Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από ψύκτρα επεξεργαστή


Panosmalgym

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία πάνω από όλα. Έχω αγοράσει την Noctua NH-U14S και ένα ακόμη ανεμιστήρα Noctua NF-A15 PWM. Ο fan της ψύκτρας είναι 1500 rpm max και είναι τοποθετημένος μπροστά. Ο άλλος είναι 1200 rpm max και είναι πίσω από την ψύκτρα για push/pull.Τώρα το θέμα είναι πως ανεξάρτητα από το ποιός θα είναι μπροστά ή πίσω, ο πίσω πάνω από 800 rpm κάνει ένα θόρυβο, βοή όπως κάνει το ηλεκτρικό ρεύμα. Ο μπροστά full rpm τίποτα. Έχουν τοποθετηθεί όλα τα πλαστικά σιλικόνης σε κάθε σημείο επαφής. Έχω την εντύπωση πως είναι από τον αέρα που περνάει μέσα από την ψύκτρα. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Panosmalgym είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία πάνω από όλα. Έχω αγοράσει την Noctua NH-U14S και ένα ακόμη ανεμιστήρα Noctua NF-A15 PWM. Ο fan της ψύκτρας είναι 1500 rpm max και είναι τοποθετημένος μπροστά. Ο άλλος είναι 1200 rpm max και είναι πίσω από την ψύκτρα για push/pull.Τώρα το θέμα είναι πως ανεξάρτητα από το ποιός θα είναι μπροστά ή πίσω, ο πίσω πάνω από 800 rpm κάνει ένα θόρυβο, βοή όπως κάνει το ηλεκτρικό ρεύμα. Ο μπροστά full rpm τίποτα. Έχουν τοποθετηθεί όλα τα πλαστικά σιλικόνης σε κάθε σημείο επαφής. Έχω την εντύπωση πως είναι από τον αέρα που περνάει μέσα από την ψύκτρα. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο θέμα;

Καλή σου χρονιά, Panosmalgym. Τους έχεις βάλει σίγουρα με την ίδια φορά; Προς τα που κοιτάνε συζητάω όχι ηλεκτρική συνδεσμολογία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Panosmalgym said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία πάνω από όλα. Έχω αγοράσει την Noctua NH-U14S και ένα ακόμη ανεμιστήρα Noctua NF-A15 PWM. Ο fan της ψύκτρας είναι 1500 rpm max και είναι τοποθετημένος μπροστά. Ο άλλος είναι 1200 rpm max και είναι πίσω από την ψύκτρα για push/pull.Τώρα το θέμα είναι πως ανεξάρτητα από το ποιός θα είναι μπροστά ή πίσω, ο πίσω πάνω από 800 rpm κάνει ένα θόρυβο, βοή όπως κάνει το ηλεκτρικό ρεύμα. Ο μπροστά full rpm τίποτα. Έχουν τοποθετηθεί όλα τα πλαστικά σιλικόνης σε κάθε σημείο επαφής. Έχω την εντύπωση πως είναι από τον αέρα που περνάει μέσα από την ψύκτρα. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο θέμα;

ειναι σιγουρα Push pull Και οχι Push push οποτε και οι δυο σπρωχνουν προς την ψυκτρα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σφυριγμα που ακους ειναι κατα κυριο λογο απο τον ανεμιστηρα τον τελευταιο στο κουτι σου που κανει εξαγωγη , δοκιμασε να τον βγαλεις και ασε μονο τους 2 ανεμιστηρες της ψυκτρας και ελα ξανα να μας πεις αν εφυγε ο συγκεκριμενος ηχος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ανεμιστήρες είναι τοποθετημένοι Pull <- ψύκτρα <- Push. Ακόμη κι ένα fan στη θέση Pull και πάνω από 800 rpm κάνει αυτόν τον σπαστικό ήχο. Η ψύκτρα έρχεται με δικά της τσοχάκια σιλικόνης ακόμη και διπλά που έβαλα ο ήχος συνεχίζεται. Έχω την εντύπωση ότι είναι η ροή του αέρα. Ο fan του κουτιού αφαιρέθηκε αλλά δεν είναι από εκεί από Pull βγαίνει.

Επεξ/σία από Panosmalgym
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Panosmalgym είπε

Οι ανεμιστήρες είναι τοποθετημένοι Pull <- ψύκτρα <- Push. Ακόμη κι ένα fan στη θέση Pull και πάνω από 800 rpm κάνει αυτόν τον σπαστικό ήχο. Η ψύκτρα έρχεται με δικά της τσοχάκια σιλικόνης ακόμη και διπλά που έβαλα ο ήχος συνεχίζεται. Έχω την εντύπωση ότι είναι η ροή του αέρα. Ο fan του κουτιού αφαιρέθηκε αλλά δεν είναι από εκεί από Pull βγαίνει.

ναι το φυσημα ακους αφου αφαιρεθηκε ο πισω , οι ανεμιστηρες ειναι ρυθμισμενοι απο το bios?

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Panosmalgym είπε

Οι ανεμιστήρες είναι τοποθετημένοι Pull <- ψύκτρα <- Push. Ακόμη κι ένα fan στη θέση Pull και πάνω από 800 rpm κάνει αυτόν τον σπαστικό ήχο. Η ψύκτρα έρχεται με δικά της τσοχάκια σιλικόνης ακόμη και διπλά που έβαλα ο ήχος συνεχίζεται. Έχω την εντύπωση ότι είναι η ροή του αέρα. Ο fan του κουτιού αφαιρέθηκε αλλά δεν είναι από εκεί από Pull βγαίνει.

Τότε νομίζω ότι είναι τα πτερύγια του πίσω ανεμιστήρα που βρίσκουν πάνω στις σχάρες τις ψύκτρας ο θόρυβος που ακούς πάνω από τις 800 στροφές. Για να το εξακριβώσεις, δοκίμασε να τον αναρτήσεις με τα πλαστικά τσουτσουνάκια που δίνει η Noctua και τράβα τον ανμιστήρα κάμποσο προς τα πίσω να μη βρίσκει. Ακόμα και αν σου φαίνεται ότι ταλαντώνεται λίγο, δε θα πάει πουθενά γιατί αυτά τα πλαστικά θα τα έχεις σφινώσει ενδιάμεσα από τις σχάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/1/2022 στις 11:38 ΜΜ, Panosmalgym είπε

Θα το επιχειρήσω ξανά με διπλά, να δούμε αν θα λυθεί...

Κανε μια δοκιμή και με έναν - έναν, σε λειτουργία, η περιγραφή του προβλήματος που έκανες, φανερώνει θόρυβο από το μοτέρ. 

Οι αγαπημένοι μου ανεμιστήρες είναι αυτοί εδώ https://gelidsolutions.com/thermal-solutions/case-fan-silent-14-pwm/

Σήμερα αγόρασα άλλους δυο από Ιταλία,  για την τελευταία μου αναβάθμιση σε LGA 1150.   Σύνολο 26Ε  δωρεάν αποστολή.

Armageddon-1150.jpg.181d18ac7859ca7df63bf71be7d256c6.jpg

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνει μόνο στη pull διάταξη ανεξάρτητα τον ανεμιστήρα. Τώρα με τοποθέτηση και άλλων ταπών σιλικόνης, με εμφανή απόσταση 100% δεν ακουμπάει, ο θόρυβος μειώνεται. Άρα καταλαβαίνω πως είναι από τον αέρα που τραβάει μέσα από την ψύκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Panosmalgym είπε

Το κάνει μόνο στη pull διάταξη ανεξάρτητα τον ανεμιστήρα. Τώρα με τοποθέτηση και άλλων ταπών σιλικόνης, με εμφανή απόσταση 100% δεν ακουμπάει, ο θόρυβος μειώνεται. Άρα καταλαβαίνω πως είναι από τον αέρα που τραβάει μέσα από την ψύκτρα.

ΟΚ. Αυτό που έχει γράψει ο Triplex, το έχεις δοκιμάσει; Τον ανεμιστήρα κουτιού που είναι στην πλάτη του κουτιού, κοντά σε αυτόν που λές ότι σφυρίζει:

Στις 7/1/2022 στις 6:48 ΜΜ, triplex1 είπε

το σφυριγμα που ακους ειναι κατα κυριο λογο απο τον ανεμιστηρα τον τελευταιο στο κουτι σου που κανει εξαγωγη , δοκιμασε να τον βγαλεις και ασε μονο τους 2 ανεμιστηρες της ψυκτρας και ελα ξανα να μας πεις αν εφυγε ο συγκεκριμενος ηχος

Βγάλε το βύσμα του από τη μητρική ή το τροφοδοτικό και δες αν σταματάει ο ηλεκτρικός ήχος.

Αν δεν είναι ούτε αυτό, δες μήπως έχει φεκουμπώσει/ξεκαβαλήσει καμία σχάρα της ψύκτρας και συντονίζεται. Αν γίνεται, δοκίμασε να την κρατίσεις λίγο σταθερή με το δάχτυλο να δεις αν σταματάει. Με μεγάλη προσοχή όμως γιατί οι ψύκτρες κόβουν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...