Προς το περιεχόμενο

Μου έβαλαν βενζίνη αντί για πετρέλαιο..


darklordvader77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Πήγα το απόγευμα σε βενζινάδικο γνωστής εταιρείας που πάω κάθε βδομάδα (κάνω 80km ημερησίως λόγω δουλειάς) και που ξέρω τους υπαλλήλους για να φουλάρω πετρέλαιο το αμάξι μου (Clio 4 Dci). Το μισό ντεπόζιτο είχε μέσα ντίζελ.

Ο υπάλληλος από απροσεξία του μου έβαλε βενζίνη αντί για ντίζελ και δε το πήρα χαμπάρι αμέσως. Διένυσα συνολικά 4km στην εθνική οδό και κατάλαβα πως κάτι δε πήγαινε καλά..το αμάξι κροτάλιζε παραπάνω από το σύνηθες του και σα να πατίναρε. Σταμάτησα και τσεκάρω την απόδειξη..βλέπω να γράφει αμόλυβδη και μου ρθε εγκεφαλικό..

Σβήνω τη μηχανή, παίρνω ασφαλιστική..αναμένω γερανό. Παίρνω και στο βενζινάδικο δε το σήκωνε κανείς. Στέλνω τον πατέρα μου που ήταν κοντά να πάει να βρει τον υπάλληλο να δει τι θα του πει.. στην αρχή τα μάσαγε, έπειτα όμως με θυμήθηκε.. μίλησαν και με τον ιδιοκτήτη τηλεφωνικώς και θα τα βρούμε κάπως υποτίθεται. Εάν το κόστος αποβεί μεγάλο θα στείλει εμπειρογνώμονα δικό του κτλ.

Αυτό που με ανησυχεί είναι πως μέχρι τη Δευτέρα τι ζημιά θα έχει υποστεί το αμάξι καθώς το άφησαν σε φυλασσόμενο χώρο (για να μη το σουφρώσουν έξω από το συνεργείο) και αν θα είναι όπως πριν.. έχει συμβεί σε κανέναν κάτι αντίστοιχο;;

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου εχει συμβεί αλλά ευτυχώς το πρόσεξα πριν εκκινήσω τη μηχανή. Με τα χέρια (σπρώξιμο) μέχρι το αναβατόριο του βενζινάδικου, λύσιμο από κάτω κάτι μαρκούτσια, πλήρες άδειασμα του ρεζερβουάρ. Μετά ξαναγέμισμα με diesel. Δεν μου παρουσίασε πρόβλημα. 

Αλλά τα 4 χλμ είναι κάμποσο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς και πας ΜΟΝΟ σε επίσημη αντιπροσωπεία σε συνεργασία με την ασφαλιστική σου για πραγματογνωμοσύνη-έλεγχο-κοστολόγηση των εργασιών.

δε δέχεσαι το αυτοκίνητο να πάει ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού ούτε καν σε δικό του "εξουσιοδοτημένο".

Ακόμα και με μισό τεπόζιτο με πετρέλαιο και μόνο για 4χιλιόμετρα μπορεί να γίνει πολύ σοβαρή ζημιά.

Το γιατί είναι στο γεγονός οτι το πετρέλαιο έχει ιδιότητες λίπανσης ενώ η βενζίνη έχει ιδιότητες διάσπασης. επίσης η βενζίνη στο τεπόζιτο κατέβασε τη θερμοκρασία προανάφλεξης κατά 20 βαθμούς.

Σίγουρα πας για κατέβασμα τεπόζιτου-αλλαγή αντλίας-αλλαγή μπεκ και άνοιγμα κινητήρα γιατί δε ξέρεις τι κατακάθια έμειναν στους κυλίνδρους στη κεφαλή και στα πιστόνια.

κανονικά θέλει έλεγχο και ο καταλύτης γιατί δε ξέρεις πόση ποσότητα άκαυστου πετρελαίου εισχώρησε που μπορεί να τον καταστρέψει τελείως άπαξ και αναφλεγεί.

τέλος εννοείται οτι ξεβιδώνεις και όλους τους αισθητήρες που μετράνε στο κύκλωμα καύσης εισόδου και εξόδου καυσαερίων μιας και μπορούν να καταστραφούν. άγνωστο αν καταστράφηκαν ήδη στα 4χιλιόμετρα που έκανες.

Καλά ξεμπερδέματα φίλε και απλά ανακοινώνεις τη λυπητερή στον ιδιοκτήτη του πρατηρίου. Καλό είναι να ξεκινήσεις με την ασφαλιστική σου και τη συμπλήρωση του νομικού κομματιού στο φάκελο της υπόθεσης ως μέσο πίεσης προς το ιδιοκτήτη του πρατηρίου.

θα χρησιμοποιήσεις το νομικό σκέλος ΑΝ ΔΕΝ σε αποζημιώσει πλήρως.

μη το αμελήσεις για μετά ή στηριχθείς στη κλάψα του....του λες γίνεται ΑΝ ΤΥΧΟΝ σε κρεμάσει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το είχες πάρει χαμπάρι πριν γυρίσεις το κλειδί, θα ήταν πολύ ποιό εύκολα τα πράγματα.

Ενα άδειασμα ρεζερβουάρ και καθάρισμα και θα είχες τελειώσει. Τώρα είναι ποιό πολύπλοκα τα πράγματα.

Η βενζίνη έχει πάει σε διάφορά ΄μέρη. Κοινώς πάρτου τα σώβρακα...

Ασχετο, αλλά δεν υποτίθεται ότι η μάνικα της βενζίνης δεν μπαίνει σε στόμιο για diesel, η συμβαίνει μόνο το αντίθετο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ELTASSOS1 είπε

Ενα πλυσιματακι θελει και ολα καλα...(το ρεζερβουαρ εννοω)

Μετά από 4χλμ σε εθνική με λάθος καύσιμο, μόνο ένα πλύσιμο το ρεζερβουάρ και όλα καλά; 
Χλωμό το βλέπω. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ πως την πατησες ετσι ρε φιλε, καλα ξεμπερδεματα

καλα δεν εχουν υποτιθεται διαφορετικα στομια για να μην γινονται τετοια μπερδεματα ακριβως?

καπου ειχα διαβασει οτι δεν θυληκωνει η αντλια αν δεν ταιριαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Ωχ πως την πατησες ετσι ρε φιλε, καλα ξεμπερδεματα

καλα δεν εχουν υποτιθεται διαφορετικα στομια για να μην γινονται τετοια μπερδεματα ακριβως?

καπου ειχα διαβασει οτι δεν θυληκωνει η αντλια αν δεν ταιριαζει

της   βενζινης το ακρο είναι πιο μικρο απο του ντιζελ οποτε μπαίνει.Αλλά εχει ταμπελάκια ότι ειναι ντιζελ,πιθανόν και κόκκινη ταπα.Μαλ@κια του υπαλλήλου είναι.

 

Για αυτό καλό είναι να βγάίνουμε και εμείς απο το αμάξι όταν βάζουμε καυσιμο.Επίσης το ότι πλήρωσες πολύ παραπάνω δεν σου έκανε εντύπωση;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκέφτομαι θετικά ότι είχες πολύ πετρέλαιο μέσα ήδη και η βενζίνη υπέστη αρκετή αραίωση σε ένα συναφή διαλύτη...και κάνε το σταυρό σου όλα φτιάχνονται να έχεις την υγεία σου.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο σκούρα τα πράγματα διότι αν βγει η ζημιά πολλά χιλιάρικα ο βενζινάς θα σου πει "που ξέρεις είμαι εγκώ".

Απλά θα ισχυριστεί ότι εσύ του είπες να βάλει βενζίνη και δεν είναι δικό του το λάθος, και άντε να αποδείξεις εσύ το αντίθετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Απλά θα ισχυριστεί ότι εσύ του είπες να βάλει βενζίνη και δεν είναι δικό του το λάθος, και άντε να αποδείξεις εσύ το αντίθετο

δε νομίζω ότι αν φτάσουν εκεί τα πράγματα το παραπάνω στέκει. Θα γελάνε και τα ντουβάρια με τέτοιο επιχείρημα.

Ας ελπίζουμε ότι δεν έγινε καμια ζημιά.

Το κακό είναι ότι σε αυτοκίνητο με σχεδόν γεμάτο ρεζερβουρ μπήκε 1 λίτρο νερό (μη ρωτάτε πως) και άναψε λαμπάκι στα πρώτα μέτρα. Τώρα με μισο ρεζερβουρ βενζίνη και 4 χιλιόμετρα δε ξέρω τι μπορεί να έγινε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, cthulhucarbide said:

Απλά θα ισχυριστεί ότι εσύ του είπες να βάλει βενζίνη

Αυτό. Θα πει ότι εσύ του ζήτησες και έχει και την απόδειξη για να στηριχτεί που έχει γράψει αμόλυβδη. Από κει και πέρα είναι ο λόγος σου απέναντι στον δικό του και δυστυχώς εσύ θα πρέπει να αποδείξεις αυτό που ισχυρίζεσαι και όχι το αντίθετο. Φυσικά και θα το κυνηγήσεις, αλλά είναι δύσκολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το παλικάρι καταρχάς δέχτηκε το λάθος του 100%. Κατα δεύτερον ότι και να του έλεγα γράφει στο καπάκι DIESEL με το που το ανοίγεις για να βάλεις τη μάνικα.. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως δε θα αναλάβει επ ακριβώς ο ιδιοκτήτης τη ζημιά αλλά το παλικάρι που έκανε το λάθος. Μιλάμε πάντα για εταιρικό πρατήριο τύπου Ερμής. Και μου ζήτησαν με το φιλότιμο αφού θα τα πληρώσει αυτός όσο λιγότερο γίνεται να βγει το ποσό χωρίς αποδείξεις κτλ αλλά τους ξεκαθάρισα πως στον δικό μου δεν παίζει κάτι τέτοιο οπότε να μην ελπίζουν..

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα για σενα, αλλα και για τον υπαλληλο, γιατι το αφεντικό τον κρεμασε. 

Αλλα σχεδον οσα clio, i30 βλεπω ολα πετρελαιο ειναι, σπανια να βρεις βενζινη και αυτος πηγε τουργου για βενζινη; 

Λογικα το μυαλο του πεταλούδες. 

Υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, darklordvader77 είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το παλικάρι καταρχάς δέχτηκε το λάθος του 100%. Κατα δεύτερον ότι και να του έλεγα γράφει στο καπάκι DIESEL με το που το ανοίγεις για να βάλεις τη μάνικα.. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως δε θα αναλάβει επ ακριβώς ο ιδιοκτήτης τη ζημιά αλλά το παλικάρι που έκανε το λάθος. Μιλάμε πάντα για εταιρικό πρατήριο τύπου Ερμής. Και μου ζήτησαν με το φιλότιμο αφού θα τα πληρώσει αυτός όσο λιγότερο γίνεται να βγει το ποσό χωρίς αποδείξεις κτλ αλλά τους ξεκαθάρισα πως στον δικό μου δεν παίζει κάτι τέτοιο οπότε να μην ελπίζουν..

ντροπή τους που θα αναλάβει εξολοκλήρου τη ζημιά ο υπάλληλος μιας πετρελαικής που ασφαλίζονται για εκατομμύρια αλλά αυτό δε σε αφορά.

σου ξεκαθάρισα στο προηγούμενο ποστ οτι ξεκινάς ήδη νομικές διαδικασίες με την ασφαλιστική σου για να είσαι έτοιμος σε περίπτωση που ΔΕΝ αποζημιωθείς.

δυστυχώς εφόσον θα αναλάβει ο υπάλληλος οι πιθανότητες να μην έχει να σε πληρώσει αυξάνονται. 

εσύ πρέπει να φροντίσεις να υπογράψουν εγγράφως και επισήμως ως πρατήριο οτι έγινε λάθος με δική τους υπαιτιότητα.

αν δε πάρεις αυτό το χαρτί θα τρέξεις πάρα πολύ είτε απέναντι στο πρατήριο είτε απέναντι στον υπάλληλο.

το σωστό είναι να κινηθείς απέναντι στο πρατήριο γιατί τη δικιά τους απόδειξη βενζίνης κρατάς (γράφει Ερμης)  και όχι το όνομα του υπαλλήλου.

το αν θα τα ζητήσει μετά ο πρατηριούχος ή η ΕΡΜΗΣ από τον υπάλληλο δε σε αφορά.

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...