Προς το περιεχόμενο

το thread του fritzbox! 7530 ax (wifi 6)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 09/03/2022 at 15:05, gianso said:

Μιας και ειχα ανοιξει ενα αλλο thread , για το τελευταιο που εστειλα με το σχεδιο απο το internet το 7530ax θα παιξει ετσι χωρις VOIP ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

σου απαντησα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους. 

Έχω το 7530ax εδώ και 2 βδομάδες. 

Κάτι δεν πάει καλά με το wifi. Σε άσχετους χρόνους και όχι σε σταθερά διαστήματα κάνει κενά στο 5g. 

Στο event log δεν καταγράφει κατι, ούτε πέφτει το dsl. 

Παρόλα αυτά, η τηλεόραση που παίζει live tv μέσω wifi χάνει το feed και τα κινητά εμφανίζουν μνμ ότι το δίκτυο δεν έχει πρόσβαση στο ίντερνετ. 

Το μόνο που κατάφερα να δω από το fritzos είναι πως όταν γίνεται αυτό, εμφανίζει spikes στο load του wifi channel. 

 

Screenshot_2022-05-15-00-52-09-641_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο ερωτηματα εχω:

1) Σε παροχο cosmote πρεπει να ενεργοποιησω το ipv6? Θα κερδισω κατι?

2) Σε dns να αφησω να τα παιρνει αυτοματα απο τον παροχο ή να βαλω πχ cloudflare? Και αν βαλω cloudflare κερδιζω σε ταχυτητα σε σχεση με τον παροχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/05/2022 at 08:04, DimitrisM. said:

Δυο ερωτηματα εχω:

1) Σε παροχο cosmote πρεπει να ενεργοποιησω το ipv6? Θα κερδισω κατι?

2) Σε dns να αφησω να τα παιρνει αυτοματα απο τον παροχο ή να βαλω πχ cloudflare? Και αν βαλω cloudflare κερδιζω σε ταχυτητα σε σχεση με τον παροχο?

1.στην παρουσα φαση οχι.μην περιμενεις μεγαλυτερη ταχυτητα δηλαδη ή δεν ξερω τι.

2.ασε αυτοματα. αλλωστε πιο κοντα ειναι ο dns της cosmote παρα καποιος στο εξωτερικο.βεβαια διαφορα στην πραξη δεν θα δεις. ουτε καλυτερα ουτε χειροτερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχω παρατηρησει κι εγω καποια θεματακια στο wifi αλλα μονο στα 5ghz. Και οι δυο μπαντες παιζουν με κοινο ονομα, επιλογη καναλιου στο αυτοματο. Εκει που εχω 4-5 συσκευες στο 5ghz, μου το γυριζει στο 2,4 για τρεις μερες. Μετα συνηθως απενεργοποιω και ξαναενεργοποιω το 5ghz και αρχιζει και χρησιμοποιει παλι την μπαντα. Εχω στειλει και feedback στην avm, η οποια σε οποιοδηποτε προβλημα κανεις feedback σε απανταει αναλυτικα και με ξεκαθαρες οδηγιες εντος μια εβδομαδας max. Η τεχνικη υποστηριξη τους παιρνει αριστα btw.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2022 στις 3:21 ΜΜ, DimitrisM. είπε

Εχω παρατηρησει κι εγω καποια θεματακια στο wifi αλλα μονο στα 5ghz. Και οι δυο μπαντες παιζουν με κοινο ονομα, επιλογη καναλιου στο αυτοματο. Εκει που εχω 4-5 συσκευες στο 5ghz, μου το γυριζει στο 2,4 για τρεις μερες. Μετα συνηθως απενεργοποιω και ξαναενεργοποιω το 5ghz και αρχιζει και χρησιμοποιει παλι την μπαντα. Εχω στειλει και feedback στην avm, η οποια σε οποιοδηποτε προβλημα κανεις feedback σε απανταει αναλυτικα και με ξεκαθαρες οδηγιες εντος μια εβδομαδας max. Η τεχνικη υποστηριξη τους παιρνει αριστα btw.

Σου απάντησαν; Αν ναι, τι σου είπαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

απλα να ξερετε οτι υπαρχει και το Lab της avm που εκει βγαινουν τα beta firmwares για οποιον θελει να δοκιμασει πρωτος τα νεα features και να δει αν εχει λυθει καποιο προβλημα κτλ. αν δεν το θελε το beta firmware μπορει να βγει ή να το αναβαθμισει στο Official μολις βγει το επομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θα ηθελα μια πληροφορία για το 7530 ax , τωρα εχω το Η1600 και στο phone 1 εχω ενα ασύρματο τηλέφωνο  , απο το phone 2 φευγει καλώδιο και παει στον τοίχο σε μια πριζα που βγαίνει κουζινα σε αλλη συσκευή,  αν παρω το Ax πως θα δωσω σημα και στα δυο ??? να σημειώσω οτι η γραμμη του τηλεφωνου (DSL) δεν  εχει επικοινωνία  με την γραμμη  που παει στο phone 2 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, darkman said:

Καλησπερα θα ηθελα μια πληροφορία για το 7530 ax , τωρα εχω το Η1600 και στο phone 1 εχω ενα ασύρματο τηλέφωνο  , απο το phone 2 φευγει καλώδιο και παει στον τοίχο σε μια πριζα που βγαίνει κουζινα σε αλλη συσκευή,  αν παρω το Ax πως θα δωσω σημα και στα δυο ??? να σημειώσω οτι η γραμμη του τηλεφωνου (DSL) δεν  εχει επικοινωνία  με την γραμμη  που παει στο phone 2 . 

τηλεφωνικο διακλαδωτη απο ενα σε 2. ισως μπορεις να δοκιμασεις το ασυρματο τηλεφωνο να το σεταρεις στο dect του fritZ  αντι για phone 1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πήρα χθες το μόντεμ, το σέταρα όλα οκ, στην αρχή δεν είχε πάρει τους κωδικούς της τηλεφωνίας της cosmote, μετά από ένα reset τους πήρε μετά από κάνα 30λεπτο μόνο του, αν και κάλεσα τον ΟΤΕ να μου τους δώσει, είπε ότι μέσα στο επόμενο 2ωρο θα ερχόταν sms-δεν ήρθε ποτέ, τέσπα.
Μια χαρά το βλέπω να λειτουργεί από χθες, επανήλθε η γραμμή στα 100-97mb απ ότι τα 87 που πήγαινε με την σαπίλα το zte h1600, σταθερή ωραία! Σύνδεσα και τα σταθερά πάνω με dect, οπότε δεν έχω κανένα τηλεφωνικό καλώδιο επάνω του ούτε και στις τηλεφωνικές θύρες του σπιτιού πλέον, μια χαρά. 
Του τα internet settings τα πήρε τελείως αυτόματα.
Του έκανα και firmware update στην τελευταία έκδοση 07.31 που έδινε .

Να ρωτήσω κάποια πράγματα που δεν βρήκα ή δεν είμαι σίγουρος αν τα βρήκα σωστά,
1) δεν δίνει ιντερνέτ η θύρα 4 του lan με όσες συσκευές και καλώδια δοκίμασα, πώς την ενεργοποιώ; Πχ έχω συνδέσει τώρα το xbox και δε του δίνει ίντερνετ.

image.png.84db20bda0e94f0db6617ff7aec3a7ad.png

image.png.fbeaf1aa146fd3c5372e9f1e0e115825.png

Στο home network->network δεν βρίσκω κάτι αν είναι εκεί.

2)Το advanced view τί κάνει; Δε βλέπω κάποια αλλαγή στο interface.

3)Το QoS του να υποθέσω είναι στο Priorization αν το βρήκα σωστά εδώ.

4)To "dmz" (δεν έχει) βρήκα πώς το ενεργοποιείς οκ. Το NAT είναι και αυτό διαφορετικά κάπου κρυμμένο;

5) Τα firewall settings δε βρήκα.

6) Το ip6v το χρειάζομαι κάπου; Να το ενεργοποιήσω; Και αν ναι, ποιές οι ρυθμίσεις του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2022 στις 1:21 ΜΜ, xtrmsnpr είπε

Να ρωτήσω κάποια πράγματα που δεν βρήκα ή δεν είμαι σίγουρος αν τα βρήκα σωστά,
1) δεν δίνει ιντερνέτ η θύρα 4 του lan με όσες συσκευές και καλώδια δοκίμασα, πώς την ενεργοποιώ; Πχ έχω συνδέσει τώρα το xbox και δε του δίνει ίντερνετ.

image.png.84db20bda0e94f0db6617ff7aec3a7ad.png

image.png.fbeaf1aa146fd3c5372e9f1e0e115825.png

Στο home network->network δεν βρίσκω κάτι αν είναι εκεί.

2)Το advanced view τί κάνει; Δε βλέπω κάποια αλλαγή στο interface.

3)Το QoS του να υποθέσω είναι στο Priorization αν το βρήκα σωστά εδώ.

4)To "dmz" (δεν έχει) βρήκα πώς το ενεργοποιείς οκ. Το NAT είναι και αυτό διαφορετικά κάπου κρυμμένο;

5) Τα firewall settings δε βρήκα.

6) Το ip6v το χρειάζομαι κάπου; Να το ενεργοποιήσω; Και αν ναι, ποιές οι ρυθμίσεις του;

Έχω το μεγάλο αδελφάκι του, το 7590 ΑΧ με cosmote και ακριβώς το ίδιο θέμα! Δεν λειτουργεί η 4η θύρα LAN.

Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις, μόνο τα πολύ βασικά, οπότε μπορεί να κάνω λάθος. Υποψιάζομαι, λοιπόν, μήπως έχει κάποια σχέση ότι το βασικό router της cosmote, το γνωστό Speedport entry 2i/plus, έχει 3+1 θύρες LAN, οπότε το αυτόματο σετάρισμα της cosmote, κάπου "ξεχνάει" την 4η θύρα LAN του fritz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...