Προς το περιεχόμενο

Το Airbnb ξεκινά να κρύβει τα ονόματα των ενοικιαστών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μία αρκετά ενδιαφέρουσα κίνηση προχωρά το Airbnb στο Όρεγκον των ΗΠΑ.

Η γνωστή υπηρεσία αποφάσισε πως οι σπιτονοικοκύρηδες δε θα είναι πλέον σε θέση να δουν τα πλήρη ονόματα των ενοικιαστών και αντ’ αυτών θα έχουν πρόσβαση μόνο στα αρχικά τους, τουλάχιστον μέχρι να επιβεβαιώσουν την κράτηση των τελευταίων. Τότε και μόνο τότε θα έχουν τη δυνατότητα να δουν το πλήρες ονοματεπώνυμο του χρήστη που πρόκειται να νοικιάσει τον χώρο τους.

Η παραπάνω αλλαγή θα ισχύσει από τις 31 Ιανουαρίου και αφορά μόνο την Πολιτεία του Όρεγκον στις Ηνωμένες Πολιτείες. Όπως ανακοίνωσε το Airbnb, η αλλαγή αυτή γίνεται για την αποφυγή τυχόν διακρίσεων (αφού γνωρίζοντας το όνομα ενός χρήστη, κάποιος μπορούσε είτε να μαντέψει, είτε να βρει περισσότερα στοιχεία γι’ αυτόν). Αν όλο αυτό σου φαίνεται υπερβολικό, σε παραπέμπουμε σε έρευνα του 2016 που βρήκε πως χρήστες με ονόματα που παρέπεμπαν σε μαύρους, είχαν 16% λιγότερες πιθανότητες να δουν την κράτησή τους να επιβεβαιώνεται.

Μάλιστα η εν λόγω εξέλιξη έχει και παρελθόν αφού το 2019, τρεις γυναίκες από την ευρύτερη περιοχή του Πόρτλαντ είχαν προσφύγει στη δικαιοσύνη, υποστηρίζοντας πως η υπηρεσία επέτρεπε εν γνώσει της τις διακρίσεις, αφού ζητούσε από τους χρήστες της να εισάγουν ονοματεπώνυμο και φωτογραφία. Η υπόθεση τότε είχε λυθεί εξωδικαστικά μέσω συμβιβασμού όμως φαίνεται εκ του αποτελέσματος πως έβαλε το Airbnb σε σοβαρές σκέψεις. Θυμίζουμε πως η πλατφόρμα τρέχει ήδη το λεγόμενο Project Lighthouse, μία πρωτοβουλία για την πάταξη των φυλετικών διακρίσεων.

Το αν το Όρεγκον θα αποτελέσει «test event» για τον υπόλοιπο πλανήτη, θα το δούμε.
 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατί στα ξενοδοχεία δεν ξέρουν το όνομα του πελάτη κατά την κράτηση; Θεωρώ ότι υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό. Δεν είναι απλά θέμα φυλετικό ρατσιστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, insomniac01 είπε

Γιατί στα ξενοδοχεία δεν ξέρουν το όνομα του πελάτη κατά την κράτηση; Θεωρώ ότι υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό. Δεν είναι απλά θέμα φυλετικό ρατσιστικό. 

Φυσικά και πρέπει να το ξέρει αυτός που αναλαμβάνει την κράτηση. Στην περίπτωση που λες είναι το ξενοδοχείο, στην άλλη περίπτωση είναι η airbnb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, insomniac01 είπε

Γιατί στα ξενοδοχεία δεν ξέρουν το όνομα του πελάτη κατά την κράτηση; Θεωρώ ότι υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό. Δεν είναι απλά θέμα φυλετικό ρατσιστικό. 

Έχει το ξενοδοχείο δικαίωμα να αρνηθεί την κράτηση;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Φυσικά και πρέπει να το ξέρει αυτός που αναλαμβάνει την κράτηση. Στην περίπτωση που λες είναι το ξενοδοχείο, στην άλλη περίπτωση είναι η airbnb.

Δεν είναι μόνο αυτό αλλά αλλιώς είναι να πας στην ρεσεψιόν και να ζητήσεις δωμάτιο και αλλιώς μέσω internet στην πρώτη περίπτωση θα πρέπει να ειναι ΚΚΚ επιπέδου ρατσιστές για να σου πούν "πάτε αλλού" στην δεύτερη απλά κάνει ένα κλικ στο άκυρο και τελείωσε η υπόθεση απο μακριά και αγαπημένοι :P  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν είναι μόνο αυτό αλλά αλλιώς είναι να πας στην ρεσεψιόν και να ζητήσεις δωμάτιο και αλλιώς μέσω internet στην πρώτη περίπτωση θα πρέπει να ειναι ΚΚΚ επιπέδου ρατσιστές για να σου πούν "πάτε αλλού" στην δεύτερη απλά κάνει ένα κλικ στο άκυρο και τελείωσε η υπόθεση απο μακριά και αγαπημένοι :P  

Σωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το προβλημα ξεκινά απο την δυνατότητα του ιδιοκτήτη να ακυρώσει την κράτηση ενώ έχει εμφανίσει διαθέσιμο το κατάλυμα.

Επεξ/σία από fysikos
  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomniac01 είπε

Γιατί στα ξενοδοχεία δεν ξέρουν το όνομα του πελάτη κατά την κράτηση; Θεωρώ ότι υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό. Δεν είναι απλά θέμα φυλετικό ρατσιστικό. 

Η απόκρυψη του ονόματος αφορά την επικοινωνία πριν την κράτηση. Το γράφει ξεκάθαρα στην 1η παράγραφο (όχι στον τίτλο).

 

Αναφορά σε κείμενο

Η γνωστή υπηρεσία αποφάσισε πως οι σπιτονοικοκύρηδες δε θα είναι πλέον σε θέση να δουν τα πλήρη ονόματα των ενοικιαστών και αντ’ αυτών θα έχουν πρόσβαση μόνο στα αρχικά τους, τουλάχιστον μέχρι να επιβεβαιώσουν την κράτηση των τελευταίων. Τότε και μόνο τότε θα έχουν τη δυνατότητα να δουν το πλήρες ονοματεπώνυμο του χρήστη που πρόκειται να νοικιάσει τον χώρο τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

Μας ενδιαφέρει πολύ τι γίνεται στο Όρεγκον. 

Σε αυτό στηρίζονται όλοι ειδικά στην πολιτική, σπάνια κάτι εφαρμόζεται καθολικά πρώτα ξεκινάει περιορισμένα και μετά επεκτείνεται.

Αυτό που έγραψες μου έφερε στο μυαλό το ποίημα του Νιμούλερ 

«Όταν οι ναζιστές ήρθαν για να πάρουν τους κομμουνιστές, σιώπησα επειδή δεν ήμουν κομμουνιστής. 
Όταν φυλάκισαν τους σοσιαλδημοκράτες, σιώπησα γιατί δεν ήμουν σοσιαλδημοκράτης. 
Όταν ήρθαν να πάρουν τους συνδικαλιστές, σιώπησα γιατί δεν ήμουν συνδικαλιστής.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους σιώπησα γιατί δεν ήμουν Εβραίος
Όταν ήρθαν να συλλάβουν εμένα, δεν υπήρχε πια κανείς για να διαμαρτυρηθεί».

Έτσι και εδώ ξεκινάνε με το Όρεγκον σαν τεστ και αν δουν ότι δεν θα υπάρχει μεγάλη κατακραυγή σιγά σιγά θα το εφαρμόσουν σαν γενική πολιτική σε όλο το airbnb και τότε θα συμπεριλαμβάνει και εσένα (εκτός αν δεν χρησιμοποιείς την υπηρεσία αλλά και πάλι δεν μένει μένεις απο έξω γιατί η αλυσίδα  δεν σταματάει αν δηλαδή αφήνουμε μια εταιρία να κάνει ότι θέλει θα δούν και άλλες ότι μπορούν να το κάνουν αυτό και ας μην είναι καν στον ίδιο χώρο ήδη το ζούμε αυτό βασικά πολλά πράματα έχουν αλλάξει προς το χειρότερο απο τον τραπεζικό χώρο μέχρι το καθημερινό εμπόριο) 

  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, fysikos είπε

Το προβλημα ξεκινά απο την δυνατότητα του ιδιοκτήτη να ακυρώση την κράτηση ενώ έχει εμφανίσει διαθέσιμο το κατάλυμα.

Ναι, μπορούν να το κάνουν αλλά το αποφεύγουν γιατί πέφτει η αξιολόγησή τους ως super host. (Δεν έχω κατάλυμα σε καμία πλατφόρμα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα θεμα είναι η εξάλειψη των φυλετικών και άλλων κοινωνικών διακρίσεων που αφορά κυρίως τη δημόσια σφαίρα και είναι σωστή. Διαφορετικό το τι γίνεται μεταξύ ιδιωτών. Δηλ. πολύ απλά αν εγώ νοικιάζω ένα σπίτι ιδιωτικά έχω κάθε δικαίωμα με βάση την αρχή της ελευθερίας των συμβάσεων να ζητήσω πληροφορίες πριν  προχωρήσω σε συμφωνία ή όχι με το άλλο μέρος (υποψήφιο ενοικιαστή) με βάση τα κριτήρια που εγώ προσωπικά έχω σχηματίσει και τα οποία δεν υποχρεώνομαι να εξηγήσω σε κανένα. Π.χ. μπορεί κάποιος να έχει προβλημα να κάνει συναλλαγές με  πλούσιους, φτωχούς, άσπρους, μαύρους, κίτρινους, αρειανούς, οικογένειες με σκύλο, ζευγάρια που τους αρέσει το S/M sex κλπ. Στους αντίποδες είναι η υπερβολική πολιτική κορεκτίλα που σε λίγο θα λέει ότι δεν δικαιούσαι να ξέρεις για τον αντισυμβαλλόμενο μήπως και τυχόν είσαι προκατειλημμένος και θα τους το νοικιάζεις θες δεν θες μέσω υποχρεωτικής ηλεκτρονικής πλατφόρμας. 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BadBoy είπε

Έχει το ξενοδοχείο δικαίωμα να αρνηθεί την κράτηση;

Θεωρητικά ναι. Μπορεί να πει είμαστε πλήρεις. Δεν υπάρχουν διαθέσιμα δωμάτια. 

Όπως μπορεί να αρνηθεί και σε πελάτη να καθίσει αν δεν ακολουθεί τους κανόνες ενδυμασίας - π.χ. παντόφλες - μαγιό - απλό πόλο - λερωμένος κλπ. 

Επεξ/σία από insomniac01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...