Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ! Για κατόχους καρτοκινητής Q Telecom και χρέωση Q Fee ( Επιλύθηκε ).


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από panoc,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δήθεν προσφορά που "τραβάει" 1,70 ευρώ από την κάρτα ΑΥΤΟΜΑΤΑ! Σε κάθε ανανέωση των 10 ευρώ ( δεν ξέρω τί γίνεται στα άλλα ποσά ) έτσι τουλάχιστον με ενημέρωσε το 13800. Δεν είχα ανάλογη εμπειρία με την χρέωση αυτή στο παρελθόν.

Και δίνει "Μπόνους" 1 GB για μία εβδομάδα , ( ανέβασα σχετική εικόνα με το μήνυμα )  !

Πήρα τηλέφωνο στο 13800 και μου λέει ότι έχετε ενημερωθεί από την σχετική εφαρμογή της Q.

Δεν είχα καμμία ενημέρωση και ουδέποτε συμφώνησα σε κάτι τέτοιο( παραθέτω και εικόνες από την σελίδα ανανέωσης της εφαρμογής και από την ενότητα ειδοποιήσεων ).

Στο τηλέφωνο λοιπόν που κάλεσα, για να ζητήσω πληροφορίες/τα χρήματα πίσω/απενεργοποίηση  η  εκπρόσωπος στο 13800 μου είπε ότι ΕΥΚΟΛΑ μπορεί να απενεργοποιηθεί

και είναι στάνταρ "προσφορά" και χρέωση πλέον σε κάθε ανανέωση 10 ευρώ..

Ρώτησα τότε γιατί όμως να ενεργοποιηθεί γενικότερα , δεν έδωσα ΚΑΜΜΙΑ συγκατάθεση  ;;;

Συνεχίστηκε κι άλλο ο διάλογος που μόνο υποψία μου δημιούργησε...

Στο κατάστημα που επισκέφτηκα, πήγε να μου το περάσει ο υπάλληλος σαν νέα προσφορά, αλλά του λέω αυτό δεν είναι προσφορά, είναι απάτη .Απλά με κοίταγε...

Εννοείται δεν τα βάζω με τους εργαζόμενους, αλλά με την εταιρεία και σημειωτέον δεν είναι η πρώτη φορά που επιχειρούν σκιώδεις "προσφορές" ( όποιος/α θέλει μπορώ να αναλύσω )...

Εν κατακλείδι, όποιος/α δεν θέλει καλεί στο 13800 με 0,25 ευρώ χρέωση και ζητά τα χρήματα πίσω και κατάργηση της "προσφοράς" .

 

Υ.Γ.

Εγώ δεν κατάφερα να το απενεργοποιήσω γιατί μου έτυχε άλλο παρατράγουδο .Μου είπε το 13800 ότι έχουν λάθος ταυτότητα και ότι έχω αλλάξει ταυτότητα .Δεν έχω αλλάξει ποτέ ταυτότητα ! Άς πούμε ότι το πέρασε λάθος η κοπέλα τότε που πήρα την κάρτα.Ας πούμε ότι και στη φωτογραφία που μου έβγαλε την ταυτότητα δεν το είδε σωστά.

Άλλο ένα μικρό συμπέρασμα που έβγαλα λοιπόν,είναι ότι με λάθος αριθμό ταυτότητας , μπορούν να σου ενεργοποιούν αυτόματες προσφορές και να κάνεις ανανεώσεις, αλλά δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις ...

Οπότε σε φυσικό κατάστημα για αλλαγή στοιχείων και φωτοτυπία ταυτότητας...όπως και πήγα αλλά δεν γούσταρα να σκαναριστώ για να μπώ να υπογράψω.Και έφυγα...

Χρήσιμοι σύνδεσμοι που παρέθεσαν οι άλλοι χρήστες:

https://www.wind.gr/gr/wind/media/anakoinoseis/anakoinosi/1526318702509/

 

https://www.wind.gr/gr/wind/media/anakoinoseis/anakoinosi/1526320087081/

Inked___________ ______ 2021-12-31, 15.36.15_LI.jpg

ανανεωση_1.png

ανανέωση_2.png

ειδοποιήσεις.png

αναλυση.jpg

Επεξ/σία από trident2
Προσθήκη χρήσιμων συνδέσμων.Αλλαγή τίτλου.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, trident2 είπε

 

Άλλο ένα μικρό συμπέρασμα που έβγαλα λοιπόν,είναι ότι με λάθος αριθμό ταυτότητας , μπορούν να σου ενεργοποιούν αυτόματες προσφορές και να κάνεις ανανεώσεις, αλλά δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις ..

Μα δε τα ξέρεις;

Όταν είναι να δώσουμε λεφτά, δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν είναι να πάρουμε αρχίζουν οι ιστορίες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως είχες-είχαμε ενημέρωση. Η τελευταία σχετική αλλαγή ανακοινώθηκε πριν από 11 μήνες και ισχύουν εδώ και 9-10 μήνες. Η χρέωση αυτή ισχύει αρκετά χρόνια, πρώτα ανά 6μηνο, κατόπιν ανά 4μηνο και από φέτος ανά 2μηνο. Σε κάθε περίπτωση έδινε επιλογή να μην το αποδεχθείς.

Στα καρτοκινητά δεν έχουμε μηνιαίο λογαριασμό οπότε η υποχρέωση της εταιρείας έναντι του νόμου είναι να μας ενημερώνει μέσω της επίσης ιστοσελίδας ή/και στην εφαρμογή στα κινητά. Πράγμα που ακολουθούν όλοι τους και είναι δική μας υποχρέωση να τις παρακολουθούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bitbit είπε

Μα δε τα ξέρεις;

Όταν είναι να δώσουμε λεφτά, δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν είναι να πάρουμε αρχίζουν οι ιστορίες

Ναι , αλλά υποτίθεται ξεκίνησε όλη η ιστορία με τις ταυτότητες και εξακρίβωση στοιχείων, τότε , επειδή αγοράζαμε ανώνυμα σωρηδόν κάρτες και επίσης για λόγους ασφάλειας αν θυμάμαι καλά. Ακόμα, στο παρελθόν που είχα πάρει από σταθερό , πάλι για παράπονα "προσφοράς" μέσω SMS  ( απέκρυπτε χρεώσεις ), δεν υπήρξε κάποιο θέμα...μπέρδεμα...

4 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Κι όμως είχες-είχαμε ενημέρωση. Η τελευταία σχετική αλλαγή ανακοινώθηκε πριν από 11 μήνες και ισχύουν εδώ και 9-10 μήνες. Η χρέωση αυτή ισχύει αρκετά χρόνια, πρώτα ανά 6μηνο, κατόπιν ανά 4μηνο και από φέτος ανά 2μηνο. Σε κάθε περίπτωση έδινε επιλογή να μην το αποδεχθείς.

Στα καρτοκινητά δεν έχουμε μηνιαίο λογαριασμό οπότε η υποχρέωση της εταιρείας έναντι του νόμου είναι να μας ενημερώνει μέσω της επίσης ιστοσελίδας ή/και στην εφαρμογή στα κινητά. Πράγμα που ακολουθούν όλοι τους και είναι δική μας υποχρέωση να τις παρακολουθούμε.

Από τον σύνδεσμο που έδωσες : Το τέλος ανανέωσης του bonus , αξίας €1.7, παραμένει αμετάβλητο και θα εφαρμόζεται κατά την πρώτη ανανέωση κάθε ημερολογιακού 2μήνου, αντί 4μήνου, αρχής γενομένης  από τον Μάρτιο 2021 .

 

Κάποιες ερωτήσεις.

Γιατί δεν είχα ποτέ ξανά τέτοια χρέωση στο παρελθόν ούτε μήνυμα που να με ενημερώνει ;

Γιατί προσφέρθηκε το 13800 να μου το απενεργοποιήσει λέγοντας ότι είναι προσφορά ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το είχες από πριν, τότε κάποια στιγμή αποδέχθηκες την προσφορά και ξεκίνησε η χρέωση, απολαμβάνοντας τα "bonus".

Πρέπει να διαβάζουμε τους όρους των προσφορών για να έχουν ιδία αντίληψη ποιες είναι πραγματικές, δηλαδή δωρεάν και όχι υπό προϋποθέσεις, άρα εντός εισαγωγικών προσφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jkoukos είπε

Αν δεν το είχες από πριν, τότε κάποια στιγμή αποδέχθηκες την προσφορά και ξεκίνησε η χρέωση, απολαμβάνοντας τα "bonus".

Πρέπει να διαβάζουμε τους όρους των προσφορών για να έχουν ιδία αντίληψη ποιες είναι πραγματικές, δηλαδή δωρεάν και όχι υπό προϋποθέσεις, άρα εντός εισαγωγικών προσφορές.

Όχι , μόνο 10 ευρώ ανανέωση με Paypal από την εφαρμογή.Έδινε από μόνο του 1 GB για ένα μήνα και λεπτά πρός Q. Μετά , πήγαινα και ενεργοποιούσα το πακέτο πρός όλους με 6,90 ευρώ. Το οποίο τώρα που κοιτάω για να το ενεργοποιήσω δεν το βρίσκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια κι εδώ, μου πήρανε τα 1,7 για πακέτο που δεν ζήτησα, μου ήρθε sms που με ενημέρωσε αφού πήραν τα λεφτά. Έστειλα mail στην υποστήριξη, απάντησαν ότι προώθησαν το θέμα σε αρμόδιο τμήμα που κάποια στιγμή θα με πάρει τηλέφωνο σε δυο μέρες, πέρασαν 5... 

Δεν δέχομαι να με παίζει το καρτέλ της τηλεφωνίας με "προσφορές" και παπαριές, κάποτε τα λεφτά μας κρατούσαν ενα χρόνο τώρα 2-3 μήνες, στη Ρουμανία όλοι οι μήνες έχουν 28 μέρες, θα γίνει κι εδώ σύντομα, πάτε στο fb της wind και κάντε φασαρία αφήστε ένα σχόλιο θα το δουν μισό εκατομύριο άνθρωποι. 

Καλές γιορτές, και σόρυ για την γκρίνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/12/2021 at 16:31, trident2 said:

 

Οπότε σε φυσικό κατάστημα για αλλαγή στοιχείων και φωτοτυπία ταυτότητας...όπως και πήγα αλλά δεν γούσταρα να σκαναριστώ για να μπώ να υπογράψω.Και έφυγα...

 

κατσε και χρεωσου αλλες τοσες φορες για να μην σκαναρουν το πιστοποιητικο σου(αν εχεις).

μιλα με το support μπας και τα στειλεις με  email για να μην σκαναριστεις.εναλλακτικα δες μηπως οταν βαζεις 6 ευρω δεν το κανει(countdown offer)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, jkoukos είπε

Αν δεν το είχες από πριν, τότε κάποια στιγμή αποδέχθηκες την προσφορά και ξεκίνησε η χρέωση, απολαμβάνοντας τα "bonus".

Πρέπει να διαβάζουμε τους όρους των προσφορών για να έχουν ιδία αντίληψη ποιες είναι πραγματικές, δηλαδή δωρεάν και όχι υπό προϋποθέσεις, άρα εντός εισαγωγικών προσφορές.

Πρεπει να επικοινωνησετε μαζι τους να σας βγαλουν απο το Q Fee. Θα σας βγαλουν το λαδι αλλα θα σας βγαλουν.

Οντως ισχυει πολυ καιρο τωρα απλα μετα τη τελευταια νεοτερη https://www.wind.gr/gr/wind/media/anakoinoseis/anakoinosi/1526320087081/ ανακοινωση πλεον ειναι και επισημα χαρατσι μαζι με το τελος 0.30Ε σε καθε ανανεωση. Μεχρι 17/12/21 το χαρατσι εφαρμοζοταν σε καθε ανανεωση απο 12Ε και πανω. Τωρα συμφωνα με καποιους στο myphone για να μη σε πιασει πρεπει να βαλεις 9Ε και κατω. Πρακτικα πρεπει να ανανεωνεις μονο οταν εχει countdown και επειδη καταργησαν ολα μα ολα τα φθηνα πακετα ομιλιας, πρακτικα πρεπει να βαλεις 6+6Ε για να βαλεις πακετο ομιλιας. Αμε, καλο το κολπακι.

Μονο στην Ελλαδα των -δεν υπαρχει καρτελ- και -η ΕΕΤΤ κανει τη δουλεια της- γινεται αυτοματη αιθερετη ενεργοποιηση χρεωσιμων υπηρεσιων χωρις να ανοιξει ρουθουνι.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχουμε καλο και πολύ λαδι αφου η σαλατες των της ΕΕΤΤ το εχουν παντα πλουσιο.

Επεξ/σία από panoc
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, panoc είπε

Πρεπει να επικοινωνησετε μαζι τους να σας βγαλουν απο το Q Fee. Θα σας βγαλουν το λαδι αλλα θα σας βγαλουν.

Οντως ισχυει πολυ καιρο τωρα απλα μετα τη τελευταια νεοτερη https://www.wind.gr/gr/wind/media/anakoinoseis/anakoinosi/1526320087081/ ανακοινωση πλεον ειναι και επισημα χαρατσι μαζι με το τελος 0.30Ε σε καθε ανανεωση. Μεχρι 17/12/21 το χαρατσι εφαρμοζοταν σε καθε ανανεωση απο 12Ε και πανω. Τωρα συμφωνα με καποιους στο myphone για να μη σε πιασει πρεπει να βαλεις 9Ε και κατω. Πρακτικα πρεπει να ανανεωνεις μονο οταν εχει countdown και επειδη καταργησαν ολα μα ολα τα φθηνα πακετα ομιλιας, πρακτικα πρεπει να βαλεις 6+6Ε για να βαλεις πακετο ομιλιας. Αμε, καλο το κολπακι.

Μονο στην Ελλαδα των -δεν υπαρχει καρτελ- και -η ΕΕΤΤ κανει τη δουλεια της- γινεται αυτοματη αιθερετη ενεργοποιηση χρεωσιμων υπηρεσιων χωρις να ανοιξει ρουθουνι.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχουμε καλο και πολύ λαδι αφου η σαλατες των της ΕΕΤΤ το εχουν παντα πλουσιο.

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά!

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Κοίταξα στην εφαρμογή και διαπίστωσα ότι αφαιρέθηκε η επιλογή των 6 ευρώ.

Καλό υπόλοιπο να έχετε.

Επεξ/σία από trident2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ευχαριστήσω τον OP και όσους βοηθησαν σε αυτό το θεμα (μολις εκλεισα το τηλ. με την εξυηρετηση τους, το αιτημα μπηκε, περιμενω σε μερικες ωρες - απο οτι ειπαν- SMS επιβεβαιωσης οτι όντως βγήκα απο το Q Fee)...

Μαλλον εκει στην Wind/Q δεν εχουν καταλάβει οτι ο μόνος λόγος που οι περισσοτεροι απο εμάς έχουμε για να μείνουν στην εταιρεια είναι οι τιμές (ειδικα εμάς που δεν ξυπναμε και κοιμομαστε μιλώντας στο κινητο). Εχουν βγάλει όλα τα ανθρωπινα πακέτα και εχουν αφήσει οτι υπαρχει απο 8.5 ευρω και πανω. Countdown δεν παιζει αυτη την στιγμη και οταν θα παιξει ποιος ξέρει τι παπαριές θα βάλουν.

Δεν τρέχει τίποτα, 500 χρονια συνδρομητής τους ειμαι, θα δω τι παπαριες θα κανουν αυτόν τον μηνα και αν ειναι κανω αιτηση φορητοτητας και παω Cosmote/Cosmocarta. Αν είναι να πληρωνω μηνας μπαινει μηνας βγαίνει 10-12 ευρω, καλυτερα Cosmote, το site τους ειναι για τα μπάζα (10 λεπτά τρωω τον μήνα με μπες βγες, logout login για να ανανεωνω το καρτοκινητο του πατέρα μου) αλλά ας είναι, τουλάχιστον θα έχω και καλυτερο σήμα.

Μπουρδες καραβάγγοι...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trident2 είπε

Κοίταξα στην εφαρμογή και διαπίστωσα ότι αφαιρέθηκε η επιλογή των 6 ευρώ.

6E ανανεωση υπαρχει διαθεσιμη μονο οταν υπαρχει ενεργη προσφορα countdown και μονο για οσο χρονο ενεργη ειναι αυτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fommof είπε

Αφου ευχαριστήσω τον OP και όσους βοηθησαν σε αυτό το θεμα (μολις εκλεισα το τηλ. με την εξυηρετηση τους, το αιτημα μπηκε, περιμενω σε μερικες ωρες - απο οτι ειπαν- SMS επιβεβαιωσης οτι όντως βγήκα απο το Q Fee)...

Μαλλον εκει στην Wind/Q δεν εχουν καταλάβει οτι ο μόνος λόγος που οι περισσοτεροι απο εμάς έχουμε για να μείνουν στην εταιρεια είναι οι τιμές (ειδικα εμάς που δεν ξυπναμε και κοιμομαστε μιλώντας στο κινητο). Εχουν βγάλει όλα τα ανθρωπινα πακέτα και εχουν αφήσει οτι υπαρχει απο 8.5 ευρω και πανω. Countdown δεν παιζει αυτη την στιγμη και οταν θα παιξει ποιος ξέρει τι παπαριές θα βάλουν.

Δεν τρέχει τίποτα, 500 χρονια συνδρομητής τους ειμαι, θα δω τι παπαριες θα κανουν αυτόν τον μηνα και αν ειναι κανω αιτηση φορητοτητας και παω Cosmote/Cosmocarta. Αν είναι να πληρωνω μηνας μπαινει μηνας βγαίνει 10-12 ευρω, καλυτερα Cosmote, το site τους ειναι για τα μπάζα (10 λεπτά τρωω τον μήνα με μπες βγες, logout login για να ανανεωνω το καρτοκινητο του πατέρα μου) αλλά ας είναι, τουλάχιστον θα έχω και καλυτερο σήμα.

Μπουρδες καραβάγγοι...

 

Τα countdown μια χαρά δουλεύουν από το κινητό και οι ανανεώσεις. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, adi32 είπε

Τα countdown μια χαρά δουλεύουν από το κινητό και οι ανανεώσεις. 

 

Για αυτή την εποχή μιλαγα (πολυ συγκεκριμενα για χθες και σημερα που τσεκαρα) για το countdown, οχι γενικότερα, κατα τις 12/12 ανανεωσα και πηρα προγραμμα τελευταια φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...