Προς το περιεχόμενο

Πως βγάζεις μια σχολή που δεν καταλαβαίνεις;


elilili

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και κάπως αργοπορημένα καλή χρονιά,

Είμαι φέτος στο 5ο έτος της σχολής μου (είναι 5ετής) και ουσιαστικά προσπαθώ να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα... Θέλω να πιστεύω πως ήμουν "καλή" φοιτήτρια από άποψη πειθαρχίας, δλδ πήγαινα σχεδόν σε κάθε μάθημα, υπήρχαν χρονιές χωρίς καμία απουσία, έβγαινα για καφέ 2 φορές το μήνα το πολύ κλπ, αλλά όπως και να το κάνω δεν καταλαβαίνω το αντικείμενο της σχολής. Νιώθω δηλαδή πως κάθομαι και διαβάζω το διπλάσιο χρόνο από τους συμφοιτητές μου χωρίς αυτό να έχει την οποιαδήποτε απόδοση (περνάω συνήθως κάπου 2-3 μαθήματα ανά εξάμηνο, και όσο ήταν κλειστά τα παν/μια λόγω πανδημίας για οικογενειακούς λόγους δεν πέρασα σχεδόν κανένα...). Έχει νόημα να συνεχίσω και να προσπαθήσω να βγάλω τη σχολή και να ξαναδίνω εργαστήρια στα οποία έχω κοπεί ήδη 3+ φορές ή να αρχίζω να κοιτάω εναλλακτικές; Ευχαριστώ για οποιαδήποτε τυχόν απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατ αρχας εΙναι κριμα να εχεις φτασει στο 5ο ετος και να τα παρατησεις.Ποσα μαθηματα χρωστας?Για να ειναι πενταετης προφανως ειναι πολυτεχνειο αρα απαιτουσε υψηλη βαση εισαγωγης την οποια και επιασες.Ψαξε τι παει στραβα με τα γραπτα σου.Μηπως υπαρχει καποιο προβλημα διασπασης προσοχης?Εαν ναι υπαρχουν μεθοδοι που βοηθουν στον περιορισμο του προβληματος.Μαλλον ομως δεν προκειται για κατι τετοιο γιατι θαχε εμφανιστει και στις πανελληνιες.Το πιο πιθανο ειναι να σε εχει επηρεασει ψυχολογικα η ανησυχια σου και να μην μπορεις  να αποδωσεις.Δες τα γραπτα σου και σε συνεργασια με τον διδασκοντα εντοπισε τα λαθη.Οταν ξερεις τι εκανες λαθος θα μπορεσεις να το διορθωσεις.Αν κρινεις οτι δεν σε ενδιαφερει η σχολη και το αντικειμενο μην φθειρεις τον εαυτο σου,αλλαξε αντικειμενο.Ποτε δεν ειναι αργα.Πανω απο ολα ομως μην παρεις εν θερμω αποφασεις.Ηρεμησε,και καταλαβε οτι παρα πολλοι ανθρωποι εχουν το ιδιο προβλημα,οταν καταλαγιασει λιγο η ενταση σου θα δεις οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά μιλώντας πάντα, αν δεν μου άρεσε το αντικείμενο, θα διάβαζα μέχρι να τελειώσω και να πάρω το πτυχίο/δίπλωμα και μετά θα άλλαζα πεδίο σε κάτι που θα μου άρεσε. Στα 18 είναι πολύ δύσκολο να ξέρεις τι θέλεις. Οπότε αφού έκανα τόσο κόπο να περάσω στην χ Σχολή θα τελείωνα να πάρω το δίπλωμα και μετά θα έψαχνα κάτι άλλο είτε μέσω κατατακτήριων, είτε μέσω πανελληνίων είτε κάποιο MSc...

Επεξ/σία από pi314
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολυ 2 φορες το μηνα καφε; Δεν ησουν "καλη" φοιτητρια.

Περα απο την πλακα, αυτο που σου λεει ο 3,14 ειναι το σωστοτερο και για μενα. Κανε προσπαθεια να βγαλεις τη σχολη και μετα ψαξου, μπορεις με καποιο μεταπτυχιακο να χωθεις σε αλλον τομεα.

Μιλα με καθηγητες να σε βοηθησουν.

Αν επιτρεπεται, σε ποια σχολη εισαι; Ωστε να μη λεμε λογια του αερα και να βοηθησουμε επι του πρακτεου αν μπορουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pi314 είπε

Σου αρέσει το αντικείμενο?

Καθόλου, δυστυχώς. Τώρα θα μου πεις αφού δε σου άρεσε γιατί το έβαλες στο μηχανογραφικό και δίκιο θα 'χεις... Πήγαινα λίγο στα τυφλά είναι η αλήθεια.

19 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Το πολυ 2 φορες το μηνα καφε; Δεν ησουν "καλη" φοιτητρια.

Περα απο την πλακα, αυτο που σου λεει ο 3,14 ειναι το σωστοτερο και για μενα. Κανε προσπαθεια να βγαλεις τη σχολη και μετα ψαξου, μπορεις με καποιο μεταπτυχιακο να χωθεις σε αλλον τομεα.

Μιλα με καθηγητες να σε βοηθησουν.

Αν επιτρεπεται, σε ποια σχολη εισαι; Ωστε να μη λεμε λογια του αερα και να βοηθησουμε επι του πρακτεου αν μπορουμε.

Μηχανικός υπολογιστών (edit: όχι ΕΜΠ)!

Νομίζω κι εγώ πως αυτή είναι η πιο λογική λύση απλά φοβάμαι ότι θα πάρει καναδυο χρόνια ακόμα στο νερό και νιώθω πως επιβαρύνω τους γονείς, αλλά όποια άλλη εναλλακτική κι αν σκεφτώ (που να μην είναι να πιάσω δουλειά σαν σερβιτόρα και μετά να κάνω το σταυρό μου πως θα φτάνουν τα λεφτά) επιβαρύνει ακόμα περισσότερο. Απλά πραγματικά έχω φτάσει στο σημείο που με πιάνουν τα κλάματα και μόνο που σκέφτομαι τη σχολή και δεν ξέρω τι κάνω τόσο λάθος.

1 ώρα πριν, nitsa21 είπε

Κατ αρχας εΙναι κριμα να εχεις φτασει στο 5ο ετος και να τα παρατησεις.Ποσα μαθηματα χρωστας?Για να ειναι πενταετης προφανως ειναι πολυτεχνειο αρα απαιτουσε υψηλη βαση εισαγωγης την οποια και επιασες.Ψαξε τι παει στραβα με τα γραπτα σου.Μηπως υπαρχει καποιο προβλημα διασπασης προσοχης?Εαν ναι υπαρχουν μεθοδοι που βοηθουν στον περιορισμο του προβληματος.Μαλλον ομως δεν προκειται για κατι τετοιο γιατι θαχε εμφανιστει και στις πανελληνιες.Το πιο πιθανο ειναι να σε εχει επηρεασει ψυχολογικα η ανησυχια σου και να μην μπορεις  να αποδωσεις.Δες τα γραπτα σου και σε συνεργασια με τον διδασκοντα εντοπισε τα λαθη.Οταν ξερεις τι εκανες λαθος θα μπορεσεις να το διορθωσεις.Αν κρινεις οτι δεν σε ενδιαφερει η σχολη και το αντικειμενο μην φθειρεις τον εαυτο σου,αλλαξε αντικειμενο.Ποτε δεν ειναι αργα.Πανω απο ολα ομως μην παρεις εν θερμω αποφασεις.Ηρεμησε,και καταλαβε οτι παρα πολλοι ανθρωποι εχουν το ιδιο προβλημα,οταν καταλαγιασει λιγο η ενταση σου θα δεις οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα

Γύρω στα 25 μαθήματα, που δεν τα λες και λίγα αν και κάποια από αυτά είναι μόνο οι θεωρίες επειδή κρατάνε τα εργαστήρια ευτυχώς. Αλλά με το τελευταίο πολύ δίκιο έχεις, ίσως ειναι η απαισιοδοξία που πιάνει το χειμώνα με τον σκατά καιρό. Πιθανό το θέμα διάσπασης προσοχής, το σκέφτομαι από το λύκειο, αλλά δεν ξέρω πως να το ψάξω για διάγνωση είναι η αληθεια. Γίνεται με απλό ραντεβού με ψυχολόγο σε κέντρο υγείας;

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά :)

Επεξ/σία από elilili
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pi314 είπε

Τπτ δεν θα κάνουμε...μια υπόθεση έκανε η κοπέλα

Υπόθεση με χρήση της λέξης "προφανώς" δεν λέγεται ακριβώς υπόθεση. 

Offtopic Τελικά με τη νομοθεσία που επιβάλλει Msc για την εκπόνηση PhD και σου παρέθεσα σε άλλο θέμα, τι έκανες; Σε ρώτησα κάνα δυο φορές αλλά εξαφανίστηκες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπάθησε να δικτυωθείς, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, για να διαβάζεις ομαδικά με άλλους...θα σε βοηθήσει απίστευτα...ειδικά με το να λύνεις παλιά θέματα! Και θα τελειώσεις πριν το καταλάβεις...

Επεξ/σία από pi314
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, elilili είπε

Μηχανικός υπολογιστών (edit: όχι ΕΜΠ)!

Νομίζω κι εγώ πως αυτή είναι η πιο λογική λύση απλά φοβάμαι ότι θα πάρει καναδυο χρόνια ακόμα στο νερό και νιώθω πως επιβαρύνω τους γονείς, αλλά όποια άλλη εναλλακτική κι αν σκεφτώ (που να μην είναι να πιάσω δουλειά σαν σερβιτόρα και μετά να κάνω το σταυρό μου πως θα φτάνουν τα λεφτά) επιβαρύνει ακόμα περισσότερο. Απλά πραγματικά έχω φτάσει στο σημείο που με πιάνουν τα κλάματα και μόνο που σκέφτομαι τη σχολή και δεν ξέρω τι κάνω τόσο λάθος.

 

Αρχικα ψυχραιμα, περνας δυσκολη φαση και ειναι λογικο να νιωθεις ετσι.

Ας παρει 2 ακομα χρονια να τελειωσεις, δε χαλασε ο κοσμος, παααααρα πολλοι εχουν καθυστερημενο πτυχιο και εχουν κανει μια χαρα καριερες. Για την επιβαρυνση σε γονεις, θα πρεπει να απευθυνθεις σε αυτους και να κανετε μια ειλικρινη κουβεντα, εμεις δε μπορουμε να ξερουμε τα οικονομικα σας, ποσο ακομα μπορουν βαλουν πλατη κλπ. Αν λαβεις τη στηριξη τους, θα ειναι αρκετα ανακουφιστικο. Απλα, πες τους την αληθεια.

Αν δεν υπαρχει πραγματικη οικονομικη αναγκη, δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να βρεις τωρα μια δουλεια, ειδικα τοσο ακυρη ως προς τον τομεα σου. Αφοσιωσου στη σχολη. 

 

14 λεπτά πριν, elilili είπε

Γύρω στα 25 μαθήματα, που δεν τα λες και λίγα αν και κάποια από αυτά είναι μόνο οι θεωρίες επειδή κρατάνε τα εργαστήρια ευτυχώς. Αλλά με το τελευταίο πολύ δίκιο έχεις, ίσως ειναι η απαισιοδοξία που πιάνει το χειμώνα με τον σκατά καιρό. Πιθανό το θέμα διάσπασης προσοχής, το σκέφτομαι από το λύκειο, αλλά δεν ξέρω πως να το ψάξω για διάγνωση είναι η αληθεια. Γίνεται με απλό ραντεβού με ψυχολόγο σε κέντρο υγείας;

 

 

Ειναι πολλα τα μαθηματα, αλλα δε χαλασε ο κοσμος. Μιλα με παλιοτερους, μαζεψε σημειωσεις, βρες παλια θεματα και κατσε διαβασε, εχοντας ως στοχο να περνας 4-5 χρωστουμενα καθε εξεταστικη, ωστε να χρειαστεις γυρω στις 5 εξεταστικες ακομα για να καθαρισεις. Μη πας για ηρωισμους, οτι θα περασεις 11-12 χρωστουμενα σε μια εξεταστικη, κατα πασα πιθανοτητα δε θα βγει αρα καλυτερα να παιξεις safe. 

 

14 λεπτά πριν, elilili είπε

Καθόλου, δυστυχώς.

Το βασικο προβλημα ομως εντοπιζεται εδω, αρα πρεπει να απαντησεις στον εαυτο σου στο εξης ερωτημα: Εχεις την αντοχη να κανεις υπομονη και να παρεις το πτυχιο και ας μη σου αρεσει το αντικειμενο; Αν οχι, αργα ή γρηγορα θα την παρατησεις τη σχολη, οποτε καλυτερα να γινει μια ωρα αρχυτερα σε αυτη την περιπτωση.

Τωρα που εφτασες 23 χρονων, εχεις κατασταλαξει στο τι σε ενδιαφερει;

Επεξ/σία από yanis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Αν είναι στο γεωπονικό δηλαδή, τι κάνουμε;

Ρε ανθρωπε μου μια υποθεση εργασιας εκανα, ωραια διεγραψε την λεξη προφανως και αντικατεστησε την με το πιθανως,ενδεχομενως ,ισως.Η ουσια ηταν να πω στην κοπελα οτι κατορθωσε να περασει σε υψηλοβαθμη σχολη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, pi314 είπε

Προσπάθησε να δικτυωθείς, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, για να διαβάζεις ομαδικά με άλλους...θα σε βοηθήσει απίστευτα...ειδικά με το να λύνεις παλιά θέματα! Και θα τελειώσεις πριν το καταλάβεις...

Το ομαδικό διάβασμα όντως βοηθάει, τώρα μένει μόνο να πιάσω φιλίες με μερικούς μικρότερων ετών επειδή οι δικοί μου φίλοι έχουν ήδη περάσει πολλά από τα μαθήματα στα οποία έχω εγώ κοπεί 🤣. Αλλα πολύ δίκιο έχεις, ευχαριστώ.

13 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Αρχικα ψυχραιμα, περνας δυσκολη φαση και ειναι λογικο να νιωθεις ετσι.

Ας παρει 2 ακομα χρονια να τελειωσεις, δε χαλασε ο κοσμος, παααααρα πολλοι εχουν καθυστερημενο πτυχιο και εχουν κανει μια χαρα καριερες. Για την επιβαρυνση σε γονεις, θα πρεπει να απευθυνθεις σε αυτους και να κανετε μια ειλικρινη κουβεντα, εμεις δε μπορουμε να ξερουμε τα οικονομικα σας, ποσο ακομα μπορουν βαλουν πλατη κλπ. Αν λαβεις τη στηριξη τους, θα ειναι αρκετα ανακουφιστικο. Απλα, πες τους την αληθεια.

Αν δεν υπαρχει πραγματικη οικονομικη αναγκη, δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να βρεις τωρα μια δουλεια, ειδικα τοσο ακυρη ως προς τον τομεα σου. Αφοσιωσου στη σχολη. 

 

Την έχουμε κάνει τη συζήτηση και ευτυχώς δεν υπάρχει οικονομικό θέμα, ούτε οι ίδιοι ασκούν κάποια πίεση, και αντιλαμβάνομαι πως έχω σταθεί τρομερά τυχερή από αυτή την άποψη. Και όσο περισσότερο το σκέφτομαι τόσο πιο σαχλό μου φαίνεται το αρχικό ποστ επειδή ναι όντως η λύση είναι και απλή και προφανής... Θενξ και πάλι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, elilili είπε

Καθόλου, δυστυχώς. Τώρα θα μου πεις αφού δε σου άρεσε γιατί το έβαλες στο μηχανογραφικό και δίκιο θα 'χεις... Πήγαινα λίγο στα τυφλά είναι η αλήθεια.

Μηχανικός υπολογιστών (edit: όχι ΕΜΠ)!

Νομίζω κι εγώ πως αυτή είναι η πιο λογική λύση απλά φοβάμαι ότι θα πάρει καναδυο χρόνια ακόμα στο νερό και νιώθω πως επιβαρύνω τους γονείς, αλλά όποια άλλη εναλλακτική κι αν σκεφτώ (που να μην είναι να πιάσω δουλειά σαν σερβιτόρα και μετά να κάνω το σταυρό μου πως θα φτάνουν τα λεφτά) επιβαρύνει ακόμα περισσότερο. Απλά πραγματικά έχω φτάσει στο σημείο που με πιάνουν τα κλάματα και μόνο που σκέφτομαι τη σχολή και δεν ξέρω τι κάνω τόσο λάθος.

Γύρω στα 25 μαθήματα, που δεν τα λες και λίγα αν και κάποια από αυτά είναι μόνο οι θεωρίες επειδή κρατάνε τα εργαστήρια ευτυχώς. Αλλά με το τελευταίο πολύ δίκιο έχεις, ίσως ειναι η απαισιοδοξία που πιάνει το χειμώνα με τον σκατά καιρό. Πιθανό το θέμα διάσπασης προσοχής, το σκέφτομαι από το λύκειο, αλλά δεν ξέρω πως να το ψάξω για διάγνωση είναι η αληθεια. Γίνεται με απλό ραντεβού με ψυχολόγο σε κέντρο υγείας;

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά :)

Συνηθως σε κεντρα δυσλεξιας.Το  χαρακτηριστικο  της ειναι οτι δυσκολευεσαι να συγκεντρωθεις,και το παραμικρο (θορυβος,κινηση)σε αποσπα με αποτελεσμα να χρειαζεσαι διπλο χρονο διαβασματος.Δεν ειναι δυσλεξια  αλλα ανηκει στις μαθησιακες δυσκολιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...