Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Samsung τηλεόραση


sp3cial

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχουμε βάλει στο μάτι τις τρεις παρακάτω. Προτιμούμε Samsung 55 ιντσών. Η χρήση της είναι για PS5, ταινίες, δορυφορικά κανάλια, youtube & Netflix . Δεν έχω καταλάβει βέβαια αν είναι απαραίτητος ο ρυθμός ανανέωσης των  120hz για το Ps5 που έχει η πρώτη επιλογή... Δηλαδή είναι καλύτερα να πάμε στην 70Α ή να κατέβουμε στα 60Α? Για την 80α δεν είμαστε σίγουρες αφού πιστεύουμε ότι θα μας καλύπτει η 70α. Επίσης αυτό που μας προβληματίζει, είναι η βάση της τηλεόρασης. Είναι στιβαρή? Η 60α έχει ανοιχτά πόδια και δεν πέφτει.. η άλλη όμως? Έχουμε γάτες στο σπίτι και δεν θα θέλαμε να γίνει κανένα ατύχημα. 
 

1) https://www.skroutz.gr/s/27733784/Samsung-Smart-Τηλεόραση-QLED-4K-UHD-QE55Q70A-HDR-55.html

2) https://www.skroutz.gr/s/27734879/Samsung-Smart-Τηλεόραση-QLED-4K-UHD-QE55Q60A-HDR-55.html

3) https://www.skroutz.gr/s/27733810/Samsung-Smart-Τηλεόραση-QLED-4K-UHD-QE55Q80A-HDR-55.html

Επεξ/σία από sp3cial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείτε να πάτε εδώ και αν υπάρχει ακόμα στο κατάστημα , τότε καμιά σχέση με QLED Samsung. 

Και ναι τα 120Hz αξίζουν.

https://www.skroutz.gr/s/29232206/LG-Smart-Τηλεόραση-OLED-4K-UHD-OLED55C12LA-HDR-55.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις 3, αν μπορείς να πάρεις την Q80A, πας εκεί εννοείται, ως καλύτερη overall TV και πιο future proof. Οι διαφορές είναι μικρές στο οικονομικό κομμάτι μεταξύ 70Α και 80Α.

Μην σε φοβίζει η σταθερότητα σε καμία υλοποίηση. Επειδή όμως είναι μεγάλα πάνελ, (περίπου 125 εκ. μήκος) στην Q60A θέλεις και το ανάλογο τραπεζάκι, ενώ στις άλλες δύο δεν σε δεσμεύει. Οι γατούληδες βέβαια, αν τους καρφωθεί κάτι στο μυαλό, δεν θα την γλυτώσει καμία TV.

Για αυτό προτείνω να μπεί σε βάση στον τοίχο. Εγώ έχω αυτή την βάση https://www.skroutz.gr/s/21853231/Brateck-LPA63-466-Βάση-Τηλεόρασης-Τοίχου-με-Βραχίονα-έως-80-και-40kg.html?from=best_sellers_tag#reviews και με έχει βολέψει πάρα πολύ, είναι πολύ σταθερή, και μπορείς να την περιστρέψεις αρκετά αλλά να την φέρεις και πιο κοντά σε εσένα όταν βλέπεις, για πιο "cinema experience" γιατί μοιάζει πραγματικά να αιωρείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ο τοίχος και το σπιτι που μένουμε είναι για κλάμματα χωρίς πλάκα. Δεν θελουμε να βάλουμε στον τοίχο από πίσω γιατί έχει υγρασία και έχει σκάσει σε σημεια(!!!) το θεωρούμε αναξιόπιστο τελείως. Πήγα και την είδα αποφάσισα σε αυτήν την 80Α αλλά πρέπει οπωσδήποτε να μπει συρματόσχοινο με βίδες (τρυπάνι) από πίσω -και δεν έχω τρυπάνι στο σπιτι. Έχω δει βιντεάκια με γάτες να ρίχνουν τηλεοράσεις και ούτε για πλάκα δεν την αφήνουμε έτσι. Οι γάτες είναι 5!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sp3cial είπε

Δυστυχώς ο τοίχος και το σπιτι που μένουμε είναι για κλάμματα χωρίς πλάκα. Δεν θελουμε να βάλουμε στον τοίχο από πίσω γιατί έχει υγρασία και έχει σκάσει σε σημεια(!!!) το θεωρούμε αναξιόπιστο τελείως. Πήγα και την είδα αποφάσισα σε αυτήν την 80Α αλλά πρέπει οπωσδήποτε να μπει συρματόσχοινο με βίδες (τρυπάνι) από πίσω -και δεν έχω τρυπάνι στο σπιτι. Έχω δει βιντεάκια με γάτες να ρίχνουν τηλεοράσεις και ούτε για πλάκα δεν την αφήνουμε έτσι. Οι γάτες είναι 5!!! 

Όσο χάλια και να είναι ο τοίχος, δεν νομίζω να μην μπορέσει να κρατήσει 20kg περίπου. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να βρεις ένα ηλεκτρολόγο ας πούμε κοντά σου, και να τον φωνάξεις είτε να σου τρυπήσει για την βάση, είτε να σου φτιάξει μία πατέντα ας πούμε για να σταθεροποιηθεί η TV. Η υγρασία και τα σκασίματα δεν σημαίνει απαιραίτητα ότι δεν μπορεί να κρατηθεί η βάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Τελικά θα βάλουμε συρματόσχοινο με βίδες στη τηλεόραση και στο τοίχο! Είναι πολύ πιο αξιόπιστο έτσι. Το είδα να το κάνουν στο media markt και πήρα την ιδέα από εκεί. Θα νιώθω ακόμα πιο ασφαλής έτσι! :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα σου πρότεινα την 70Α από την 80Α,ναι μεν έχει full aray leds αλλά είναι πολύ σκοτεινή σαν τηλεόραση.

Δες το συγκριτικό από το rtings που έχουν.

Και εγώ ειμουν ανάμεσα 70Α και 80Α αλλά κατέληξα στην 70Α μιας και ήθελα 65" και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Και όσο για την βάση που ρωτάς είναι πολύ στιβαρή και δεν κάνει κιχ από κούνημα.

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-q70-q70a-qled-vs-samsung-q80-q80a-qled/21556/21559?usage=1&threshold=0.10

 

Επεξ/σία από Drake27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο rting εχουν το αμερικανικο μοντελο που εχει IPS panel.  Στην ευρωπη ειναι με VA panel  απ' οσο διαβαζω, οποτε δεν ισχυει αυτο το συγκριτικο.

4 ώρες πριν, Drake27 είπε

Εγώ θα σου πρότεινα την 70Α από την 80Α,ναι μεν έχει full aray leds αλλά είναι πολύ σκοτεινή σαν τηλεόραση.

Δες το συγκριτικό από το rtings που έχουν.

Και εγώ ειμουν ανάμεσα 70Α και 80Α αλλά κατέληξα στην 70Α μιας και ήθελα 65" και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Και όσο για την βάση που ρωτάς είναι πολύ στιβαρή και δεν κάνει κιχ από κούνημα.

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-q70-q70a-qled-vs-samsung-q80-q80a-qled/21556/21559?usage=1&threshold=0.10

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, greenpower22 είπε

Στο rting εχουν το αμερικανικο μοντελο που εχει IPS panel.  Στην ευρωπη ειναι με VA panel  απ' οσο διαβαζω, οποτε δεν ισχυει αυτο το συγκριτικο.

 

Στης 65’’ είναι ips και στην Ευρώπη,το έψαξα με των κωδικό μοντέλου,μάλιστα το λένε pla το πάνελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Drake27 είπε

Στης 65’’ είναι ips και στην Ευρώπη,το έψαξα με των κωδικό μοντέλου,μάλιστα το λένε pla το πάνελ.

64.5" Samsung QE65Q80A - Specifications (displayspecifications.com)

Δες εδω κι το εχω διαβασει κι απο παρα πολλους αγοραστες σε ελληνικα κι ξενα φορουμ. Μπορεις σε παρακαλω να μου παραθεσεις τις πηγες σου για να το ψαξω κι εγω γιατι με ενδιαφερει η συγκεκριμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πήγα Κωτσόβολο και της είχα και της 2 δίπλα δίπλα,αφού με άφησαν να της ρυθμίσω όπως ήθελα εγώ,ακριβώς τα ίδια και στης δυο φαινόταν η Q70Α ήταν ποιο έντονη και ποιο φωτεινή από την Q80A,υπόψην το δοκίμασα με δυο στικάκια και ένα τεστ demo video που έχω.

Και εγώ στο displayspecifications το έβλεπα VA και ειμουν στο Τσακ να την πάρω αλλά σύμφωνα με τον κωδικό μοντέλο που είχαν ήταν με ADS panel και όχι VA,για αυτό και πήγα στην Q70A.

Επίσης μίλησα και με την Samsung και σύμφωνα με τον κωδικό προϊόντος μου το επιβεβαίωσαν ότι είναι με ADS panel.

Εγώ θα σου έλεγα αν θες να πάρεις την Q80A ψάξε την με τον κωδικό μοντέλο για να βρεις με VA panel.

Αυτό μου θυμίζει όπως όταν γινόταν και με της KU6000 που ήταν λοταρία αν σου έπεφτε με VA ή ADS panel.

Αν στον κωδικό μοντέλου γράφει ΑΑ ή CA τότε είναι VA,αν γράφει ΒΑ τότε είναι ADS.

Επεξ/σία από Drake27
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2022 στις 5:23 ΜΜ, Drake27 είπε

Αν στον κωδικό μοντέλου γράφει ΑΑ ή CA τότε είναι VA,αν γράφει ΒΑ τότε είναι ADS.

Δηλαδή αυτή QE55Q80AATXXH 55" έχει VA πάνελ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συγνώμη που χάθηκα, αλλά με έφαγε η δουλειά. Λοιπόν δεν πρόλαβα να δω τις απαντήσεις σας. Το έψαξα καλά γιατί έχω και το PS5 στη μέση. Πήγα στην 80Α το ΜΟΝΟ απογοητευτικό είναι ότι είναι λίγο πιο σκοτεινή. Θα ήθελα κάπως παραπάνω φωτεινότητα αλλά μια χαρά βλέπεις. Έχω ρυθμίσει τη τηλεόραση στο δυναμικό και τη φωτεινότητα στο 50! Απλώς να ήταν κάπως πιο φωτεινη. Η απόδοση της είναι πολύ καλή και έχει και προσβασιμότητα για άτομα με ακουστική αναπηρία (σαν εμένα) που αυτό είναι μεγάλο συν! Βέβαια λίγο παιδεύτηκα με το Bluetooth pairing για τα ακουστικά βαρηκοΐας μου, αλλά όλα καλά. Όσον αφορά την απόδοση της σε κονσόλα PS5 είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τη προηγούμενη τηλεόραση μου -μια απλή LED που έχουμε. Γενικώς είμαι πολύ ευχαριστημένη -μόνο η φωτεινότητα θα ήθελα να ήταν λίγο μεγαλύτερη.

Να προσθέσω ότι όντως στο κατάστημα η 70Α φαινόταν πιο φωτεινή από την 80Α και μου έκανε και εντύπωση αλλά δεν μετανιώνω από την άποψη ότι έχει εξαιρετική απόδοση τόσο σε ήχο όσο και στην κονσόλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sp3cial είπε

Καλημέρα συγνώμη που χάθηκα, αλλά με έφαγε η δουλειά. Λοιπόν δεν πρόλαβα να δω τις απαντήσεις σας. Το έψαξα καλά γιατί έχω και το PS5 στη μέση. Πήγα στην 80Α το ΜΟΝΟ απογοητευτικό είναι ότι είναι λίγο πιο σκοτεινή. Θα ήθελα κάπως παραπάνω φωτεινότητα αλλά μια χαρά βλέπεις. Έχω ρυθμίσει τη τηλεόραση στο δυναμικό και τη φωτεινότητα στο 50! Απλώς να ήταν κάπως πιο φωτεινη. Η απόδοση της είναι πολύ καλή και έχει και προσβασιμότητα για άτομα με ακουστική αναπηρία (σαν εμένα) που αυτό είναι μεγάλο συν! Βέβαια λίγο παιδεύτηκα με το Bluetooth pairing για τα ακουστικά βαρηκοΐας μου, αλλά όλα καλά. Όσον αφορά την απόδοση της σε κονσόλα PS5 είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τη προηγούμενη τηλεόραση μου -μια απλή LED που έχουμε. Γενικώς είμαι πολύ ευχαριστημένη -μόνο η φωτεινότητα θα ήθελα να ήταν λίγο μεγαλύτερη.

Να προσθέσω ότι όντως στο κατάστημα η 70Α φαινόταν πιο φωτεινή από την 80Α και μου έκανε και εντύπωση αλλά δεν μετανιώνω από την άποψη ότι έχει εξαιρετική απόδοση τόσο σε ήχο όσο και στην κονσόλα. 

Μπορείς να τσεκάρεις στα χαρτιά της ή στο αυτοκόλλητο εαν αναφέρει τίποτα για το panel της ; Εαν είναι IPS ή VA... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...