Προς το περιεχόμενο

Πως βγάζεις μια σχολή που δεν καταλαβαίνεις;


elilili

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Η ουσια ηταν να πω στην κοπελα οτι κατορθωσε να περασει σε υψηλοβαθμη σχολη 

Α οκ. Αν η ουσία ήταν αυτή, πάω πάσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άλλο να διαβάζεις Μαθηματικά και Φυσική και άλλο  Επιστήμη Η/Υ.... δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.

Επειδή έκανες πολύ κόπο αν και δεν το έχεις (απ'οτι φαίνεται...σορρυ μόνη σου το έγραψες) ...προσπάθησε να τελειώσεις κουτσά στραβά και επειδή το πτυχίο σου είναι "βαρβάτο" κάπου θα χωθείς ακόμα και αν δεν ξέρεις...έτσι είναι τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, masteripper είπε

Επειδή έκανες πολύ κόπο αν και δεν το έχεις (απ'οτι φαίνεται...σορρυ μόνη σου το έγραψες)

Δεν παρεξηγούμαι, δίκιο έχεις 😂 Όντως δεν το 'χω

 

15 λεπτά πριν, masteripper είπε

 επειδή το πτυχίο σου είναι "βαρβάτο" κάπου θα χωθείς ακόμα και αν δεν ξέρεις...έτσι είναι τα πράγματα.

Μακάρι..! Αυτό έχω ακούσει κι εγώ, γι' αυτό δεν έδωσα κατευθείαν πανελλήνιες ξανά με το που μπήκα και κατάλαβα πως δεν πρόκειται να ζήσω το στυλ φοιτητικής ζωής που διαβάζουν μια βδομάδα πριν την εξεταστική και είναι όλα κομπλέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elilili είπε

Δεν παρεξηγούμαι, δίκιο έχεις 😂 Όντως δεν το 'χω

 

Μακάρι..! Αυτό έχω ακούσει κι εγώ, γι' αυτό δεν έδωσα κατευθείαν πανελλήνιες ξανά με το που μπήκα και κατάλαβα πως δεν πρόκειται να ζήσω το στυλ φοιτητικής ζωής που διαβάζουν μια βδομάδα πριν την εξεταστική και είναι όλα κομπλέ. 

Αυτο επ'ουδενι δεν ισχυει στις επιστημες που ανεφερε ο φιλος πιο πανω (μαθηματικα + φυσικη), εκτος αν μιλας γενικα που οκ υπαρχουν τετοιες σχολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yanis13 είπε

Αυτο επ'ουδενι δεν ισχυει στις επιστημες που ανεφερε ο φιλος πιο πανω (μαθηματικα + φυσικη), εκτος αν μιλας γενικα που οκ υπαρχουν τετοιες σχολες.

Γενικά μιλούσα, το ξέρω πως και αυτές οι σχολές είναι δύσκολες. Αλλά είχα π.χ. φίλη σε φυσικοθεραπεία και ενώ σίγουρα είχε κι αυτή της δικές της δυσκολίες όσον αφορά ξεκάθαρα το να περνάει μαθήματα κυριολεκτικά διάβαζε τη μέρα πριν το δώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, elilili είπε

Γενικά μιλούσα, το ξέρω πως και αυτές οι σχολές είναι δύσκολες. Αλλά είχα π.χ. φίλη σε φυσικοθεραπεία και ενώ σίγουρα είχε κι αυτή της δικές της δυσκολίες όσον αφορά ξεκάθαρα το να περνάει μαθήματα κυριολεκτικά διάβαζε τη μέρα πριν το δώσει.

Επειδή μάλλον λίγο παρερμηνεύτηκα ...όταν λέω "Μαθηματικά - Φυσική" εννοούσα "χοντρικά" τα μαθήματα που διαβάζεις για να δώσεις Πανελλήνιες...όχι σε Πανεπιστημιακό επίπεδο.

Τώρα όσον αφορά εσένα κοπελιά ...ξέρεις δεν "ντροπή", "κακό" να πας και σε 1 φροντιστήριο ... μπορεί να ακούγεται κάπως αλλά επειδή και εγώ χρείαστηκα βοήθεια 2-3 φορές απο το χάσω την χρονιά μου όταν έβλεπα να ζυγώνει η εξεταστική έκανα μερικά μαθήματα...κατάλαβα κάποια πράγματα που δεν μπορούσα να τα πιάσω , μάζεψα σημειώσεις ...και βουρ... (επιτυχημένα).

Και μην νομίζεις ότι δεν "στροφάρεις"...μπορεί πολύ απλά να μην "κάθεται" στον τρόπο σκέψης σου...όσο και να φαίνεται παράξενο.... αυτό το είδα και στο φροντιστήριο όπου μας έκανε μάθημα ο καθηγητής και μας έπεφτε το σαγόνι...μας είπε όμως και την "πορεία" του... ήταν ασυναγώνιστος στην διδασκαλία κάποιας συγκεκριμένης θεωρίας...οφειλόταν στο γεγονός ότι όταν ήταν φοιτητής έκανε λάθος και επέλεξε 1 μάθημα που ήταν σχεδόν μόνος του με τον καθηγητή (Πανεπιστήμιο) ...και εντρύφησε στην συγκεκριμένη θεωρία και την κατανόησε σε τέτοιο βαθμό (χαρακτηριστικά μας έλεγε ότι μπήκε στην τάξη και έλεγε ποσο "μ@λ@κ@ς ήταν που πήρε εκείνο το μάθημα.... με αυτό όμως το μάθημα στηρίζει το φροντιστήριο του και είναι ιδιαίτερα επιτυχημένος) που ηταν παιχνιδάκι μετά να την διδάξει.... (αλλά ο κλάδος του ήταν άσχετος)

Δεν θα ξεχάσω ποτέ σε Διακριτά Μαθηματικά που μπορεί να έφαγα μια ώρα να διαβάσω 2 γραμμές θεωρία...το πήρα χαλαρά...διάβασα όλη την σελίδα σε στυλ σκούπας (γρήγορα απλώς να βγαλεις το νόημα) ..απλώς δεν το κατάλαβα...ξανά...ξανα...τίποτα...και κάποια στιγμή εντόπισα ότι ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε.....επικεντρώθηκα...κοίταξα πολύ προσεκτικά...εντόπισα τις κρίσιμες γραμμές...τις διάβασα με το μολύβι μία μία λέξη....και τσουπ ξεκλείδωσε η θεωρία.

Παρεπιμπτόντως θα ήταν χρήσιμο να παραθέσεις τα μαθήματα που σου λείπουν (με μια μικρή περιγραφή καθώς ο τίτλος μπορεί να απέχει απο την ουσία)...ίσως να βγει 1 ψιλοπλάνο.

 

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κορίτσι μου τελείωσε την σχολή σου, είναι κρίμα, σου φαίνεται βουνό λόγο ότι άφησες πολλά μαθήματα όχι κάτι άλλο, δεν είσαι ούτε ή πρώτη ούτε η τελευταία που βρέθηκες σε αυτή την θέση. Τώρα για τα μαθήματα δεν είναι τίποτε η πληροφορική, κάποια μαθήματα ίσως να περιέχουν καινούργιες έννοιες με λίγη καλή θέληση μια χαρά θα τα καταφέρεις. Καλή δύναμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, elilili είπε
12 ώρες πριν, masteripper είπε

επειδή το πτυχίο σου είναι "βαρβάτο" κάπου θα χωθείς ακόμα και αν δεν ξέρεις...έτσι είναι τα πράγματα.

Μακάρι..! Αυτό έχω ακούσει κι εγώ, γι' αυτό δεν έδωσα κατευθείαν πανελλήνιες ξανά με το που μπήκα και κατάλαβα πως δεν πρόκειται να ζήσω το στυλ φοιτητικής ζωής που διαβάζουν μια βδομάδα πριν την εξεταστική και είναι όλα κομπλέ. 

Σε μία χώρα όπου η αγορά εργασίας έχει σχεδόν 50% ανεργία στους νέους, μπορώ να καταλάβω γιατί κανείς να σκέφτεται έτσι. Όμως, είναι εντελώς λάθος σκεπτικό.

Εάν πιστεύεις ότι η σχολή σου δεν σε καλύπτει σαν άνθρωπο, δεν μπορείς εσύ να δώσεις τόσο που να σε κάνει χαρούμενη, δεν μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου όντως να δουλεύει σε αυτό το αντικείμενο, τότε ΠΑΡΑΤΑ ΤΑ.

Πάρε την ζωή σου λάθος, και άλλαξε ζωή. 

Αντί να βασανίζεσαι να τελειώσεις ένα τμήμα που δεν "είσαι εσύ", περιμένοντας να μπεις σε μία δουλειά και ας μην γνωρίζεις τελικά, πάρε τον χρόνο σου και δες τι θα σου άρεσε να κάνεις. Αφού βρεις κάτι που να σου αρέσει (έστω και λίγο, είναι παραπάνω από αυτό που έχεις), ακολούθησε το.

Το να βγεις στην αγορά εργασίας της Ελλάδας, ένας ακόμα άνθρωπος που δεν έμαθε κάτι από την σχολή του, περιμένοντας να βολευτεί κάπου επειδή έχει ένα χαρτί, κάνει κακό και σε εσένα, και στους συναδέλφους σου που θα σε έχουν, και στους άλλους πτυχιούχους, και στην εργοδότη σου, και στους πελάτες εκεί που θα δουλεύεις. 

Αντί για τόσο "κακό" μαζεμένο, μπορείς να βρεις τι σου αρέσει, να το ακολουθήσεις, και να προσφέρεις στον εαυτό σου (κυρίως) αλλά και σε όλους τους άλλους. 

Ποτέ δεν είναι αργά και πάντα υπάρχουν τρόποι, αρκεί να είναι κανείς διατεθημένος να ακολουθήσει αυτό που του αρέσει, και όχι να περιμένει να βολευτεί εις βάρος των άλλων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Αντί να βασανίζεσαι να τελειώσεις ένα τμήμα που δεν "είσαι εσύ", περιμένοντας να μπεις σε μία δουλειά και ας μην γνωρίζεις τελικά, πάρε τον χρόνο σου και δες τι θα σου άρεσε να κάνεις. Αφού βρεις κάτι που να σου αρέσει (έστω και λίγο, είναι παραπάνω από αυτό που έχεις), ακολούθησε το.

και όταν μετά κάποια χρόνια βαρεθείς και αυτό φτου ξανά και από την αρχή... όλες οι δουλειές ως μισθωτή εργασία έχουν ημερομηνία λήξης ως προς την ευχαρίστηση που σου προσφέρουν, κανόνας απαράβατος, μόνο ως χόμπυ κάτι δεν το βαριέσαι ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει πολύς κόσμος που δεν σπουδάζει αυτό που θέλει και βασανίζεται, πολύς επίσης κόσμος δε ξέρει ποιο είναι αυτό που θέλει. Τελείωσε τη σχολή, φαίνεσαι συνειδητοποιημένη και θα τα καταφέρεις, ένα πτυχίο είναι ένδειξη μιας μίνιμουμ συνέπειας και ικανότητας, όχι αναγκαστικά ως προς το ίδιο το αντικείμενο, αλλά σίγουρα ως προς την ικανότητα κάποιου να φέρνει εις πέρας πράγματα που αναλαμβάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον δεν υφίσταται αυτό που λες, ότι δεν καταλαβαίνεις την σχολή γιατί είσαι ήδη 5 χρόνια εκεί, και έχεις περάσει τόσα μαθήματα. Τα 25 μαθήματα που χρωστάς δεν είναι κάτι τραγικό, συμβαίνει κα στις καλύτερες οικογένειες. 

2ον την σχολή θα την τελειώσεις ότι και να γίνει, και αυτό πρέπει να το πάρεις απόφαση μέσα στο κεφάλι σου. Αν την παρατήσεις, θα το μετανιώνεις μια ζωή. Όπως σου είπαν κ παραπάνω, πάρε το πτυχίο κ μετά διάλεξε άλλο κλάδο αν θες, και στο ανοικτό πανεπιστήμιο μπορείς να φοιτήσεις πιο μετά για δεύτερο πτυχίο, δεν τρέχει κ κάτι. 

3ον εγώ θα πήγαινα σε μια-δυο διαλέξεις και θα γνώριζα την καινούρια φουρνιά φοιτητών που δίνουν πρώτη φορά το μάθημα για σημειώσεις και είναι κ πιο ψαρωμένοι κ παρακολουθούν τα μαθήματα. Οι παλαιοί αν το χρωστάνε όπως κ εσύ, δεν θα έχουν σημειώσεις ή καλές συμβουλές να σου δώσουν, αλλιώς θα το είχαν περάσει το μάθημα. 

4ον για εμένα πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι πρέπει να περάσεις το μάθημα κ απλά να κάτσεις να διαβάσεις συγκεντρωμένη. Δεν έχει νόημα να μην πηγαίνει για καφέ κ να κάθεσαι σπίτι κ καλά για να διαβάζεις αλλά να μην αυγατίζει αυτό που κάνει. Καλύτερα να διαβάσεις μια ώρα σοβαρά, παρά 6 ωρες χωρίς να δίνεις την απαραίτητη προσοχή. 

Κοπέλα μου είμαι σίγουρη ότι θα το πάρεις το πτυχίο, μπορεί να σου πάρει δυο χρόνια αυτό αλλά δεν παίζει καμία σημασία πραγματικά. 

*Κ μια σημείωση: όταν σπούδαζα, πάντα μα πάντα έκανα τις εργασίες που έβαζαν, ακόμα κ αν ήταν προαιρετικές. Αν ήμουν καλή σε αυτό το μάθημα, έγραφα πολύ καλά στην εργασία, αν δεν ήξερα κ πολλά, έπαιρνα μέτριο βαθμό αλλά όπως κ να έχει, δεν επέτρεπα ποτέ στον εαυτό μου να μην παραδώσω εργασία για δυο λόγους: πρώτον γιατί κάνοντας εργασία ουσιαστικά μάθαινα κ το μάθημα και δεύτερον, αν οι καθηγητές έχουν δυο φοιτητές που έχουν γράψει 4-4,5 στην εξεταστική, είναι πιο πιθανό το 4 να το κάνουν 5 σε αυτόν που παρέδιδε εργασίες κ έδειχνε ότι προσπαθεί παρά στον άλλον που δεν είχε κάνει ποτέ του εργασία. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Ussr είπε

και όταν μετά κάποια χρόνια βαρεθείς και αυτό φτου ξανά και από την αρχή... όλες οι δουλειές ως μισθωτή εργασία έχουν ημερομηνία λήξης ως προς την ευχαρίστηση που σου προσφέρουν, κανόνας απαράβατος, μόνο ως χόμπυ κάτι δεν το βαριέσαι ποτέ.

Για αυτό ακριβώς το λόγο, είναι πλέον συνηθισμένο οι άνθρωποι να αλλάζουν δουλειές και αντικείμενα γύρω στα 40. Κάτι που κάνει τους εργαζόμενους να έχουν πολλά εφόδια από άλλες (συνήθως συγγενείς) δουλειές, προσδίδοντας στα skills τους. Το "θα κάνω το ίδιο μέχρι να πεθάνω" είναι όχι μόνο ξεπερασμένο, αλλά και ψυχοφθόρο, μη αποτελεσματικό, και ζημιογόνο για την ίδια την αγορά. 

Βέβαια, αυτά σε αγορές εργασίας που δουλεύουν και όχι σε μία κατεστραμμένη με 50% ανεργία στους νέους. 

Επεξ/σία από DrKo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Βέβαια, αυτά σε αγορές εργασίας που δουλεύουν και όχι σε μία κατεστραμμένη με 50% ανεργία στους νέους. 

αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Ussr είπε

αυτό

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως πρέπει να συνεχίσει ο κόσμος να φέρεται με τον ίδιο τρόπο που τον έφερε ως εδώ και πως πρέπει να μείνει σε αυτή την κατεστραμμένη αγορά εργασίας.

Εάν κανείς υιοθετήσει την νοοτροπία του βολέματος (όπως προτείνεται κατά κόρον σε αυτό το thread), τότε το πιο πιθανό είναι να καταλήξει ένας ακόμα παραπονούμενος άνθρωπος κατά τα 40, επειδή κάτι θα γίνει που θα επηρεάζει όλο αυτό το κακό σπυρί της Ελληνικής αγοράς εργασίας. Μπορεί να πετύχει και το sweet spot, όπως τόσοι πετύχαν κατά τα χρόνια του ΠΑΣΟΚ του ορθόδοξου, αλλά αυτό είναι κάτι σαν ουτοπία πλέον.

Αντί των από πάνω, μπορεί κανείς να ζήσει την ζωή του και να απολαύσει το πως είναι να βρίσκεις όνειρα, να τα κυνηγάς, και (όταν και εάν έρθει ο καιρός) να τα αλλάζεις. Είναι ριψοκίνδυνο, αλλά έχει περισσότερα οφέλη. Το κλασικό risk vs gain δίλλημα, μόνο που εδώ η εναλλακτική είναι χειρότερη από το χειρότερο σενάριο το να μην την πάρεις την εναλλατική. 

Υ.Γ. Δεν ανέφερα το εξωτερικό, το οποίο εννοείται πως είναι μία πολύ καλή εναλλακτική. Έχοντας ακολουθήσει κάτι που σου αρέσει, το να φύγεις έξω και να το κάνεις είναι μία εύκολη απόφαση. Όταν όμως κάνεις κάτι που "δεν καταλαβαίνεις", το πολύ-πολύ να παρακαλάς για μία θεσούλα στην Ελλάδα ή να δουλεύεις νυχθημερόν για να αντισταθμίσεις το γεγονός πως εσύ δεν ταιριάζεις με αυτό το αντικείμενο (δηλαδή, να μην απολαύσεις την ζωή σου με οικογένεια, φίλους, κτλ).

Επεξ/σία από DrKo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DrKo είπε

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως πρέπει να συνεχίσει ο κόσμος να φέρεται με τον ίδιο τρόπο που τον έφερε ως εδώ και πως πρέπει να μείνει σε αυτή την κατεστραμμένη αγορά εργασίας.

Εάν κανείς υιοθετήσει την νοοτροπία του βολέματος (όπως προτείνεται κατά κόρον σε αυτό το thread), τότε το πιο πιθανό είναι να καταλήξει ένας ακόμα παραπονούμενος άνθρωπος κατά τα 40, επειδή κάτι θα γίνει που θα επηρεάζει όλο αυτό το κακό σπυρί της Ελληνικής αγοράς εργασίας. Μπορεί να πετύχει και το sweet spot, όπως τόσοι πετύχαν κατά τα χρόνια του ΠΑΣΟΚ του ορθόδοξου, αλλά αυτό είναι κάτι σαν ουτοπία πλέον.

Αντί των από πάνω, μπορεί κανείς να ζήσει την ζωή του και να απολαύσει το πως είναι να βρίσκεις όνειρα, να τα κυνηγάς, και (όταν και εάν έρθει ο καιρός) να τα αλλάζεις. Είναι ριψοκίνδυνο, αλλά έχει περισσότερα οφέλη. Το κλασικό risk vs gain δίλλημα, μόνο που εδώ η εναλλακτική είναι χειρότερη από το χειρότερο σενάριο το να μην την πάρεις την εναλλατική. 

Υ.Γ. Δεν ανέφερα το εξωτερικό, το οποίο εννοείται πως είναι μία πολύ καλή εναλλακτική. Έχοντας ακολουθήσει κάτι που σου αρέσει, το να φύγεις έξω και να το κάνεις είναι μία εύκολη απόφαση. Όταν όμως κάνεις κάτι που "δεν καταλαβαίνεις", το πολύ-πολύ να παρακαλάς για μία θεσούλα στην Ελλάδα ή να δουλεύεις νυχθημερόν για να αντισταθμίσεις το γεγονός πως εσύ δεν ταιριάζεις με αυτό το αντικείμενο (δηλαδή, να μην απολαύσεις την ζωή σου με οικογένεια, φίλους, κτλ).

Δε νομίζω ότι οι περισσότεροι προτείνουμε να "βολευτεί" και να εργαστεί πάνω στο αντικείμενο που σπουδάζει, που προφανώς δε την γεμίζει/ευχαριστεί. Οι περισσότεροι λέμε να πάρει το χαρτί απλά, και βλέπουμε. η κάθε γραμμή του βιογραφικού σου λέει κάτι για σένα. η μία γραμμή που θα λέει "τάδε πανεπιστήμιο 2017-2023" π.χ. μπορεί να μη δηλώνει ότι "ξέρεις" το αντικείμενο απαραίτητα, σίγουρα δηλώνει όμως ότι είχες τη στοιχειώδη συνέπεια και ικανότητα να φέρεις εις πέρας ευθύνες που είχες αναλάβει.

Ακόμα και με άσχετο πράγμα να ασχοληθείς μετέπειτα, αλλιώς εμφανίζεσαι σαν career-changer και αλλιώς σα uni-dropout, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...