Προς το περιεχόμενο

Intel: Οι νέοι Core i9 CPU για laptops είναι ταχύτεροι από το M1 Max της Apple


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, Nos20VT είπε

Ναι γιατί αυτή η εταιρία όταν η apple ακόμα δεν είχε ετοιμάσει τον MAC που κατέχει σήμερα το μισό μερίδιο από ότι τα windows κατασκεύασε τον 8086....για αυτό...

 

Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι αυτή η εταιρεία που λες εσύ ότι κατασκεύασε τον πρώτο επεξεργαστή χρειάζεται ένα μικρό εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος για να περάσει σε επιδόσεις έναν επεξεργαστή που είναι από μόνος του πάρα πολύ γρήγορος δηλαδή τραγική κατάσταση . να θέλεις πέντε φορές περισσότερο ρεύμα για να πιάσεις κάτι που είναι πάρα πολύ αποδοτικό χωρίς την ανάγκη να ακούς συνέχεια έναν ανεμιστήρα να δουλεύει και ακόμα προσπαθούμε να βρούμε τη διαφορά στο δευτερόλεπτο που μπορεί να μας προσφέρει ένας επεξεργαστής και φυσικά οι περισσότεροι οι οποίοι αγοράζουν τέτοιους επεξεργαστές όπως της Intel δεν χρησιμοποιούνε τις πλήρη δυνατότητες του απλά αγοράζουν για να αγοράσουν.

19 ώρες πριν, Tlykog είπε

Προφανώς δε διαβάζει όσα γράφω. Σου είπα ότι υπάρχουν λόγοι που οι πλειονότητα των servers είναι x86. 

Σου απάντησα: αφού είναι έτσι τότε βάλε λειτουργικό κινητού στο PC σου να κάνεις τη δουλειά σου. 

Για να κάνεις κάτι σε περιορισμένο instruction set χρειάζεται διαφορετικός προγραμματισμός και βελτιστοποίηση από πλευράς software.

To αν είναι RISC εσωτερικά σημαίνει ότι είναι ίδιας φιλοσοφίας με ARM; Ότι τα σετ εντολών που γράφουν ότι υποστηρίζουν δεν ισχύουν; Τί από αυτά; Προφανώς και ρωτάω. Δεν ειρωνεύομαι. Τι εννοείς ότι είναι building block; 

Το καταπληκτικό είναι ότι κάποιοι υπερασπίζονται την Apple no matter what και κατηγορούν άλλες εταιρείες για μονοπώλιο ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΕΝΟΙ ΤΗΝ Apple... Μια από τις πιο μονοπωλιακές εταιρείες... Πιο σουρεαλισμός πεθαίνεις...:D

Πρώτη φορά βλέπω μονοπωλιακοί εταιρεία να δίνει κιτ επισκευής συσκευών της με τις ευλογίες της σε όποιον δήποτε θέλει να κάνει μία επισκευή μόνος του και μάλιστα με οδηγίες παρακαλώ όχι απλά να σου δίνει τα ανταλλακτικά πες μου σε παρακαλώ μία άλλη εταιρεία που κάνει το ίδιο; Το θέμα δεν είναι να υπερασπίζεσαι απλά μία εταιρεία το θέμα είναι να έχεις δοκιμάσει τα πάντα και να έχεις καταλήξει με τις ανάγκες που έχεις σε αυτήν την εταιρία έχω περάσει από πάρα πολλά λάπτοπ αλλά πρώτη φορά νιώθω στην συσκευή που δεν ακούω ανεμιστήρα και δε χρειάζεται συνέχεια να το βάζω στην πρίζα να περνάω την ώρα μου να κάνω ότι θέλω μαζί με τον υπολογιστή χωρίς να με διαφέρει αν τελειώσεi Η μπαταρία ή όχι να βρω μπρίζα να βρω καλώδιο δηλαδή τραγικά πράγματα και για τα τελευταία προϊόντα τουλάχιστον που έβγαλε πρώτη φορά βλέπω εταιρεία με μονοπωλιακές τακτικές να τροφοδοτεί το laptop της με δύο διαφορετικούς τρόπους φόρτισης για να επιλέγεις ότι σε βολεύει την συγκεκριμένη στιγμή όχι πες μου κάποιο άλλο που το κάνει δηλαδή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι αυτή η εταιρεία που λες εσύ ότι κατασκεύασε τον πρώτο επεξεργαστή χρειάζεται ένα μικρό εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος για να περάσει σε επιδόσεις έναν επεξεργαστή που είναι από μόνος του πάρα πολύ γρήγορος δηλαδή τραγική κατάσταση . να θέλεις πέντε φορές περισσότερο ρεύμα για να πιάσεις κάτι που είναι πάρα πολύ αποδοτικό χωρίς την ανάγκη να ακούς συνέχεια έναν ανεμιστήρα να δουλεύει και ακόμα προσπαθούμε να βρούμε τη διαφορά στο δευτερόλεπτο που μπορεί να μας προσφέρει ένας επεξεργαστής και φυσικά οι περισσότεροι οι οποίοι αγοράζουν τέτοιους επεξεργαστές όπως της Intel δεν χρησιμοποιούνε τις πλήρη δυνατότητες του απλά αγοράζουν για να αγοράσουν.

Το σχολιο εγινε στο γιατι ειναι σημειο αναφορας η intel γενικα....οχι στο τι ειναι καλυτερο και τι οχι.

Το ποιος αγοραζει και του χρειαζεται ειναι μια μεγαλη κουβεντα αλλα νομιζω οι χρηστες apple  γενικα καλο ειναι να μη μπουν σε τετοια συζητηση γιατι ειναι αυτο που λεει ο λαος: στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

Το σχολιο εγινε στο γιατι ειναι σημειο αναφορας η intel γενικα....οχι στο τι ειναι καλυτερο και τι οχι.

Το ποιος αγοραζει και του χρειαζεται ειναι μια μεγαλη κουβεντα αλλα νομιζω οι χρηστες apple  γενικα καλο ειναι να μη μπουν σε τετοια συζητηση γιατι ειναι αυτο που λεει ο λαος: στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι...

 Πίστεψε με αγόρι μου έχουμε περάσει και εμείς που έχουμε μήλο από όλες τις εταιρείες πριν από αυτό και καταλήξαμε σε αυτήν γιατί είναι το ένα μηχάνημα  που μας δίνει πραγματικά αυτά που θέλουμε και όχι αυτά που νομίζουμε ότι θέλουμε.  επίσης με μία πολύ καλή εικονική machine έχουμε και τα Windows που έχετε εσείς και σίγουρα δεν έχουμε ανάγκη την πρίζα συνέχεια για μία συσκευή που είναι φτιαγμένη για να είναι φορητοί οπότε καλύτερα να κοιτάξετε το σπίτι σας που όχι για κρέμασμα δεν είναι ο επεξεργαστής Intel αλλά μάλιστα είναι και κάρβουνο τελείως με μονίμως προβλήματα υπερθέρμανσης κατανάλωσης χωρίς πραγματικά να προσφέρει και κάτι το ουσιώδες στο τέλος και μη μιλήσω φυσικά για την τιμή εννοείται ότι είναι πάρα πολύ ακριβός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Aztec είπε

H Intel ισχυρίζεται οτι ειναι ταχυτερη απο Μ1 ΜΑΧ στην ίδια κατανάλωση

Intel-Core-12th.jpg

Το soc της intel τι ενσωματωμενα γραφικά εχει και ποσο καλυτερα ειναι απο του Μ1 max?

Αν είναι μόνο σε cpu στο γραφημα , τοτε δειχνει το δεντρο μονο..... :)

Εντάξει τα πρόβατα μόνο το δέντρο βλέπουν .... οh wait προβατα λενε όσους εχουν apple....

https://medium.com/macoclock/the-surprising-truth-about-the-m1-max-gpu-bdd68c2ecf84

 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Το soc της intel τι ενσωματωμενα γραφικά εχει και ποσο καλυτερα ειναι απο του Μ1 max?

Αν είναι μόνο σε cpu στο γραφημα , τοτε δειχνει το δεντρο μονο..... :)

Εντάξει τα πρόβατα μόνο το δέντρο βλέπουν .... οh wait προβατα λενε όσους εχουν apple....

https://medium.com/macoclock/the-surprising-truth-about-the-m1-max-gpu-bdd68c2ecf84

 

Το άρθρο δεν αναφέρει το claim την ιντελ ότι ο 12900hk είναι ταχύτερος στα ίδια watt . Όποτε υπήρχε λανθασμένα εντύπωση ότι για να ξεπεράσει τον m1 πρέπει να να δουλεύει στο max turbo . Έθεσα λοιπόν μια νέα βάση για συζήτηση . Τα πρόβατα κτλ δεν τα καταλαβαίνω να σου πω την αλήθεια . Εκτός αν θέλεις να μιλάμε οπαδικά και όχι με το θέμα στην σωστή βάση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dmspolys είπε

Πρώτη φορά βλέπω μονοπωλιακοί εταιρεία να δίνει κιτ επισκευής συσκευών της με τις ευλογίες της σε όποιον δήποτε θέλει να κάνει μία επισκευή μόνος του και μάλιστα με οδηγίες παρακαλώ όχι απλά να σου δίνει τα ανταλλακτικά πες μου σε παρακαλώ μία άλλη εταιρεία που κάνει το ίδιο; Το θέμα δεν είναι να υπερασπίζεσαι απλά μία εταιρεία το θέμα είναι να έχεις δοκιμάσει τα πάντα και να έχεις καταλήξει με τις ανάγκες που έχεις σε αυτήν την εταιρία έχω περάσει από πάρα πολλά λάπτοπ αλλά πρώτη φορά νιώθω στην συσκευή που δεν ακούω ανεμιστήρα και δε χρειάζεται συνέχεια να το βάζω στην πρίζα να περνάω την ώρα μου να κάνω ότι θέλω μαζί με τον υπολογιστή χωρίς να με διαφέρει αν τελειώσεi Η μπαταρία ή όχι να βρω μπρίζα να βρω καλώδιο δηλαδή τραγικά πράγματα και για τα τελευταία προϊόντα τουλάχιστον που έβγαλε πρώτη φορά βλέπω εταιρεία με μονοπωλιακές τακτικές να τροφοδοτεί το laptop της με δύο διαφορετικούς τρόπους φόρτισης για να επιλέγεις ότι σε βολεύει την συγκεκριμένη στιγμή όχι πες μου κάποιο άλλο που το κάνει δηλαδή 

Εννοείς την εταιρεία που την είχαν χιλιοκράξει για το right to repair; Αυτή που καταδικάστηκε για σκόπιμη πτώση των επιδόσεων των κινητών της; Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν το έκανε για το καλό των πελατών της, αλλά σαν μέρος του marketing και μετά από τεράστια πίεση και χρόνιους αγώνες καταναλωτών.

Έχω αγοράσει 3 iphones μέχρι σήμερα. Ευχαριστημένος έμεινα, αλλά δε μου αρέσουν κάποιοι περιορισμοί του λειτουργικού και ο ρόλος της Apple με τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών. Γι αυτό και δεν ξαναγόρασα... Τελοσπάντων, μεγάλη κουβέντα σε λάθος θέμα... Σημασία έχει ότι δεν έχω κάτι εναντίον της και οι συσκευές της μου άρεσαν, όμως αυτό δεν έχει σχέση με την εταιρεία. 

Δεν υπερασπίζομαι καμία εταιρεία. Είμαι λογιστής και ένα από τα πρώτα πράγματα που καταλαβαίνεις όταν ασχολείσαι με τον κλάδο αυτό, είναι ότι καμία εταιρεία δεν είναι "καλή" ή "κακή". Το πρόσωπο που προβάλουν στους καταναλωτές είναι καθαρά marketing και δεν έχει καμία σχέση με τη στρατηγική και τις επιχειρηματικές της αποφάσεις. Αυτές υπακούν σε όλες τις εταιρείες σε μία φράση: more money. Δεν μισώ την Apple και δεν υποστηρίζω Intel. Έχω υπολογιστές με AMD και Intel επεξεργαστές στο γραφείο μου και δε μου κάνει καμία ιδιαίτερη αίσθηση να χρησιμοποιώ τη μία ή την άλλη εταιρεία. Δεν μπορώ να πάρω Mac γιατί τα λογιστικά προγράμματα δεν υπάρχουν για Mac. Αν υπήρχαν δε θα είχα πρόβλημα να αγοράσω.

Όπως έχω γράψει και πολλές φορές παραπάνω, για laptop συμφέρει να έχεις ARM επεξεργαστή. Με 2 προϋποθέσεις: να υπάρχει software που θα τον εκμεταλλεύεται σωστά και θα φροντίζει να τρέχουν σε αυτόν και x86 εφαρμογές και να υπάρχουν οι εφαρμογές που θέλω στο λειτουργικό τους... Θα μπορούσα να βάλω και τη δυνατότητα να αναβαθμίζεται έστω και στα βασικά, πχ RAM και SSD... Αλλά αυτά είναι ενάντια στη λογική της Apple, αφού χρεώνει επιπλέον της εκδόσεις με παραπάνω RAM και SSD και δε δίνει καμία επιλογή επέκτασης...

Προφανώς και κάποιους τους βολεύουν οι Mac και μπράβο τους, αλλά εμένα όχι. Είναι πολύ καλά μηχανήματα, αλλά δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά μου.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Aztec είπε

Το άρθρο δεν αναφέρει το claim την ιντελ ότι ο 12900hk είναι ταχύτερος στα ίδια watt . Όποτε υπήρχε λανθασμένα εντύπωση ότι για να ξεπεράσει τον m1 πρέπει να να δουλεύει στο max turbo . Έθεσα λοιπόν μια νέα βάση για συζήτηση . Τα πρόβατα κτλ δεν τα καταλαβαίνω να σου πω την αλήθεια . Εκτός αν θέλεις να μιλάμε οπαδικά και όχι με το θέμα στην σωστή βάση 

Σε ευχαριστούμε για την σωστή βάση γιατί η ίδια Intel δείχνει ότι με τον 12900hk  ΤΩΡΑ κατάφερε να ξεπεράσει τον M1 max  σε cpu processing power / per watt γιατί οι οπαδοί της και οι apple haters μας έλεγαν αλλά….σε προηγούμενα θέματα .

 

Δεν έχω καμια διάθεση να γράψω οπαδικά, αλλά να που εμφανίζονται και αυτοί που προσβάλλουν την νοημοσύνη μας και κυρίως την μνήμη μας.

 

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, atheatos είπε

Το soc της intel τι ενσωματωμενα γραφικά εχει και ποσο καλυτερα ειναι απο του Μ1 max?

Αν είναι μόνο σε cpu στο γραφημα , τοτε δειχνει το δεντρο μονο..... :)

Εντάξει τα πρόβατα μόνο το δέντρο βλέπουν .... οh wait προβατα λενε όσους εχουν apple....

https://medium.com/macoclock/the-surprising-truth-about-the-m1-max-gpu-bdd68c2ecf84

 

Τα ενσωματωμένα γραφικά της Apple είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε ενσωματωμένα. Όντως έκαναν πάρα πολύ καλή δουλειά.

Το θέμα είναι ότι ακόμα και αυτά δε μπορούν να τα βάλουν με μία mobile 3070-3080. Στα χρήματα που αγοράζεις laptop με M1 max παίρνεις laptop με Intel/AMD και 3080, οπότε η συνολική ισχύς του συστήματος είναι πολύ ανώτερη από λαπτοπ της Apple.

Η δύναμη της Apple είναι η ωμή επεξεργαστική ισχύ  ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ και τη θερμοκρασία και η πολύ καλή εκμετάλλευση του hardware από το software. Σε ωμή, συνολική, ισχύ χάνει κατά κράτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tlykog είπε

Τα ενσωματωμένα γραφικά της Apple είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε ενσωματωμένα. Όντως έκαναν πάρα πολύ καλή δουλειά.

Το θέμα είναι ότι ακόμα και αυτά δε μπορούν να τα βάλουν με μία mobile 3070-3080. Στα χρήματα που αγοράζεις laptop με M1 max παίρνεις laptop με Intel/AMD και 3080, οπότε η συνολική ισχύς του συστήματος είναι πολύ ανώτερη από λαπτοπ της Apple.

Η δύναμη της Apple είναι η ωμή επεξεργαστική ισχύ  ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ και τη θερμοκρασία και η πολύ καλή εκμετάλλευση του hardware από το software. Σε ωμή, συνολική, ισχύ χάνει κατά κράτος. 

Το δέντρο σε τι ύψος φτάνει? Δεν υπάρχει λόγος να απαντησει κάποιος σοβαρά σε αυτά που γράφεις …

Ωστε λοιπόν χανει κατά κράτος σε αυτό που είναι δυνατή ε?

Απορω γιατί φέρνω και παραδείγματα στο που είναι δυνατή η Apple και κατηγορούμε εγώ ότι γράφω έμμεσα οπαδικά?

Νομιζω έδωσες με τον σχολιασμό σου έδωσες απάντηση στον Atzec για τον προβληματισμό του και την εξήγηση που έδωσα.

Οσο για τις τιμές των μηχανημάτων με mobile  gpu ασχολίαστο γιατί ξεφτιλίζεται το θέμα που δεν είναι άλλο από Intel only vs M1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, atheatos είπε

Σε ευχαριστούμε για την σωστή βάση γιατί η ίδια Intel δείχνει ότι με τον 12900hk  ΤΩΡΑ κατάφερε να ξεπεράσει τον M1 max  σε cpu processing power / per watt γιατί οι οπαδοί της και οι apple haters μας έλεγαν αλλά….σε προηγούμενα θέματα .

 

Δεν έχω καμια διάθεση να γράψω οπαδικά, αλλά να που εμφανίζονται και αυτοί που προσβάλλουν την νοημοσύνη μας και κυρίως την μνήμη μας.

 

Γιατί γράφεις "ΤΩΡΑ κατάφερε να ξεπεράσει τον M1 max"; πότε βγήκε ο M1 max;

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι Apple hater. Ούτε fan, τόσο της Apple, όσο και οποιασδήποτε άλλης εταιρείας. 

Η κίνηση της Apple με την κατασκευή του M1, ομολογώ, ότι μου άρεσε. Είναι πανέξυπνη και το μηχάνημα είναι πάρα πολύ καλό για laptop. Προφανώς και θα αγόραζα έναν macbook με M1 ΑΝ μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου. Δυστυχώς, στο επάγγελμά μου δεν βολεύει.

Το θέμα είναι θα θέτουμε τα πράγματα σωστά. Ο οπαδισμός φαίνεται σε ανθρώπους που κάνουν dislike σε ΟΠΟΙΟ σχόλιο, ανεξαρτήτως τεκμηρίωσης και περιεχομένου, υποστηρίζει κάτι που δεν κάνει την αγαπημένη τους εταιρεία να μοιάζει θεόσταλτη στο ανθρώπινο γένος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Η δύναμη της Apple είναι η ωμή επεξεργαστική ισχύ  ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ και τη θερμοκρασία και η πολύ καλή εκμετάλλευση του hardware από το software. Σε ωμή, συνολική, ισχύ χάνει κατά κράτος. 

Βοήθησε με λίγο. Πες σου σε παρακαλώ που κάνω λάθος.

-Ο i9-12900HK δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, μόλις παρουσιάστηκε στην CES 2022

-Παρουσιάστηκε=ΔΕΝ τον είδαμε, το μόνο που έχουμε είναι το παραπάνω graph της Intel

-H Intel που σε benchmark του alder lake τον σύγκρινε με AMD σε Windows 11 που είχαν "θέμα". Λες και δεν είχε LInux kernel, λες και δεν γνώριζε από την MS, λες και η Intel είναι μαγαζάκι της γειτονιάς

-Δεν έχουμε δει ακόμα υλοποιήσεις του επεξεργαστή σε μηχανήματα και θερμικές ανοχές

-Δεν έχουμε δει ανεξάρτητα benchmarks αυτών των μηχανιμάτων

Πες μου σε παρακαλώ αν ισχύουν όλα τα παραπάνω, πως εσύ βγάζεις αυτό το συμπέρασμα;

Επεξ/σία από amav
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Το δέντρο σε τι ύψος φτάνει? Δεν υπάρχει λόγος να απαντησει κάποιος σοβαρά σε αυτά που γράφεις …

Ωστε λοιπόν χανει κατά κράτος σε αυτό που είναι δυνατή ε?

Απορω γιατί φέρνω και παραδείγματα στο που είναι δυνατή η Apple και κατηγορούμε εγώ ότι γράφω έμμεσα οπαδικά?

Νομιζω έδωσες με τον σχολιασμό σου έδωσες απάντηση στον Atzec για τον προβληματισμό του και την εξήγηση που έδωσα.

Οσο για τις τιμές των μηχανημάτων με mobile  gpu ασχολίαστο γιατί ξεφτιλίζεται το θέμα που δεν είναι άλλο από Intel only vs M1

Δηλαδή αν κάνω επεξεργασία βίντεο με software που εκμεταλλεύεται και τη gpu, πιστεύεις ότι ο Μ1 max θα τελειώσει ποιο γρήγορα απέναντι σε έναν Ryzen 9/Intel i9 με 3080;

Το λαπτοπ είναι ένα σύνολο, δεν είναι μόνο μια cpu. Αν η Apple πουλούσε τον M1 σε τρίτους και υπήρχαν επιλογές θα σου έλεγα ότι έχεις δίκιο. Τώρα που τον χρησιμοποιεί μόνο για τον εαυτό της και μόνο με τα ενσωματωμένα γραφικά, θα πρέπει να εξετάζεται και ως σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, atheatos είπε

Το δέντρο σε τι ύψος φτάνει? Δεν υπάρχει λόγος να απαντησει κάποιος σοβαρά σε αυτά που γράφεις …

Ωστε λοιπόν χανει κατά κράτος σε αυτό που είναι δυνατή ε?

Απορω γιατί φέρνω και παραδείγματα στο που είναι δυνατή η Apple και κατηγορούμε εγώ ότι γράφω έμμεσα οπαδικά?

Νομιζω έδωσες με τον σχολιασμό σου έδωσες απάντηση στον Atzec για τον προβληματισμό του και την εξήγηση που έδωσα.

Οσο για τις τιμές των μηχανημάτων με mobile  gpu ασχολίαστο γιατί ξεφτιλίζεται το θέμα που δεν είναι άλλο από Intel only vs M1

Μά δεν έχω κάποιο προβληματισμό . Πληροφορίες από την CES απλά έδωσα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Γιατί γράφεις "ΤΩΡΑ κατάφερε να ξεπεράσει τον M1 max"; πότε βγήκε ο M1 max;

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι Apple hater. Ούτε fan, τόσο της Apple, όσο και οποιασδήποτε άλλης εταιρείας. 

Η κίνηση της Apple με την κατασκευή του M1, ομολογώ, ότι μου άρεσε. Είναι πανέξυπνη και το μηχάνημα είναι πάρα πολύ καλό για laptop. Προφανώς και θα αγόραζα έναν macbook με M1 ΑΝ μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου. Δυστυχώς, στο επάγγελμά μου δεν βολεύει.

Το θέμα είναι θα θέτουμε τα πράγματα σωστά. Ο οπαδισμός φαίνεται σε ανθρώπους που κάνουν dislike σε ΟΠΟΙΟ σχόλιο, ανεξαρτήτως τεκμηρίωσης και περιεχομένου, υποστηρίζει κάτι που δεν κάνει την αγαπημένη τους εταιρεία να μοιάζει θεόσταλτη στο ανθρώπινο γένος... 

Έλα εντάξει. Μην βάλεις τα κλάματα τώρα. Ο εγωισμός είναι κακός σύμβουλος της λογικής. Σε λίγο θα απαγορευτούν τα dislike γιατί δείχνουν οπαδισμο….τι άλλο θα διαβάσουμε εδω μέσα?

Μόλις τώρα, Aztec είπε

Μά δεν έχω κάποιο προβληματισμό . Πληροφορίες από την CES απλά έδωσα :) 

Σε ευχαριστώ για αυτές αλλά κάποιοι θα τις χρησιμοποιήσουν λάθος ενώ είναι σωστές ,μόνο και μόνο για να την πουν οπαδικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...