Προς το περιεχόμενο

Covid Free GR Wallet: Προσθήκη και της ταυτότητας για πιο γρήγορο και εύκολο έλεγχο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημαντική προσθήκη δυνατότητας αποθήκευσης και της ταυτότητας σε ψηφιακή εφαρμογή, στην εφαρμογή Covid Free GR Wallet.

Η νέα έκδοση της εφαρμογής Covid Free Gr Wallet που μόλις έγινε διαθέσιμη στο Play Store της Google και το App Store της Apple, προσθέτει τη δυνατότητα ταυτοπροσωπίας, για πιο γρήγορο και εύκολο έλεγχο του πιστοποιητικού εμβολιασμού Covid-19 όπου αυτό απαιτείται. Ο χρήστης το μόνο που έχει να κάνει είναι να επιλέξει την καρτέλα "Ταυτοπροσωπία" και στη συνέχεια να πατήσει το εικονίδιο "+". Στη συνέχεια, θα πρέπει να εισάγει είτε τα στοχεία πρόσβασης στο taxis, είτε αυτά που διαθέτει για την πρόσβαση στο web banking κάποιας συστημικής τράπεζας (Εθνική, Alpha, Eurobank, Πειραιώς).

Με την εισαγωγή των στοιχείων, στην εφαρμογή εμφανίζονται άμεσα ορισμένα στοιχεία της κλασσικής ταυτότητας του χρήστη. Σε αυτά περιλαμβάνεται αρχικά το ονοματεπώνυμό του, η φωτογραφία του καθώς και η ημερομηνία γέννησης. Ακόμα υπάρχει και ένα μοναδικό QR Code το οποίο θα χρησιμοποιηθεί κατά τον έλεγχο του πιστοποιητικού, προκειμένου ο χρήστης να μπορεί να εισέλθει σε ένα κατάστημα μόλις επιβεβαιωθεί ότι είναι το ίδιο πρόσωπο. Οι κάτοχοι iPhone μπορούν να προσθέσουν τη ψηφιακή μορφή της ταυτότητάς τους στο Apple Wallet ενώ για τους κατόχους Android smartphone, δεν υποστηρίζεται η απευθείας προσθήκη στο Google Pay.

Σε κάθε περίπτωση επισημαίνεται ότι η ψηφιακή μορφή της ταυτότητας μέσω της εφαρμογής Covid Free GR Wallet δεν αποτελεί ταξιδιωτικό έγγραφο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για την ταυτοπροσωπία κατά την επίδειξη του ψηφιακού πιστοποιητικού εμβολιασμού (ή νόσησης) Covid-19. 

Ενημέρωση 12:49: Για όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα στην ενεργοποίηση της ταυτοπροσωπίας μέσω της εφαρμογής, το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης τονίζει ότι αν αυτή γίνει μέσω taxis, απαιτείται να έχει πιστοποιηθεί ο αριθμός κινητού τηλεφώνου μέσω ΓΓΠΣΔΔ και του μητρώου επικοινωνίας. Αντίστοιχα, για τραπεζική ταυτοποίηση πρέπει τα στοιχεία να είναι επικαιροποιημένα. Οδηγίες για την επίλυση του προβλήματος σε πολλές περιπτώσεις μπορείτε να διαβάσετε σχετικό μήνυμα του μέλους @Charismo


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 451
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ καλό! Μπράβο, έτσι δεν χρειάζεται να έχεις διαρκώς την ταυτότητα μαζί σου (η δική μου δεν είναι σε καλή κατάσταση δυστυχώς). Ρεζίλι γινόμασταν χαχα

Άντε ώρα να βγει εφαρμογή και για ψηφιακή ταυτότητα κανονική, να μπορούν δηλαδή να την δέχονται και σε αστυνομικό έλεγχο ας πούμε ή σε δημόσια υπηρεσία ή στο εξωτερικό. Τουλάχιστον μέχρι να βγουν οι νέες ταυτότητες σε μορφή κάρτας όπως τα διπλώματα (όταν κάποτε σταματήσουν οι 3 μεγάλες ενδιαφερόμενες εταιρίες του διαγωνισμού να σφάζονται μεταξύ τους στα δικαστήρια). Ο Υπουργός Ψηφιακής Διακυβέρνησης άλλωστε το είχε πει πρόσφατα νομιζω, ότι θα ψηφιοποιηθούν αρχικά οι ήδη υφιστάμενες και μετά θα έρθουν και οι κανονικές οι νέες. Μήπως αναφερόταν στην παραπάνω ενέργεια σχετικά με τον κόβιντ;

  • Like 14
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Red XIII είπε

Sounds Good Donald Trump GIF by Election 2016 (τουλάχιστον προς το παρόν, πετάει error και με taxisnet και με eurobank που δοκίμασα)

Έχεις δίκιο. Το ίδιο κάνει και σε εμένα! Σε αυτή την χώρα και να θέλεις να υποκλαπείς αφού την εφαρμογή αυτή την έχουν φτιάξει στο δημόσιο δεν δουλεύει!

Επεξ/σία από mistiri0
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Red XIII said:

Sounds Good Donald Trump GIF by Election 2016 (τουλάχιστον προς το παρόν, πετάει error και με taxisnet και με eurobank που δοκίμασα)

 

Just now, mistiri0 said:

Έχεις δίκιο. Το ίδιο κάνει και σε εμένα!

Δοκιμάστε ξανά γιατί σε μένα λειτουργεί κανονικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, redhotstef είπε

Η φωτογραφία στο taxisnet πως μπήκε; Εγώ δεν νομίζω να έβαλα ποτέ ούτε εκεί ούτε σε κάποια τράπεζα 

μας παρακολουθουν και μας φακελώνουν χωρίς να μας ρωτάνε.... αααααα σατανικά πράγματα :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, redhotstef είπε

Η φωτογραφία στο taxisnet πως μπήκε; Εγώ δεν νομίζω να έβαλα ποτέ ούτε εκεί ούτε σε κάποια τράπεζα 

Όταν βγάζεις ταυτότητα, σε φακελώνουν και ηλεκτρονικά. Από κει προκύπτει η φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, redhotstef said:

Η φωτογραφία στο taxisnet πως μπήκε; Εγώ δεν νομίζω να έβαλα ποτέ ούτε εκεί ούτε σε κάποια τράπεζα 

Αυτή ακριβώς είναι η απορία μου.

Καλά φωτοτυπίες της ταυτότητας έχουμε δώσει και στις ΔΟΥ και στις τράπεζες αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση που υπήρχε σε ηλεκτρονική μορφή με πολύ καλή ανάλυση παρά το γεγονός ότι πχ η δικιά μου είναι από το 2006 σε ταυτότητα παλαιού τύπου χειρόγραφη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, redhotstef said:

Η φωτογραφία στο taxisnet πως μπήκε; Εγώ δεν νομίζω να έβαλα ποτέ ούτε εκεί ούτε σε κάποια τράπεζα 

Δεν έχεις δώσει σε καμία τράπεζα την ταυτότητα σου;  Επίσης απ το αρχείο της αστυνομίας αντλούν την φώτο

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, redhotstef είπε

Η φωτογραφία στο taxisnet πως μπήκε; Εγώ δεν νομίζω να έβαλα ποτέ ούτε εκεί ούτε σε κάποια τράπεζα 

Η αστυνομία έχει συνδεθεί με το taxis εδώ και 3 χρόνια 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, MikeJ said:

σε ταυτότητα παλαιού τύπου χειρόγραφη.

Ε όλοι τέτοιες δεν έχουμε; Έχει κανένας πλαστική; Νομίζω και αντικατάσταση να κάνεις, πάλι χειρόγραφη σου δίνουν

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...