Προς το περιεχόμενο

Το πιο φθηνό Gaming PC μόνο για DOTA 2


redmedusa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

PC Build

Τελική τιμή: 386 EUR

  1. Ο επεξεργαστής είναι 35W με Vega 8 και υποστηρίζεται από το Χ300 χωρίς BIOS update ενώ η συσκευασία δεν έχει ανεμιστήρα.
  2. Το πιο φθηνό RAM set για overclock όσο πάει.
  3. Ο πιο φθηνός SSD με dram controller/cache.
  4. Το κουτί έχει ανεμιστήρα για 35W επεξεργαστή δωρεάν, τροφοδοτικό 120W και μητρική που υποστηρίζει CPU/RAM overclock.

Στόχος μου είναι 1080p/Low/100% render scaling χωρίς να πέφτει κάτω απο 60fps ποτέ.

Θέλω να ακούσω το feedback σας, τι έχω κάνει λάθος, τι θα αλλάζατε, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανόν με  κάποιον AM4 Athlon με vega 3 γραφικά να κάνεις τη δουλειά σου. Ψάξε στο YouTube για τις επιδόσεις τους στο dota 2. Διάλεξε επίσης πιο γρήγορες μνήμες από 2400/16. Το Χ300 αν δεν έχεις θέμα χώρου ή δε θέλεις φορητότητα δεν έχει λόγο ύπαρξης. Μπορείς να βρεις μητρική, κουτί, psu στα ίδια ή και σε λιγότερα χρήματα.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

54 λεπτά πριν, redmedusa είπε

Θέλω να ακούσω το feedback σας, τι έχω κάνει λάθος, τι θα αλλάζατε, κλπ.

Ούτε 60 fps ακατέβατα θα έχεις με αυτό το μηχάνημα, ούτε αναβαθμησιμότητα θα έχεις, αφού οι κάρτες γραφικών και τα τροφοδοτικά που χωράνε θα σου βγαίνουν πολύ ακριβότερα και θα 'χεις και το στοκ ανεμιστήρι να κάνει σα διαόλι όλη μέρα.

60fps ακατέβατα στο dota 2 και με τις ρυθμίσεις που λες, μπορείς να πάρεις με μεταχειρισμένο κομπιούτερ των 200-240 ευρώ.

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, redmedusa είπε

για τα μπάζα

1 ώρα πριν, redmedusa είπε

Στόχος μου είναι 1080p/Low/100% render scaling χωρίς να πέφτει κάτω απο 60fps ποτέ.

ούτε σε ms-dos tetris δεν θα το καταφέρεις

 

Για 1080 gaming το απολύτως ελάχιστο σήμερα (με πολλούς συμβιβασμούς σε "ελαφριά" παιχνίδια ) είναι o 5600G

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Πιθανόν με  κάποιον AM4 Athlon με vega 3 γραφικά να κάνεις τη δουλειά σου. Ψάξε στο YouTube για τις επιδόσεις τους στο dota 2. Διάλεξε επίσης πιο γρήγορες μνήμες από 2400/16. Το Χ300 αν δεν έχεις θέμα χώρου ή δε θέλεις φορητότητα δεν έχει λόγο ύπαρξης. Μπορείς να βρεις μητρική, κουτί, psu στα ίδια ή και σε λιγότερα χρήματα.

Vega 3 είναι ότι πρέπει για υτο που ψάχνω αλλά ο 3000G είναι dual core... καθαρα για 30fps gameplay. ξεχασα να αναφερω οτι η φοτητοτητα δεν ειναι απαραιτητη αλλα ειναι ενα μεγαλο συν.

3 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

για τα μπάζα

ούτε σε ms-dos tetris δεν θα το καταφέρεις

βλέπω σε αυτό το βίντεο δεν είναι τόσο χάλια

 

27 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

 

Ούτε 60 fps ακατέβατα θα έχεις με αυτό το μηχάνημα, ούτε αναβαθμησιμότητα θα έχεις, αφού οι κάρτες γραφικών και τα τροφοδοτικά που χωράνε θα σου βγαίνουν πολύ ακριβότερα και θα 'χεις και το στοκ ανεμιστήρι να κάνει σα διαόλι όλη μέρα.

60fps ακατέβατα στο dota 2 και με τις ρυθμίσεις που λες, μπορείς να πάρεις με μεταχειρισμένο κομπιούτερ των 200-240 ευρώ.

το ανεμιστηράκι είναι μεγάλο θέμα

Επεξ/σία από redmedusa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/28382113/HP-295-G6-MT-Ryzen-3-3200G-8GB-256GB-No-OS.html#reviews

350, με καλύτερο cpu,nvme και λίγο ταχύτερη μνήμη. Ρίχνεις και την διαφορά σε 2ο στικ να πας 16gb και dual channel. Νομίζω είναι καλύτερη επιλογή

https://ssl.www8.hp.com/gr/el/products/desktops/product-detail.html?oid=2100610028#!tab=specs

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, redmedusa είπε

βλέπω σε αυτό το βίντεο δεν είναι τόσο χάλια

αποκλείεται να παίζει έτσι 1080 ακόμη και αν του έχει βάλει GDDR6 στα 10Ghz & o/c την APU στα 10GHZ. Σαν να λες ότι εγώ με το LADA του '80 πιάνω 300 στην ανηφόρα της Μαλακάσας.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, redmedusa είπε

720p low 🤮 

Γενικά όποιον ρωτάει μην τον τυρρανάμε με αμφιβολίες , για να παίξει 1080 με συμβιβασμούς μόνο με 5600G/5700G όλα τα άλλα δεν κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

Γενικά όποιον ρωτάει μην τον τυρρανάμε με αμφιβολίες , για να παίξει 1080 με συμβιβασμούς μόνο με 5600G/5700G όλα τα άλλα δεν κάνουν.

Ή κάρτα γραφικών του 40ευρου και κανονικό τροφοδοτικό, όχι 120 watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Γενικά όποιον ρωτάει μην τον τυρρανάμε με αμφιβολίες , για να παίξει 1080 με συμβιβασμούς μόνο με 5600G/5700G όλα τα άλλα δεν κάνουν.

Γενικά μιλάς, όχι για dota 2. Το συγκεκριμένο game δεν έχει φοβερές απαιτήσεις, νομίζω 1080P σε low παίζει και σε intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Ή κάρτα γραφικών του 40ευρου

αυτό είναι άλλη συζήτηση , μιλάμε για ενσωματωμένα γραφικά.

6 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Γενικά μιλάς, όχι για dota 2. Το συγκεκριμένο game δεν έχει φοβερές απαιτήσεις, νομίζω 1080P σε low παίζει και σε intel

Αν κάποιος θέλει να πάιζει low και να έχει συνέχεια "σπασίματα" τι να πω , στα περίεργα βίτσια η γνώμη μας περισσεύει. Ακόμη και "παλιά" παιχνίδια τύπου LOL , DOTA έχουν βαρύνει με τα εξτρα "πανωσηκώματα" που τους έχουν κάνει τα τελευταία χρόνια.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

αυτό είναι άλλη συζήτηση , μιλάμε για ενσωματωμένα γραφικά.

 

1 ώρα πριν, redmedusa είπε

Το πιο φθηνό Gaming PC μόνο για DOTA 2

Στόχος μου είναι 1080p/Low/100% render scaling χωρίς να πέφτει κάτω απο 60fps ποτέ.

Μια συζήτηση βλέπω εγώ, για 60 fps ακατέβατα στο dota 2 σε 1080p. ΑΝ κάποιος είναι εκτός θέματος, είσαι εσύ που μιλάς για συμβιβασμούς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας σε κανονικό pc και όχι barebone τότε αντί για 2200ge στα 170 μπορείς με λίγα παραπάνω να πάρεις

https://www.skroutz.gr/s/11975707/Gigabyte-GeForce-GT-1030-2GB-Low-Profile-GDDR5-GV-N1030D5-2GL.html

https://www.skroutz.gr/s/31602659/AMD-Ryzen-3-1200-AF-3-1GHz-Επεξεργαστής-4-Πυρήνων-για-Socket-AM4-Tray.html

+ μία απλή ψύκτρα για ΑΜ4 socket

Θα έχεις περίπου ισάξια cpu  και καλύτερα γραφικά. Επίσης θα έχεις περισσότερη ram διαθέσιμη επειδή δεν θα έχεις ενσωματωμένα γραφικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Αν πας σε κανονικό pc και όχι barebone τότε αντί για 2200ge στα 170 μπορείς με λίγα παραπάνω να πάρεις

https://www.skroutz.gr/s/11975707/Gigabyte-GeForce-GT-1030-2GB-Low-Profile-GDDR5-GV-N1030D5-2GL.html

https://www.skroutz.gr/s/31602659/AMD-Ryzen-3-1200-AF-3-1GHz-Επεξεργαστής-4-Πυρήνων-για-Socket-AM4-Tray.html

+ μία απλή ψύκτρα για ΑΜ4 socket

Θα έχεις περίπου ισάξια cpu  και καλύτερα γραφικά. Επίσης θα έχεις περισσότερη ram διαθέσιμη επειδή δεν θα έχεις ενσωματωμένα γραφικά.

 

ο Ι3 10105F είναι ΠΟΛΥ γρηγορότερος , οχι απλά πολύ αλλά πάρα πολύ γρηγορότερος

για την 1030/2GB DDR5 συμφωνώ ότι είναι το "πάτωμα" για 1080

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...