Προς το περιεχόμενο

Απώλεια αρχείων από iphone μετά από ενημέρωση


cthulhucarbide

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 08/01/2022 at 12:56, Ukforthemoment said:

 Ο άλλος ανατίναξε το τεσλα ,ο φίλος τι να ανατινάξει;Το iphone se? Σιγά τον θόρυβο που θα κάνει.

τα κεντρικα της apple:P. αυτος με το tesla με τα views που θα παρει παιζει να αγορασει αλλο.

για τον ts κακη επιλογη που δεν πηρε backup πριν το Update αφου μπορει να γινει και η απολυτη στραβη και β.καλο ειναι να ξερει αν γινεται αυτοματο bacKup στο i cloud και οτι ολα υπαρχουν εκει αμα γινει η στραβη.ειδικα ενα cross check πριν το update ειναι Must.

true fact. σε s7 εκανα factory reset ουτε καν Update και εγινε brick.δοκιμασα ΤΑ ΠΑΝΤΑ για επαναφορα μεχρι και με Usb απο κατω για να κανει jump start αλλα τιποτα.

ας ελπισουμε να μας πει αν τελικα τα βρηκε ολα απο το icloud

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όσο και να αντιπαθώ τα iPhone, πρέπει να παραδεχτώ ότι αυτή η ρημάδα η Apple έχει δώσει όλα τα εργαλεία για να μη χάσουμε ποτέ τίποτα. Itunes/iCloud backup, trusted computer, find my phone και όμως έχει κόσμο που χάνει αρχεία, ξεχνάει το passcode και δε μπορεί να ξεκλειδώσει το κινητό αλλά και ούτε ένα κάνει επαναφορά και restore γιατι δεν υπάρχει backup. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/01/2022 at 11:51, Finn said:

Όσο και να αντιπαθώ τα iPhone, πρέπει να παραδεχτώ ότι αυτή η ρημάδα η Apple έχει δώσει όλα τα εργαλεία για να μη χάσουμε ποτέ τίποτα. Itunes/iCloud backup, trusted computer, find my phone και όμως έχει κόσμο που χάνει αρχεία, ξεχνάει το passcode και δε μπορεί να ξεκλειδώσει το κινητό αλλά και ούτε ένα κάνει επαναφορά και restore γιατι δεν υπάρχει backup. 

και σε android που εχω δινει τα ιδια αλλα προσωπικα δεν κανω τιποτα sync.καθε λιγες μερες manual backup. απειρος κοσμος δεν εχει τα αρχεια σε δευτερο δισκο καν .δες ποσα θεματα ανοιγουν για lost data στο insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 8/1/2022 at 12:50 ΜΜ, poulinos said:

 σκεψου ποσο viral θα γινει.εχασε τα αρχεια του και ανατιναξε την apple

Εδώ δεν μπόρεσε να κάνει backupm θες να ανατινάξει και την apple ; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή έχοντας τραβήξει μόλις 3-4 νέες φωτογραφίες (δηλαδή ούτε 5Mb) και με άδειο τον κάδο ανακύκλωσης, ο χώρος στο κινητό εμφανίζεται 15,8 από 16 χωρίς ουσιαστικά να προσθέσω τίποτα εγώ. Μάλλον είναι απλά το λογισμικό και τα δεδομένα των εφαρμογών που πιάνουν τόσο χώρο. Πλέον μου βγάζει μήνυμα για πλήρη χώρο στο iphone ακόμα και κατά την πλοήγηση σε εφαρμογές.

Νομίζω ότι τα 0,2Gb χώρος δεν παίζει να είναι αρκετά ούτε καν για την προεπισκόπηση των φωτογραφιών. Απογοήτευση. Εντωμεταξύ μετά την ενημέρωση το κινητό έχει γίνει αισθητά πιο αργό και με συχνά κολλήματα αρκετών δευτερολέπτων σε κάποιες εφαρμογές. Προφανώς από το νέο λογισμικό που είναι πολύ πιο βαρύ.

Πολύ κακές τακτικές από την apple σε κάποια ζητήματα. Θα έπρεπε να δίνει την επιλογή να πας σε πιο παλιό software αν θες, που είναι συμβατό με το κινητό, καθώς έτσι ουσιαστικά σε αναγκάζει να αγοράσεις νεότερη συσκευή.

Στις 7/1/2022 στις 9:03 ΜΜ, CheOnWeb είπε

Στο iPhone Storage, πόσο χώρο λέει ότι πιάνουν οι φωτό;

Στα Settings>Apple ID, iCloud κλπ (πάνω-πάνω, εκεί που λέει το όνομά σου)>iCloud>Manage Storage, πόσο χώρο λέει ότι πιάνουν οι φωτό;

Εφόσον έχει τις φωτό κατεβασμένες στον υπολογιστή, δοκίμασε να κλείσεις το iCloud Photos ώστε να σβηστούν απ΄το κινητό. Όταν δεις ότι έχουν σβηστεί όλες, ξανά άνοιξέ το (με το Optimize Storage ενεργό) και δες τι θα κάνει.

Το iCloud σου δίνει 5GB δωρεάν. Μπορείς να τσεκάρεις στα Settings πόσο ελεύθερο έχεις (αν έχεις) και αν χρειάζεται πάρε τα 50GB με 1 ευρώ τον μήνα. 

Ο χώρος στο icloud λέει ότι είναι 3,2gb. Κατέβασα το backup των φωτογραφιών μου και το αρχείο zip είναι 3gb.

Ερώτηση, αν πάρω νέο κινητό θα μπορέσω να κατεβάσω τις παλιές μου φωτογραφίες και να είναι αποθηκευμένες στην εφαρμογή Φωτογραφίες και να τις βλέπω με τις ημερομηνίες τους κλπ σαν να είναι τραβηγμένες από το νέο κινητό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Αυτή την στιγμή έχοντας τραβήξει μόλις 3-4 νέες φωτογραφίες (δηλαδή ούτε 5Mb) και με άδειο τον κάδο ανακύκλωσης, ο χώρος στο κινητό εμφανίζεται 15,8 από 16 χωρίς ουσιαστικά να προσθέσω τίποτα εγώ. Μάλλον είναι απλά το λογισμικό και τα δεδομένα των εφαρμογών που πιάνουν τόσο χώρο. Πλέον μου βγάζει μήνυμα για πλήρη χώρο στο iphone ακόμα και κατά την πλοήγηση σε εφαρμογές.

Νομίζω ότι τα 0,2Gb χώρος δεν παίζει να είναι αρκετά ούτε καν για την προεπισκόπηση των φωτογραφιών. Απογοήτευση. Εντωμεταξύ μετά την ενημέρωση το κινητό έχει γίνει αισθητά πιο αργό και με συχνά κολλήματα αρκετών δευτερολέπτων σε κάποιες εφαρμογές. Προφανώς από το νέο λογισμικό που είναι πολύ πιο βαρύ.

Πολύ κακές τακτικές από την apple σε κάποια ζητήματα. Θα έπρεπε να δίνει την επιλογή να πας σε πιο παλιό software αν θες, που είναι συμβατό με το κινητό, καθώς έτσι ουσιαστικά σε αναγκάζει να αγοράσεις νεότερη συσκευή.

Ο χώρος στο icloud λέει ότι είναι 3,2gb. Κατέβασα το backup των φωτογραφιών μου και το αρχείο zip είναι 3gb.

Ερώτηση, αν πάρω νέο κινητό θα μπορέσω να κατεβάσω τις παλιές μου φωτογραφίες και να είναι αποθηκευμένες στην εφαρμογή Φωτογραφίες και να τις βλέπω με τις ημερομηνίες τους κλπ σαν να είναι τραβηγμένες από το νέο κινητό?

Το SE δουλεύει μια χαρά με το νέο iOS. Η έλλειψη χώρου είναι το πρόβλημα.

1) Settings>General>iPhone Storage, πόσο χώρο πιάνουν οι φωτό και ποιες άλλες εφαρμογές πιάνουν πολύ χώρο;
Επίσης, τι recommendations βλέπεις ακριβώς κάτω απ΄το διάγραμμα του χώρου;

2) Δοκίμασες να κλείσεις το iCloud ώστε να φύγουν όλες οι φωτό απ΄το iPhone και μετά να το ξανά ανοίξεις με ενεργό το optimize?

Προσπάθησε να μου απαντάς σε ό,τι σε ρωτάω για να βγάλουμε άκρη.

Αν πάρεις νέο κινητό θα έχεις ακριβώς ό,τι υπάρχει στο iCloud και οι φωτογραφίες θα είναι οργανωμένες με τον ίδιο τρόπο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Το SE δουλεύει μια χαρά με το νέο iOS. Η έλλειψη χώρου είναι το πρόβλημα.

1) Settings>General>iPhone Storage, πόσο χώρο πιάνουν οι φωτό και ποιες άλλες εφαρμογές πιάνουν πολύ χώρο;
Επίσης, τι recommendations βλέπεις ακριβώς κάτω απ΄το διάγραμμα του χώρου;

2) Δοκίμασες να κλείσεις το iCloud ώστε να φύγουν όλες οι φωτό απ΄το iPhone και μετά να το ξανά ανοίξεις με ενεργό το optimize?

Προσπάθησε να μου απαντάς σε ό,τι σε ρωτάω για να βγάλουμε άκρη.

Αν πάρεις νέο κινητό θα έχεις ακριβώς ό,τι υπάρχει στο iCloud και οι φωτογραφίες θα είναι οργανωμένες με τον ίδιο τρόπο.

 

Η ασυμβατότητα που είπα έγκειται στο ότι ένα κινητό με 16gb όλα και όλα, το να του δεσμεύεις τα 10 μόνο με το λογισμικό δεν βγάζει και πολύ νόημα, και δημιουργεί σοβαρά πρακτικά θέματα. Θα έπρεπε να είχαν κάνει κάτι για αυτό.

1)

 IMG_7203.PNG.49a2f1e5288969815c64fc7266c89813.PNG

 

Οι πρώτες 3 εφαρμογές πιάνουν 1,8Gb ενώ οι επόμενες πολύ λιγότερο. Δεν με παίρνει όμως να σβήσω καμία, καθώς έτσι και αλλιώς έβαζα εδώ και καιρό μόνο τις απαραίτητες.

2) Εννοείς αυτόν τον διακόπτη? Μπορώ να το δοκιμάσω. Θα σβήσω πρώτα όλες τις τρέχουσες φωτογραφίες να είναι όλα άδεια. Πόση ώρα να τον αφήσω κλειστό?

IMG_7204.PNG.6f88dce11b507b1b22a49ce05db26b14.PNG

 

Εχθές πάντως σε κάποια φάση είχα 15,7 από 16 στον χώρο. Προσπάθησα να πάρω βίντεο και μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα μου είπε ότι ο χώρος είναι πλήρης και η εγγραφή σταμάτησε. Ξανακοιτάω και είχε πάει στο 15,8 και δεν άνοιγε η κάμερα ούτε για φωτογραφία. Λογικά τα 0,2 που απομένουν είναι ο χώρος που χρειάζεται το κινητό μόνο για να λειτουργεί και δεν με αφήνει να τον κάνω ό,τι θέλω :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Η ασυμβατότητα που είπα έγκειται στο ότι ένα κινητό με 16gb όλα και όλα, το να του δεσμεύεις τα 10 μόνο με το λογισμικό δεν βγάζει και πολύ νόημα, και δημιουργεί σοβαρά πρακτικά θέματα. Θα έπρεπε να είχαν κάνει κάτι για αυτό.

1)

 IMG_7203.PNG.49a2f1e5288969815c64fc7266c89813.PNG

 

Οι πρώτες 3 εφαρμογές πιάνουν 1,8Gb ενώ οι επόμενες πολύ λιγότερο. Δεν με παίρνει όμως να σβήσω καμία, καθώς έτσι και αλλιώς έβαζα εδώ και καιρό μόνο τις απαραίτητες.

2) Εννοείς αυτόν τον διακόπτη? Μπορώ να το δοκιμάσω. Θα σβήσω πρώτα όλες τις τρέχουσες φωτογραφίες να είναι όλα άδεια. Πόση ώρα να τον αφήσω κλειστό?

IMG_7204.PNG.6f88dce11b507b1b22a49ce05db26b14.PNG

 

Εχθές πάντως σε κάποια φάση είχα 15,7 από 16 στον χώρο. Προσπάθησα να πάρω βίντεο και μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα μου είπε ότι ο χώρος είναι πλήρης και η εγγραφή σταμάτησε. Ξανακοιτάω και είχε πάει στο 15,8 και δεν άνοιγε η κάμερα ούτε για φωτογραφία. Λογικά τα 0,2 που απομένουν είναι ο χώρος που χρειάζεται το κινητό μόνο για να λειτουργεί και δεν με αφήνει να τον κάνω ό,τι θέλω :-(

ΔΕΝ ΘΑ ΣΒΗΣΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ. Απλώς θα κλείσεις το iCloud photos και θα φύγουν μονές τους.
Αν τις σβήσεις με το χέρι θα σβηστούν απ' το iCloud και θα τις χάσεις. (μπορείς πάντα βέβαια να πας στα deleted και να τις επαναφέρεις μέσα σε ένα χρονικό διάστημα). 
Επίσης δεν μου είπες πόσο χώρο πιάνουν οι φωτό στο iPhone Storage. Πες μου αν μπορείς, πριν κλείσεις το iCloud photos. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

ΔΕΝ ΘΑ ΣΒΗΣΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ. Απλώς θα κλείσεις το iCloud photos και θα φύγουν μονές τους. 

Εννοώ αυτές που είχα τραβήξει δοκιμαστικά τις τελευταίες μέρες.

Λοιπόν έκλεισα τον διακόπτη. Θα τον ανεβάσω σε καμιά ώρα και βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Εννοώ αυτές που είχα τραβήξει δοκιμαστικά τις τελευταίες μέρες.

Λοιπόν έκλεισα τον διακόπτη. Θα τον ανεβάσω σε καμιά ώρα και βλέπουμε

Δες και το Edit που έκανα. 
Δεν χρειάζεται να περιμένεις μια ώρα. Όταν δεις ότι το Photos app είναι άδειο μπορείς να το ξανά ανοίξεις αλλά θέλω πρώτα να μου πεις πόσο χώρο έπιαναν οι φωτό στο Storage πριν τις κλεισεις και πόσο χώρο έχει ελεύθερο το iPhone απ' τη στιγμή που έμεινε άδειο το photos app. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CheOnWeb είπε

Δες και το Edit που έκανα. 
Δεν χρειάζεται να περιμένεις μια ώρα. Όταν δεις ότι το Photos app είναι άδειο μπορείς να το ξανά ανοίξεις αλλά θέλω πρώτα να μου πεις πόσο χώρο έπιαναν οι φωτό στο Storage πριν τις κλεισεις και πόσο χώρο έχει ελεύθερο το iPhone απ' τη στιγμή που έμεινε άδειο το photos app. 

Μα σου είχα βάλει screenshot από το storage για να δεις και εσύ. Όπως το βλέπω εγώ δεν αναφέρει τις φωτογραφίες στο γράφημα οπότε μάλλον μηδέν

Μπαίνοντας στο (άδειο) άλμπουμ των φωτογραφιών, από εκεί που έλεγε "Ενημέρωση..." τώρα λέει καμία φωτογραφία ή βίντεο.

Ο χώρος τώρα λέει 15,7gb. Άδειασε δηλαδή κατά 0,1gb. Τόσο παίζει τις τελευταίες μέρες έτσι και αλλιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Μα σου είχα βάλει screenshot από το storage για να δεις και εσύ. Όπως το βλέπω εγώ δεν αναφέρει τις φωτογραφίες στο γράφημα οπότε μάλλον μηδέν

Μπαίνοντας στο (άδειο) άλμπουμ των φωτογραφιών, από εκεί που έλεγε "Ενημέρωση..." τώρα λέει καμία φωτογραφία ή βίντεο.

Ο χώρος τώρα λέει 15,7gb. Άδειασε δηλαδή κατά 0,1gb. Τόσο παίζει τις τελευταίες μέρες έτσι και αλλιώς

Στο γράφημα δεν φαίνοντα οι εφαρμογές όπως εδω. 

F00996CC-CCBF-4C07-BFEC-3FA551FAD057.png.29aa8d112268c1a46cbc0f21b8906241.png

Αν οι φωτό δεν ήταν στις 3 εφαρμογές που πιάνουν τα 1.8GB, τότε το optimize Storage λειτουργεί σωστά οπότε το πρόβλημα είναι οι εφαρμογές που δεν μπορείς να σβήσεις. Αν μου πεις ποιες είναι αυτές για να καταλάβω γιατί πιάνουν τόσο χώρο μήπως υπάρχει λύση, θα σου πω. 

Τα 16 είναι όντως λίγα αλλά αν το δουλεύεις full cloud μπορείς να το μανατζάρεις κάπως. Όπως έχεις καταλάβει, το optimize Storage, είτε στις φωτό, είτε στο Drive ή ακόμα και στα apps, διαχειρίζεται τον χώρο. Το πρόβλημα είναι οι third party εφαρμογές, όπως Viber, Facebook, Instagram κλπ, μαζεύουν ένα κάρο data και caches που δεν μπορείς να καθαρίσεις manually. Για κάποιες εφαρμογές, λειτουργεί το να τις απεγκαταστήσεις και να τις ξανά εγκαταστήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εφαρμογή "Φωτογραφίες" εδώ και κάτι εβδομάδες μετά την αναβάθμιση ο χώρος που έλεγε ότι έπιαναν είναι ελάχιστα Mb. Γιαυτό δεν άλλαξε κάτι όταν έκλεισα τις φωτογραφίες icloud.

Οι εφαρμογές που πιάνουν χώρο ναι είναι τρίτες. Facebook κλπ. Αλλά ακόμα και να αδειάσουν τα data και cache τους πόσο να κερδίσω, 100-200 από τις δύο πρώτες? Σταγόνα στον ωκεανό.

Τεσπα, ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά νομίζω πως δεν γίνεται κάτι άλλο πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Στην εφαρμογή "Φωτογραφίες" εδώ και κάτι εβδομάδες μετά την αναβάθμιση ο χώρος που έλεγε ότι έπιαναν είναι ελάχιστα Mb. Γιαυτό δεν άλλαξε κάτι όταν έκλεισα τις φωτογραφίες icloud.

Οι εφαρμογές που πιάνουν χώρο ναι είναι τρίτες. Facebook κλπ. Αλλά ακόμα και να αδειάσουν τα data και cache τους πόσο να κερδίσω, 100-200 από τις δύο πρώτες? Σταγόνα στον ωκεανό.

Τεσπα, ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά νομίζω πως δεν γίνεται κάτι άλλο πια

Το Facebook, εξ όσων καταλαβαίνω, δεν έχει λόγο να κρατάει app data, παρά μόνο caches. Ίσως να σου δώσει το 80% του χώρου που πιάνει αν το κάνεις delete και reinstall. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/01/2022 at 12:38, HateMe said:

Εδώ δεν μπόρεσε να κάνει backupm θες να ανατινάξει και την apple ; 😂

lol

On 24/01/2022 at 00:04, cthulhucarbide said:

Αυτή την στιγμή έχοντας τραβήξει μόλις 3-4 νέες φωτογραφίες (δηλαδή ούτε 5Mb) και με άδειο τον κάδο ανακύκλωσης, ο χώρος στο κινητό εμφανίζεται 15,8 από 16 χωρίς ουσιαστικά να προσθέσω τίποτα εγώ. Μάλλον είναι απλά το λογισμικό και τα δεδομένα των εφαρμογών που πιάνουν τόσο χώρο. Πλέον μου βγάζει μήνυμα για πλήρη χώρο στο iphone ακόμα και κατά την πλοήγηση σε εφαρμογές.

Νομίζω ότι τα 0,2Gb χώρος δεν παίζει να είναι αρκετά ούτε καν για την προεπισκόπηση των φωτογραφιών. Απογοήτευση. Εντωμεταξύ μετά την ενημέρωση το κινητό έχει γίνει αισθητά πιο αργό και με συχνά κολλήματα αρκετών δευτερολέπτων σε κάποιες εφαρμογές. Προφανώς από το νέο λογισμικό που είναι πολύ πιο βαρύ.

Πολύ κακές τακτικές από την apple σε κάποια ζητήματα. Θα έπρεπε να δίνει την επιλογή να πας σε πιο παλιό software αν θες, που είναι συμβατό με το κινητό, καθώς έτσι ουσιαστικά σε αναγκάζει να αγοράσεις νεότερη συσκευή.

Ο χώρος στο icloud λέει ότι είναι 3,2gb. Κατέβασα το backup των φωτογραφιών μου και το αρχείο zip είναι 3gb.

Ερώτηση, αν πάρω νέο κινητό θα μπορέσω να κατεβάσω τις παλιές μου φωτογραφίες και να είναι αποθηκευμένες στην εφαρμογή Φωτογραφίες και να τις βλέπω με τις ημερομηνίες τους κλπ σαν να είναι τραβηγμένες από το νέο κινητό?

εννοειται οπως σωστα ειπες οτι και οι εφαρμογες οσο περναει ο καιρος αποθηκευουν ολο και περισσοτερα data στο κινητο σου cache files, κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...