δίσκου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι καθυστερήσεις κατά το editing.

Ένα άλλο θέμα, όχι πρόβλημα, που μπορεί να αντιμετωπίσεις είναι να πάρει άλλο γράμμα ο δίσκος μετά από αποσύνδεση και να μην βρίσκει το πρόγραμμα τα αρχεία. Αυτό διορθώνεται αν πας από την διαχείριση δίσκων και ορίσεις στον δίσκο να παίρνει πάντα ένα γράμμα ψηλά στη λίστα π.χ. K:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, micos000 είπε

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι καθυστερήσεις κατά το editing.

Ένα άλλο θέμα, όχι πρόβλημα, που μπορεί να αντιμετωπίσεις είναι να πάρει άλλο γράμμα ο δίσκος μετά από αποσύνδεση και να μην βρίσκει το πρόγραμμα τα αρχεία. Αυτό διορθώνεται αν πας από την διαχείριση δίσκων και ορίσεις στον δίσκο να παίρνει πάντα ένα γράμμα ψηλά στη λίστα π.χ. K:

Οπότε καλύτερα για να μην έχω αλλά χειρότερα.. να της επεξεργάζομαι στον εσωτερικό SSD σωστά?? Αν και δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής.

Το θέμα είναι ότι δεν μου φτάνει ο 500αρης που έχω και δεν μπορώ να πάρω έναν ακόμα εσωτερικό SSD 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχες πρόβλημα μέχρι τώρα με αρχεία σε εξωτερικό δίσκο πάρε τον εξωτερικό. Όρισε τον όμως να έχει σταθερό γράμμα δίσκου για να μην αλλάζει κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πειράζει αμα ο εξωτερικός σκληρός δίσκος που επεξεργάζομαι της εγγραφές ts είναι κόκκινος η της εξάγω σε κάποιον άλλον δίσκο ενώ είναι κόκκινος και αυτός θα μου δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο αρχείο η στον δίσκο;;

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοείς "κόκκινος"; Ότι είναι γεμάτος; Αν έχει αρκετό χώρο για την αποθήκευση, όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Απλά να έχεις υπ' όψιν ότι οι ssd πρέπει να έχουν κάποια γίγα ελεύθερα (10-20 τουλάχιστον) για ν α δουλεύουν σωστά. Οι μηχανικοί αν γεμίσουν το μόνο πρόβλημα που θα έχουν θα είναι ότι μπορεί λόγω fragmantion να δουλεύουν πιο αργά και πιο πολύ. Αυτό βέβαια μακροχρόνια μπορεί να δημιουργήσει θέμα στον δίσκο λόγω συνεχόμενης υψηλής θερμοκρασίας και ωρών λειτουργίας.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ότι είναι γεμάτος και δεν έχει πολύ ακόμα χώρο ελεύθερο. Κοκκινίζει όταν ο ελεύθερος χώρος πέσει κάτω από κάποιο όριο. Αν αυτός που δείχνεις είναι ssd καλά είναι να τον αδειάσεις ώστε να έχει πάνω από 20gb ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, micos000 είπε

Δηλαδή ότι είναι γεμάτος και δεν έχει πολύ ακόμα χώρο ελεύθερο. Κοκκινίζει όταν ο ελεύθερος χώρος πέσει κάτω από κάποιο όριο. Αν αυτός που δείχνεις είναι ssd καλά είναι να τον αδειάσεις ώστε να έχει πάνω από 20gb ελεύθερα.

Την φωτογραφία την βρήκα από το ίντερνετ ως παράδειγμα για του τι εννοώ δεν είναι δικιά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...