Προς το περιεχόμενο

Μη αναγνωριση αριθμου σε Realme Gt Neo 2 5g


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας και Καλη Χρονιά! Πριν μερικες μερες αγορασα το Realme GT Neo 2 5G ερχομενος απο το Poco X3 NFC. Εγινε το πρωτο setup του κινητου και οι πρωτες εντυπωσεις ηταν πολυ θετικες μεχρι που ανακαλυψα ενα θεμα το οποιο θεωρω σοβαρο προσωπικα. Οταν το κινητο λειτουργει σε LTE/NR (4G/5G) με ενεργο VoLTE (απο τον παροχο) δεν φαινεται ο αριθμος που σε καλει, παρα βγαζει μονο Αγνωστος. Αν βαλεις το κινητο μονο σε 2G/3G ο αριθμος εμφανιζεται κανονικα. Έχοντας Vodafone, στις επιλογες τις SIM εμφανιζεται μονο η επιλογη του Wifi Calling την οποια και αν απενεργοποιησω παλι το προβλημα συνεχιζει. Αναγκάστηκα, λοιπον, να επικοινωνησω με την Vodafone και να απενεργοποιησουν απο πλευρας τους το VoLTE. Μετα την απενεργοποιηση του ολα δουλευαν κανονικα με τη διαφορα οτι πλεον δεν εχω wifi calling και volte τα οποια χρειαζομαι (ειδικα το wifi calling λογω ελλειψης σηματος). Στο Poco X3 δεν υπηρχε κανενα προβλημα με αυτες τις λειτουργιες και ολα δουλευαν ρολοι. Παρομοιο προβλημα υπηρχε σε κινητο γνωστου το οποιο ηταν Xiaomi Redmi Note 9S. Εκει το προβλημα διορθωθηκε υστερα απο firmware update χωρις καποια αλλη ενεργεια. Ψαχνοντας στο google δεν καταφερα να βρω κατι για το συγκεκριμενο κινητο παρα μονο αναφορες για αλλα κινητα τα οποια ειχαν προβλημα με την αναγνωριση κλησεων σε συνδυασμο με το VoLTE και που στις περισσοτερες περιπτωσεις διορθωθηκαν με update. Δηλωσα το προβλημα στα bugs στη Realme αλλα δεν δοθηκε καποια σαφη απαντηση παρα μονο να κανω reset τα network settings (προσωπικα εκανα 3 φορες factory reset). Ακομα δεν υπαρχει δυνατοτητα για unlock bootloader με αποτελεσμα να μην μπορω να δοκιμασω αλλη rom για να δω αν το προβλημα συνεχιζει. Αν καποιος γνωριζει κατι θα ηταν χρησιμη η βοηθεια του. Σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος είναι θέμα vodafon, έχω το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου τηλέφωνο δεν έβγαλα άκρη τα έκλεισα και δεν ξανά ασχολήθηκα. Δοκίμασε κάρτα κοσμοτε και θα δεις ότι δεν έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Prospector8 είπε

Καλησπερα σας και Καλη Χρονιά! Πριν μερικες μερες αγορασα το Realme GT Neo 2 5G ερχομενος απο το Poco X3 NFC. Εγινε το πρωτο setup του κινητου και οι πρωτες εντυπωσεις ηταν πολυ θετικες μεχρι που ανακαλυψα ενα θεμα το οποιο θεωρω σοβαρο προσωπικα. Οταν το κινητο λειτουργει σε LTE/NR (4G/5G) με ενεργο VoLTE (απο τον παροχο) δεν φαινεται ο αριθμος που σε καλει, παρα βγαζει μονο Αγνωστος. Αν βαλεις το κινητο μονο σε 2G/3G ο αριθμος εμφανιζεται κανονικα. Έχοντας Vodafone, στις επιλογες τις SIM εμφανιζεται μονο η επιλογη του Wifi Calling την οποια και αν απενεργοποιησω παλι το προβλημα συνεχιζει. Αναγκάστηκα, λοιπον, να επικοινωνησω με την Vodafone και να απενεργοποιησουν απο πλευρας τους το VoLTE. Μετα την απενεργοποιηση του ολα δουλευαν κανονικα με τη διαφορα οτι πλεον δεν εχω wifi calling και volte τα οποια χρειαζομαι (ειδικα το wifi calling λογω ελλειψης σηματος). Στο Poco X3 δεν υπηρχε κανενα προβλημα με αυτες τις λειτουργιες και ολα δουλευαν ρολοι. Παρομοιο προβλημα υπηρχε σε κινητο γνωστου το οποιο ηταν Xiaomi Redmi Note 9S. Εκει το προβλημα διορθωθηκε υστερα απο firmware update χωρις καποια αλλη ενεργεια. Ψαχνοντας στο google δεν καταφερα να βρω κατι για το συγκεκριμενο κινητο παρα μονο αναφορες για αλλα κινητα τα οποια ειχαν προβλημα με την αναγνωριση κλησεων σε συνδυασμο με το VoLTE και που στις περισσοτερες περιπτωσεις διορθωθηκαν με update. Δηλωσα το προβλημα στα bugs στη Realme αλλα δεν δοθηκε καποια σαφη απαντηση παρα μονο να κανω reset τα network settings (προσωπικα εκανα 3 φορες factory reset). Ακομα δεν υπαρχει δυνατοτητα για unlock bootloader με αποτελεσμα να μην μπορω να δοκιμασω αλλη rom για να δω αν το προβλημα συνεχιζει. Αν καποιος γνωριζει κατι θα ηταν χρησιμη η βοηθεια του. Σας ευχαριστω!

Για μένα κακός έκανες την απενεργοποίηση από τον πάροχο.

Μπορεί σε κάποιο update να διορθωθεί(αν είναι θέμα κινητού).

Αν διορθωθεί μετά πάλι θα κάνεις αίτηση για να στο ενεργοποιήσουν?

Αυτή την δουλειά θα κάνεις.

Επίσης σε άλλον πάροχο έχεις δει αν είναι εντάξει?

Γιατί μπορεί αν είναι τότε είναι θέμα παρόχου και όχι κινητού.

Πρώτα βλέπεις και μετά πράττεις.

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενεργοποίηση μπορεί να γίνει ξανά από μένα ανά πάσα στιγμή. Η απενεργοποίηση όμως όχι. Δεν έχω προλάβει να κάνω έλεγχο με σιμ άλλου παρόχου καθώς στην οικογένεια μου όλοι έχουμε Vodafone. Η Vodafone (κατα τα λεγόμενα της πάντα) είπε ότι έχει κι άλλες αναφορές για το συγκεκριμένο κινητό. Όχι ότι αυτό είναι σίγουρο αν δεν γίνει έλεγχος με σιμ άλλου παρόχου, απλώς αναφέρω τι μου είπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό στο είπαν στην Vodafone γιατί μπορεί αυτή να έχει το πρόβλημα.

Δες σε άλλο πάροχο.

Έστω και δανικό από κάποιον άλλον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, calico είπε

Σκέφτομαι να το πάρω και εγώ αλλά προβληματίζομαι

Χρησιμοποιείς Volte και προβληματίστηκες?

Στις 9/1/2022 στις 11:58 ΜΜ, Prospector8 είπε

Καλησπερα σας και Καλη Χρονιά! Πριν μερικες μερες αγορασα το Realme GT Neo 2 5G ερχομενος απο το Poco X3 NFC. Εγινε το πρωτο setup του κινητου και οι πρωτες εντυπωσεις ηταν πολυ θετικες μεχρι που ανακαλυψα ενα θεμα το οποιο θεωρω σοβαρο προσωπικα. Οταν το κινητο λειτουργει σε LTE/NR (4G/5G) με ενεργο VoLTE (απο τον παροχο) δεν φαινεται ο αριθμος που σε καλει, παρα βγαζει μονο Αγνωστος. Αν βαλεις το κινητο μονο σε 2G/3G ο αριθμος εμφανιζεται κανονικα. Έχοντας Vodafone, στις επιλογες τις SIM εμφανιζεται μονο η επιλογη του Wifi Calling την οποια και αν απενεργοποιησω παλι το προβλημα συνεχιζει. Αναγκάστηκα, λοιπον, να επικοινωνησω με την Vodafone και να απενεργοποιησουν απο πλευρας τους το VoLTE. Μετα την απενεργοποιηση του ολα δουλευαν κανονικα με τη διαφορα οτι πλεον δεν εχω wifi calling και volte τα οποια χρειαζομαι (ειδικα το wifi calling λογω ελλειψης σηματος). Στο Poco X3 δεν υπηρχε κανενα προβλημα με αυτες τις λειτουργιες και ολα δουλευαν ρολοι. Παρομοιο προβλημα υπηρχε σε κινητο γνωστου το οποιο ηταν Xiaomi Redmi Note 9S. Εκει το προβλημα διορθωθηκε υστερα απο firmware update χωρις καποια αλλη ενεργεια. Ψαχνοντας στο google δεν καταφερα να βρω κατι για το συγκεκριμενο κινητο παρα μονο αναφορες για αλλα κινητα τα οποια ειχαν προβλημα με την αναγνωριση κλησεων σε συνδυασμο με το VoLTE και που στις περισσοτερες περιπτωσεις διορθωθηκαν με update. Δηλωσα το προβλημα στα bugs στη Realme αλλα δεν δοθηκε καποια σαφη απαντηση παρα μονο να κανω reset τα network settings (προσωπικα εκανα 3 φορες factory reset). Ακομα δεν υπαρχει δυνατοτητα για unlock bootloader με αποτελεσμα να μην μπορω να δοκιμασω αλλη rom για να δω αν το προβλημα συνεχιζει. Αν καποιος γνωριζει κατι θα ηταν χρησιμη η βοηθεια του. Σας ευχαριστω!

Αυτήν εδώ έχεις?

 

Screenshot_20220117-150845.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Αν και δεν βλέπω να έχει συνεχίσει το θέμα το επαναφέρω μιας και έχω τα ίδια δύο συμπτώματα με τον φίλο ή περίπου τα ίδια. Ένα είναι ότι όντως κάποια άτομα τα εμφανίζει άγνωστα (στην αναβάθμιση έστρωσε) και ότι το wifi calling ναι μεν δουλεύει αλλά βγάζει μια μόνιμη ειδοποίηση ότι το wifi calling δεν είναι διαθέσιμο για κλήσης έκτακτης ανάγκης. Δοκίμασε κάποιος κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Ευχαριστώ για τη δημοσίευση μαν, συνέβη στην αδερφή μου σε POCO F3 και όντως με switch σε 3G έπαιξε.

Ανεπαρκής η Vodafone όχι μόνο για το bug, αλλά και για το γεγονός ότι δεν δίνει toggle για το VoLTE (ενώ η COSMOTE δίνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...