Προς το περιεχόμενο

Μόνωση δαπέδου εισόδου/μπαλκονιου


Tomahawk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να προχωρήσω σε μια αλλαγή στο δάπεδο της εισόδου του σπιτιού.

Η είσοδος αποτελείται απο έναν διάδρομο και ένα μικρό μπαλκόνι τα οποία είναι τελείως εκτεθημένα σε εξωτερικές συνθήκες, βροχή κλπ.

Στο μπαλκόνι (3-4τμ) είχε τοποθετηθεί πλακάκι, και το υπόλοιπο παραμένει μωσαικό.

Έχουμε πρόβλημα υγρασίας πλέον καθώς τα νερά φεύγουν κάτω οπότε πρέπει να γίνει μόνωση και αλλαγή στο πλακάκι.

Η προσέγγιση μου είναι να καλυφθεί πλέον όλος ο χώρος με πλακάκι, είτε πάνω απο το μωσαικό είτε να ξηλωθεί το μωσαικό τελείως και να μπει πλακάκι,

για να μην κάνει "δόντι" και να είναι κάτι όμορφο.

 

Ήρθαν δυο επαγγελματίες, ο ένας προτείνει τοποθέτηση ασφαλτόπανου και απο πάνω πλάκακι,

ο άλλος λέει πως εφόσον ξηλωθεί το μωσαικό δεν χρειάζεται ασφαλτόπανο απο κάτω, μόνο τσιμεντοκονία και καλή ρύση.

Διαβάζω πως το ασφαλτόπανο πλέον δε προτείνεται για χρήση σε συνδιασμό με πλακάκι,

και ο δεύτερος τεχνικός που του ανέφερα το ασφαλτόπανο δεν το συνιστά.

Επειδή θέλω να κάνω κάτι που να κρατήσει μια 10ετία, υπάρχει κάποιος με παρόμοια εμπειρία να προτείνει κάτι αξιόπιστο;

Επεξ/σία από Tomahawk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tomahawk είπε

Διαβάζω πως το ασφαλτόπανο πλέον δε προτείνεται για χρήση σε συνδιασμό με πλακάκι, και ο δεύτερος τεχνικός που του ανέφερα το ασφαλτόπανο δεν το συνιστά.

Το ασφαλτοπανο με ψήφιδα (συνήθως μέσω επίπασης με χαλαζιακή άμμο, προκειμένου να επιτευχθεί ικανή πρόσφυση) ήταν η πλέον συνήθης διαδικασία υγρομόνωσης. Εφόσον α) προστατευόταν από υπερκείμενο υλικό (πχ πλακάκι) και όχι εκτεθειμένο στον ήλιο (τύπου μη βατό δώμα) και β) είχε τοποθετηθεί σωστά (σωστός προσανατολισμός διάστρωσης και σύμφωνα με τις ρύσεις, σωστές κατασκευαστικά ματίσεις μεταξύ των πανιών, ικανό γύρισμα στα κατακόρυφα στοιχεία - πχ στηθαιο - και σωστή σφράγιση με ασφαλτικές μαστίχες, αρμοκάλυπτρα κ.λπ.), μπορούσε να διαρκέσει πρακτικά για πάντα. 

Βέβαια, ο μάστορας είναι μάστορας. Τα ξέρει όλα... 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Οπότε το ασφαλτοπανο είναι ξεπερασμένη λύση και είναι προτιμότερο να κοιτάξω άλλα υλικά;

Η επιφάνεια ούτως η άλλως είναι σχεδόν πλήρως εκτεθημενη σε εξωτερικές συνθήκες, ήλιο και νερό/υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί απλά δεν φτιάχνεις τις ρωγμές /σοβατεπί / περβαζι ? Π ξέρεις ότι η υγρασία δεξιά και αριστερά τ διαδρόμου?δεν είναι ανερχόμενη /από εδαφος κ όχι από βροχή?

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι διπλοκατοικια, ειμαι στον όροφο και μετά από έντονη βροχόπτωση φαίνονται τα νερά που φεύγουν από κάτω.

Δεν έχει σχέση με ανιούσα υγρασία.

Ας μείνουμε στο θέμα μας please, θέλω να κάνω τη συγκεκριμένη εργασία, προς είναι ο βέλτιστος τρόπος, ασφαλτοπανο ή τσιμεντοκονία και σωστή ρύση αρκούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τσιμεντοκονία δεν σημαίνει ότι θα σου εξασφαλίσει και υγρομόνωση. Μπορεί να έχει χαμηλό πορώδες, σε καμία όμως περίπτωση, δεν εξασφαλίζει από μόνη της, υδατοστεγανότητα. 

Επίσης, μάλλον υπήρξε μια παρανόηση σε αυτό που έγραψα : η τελική επιφάνεια μπορεί να είναι εκτεθειμένη, σημασία έχει όμως πόσο σωστά προστατευμένη είναι η υγρομόνωση (που συμμετέχει ως υποκείμενη). Αν αυτή (η υγρομόνωση) είναι άμεσα εκτεθειμένη (χωρίς κάποιο υπερκείμενο υλικό), τότε χρειάζεται συντήρηση μετά από κάποια χρόνια. 

Για το ασφαλτόπανο σου απάντησα και παραπάνω. Χιλιάδες υλικά υπάρχουν στην αγορά (όχι μόνο μέσω διαστρωσης, αλλά και επαλειφόμενα), μπορείς να δεις και αυτό (δεν έχω εμπειρία από το συγκεκριμένο). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tomahawk είπε

Στο μπαλκόνι (3-4τμ) είχε τοποθετηθεί πλακάκι, και το υπόλοιπο παραμένει μωσαικό.

Έχουμε πρόβλημα υγρασίας πλέον καθώς τα νερά φεύγουν κάτω οπότε πρέπει να γίνει μόνωση και αλλαγή στο πλακάκι.

δες αυτό μπας και τη βάλεις φτηνά Δεν το εχω δοκιμάσει Ρωτησε τους

Αδιαβροχοποίηση Δαπέδων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι και να μπει να ξέρεις ότι αν είναι εκτεθειμένο στη βροχή, θέλει φροντίδα. Πχ αν μπει πλακάκι, να φροντίζεις τους αρμούς κάθε λίγα χρόνια. Το hyperdesmo επανάληψη αργότερα. Εκεί την πατανε πολλοί, νομίζουν ότι ότι βάλουν είναι μια και έξω.

Αν τα λουκια στο μπαλκόνι είναι παλιά, άλλαξε τα όλα πριν φτιάξεις το πάτωμα. Ένα σάπιο λουκι θα κάνει ζημιά στο κάτω διαμέρισμα και θα σε αναγκάσει να ξανασκαψεις και να χαλάσεις τη μόνωση. 

Υπάρχουν πολλά βίντεο από Έλληνες μαστόρους για ταράτσες κυρίως δες και κανένα από εκεί..

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε κάποιο θέμα με τα λούκια ευτυχώς.

Σίγουρα χρειάζεται συντήρηση ανα κάποια χρόνια, θέλω όμως να γίνει μια εργασία τώρα που θα κρατήσει ένα εύλογο διάστημα,

μη τρέχω πάλι σε 2-3 χρόνια.

Θα έρθουν άλλα δύο συνεργεία τις επόμενες μέρες και θα αποφασίσω ανάλογα τις προτάσεις.

Για τα μόνα που είμαι σίγουρος είναι πως θα μπει πλακάκι R11 για ανθεκτικότητα και μέχρι 45x45 για να γίνουν σωστά οι ρύσεις λόγω μικρού χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Tomahawk είπε

Για τα μόνα που είμαι σίγουρος είναι πως θα μπει πλακάκι R11 για ανθεκτικότητα

Καλησπέρα και πάλι. Αυτό που αναφέρεις (ταξινόμηση κατά R.XX) αφορά στην τελική επιφάνεια (αδρή ή μη) του υλικού και συνεπώς ο δείκτης αναφέρεται σε ολισθηρότητα. Για αντοχή σε φθορά ή πτώση π.χ. αντικειμένων, κοιτάς την ταξινόμηση κατά GROUP (group I, II, III, IV και ούτω καθεξής).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός που σου πρότεινε ασφαλτοπανο είναι για κλωτσιές. 

Η λύση σου είναι μία. Θα πάρεις μεμβράνη στεγανοποίησης, τύπου cl69, ή άλλων εταιριών mapei, bostik, kerakoll κλπ. Θα στρώσεις την μεμβράνη να γίνει πισίνα το μπαλκόνι... Μετά τοποθετείς πλακάκι με κόλλα kerakoll gel, mapei maxi s1 ή durostick elastic... Και αρμό mapei δεν έχω πρόχειρο τον τύπο τώρα...

Και δεν θα έχεις πρόβλημα, ποτέ...

Προσοχή ρήσεις και σιφώνια!!! 

Πλακάκι ανοικτόχρωμο αν είναι εκτεθειμένο, για να μην το βαράει ο ήλιος και διαστέλλεται...επίσης, μέχρι 30Χ60 το πολύ, το 45Χ45 που είπες είναι μια καλή διάσταση, και για να βγούνε οι ρήσεις και για λόγους συστολής διαστολής επίσης (θα δουλεύει καλύτερα ο αρμός).

 

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πλακάς με τον οποίο θα προχωρήσω μου είπε πως χρησιμοποιεί Revinex για μιξη με τσιμεντο/τσιμεντοκονία και Kerakoll H30.

Η μεμβράνη στεγανοποίησης που τοποθετείτε, εννοώ σε ποιο επίπεδο για να του το αναφέρω;

Θα ξηλωθεί τελείως το μωσαικό και θα μπει το πλακάκι τελικά, όχι απλά απο πάνω.

Για τα πλακάκια έχω προβληματιστεί γιατί μόνο ο Λακιώτης αναφέρει πχ " χαμηλή απορροφητικότητα νερού (κάτω από 0,5 %)" αλλα μάλλον

αυτό ισχύει για όλα τα γρανιτοπλακάκια.

Μάλλον είμαι αναμεσα στα παρακάτω, ο χώρος είναι εξωτερικός και με τέτοιο προσανατολισμό που το χτυπάει ο ήλιος, και το νερό, καθόλη τη διάρκεια της ημέρας.

https://www.ravenna.gr/product/6193/plakakia-granites-dapedoy-gres-porcellanato-eksoterikoy-xoroy-kronos-grigio-antislip-r10

https://www.ravenna.gr/product/6200/plakakia-granites-dapedoy-gres-porcellanato-esoterikoy-xoroy-kronos-cemento

https://www.ravenna.gr/product/9692/plakakia-granites-dapedoy-gres-porcellanato-esoterikoy-xoroy-ambienti-604-grigio

https://www.ravenna.gr/product/4018/plakakia-granites-dapedoy-gres-porcellanato-esoterikoy-xoroy-mojo-grey-antislip-r11

 

Τα Kronos είναι αρκετά οικονομικά και λόγω κατασκευής στη Τουρκία δε ξερω πόση αντοχή θα έχουν στο χρόνο.

Ενώ το Mojo Grey μου φάνηκε ανθεκτικό και στο κομμάτι του antislip, γιατί στα Kronos ήταν σαν ματ επίστρωση.

Θα παω και μια βόλτα απο 1-2 μαγαζιά ακόμη λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ρεβινέξ προσφέρει ελαστικότητα και πρόσφυση αλλά δεν σε εξυπηρετεί σε κάτι άλλο. Αν θες έξτρα υγρομόνωση, πες του να ρίξει ρεβινέξ μόνο κάτω για να επιτύχει συγκόλληση και πες του να ρίξει μέσα στο κονίαμα, PENETRON!!! Αυτό, είναι ένα πρόσθετο που όταν περάσει υγρασία, σχηματίζει κρύσταλλους που κόβει την δίοδο του νερού.

Για κόλλα Kerakoll την h40 gel πες του, ή άλλη κατηγορία s2 οπωσδήποτε. Μην την τσιγκουνευτείς.

Για την μεμβράνη: Ρίχνει το υπόστρωμα, επάνω κολλάει την μεμβράνη με αλληλοεπικάλυψη 10εκ. το ένα φύλλο με το άλλο (έχει σημάδι). Στις γωνίες έχει ειδικά τεμάχια έσω-έξω γωνία κλπ. 

Και πάνω στην μεμβράνη κολλάει τα πλακάκια. Και την μεμβράνη κάτω και τα πλακάκια στην μεμβράνη, τα κολλάει με την κόλλα πλακιδίων. Τα φύλλα της μεμβράνης κολλιούνται μεταξύ τους με ειδική στεγανωτική κόλλα. Την μεμβράνη θα την τερματίσει μέσα στο σιφώνι, οπότε ο,τι υγρασία τυχόν περάσει από το πλακάκι, και δεν εκτονώσει από την διαπνοή δια μέσω των αρμών, θα οδηγηθεί εντός του σιφωνιού.

Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι, ότι για να κολλήσεις πλακάκια, πρέπει να πέσει η παραμένουσα υγρασία του νέου υποστρώματος κάτω από 6%, αυτό σημαίνει πολύ καλό στέγνωμα που αυτή την εποχή, απλά δεν θα γίνει!!! 

Σκέψου να το κάνεις Μάιο - Ιούνιο, ή να κολλήσεις τα πλακάκια κατευθείαν στο μωσαϊκό μετά από 2-3 ηλιόλουστες μέρες, ή να ρίξεις τώρα το γέμισμα με penetron και περνώντας και τσιμεντοειδές για στεγανοποίηση προσωρινά, και κόλλας τα πλακάκια τον Ιούνιο κατόπιν υγρομέτρησης.

Τώρα θα μου πεις καλά ρε Πάνο, όλες οι οικοδομές στην Ελλάδα κάνανε όλα αυτά που λες; Είναι δυνατόν; 

Όχι, για αυτό βλέπεις σοβάδες να πέφτουν, στηθαία να ραγίζουν, μπαλκόνια να καταρρέουν!!! 

 

Φωτογραφίες εφαρμογής μποτειε να δεις εδώ!

https://building-materials-store-4395.business.site/

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγρομόνωση θέλω σίγουρα επειδή είναι εξωτερικός χώρος και στο κάτω σπίτι έχουν πρόβλημα υγρασιών απο αυτό το σημείο, γι αυτό μπαίνω στη διαδικασία.

Άρα H40 Gel αντι για H30, revinex και penetron σε ποια στάδια τα ρίχνει, και τα δύο πάνε στο υπόστρωμα; Την μεμβράνη θα του την αναφέρω σίγουρα.

Σίγουρα λόγω υγρασίας αυτή την εποχή η εργασία θα γίνει τον Ιούνιο, δεν ρισκάρω για κανένα λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...