Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτη εικόνα των ΕΛΤΑ / ΕΛΤΑ couriers


FireGate_13_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για άλλη μια φορά θα γκρινιάζουμε για την κατάσταση που είναι τα ΕΛΤΑ. Στιβαγμενα κουτιά πάνω σε ντουλάπες, κάτω στα πατώματα, μέσα σε καρότσια, κοντεινερ κλειστά μετά από ημέρες, υπάλληλοι που ψάχνουν το κάθε πακέτο κανένα μισάωρο, 30 άτομα ουρά καθημερινά.. Δεν έχει τέλος κ πάτο η απαράδεκτη εικόνα τους. 

Πακέτα 30 ημέρες Ελλάδα χωρίς παράδοση, πακέτα που κάνουν 3 μέρες να φτάσουν από την άλλη άκρη της Ευρώπης κ μετά χρειάζοντε 3 βδομάδες για να έρθουν σπίτι σου, ταχυδρόμοι που δηλώνουν ότι ήρθαν κ δεν σε βρήκαν ενώ δουλεύεις από το σπίτι. 

Τι κάνουμε; πως το ανεχόμαστε όλο αυτό το χάλι; δεν υπάρχουν κυρώσεις; τι είναι η αίτηση αποζημίωσης; 

IMG_20220104_192537.jpg

  • Like 8
  • Thanks 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα τη περασμένη βδομάδα το δέμα μου από το νέο ΕΛΤΑ Courier Αγίας Παρασκευής και όσο ήμουν στην αναμονή έβλεπα τρεις υπαλλήλους να πακετάρουν δέματα σε καρότσια για αποστολή και να ψάχνουν να βρουν κάποιο πακέτο που ο παραλήπτης του πήγε να το πάρει μετά από μέρες. Όταν ήρθε η σειρά μου, μπήκα μέσα και είδα πακέτα σε καρότσι του μάρκετ, σε σακούλα στο πάτωμα, πίσω από το ''γκισέ'' πάνω σε ντουλάπια, κάποια στο πάτωμα και όπως έψαχναν τους έπεφταν και κάτω.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, FireGate_13_ είπε

Για άλλη μια φορά θα γκρινιάζουμε για την κατάσταση που είναι τα ΕΛΤΑ. Στιβαγμενα κουτιά πάνω σε ντουλάπες, κάτω στα πατώματα, μέσα σε καρότσια, κοντεινερ κλειστά μετά από ημέρες, υπάλληλοι που ψάχνουν το κάθε πακέτο κανένα μισάωρο, 30 άτομα ουρά καθημερινά.. Δεν έχει τέλος κ πάτο η απαράδεκτη εικόνα τους. 

Πακέτα 30 ημέρες Ελλάδα χωρίς παράδοση, πακέτα που κάνουν 3 μέρες να φτάσουν από την άλλη άκρη της Ευρώπης κ μετά χρειάζοντε 3 βδομάδες για να έρθουν σπίτι σου, ταχυδρόμοι που δηλώνουν ότι ήρθαν κ δεν σε βρήκαν ενώ δουλεύεις από το σπίτι. 

Τι κάνουμε; πως το ανεχόμαστε όλο αυτό το χάλι; δεν υπάρχουν κυρώσεις; τι είναι η αίτηση αποζημίωσης; 

IMG_20220104_192537.jpg

Ότι πάνε να τα διαλύσουν και να τα ιδιωτικοποιήσουν μάλλον δεν το έχεις ακούσει...με ότι αυτό συνεπάγεται φυσικά. Αλλά όταν γίνει μην σου φανεί περίεργο που θα πληρώνεις την κάθε υπηρεσία 10 φορές πάνω.... 

  • Like 13
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, η εθελούσια έξοδος και η αντίστοιχη προσαρμογή των εργασιακών στα δεδομένα του ιδιωτικού τομέα έχει απολύτως προβλεπόμενα αποτελέσματα στο επίπεδο παροχής υπηρεσιών.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και λετε για τα ελτα φακελος εφυγε απο δημοσια υπηρεσια 25/6/21 {Πατρα}  και παρελαβα 5/1/2022 αποσταση 50χιλιομετρα  και χελωνα να τον εφερνε νωριτερα θα ερχονταν.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, με ΕΛΤΑ δεν έχω χάσει ποτέ τίποτα. Διάφορες παραγγελίες από όλο τον κόσμο σε μικρά φακελάκια και μια χαρά περνούσαν τα πάντα μέχρι πρόσφατα χωρίς να τα τσεκάρουν στο τελωνείο. 
Επίσης επειδή έχω δει και πως δουλεύουν στη διαλογή σε άλλες κούριερ, μην νομίζεται ότι έχουν τα δέματα σας πάνω σε στρώματα αέρα για να μη χτυπιούνται. Έχω δει τηλεόραση να φεύγει από παλέτα πάνω  από ηλεκτροκίνητο παλετοφόρο επειδή ο υπάλληλος την είχε βάλει πάνω πάνω για να μη χτυπηθεί..

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντύπωση θα μου εκανε αν ανέβαζες κατι διαφορετικο,σε ολη την Ελλάδα έτσι είναι μαζί με την αγένεια και νοχελικότητα που εχει η πλειοψηφία και ο λογος που εχω σταματήσει να κανω παραγγελίες από εξω δεν αξίζει αυτη η αναμονή πλέον από πολλές απόψεις δυστυχώς είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση αυτό που αναφέρεις    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα.. Το ιδιο συμβαινει σε ολες τις εταιρειες courier...Παντου... Εχει αυξηθει ο ογκος...

Aυτό ακριβώς!!! Ιδια εικόνα με την πάνω που σιγά την χάλια εικόνα δηλαδή είδα σε ACS, ΓΤ. Kαρότσια ΣΜ, στιβαγμένα παντού και να εξαφανίζεται ο υπάλληλος για να βρει ένα πακέτο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας οργανισμός που πρέπει να αλλάξει (με οποιοδήποτε τρόπο), χθες.

Ακόμη κι έτσι όπως είναι για το σύνολο των «υπηρεσιών» του, πάλι 10πλάσια τον πληρώνουμε και ταλαιπωρούμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στειλει ενα φακελο μικρο αλληλογραφιας με ενα τιμολογιο μεσα στα κεντρικα του γερμανου απο τις 2/12/21 και ακομα δεν εχει παραδοθει.Ειναι με ελτα κουριερ.Η κατασταση ειναι οχι απλα τραγικη σαπια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnkou77 είπε

Μιας και λετε για τα ελτα φακελος εφυγε απο δημοσια υπηρεσια 25/6/21 {Πατρα}  και παρελαβα 5/1/2022 αποσταση 50χιλιομετρα  και χελωνα να τον εφερνε νωριτερα θα ερχονταν.

 

2022-01-06_120732.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, FireGate_13_ είπε

 

Τι κάνουμε; πως το ανεχόμαστε όλο αυτό το χάλι;

δυστυχώς έτσι είναι η κατάσταση στο Δημόσιο σε πολλούς τομείς

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ptolemaios1 είπε

δυστυχώς έτσι είναι η κατάσταση στο Δημόσιο σε πολλούς τομείς

ενώ ο ιδιωτικός τομέας πάει τρένο, το βλέπουμε σε ACS, ΓΤ άλλωστε.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...