Προς το περιεχόμενο

Επιδοτηση Ηλεκτρικων Συσκευων


Papadgianis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

Διαβαστε και πειτε κι εσεις την αποψη σας...

η δικη μου...'ανθρακες ο θησαυρος'

https://www.news247.gr/oikonomia/oi-oroi-kai-oi-proypotheseis-toy-programmatos-epidotisis-gia-allagi-ilektrikon-syskeyon.9496600.html

θλιβερο το προγραμμα, θα επιδοτειται 30 εως 40% στις ηδη αυξημενες καμια 20ρια% τιμες που θα εχουν βαλει τα καταστηματα στα συγκεκριμενα ειδη. επισης οπως λεει το πανω σχολιο, εχω και εγω ενα παλιο ψυγειο αλλα δεν ξερω ακριβως,μπορει να ειναι και 9 χρονων μπορει και 11,αποδειξη δεν υπαρχει γιατι μολις τελειωσε η εγγυηση δεν υπηρχε λογος να υπαρχει. οτι ναναι, ας δωσουν το 30% της επιδοτησης απευθειας στις αλυσιδες, θα αγορασουμε μονοι μας με δοσεις νεες συσκευες.

Επεξ/σία από giannisa1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 hour ago, michael92 said:

"Κύρια προϋπόθεση για να ανάβει το «πράσινο» φως της επιχορήγησης θα είναι η ηλικία της υφιστάμενης ηλεκτρικής οικιακής συσκευής. Όσο πιο παλιά και ενεργοβόρα είναι τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες θα συγκεντρώνει ο καταναλωτής για να συμμετάσχει στο πρόγραμμα."

Όσο πιο παλιά και ενεργοβόρα είναι η συσκευή τόσο πιο απίθανο να έχεις κρατήσει την απόδειξη. Πώς ακριβώς θα διασταυρώνεται η ηλικία/ενεργειακή απόδοση όταν έχουν βγει χιλιάδες διαφορετικά μοντέλα τις τελευταίες δεκαετίες; :lol: :lol: :lol: 

Έλα ντε...27 ετών ψυγείο, σιγά μην κρατούσα μέχρι τώρα απόδειξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν έχω εμπιστοσύνη σε τίποτα που κάνει αυτό κράτος. Να γίνει σωστή δουλειά δε παίζει σε κανέναν τομέα. Κι επειδή λόγω δουλειάς έχω μια σχέση με το δημόσιο ξέρω πολύ καλά τι λέω.

Αν όντως ισχύσει το 30-40%, δε βλέπω να έχει επιτυχία το πρόγραμμα. Εντάξει αν ζητάνε και αποδείξεις των παλιών συσκευών δε το συζητάμε. Θα αλλάξουν αυτοί που ήταν να αλλάξουν είτε επειδή είχε πρόβλημα η συσκευή είτε επειδή ήταν πολύ παλιά.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ, δεν μειώνουν το ΦΠΑ διότι δήθεν "θα εκτροχιαστεί ο προϋπολογισμός", αλλά από την άλλη δεν έχουν κανέναν ενδοιασμό στο να εκτινάξουν το εμπορικό έλλειμμα της χώρας με τις εισαγωγές των ηλεκτρικών συσκευών.

Τραγικό για ένα κράτος να παράγει μόνο ελλείμματα τα οποία χρηματοδοτεί με δανεικά και τους πολίτες του με επιδοτήσεις.

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι περίεργος πραγματικά πως θα αποδεικνύεται η παλαιότητα των συσκευών. Γιατί δεν νομίζω να είναι δυνατόν να έχουμε κρατημένες αποδείξεις τόσων ετών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορούν να ορίσουν το είδος του ψυκτικού ρευστού που χρησιμοποιείται, όσα έχουν R12-R22 που είναι απαγορευμένα χρόνια είναι σίγουρα παλιό. Σε κάποιες συσκευές υπάρχει και ο χρόνος κατασκευής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα δεν είναι οριστικό ακόμα. Περιμένουμε και θα δούμε.

Εμένα μου τη δίνει απίστευτη η λογική των επιδοτήσεων. Όπως φαντάζομαι και κάθε αξιοπρεπή πολίτη. Μου τη δίνει γιατί αισθάνομαι σαν ζητιάνος που του δίνουν ελεημοσύνη.

Δεν υπάρχει λογική στο να ανεβάζουν τιμές-φόρους, να φτωχοποιούν κάποιους και μετά να έρχονται και να λένε "επειδή εισαι φτωχός εγώ θα σε βοηθήσω, πάρε αυτά τα ψιλά" και να παρουσιάζονται σαν σωτήρες. Δηλαδή να πούμε και ευχαριστώ;

Εδώ κυριαρχεί η λογική, μαζεύουμε όλο το χρήμα και μετά μοιράζουμε ελεημοσύνη στους πολίτες που δε μπορούν να ζήσουν. Και διαφημίζουμε το καλό που τους κάνουμε.

Τι μου θυμίζει αυτό το σύστημα......

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ερώτημά μου είναι αν εγώ δεν έχω πχ κλιματιστικά το κατάστημα θα μου καλύψει την ανακύκλωση??? και αν σου παρέχει αυτό τη συσκευή προς απόσυρση, πόσες ανακυκλώσεις θα κάνει ένα κλιματιστικό???  😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...