Προς το περιεχόμενο

Πως βγάζεις μια σχολή που δεν καταλαβαίνεις;


elilili

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τι σόι απόφοιτος βγαίνει κάποιος απο σχολή που δεν καταλαβαίνει;

Μάλλον δεν έχεις πολύ συναστροφή με άλλους πτυχιούχους...και να μην καταλαβαίνει παίζει και να μην κάνει προσπάθεια να καταλάβει.

Ξέρεις πόσοι πτυχιούχοι υπάρχουν που τελείωσαν την σχολή τους και έχουν μείνει ακριβώς εκεί...ίσως σε κάποιους κλάδους να στέκει αλλά στους υπολογιστές είναι καταστροφικό...αλλά για πολλούς συγκυριακούς λόγους όχι μόνο επιβιώνουν αλλά ανεβαίνουν και τα σκαλοπάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, masteripper είπε

Μάλλον δεν έχεις πολύ συναστροφή με άλλους πτυχιούχους...και να μην καταλαβαίνει παίζει και να μην κάνει προσπάθεια να καταλάβει.

Ξέρεις πόσοι πτυχιούχοι υπάρχουν που τελείωσαν την σχολή τους και έχουν μείνει ακριβώς εκεί...ίσως σε κάποιους κλάδους να στέκει αλλά στους υπολογιστές είναι καταστροφικό...αλλά για πολλούς συγκυριακούς λόγους όχι μόνο επιβιώνουν αλλά ανεβαίνουν και τα σκαλοπάτια.

Έχοντας τελειώσει σχολή πληροφορικής, μπορώ να σου πω πως πάνω από το μισό τον συμφοιτητών μου ήταν στα χαμένα αλλά την τελείωσαν την σχολή και κάπου κάπως βολεύονται.

Θαρρώ πως το πρόβλημα είναι πως αρκετοί δεν ξέρουν τι πραγματικά θέλουν μέχρι πολύ αργά και μετά λένε εδώ που φτάσαμε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cell_7 είπε

Έχοντας τελειώσει σχολή πληροφορικής, μπορώ να σου πω πως πάνω από το μισό τον συμφοιτητών μου ήταν στα χαμένα αλλά την τελείωσαν την σχολή και κάπου κάπως βολεύονται.

Θαρρώ πως το πρόβλημα είναι πως αρκετοί δεν ξέρουν τι πραγματικά θέλουν μέχρι πολύ αργά και μετά λένε εδώ που φτάσαμε...

Nομιζβ είναι κλάδος με τρελή απορρόφηση για αυτό...και από ότι φαίνεται θα συνεχιστεί για πολλά χρόνια ακόμη αυτή η απορρόφηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, gii είπε

Nομιζβ είναι κλάδος με τρελή απορρόφηση για αυτό...και από ότι φαίνεται θα συνεχιστεί για πολλά χρόνια ακόμη αυτή η απορρόφηση

Όχι το πρόβλημα των παιδιών δεν είναι ότι ο κλάδος τους αρέσει η όχι η έχει η δεν απορρόφηση. Το πρόβλημα ξεκινάει ότι 1ον δεν ξέρουν τι θέλουν, 2ον δεν ψάχνονται να βρουν ένα επάγγελμα που έχει απορρόφηση, και 3ον ακόμα και αν το βρουν αυτό δεν ξέρουν πως να διεκδικήσουν το ψωμί τους (δεν έχουν marketable και marketing ικανότητες). 

Με λίγα λόγια απλά περιμένουν κάποιον προϊστάμενο εκεί στα γενικά να τους αναγνωρίσει ή κάτι να γίνει και να αυξηθεί το εισόδημα τους από 600-900 ευρώ σε 700-1100. Μετά ψάχνουν ένσημο με ένσημο για να βγουν στα 65 σύνταξη με 650 ευρώ. 

Η ηλικία 19-25 είναι κρίσιμη καθώς καθορίζει σε τεράστιο βαθμό την ηλικία 25-85. Παρόλα αυτά, ποτέ δεν είναι αργά να ψάξει κάποιος τι πουλάει και τι φέρνει χρήμα ζεστό και μετρητό στο τραπέζι. Δουλειές υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ (ειδικά προ κορόνας) που όλα ήταν ανοικτά τα σύνορα κλπ.

Το θέμα είναι ποιο παιδί στην Ελλάδα πραγματικά ξεφεύγει από την τριπλέτα Γιατρός (που στα νοσοκομεία είναι στα 800-1100), Δικηγόρος (που χωρίς γραφείο ή συνδέσεις είναι στα 550 για να φέρνει καφέδες) ή Δημόσιος υπάλληλος (ξανά στα 700-1500 ανάλογα τα χρόνια, τομέα), και κοιτάει πιο πέρα. Π.χ. τι πουλάει στην Δανία σαν επάγγελμα; Και τι χρειάζεται για να μπω εγώ σε αυτή την χώρα και να δουλέψω; Τι δουλεία/market πουλάει στην Ιταλία, στην Ισπανία, στο ΗΒ, στις ΗΠΑ, στην Γαλλία, στην Σιγκαπούρη, στην Ταϊβαν (ΑΝ δεν έχει θέμα πολέμου), στην Ιαπωνία, κλπ. 

Θα έβαζα και την Ελλάδα στο παραπάνω αλλά όλοι καταλαβαίνουμε τι περνάει στην Ελλάδα. 

Επεξ/σία από insomniac01
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα βρεθεί σε παρόμοια θέση με πολλά χρωστούμενα, κάκιστη ψυχολογία και πολλές τύψεις...

Γνώμη μου είναι να ολοκληρώσεις τις σπουδές παρόλο που δεν σου αρέσει το αντικείμενο. Δεν θα έλεγα το ίδιο εάν είχες πάθος για κάτι άλλο αλλά φαίνεται ότι δεν έχεις βρει ακόμα αυτό που αγαπάς.  Είσαι σε ένα δρόμο που έχεις καλύψει πάνω από το μισό της διαδρομής και ακόμα και εάν δεν έχεις όρεξη/γνώσεις για να ασχοληθείς μετέπειτα θα σου δώσει την δυνατότητα να κάνεις ένα μεταπτυχιακό σε άλλο τομέα, ή να κάνεις ένα ξεκίνημα μέχρι να βρεις τι σου αρέσει..

Αυτό που δούλεψε σε εμένα ήταν το να πηγαίνω βήμα-βήμα.. Έθετα έναν στόχο 6-8 μαθημάτων τα οποία παρακολουθούσα ανελλιπώς και κρατούσα όσο καλύτερες σημειώσεις γίνεται. Ταυτόχρονα πρόσθετα 1-2 θεωρητικά και έκανα ένα πασάλειμμα και σε εκείνα. Στην αρχή ήταν δύσκολα αλλά σιγά σιγά μπήκα σε μία ρουτίνα και εν τέλει η διαδικασία αποδείχθηκε ευχάριστη ( αν και κουραστική! ). 

Όπως γράφουν οι υπόλοιποι, σίγουρα θα βοηθήσει το να μελετήσεις με φίλους/συμφοιτητές, θα λύνεις γρηγορότερα και τις απορίες σου μιας και αναφέρεις ότι δεν καταλαβαίνεις κάποια αντικείμενα εύκολα.. Εάν δεν έχεις γνωριμίες τότε συγκέντρωνε  ερωτήσεις και απευθύνσου στους καθηγητές. Μην διστάσεις, αυτή είναι η δουλειά τους..

Το ότι οι γονείς είναι υποστηρικτικοί είναι επίσης πολύ θετικό γιατί δεν χρειάζεται να λες ψέματα για την τωρινή κατάσταση, κάτι που θα σε επιβάρυνε ψυχολογικά..

Κάτι τελευταίο:

Στις 13/1/2022 στις 7:44 ΜΜ, elilili είπε

Θέλω να πιστεύω πως ήμουν "καλή" φοιτήτρια από άποψη πειθαρχίας, δλδ πήγαινα σχεδόν σε κάθε μάθημα, υπήρχαν χρονιές χωρίς καμία απουσία, έβγαινα για καφέ 2 φορές το μήνα το πολύ κλπ

2 καφέδες τον μήνα ως φοιτήτρια; 2;;; Εάν δεν σου αρέσει σαν είδος διασκέδασης πάω πάσο αλλά εάν είναι κάτι που απολαμβάνεις και έχεις την οικονομική δυνατότητα βάλε τους στο πρόγραμμα!! Η διασκέδαση είναι ( ή θα έπρεπε να είναι ) μέρος της καθημερινότητας και χωρίς αυτήν το θεωρώ ακατόρθωτο να τηρηθεί ένα δύσκολο πρόγραμμα.. Κανόνιζε να έχεις ελεύθερο χρόνο και αξιοποίησε τον, μην αφήνεις την κακή ψυχολογία να σε κρατάει πίσω γιατί θα πάνε όλα πίσω.. 

Στην τελική υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να βρεις αυτό που αγαπάς βγαίνοντας έξω, δοκιμάζοντας νέα πράγματα και μιλώντας με ανθρώπους παρά σπίτι σου νιώθοντας άσχημα για την όλη κατάσταση.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κυριοτερο που εχω να σε συμβουλευσω,ειναι να μην παρατησεις τη σχολη!Ζουμε σε μια χωρα που ειναι απαραιτητο σχεδον να εχεις πτυχιο αει και συ μαλιστα εχεις τη δυνατοτητα εστω και αργα να το αποκτησεις!Μην την παρατησεις γιατι ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα το μετανιωσεις και ειναι πραγματικα κριμα,εδω που εχεις φτασει

Απο εκει και περα , μπορεις να μιλησεις με τους καθηγητες σου και να τους εκφρασεις την δυσκολια μηπως σου προτεινουν κατι οι ιδιοι. Καποιο φροντιστηριο η καποια φιλη θα βοηθουσε πιστευω στην κατανοηση καποιων μαθηματων.

Τελος, μετα μπορεις να κανεις ενα ωραιοτατο μεταπτυχιακο πανω σε κατι που σε ενδιαφερει.

Στη χειροτερη θα εχεις καλα μορια για το δημοσιο, why not!

 

Καλη δυναμη!

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomniac01 είπε

Όχι το πρόβλημα των παιδιών δεν είναι ότι ο κλάδος τους αρέσει η όχι η έχει η δεν απορρόφηση. Το πρόβλημα ξεκινάει ότι 1ον δεν ξέρουν τι θέλουν, 2ον δεν ψάχνονται να βρουν ένα επάγγελμα που έχει απορρόφηση, και 3ον ακόμα και αν το βρουν αυτό δεν ξέρουν πως να διεκδικήσουν το ψωμί τους (δεν έχουν marketable και marketing ικανότητες). 

Με λίγα λόγια απλά περιμένουν κάποιον προϊστάμενο εκεί στα γενικά να τους αναγνωρίσει ή κάτι να γίνει και να αυξηθεί το εισόδημα τους από 600-900 ευρώ σε 700-1100. Μετά ψάχνουν ένσημο με ένσημο για να βγουν στα 65 σύνταξη με 650 ευρώ. 

Η ηλικία 19-25 είναι κρίσιμη καθώς καθορίζει σε τεράστιο βαθμό την ηλικία 25-85. Παρόλα αυτά, ποτέ δεν είναι αργά να ψάξει κάποιος τι πουλάει και τι φέρνει χρήμα ζεστό και μετρητό στο τραπέζι. Δουλειές υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ (ειδικά προ κορόνας) που όλα ήταν ανοικτά τα σύνορα κλπ.

Το θέμα είναι ποιο παιδί στην Ελλάδα πραγματικά ξεφεύγει από την τριπλέτα Γιατρός (που στα νοσοκομεία είναι στα 800-1100), Δικηγόρος (που χωρίς γραφείο ή συνδέσεις είναι στα 550 για να φέρνει καφέδες) ή Δημόσιος υπάλληλος (ξανά στα 700-1500 ανάλογα τα χρόνια, τομέα), και κοιτάει πιο πέρα. Π.χ. τι πουλάει στην Δανία σαν επάγγελμα; Και τι χρειάζεται για να μπω εγώ σε αυτή την χώρα και να δουλέψω; Τι δουλεία/market πουλάει στην Ιταλία, στην Ισπανία, στο ΗΒ, στις ΗΠΑ, στην Γαλλία, στην Σιγκαπούρη, στην Ταϊβαν (ΑΝ δεν έχει θέμα πολέμου), στην Ιαπωνία, κλπ. 

Θα έβαζα και την Ελλάδα στο παραπάνω αλλά όλοι καταλαβαίνουμε τι περνάει στην Ελλάδα. 

Ε νομίζω εκτός από γιατρός και δικηγόρος που αν έχεις έτοιμα ιατρεία και γραφεία στην Ελλάδα και η πληροφορική έχει περάσει...απλά καμιά σχέση οι μισθοί της με το εξωτερικό...στα επαγγέλματα που προαναφερες θα έβαζα μέσα και τον λογιστή 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα κρίμα πάντως, υποτίθεται πως η φοιτητική περίοδος είναι για να έχεις και ελεύθερο χρόνο και να ζήσεις μια ωραία και ξέγνοιαστη περίοδο σπουδάζοντας παράλληλα κάτι που σου αρέσει, για μένα όπως λένε και τα παιδιά τελείωσε την και μετά βλέπεις τι θες να κάνεις, είναι πολυ κρίμα που έχασες τόσο ωραία χρόνια για μια λάθος επιλογή σχολής 😢

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κατ' αρχάς ευχαριστώ και πάλι για όλες τις γνώμες και συμβουλές, είναι πολύ περισσότερες απ' ότι περίμενα. Και συγγνώμη για το επακόλουθο σεντόνι.

12 ώρες πριν, DrKo είπε

Σε μία χώρα όπου η αγορά εργασίας έχει σχεδόν 50% ανεργία στους νέους, μπορώ να καταλάβω γιατί κανείς να σκέφτεται έτσι. Όμως, είναι εντελώς λάθος σκεπτικό.

[..]

Το να βγεις στην αγορά εργασίας της Ελλάδας, ένας ακόμα άνθρωπος που δεν έμαθε κάτι από την σχολή του, περιμένοντας να βολευτεί κάπου επειδή έχει ένα χαρτί, κάνει κακό και σε εσένα, και στους συναδέλφους σου που θα σε έχουν, και στους άλλους πτυχιούχους, και στην εργοδότη σου, και στους πελάτες εκεί που θα δουλεύεις.

Τη νοοτροπία την καταλαβαίνω και σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ μαζί της. Παρ' όλα αυτά θα ήθελα τουλάχιστον να πω πως ένα κομμάτι της λίστας δεν μοιάζει με τα υπόλοιπα... Εάν ο εργοδότης ήθελε μόνο άριστους παθιασμένους με το αντικείμενο να αύξανε τους μισθούς, έτσι ώστε σε μία χώρα με 50% ανεργία σχεδόν όπως είπες να μην υφίσταται το θέμα της επιλογής μόνο από πλευράς επαγγελματικής αποκατάστασης. Εκτός αυτού ναι, προφανέστατα δε θέλω ποτέ να μπω κάπου και να ζω παρασιτικά εις βάρος των συναδέλφων μου. Σε κάθε ομαδική εργασία που είχαμε όταν έβλεπα ότι τα βρίσκω σκούρα έφευγα από την ομάδα, και δε λέω πως αυτό πρέπει να κάνουν όλοι ή πως σε πλαίσιο δουλειάς θα παραιτούμουν ή κάτι τέτοιο, απλά πως αντιλαμβάνομαι το πόσο ενοχλητικό και κουραστικό είναι να σηκώνουν άλλοι στους ώμους τους τα δικά σου βάρη.

Όπως είπε και ο @tasos30

Αναφορά σε κείμενο

αλλιώς εμφανίζεσαι σαν career-changer και αλλιώς σα uni-dropout

 

11 ώρες πριν, Speculoos είπε

Αν όμως βλέπεις τον εαυτό σου να ασχολείται έστω και remotely με την τεχνολογία ίσως να λαβεις υπόψη σου τις συμβουλές που σου δίνουν εδώ ώστε να τελειώσεις και μετά δες ένα μάστερ οπουδήποτε, από BA μέχρι μάρκετινγκ. O τρόπος σκέψης και οι βάσεις που θα έχεις πάρει από το πτυχίο θα σου φανούν πολύ χρήσιμες στο νέο πεδίο.

Ναι, νομίζω πως αν μη τι άλλο οι γνώσεις πάνω σε τεχνολογία είναι πολύ χρήσιμες, όχι μονο σε επαγγελματικό επίπεδο. Μιλάω και για προσωπικό. Νομίζω πως θα το μετάνιωνα αν παρατούσα τη σχολή μόνο και μόνο επειδή εύκολα "κουμπώνει" πάνω σε πολλούς άλλους τομείς...

10 ώρες πριν, VoxVeritas είπε

Μην συγκρίνεις τα μαθήματα που περιλαμβάνουν μαθηματικά-φυσική με μαθήματα της σχολής υγείας, πόσο μάλλον των παραϊατρικών. Προφανώς το μάθημα που έδινε η φίλη σου μάλλον δεν ηταν ανατομία, αν μπορούσε να το μάθει σε μια μέρα...κανένας δεν έμαθε ποτέ ανατομία σε μία μέρα, ούτε κάν τα σος δεν προλαβαίνεις να δεις...

Σωστός, και στο ότι δεν έπρεπε να κάνω σύγκριση και στο υπονοούμενο (με την καλή εννοια) ότι δεν ξέρω τι γίνεται και σε αυτές τις σχολές και έχουν κι αυτές παλούκια μαθήματα.

 

5 ώρες πριν, kti23 είπε

On topic τώρα, χρώσταγα τη μισή σχεδόν σχολή και πέρασα τον τεράστιο όγκο μαθημάτων μέσα στις καραντίνες, κοιτάω επιτέλους την έναρξη της πτυχιακής το Μάρτιο και την απόδραση τέλος του χρόνου.

Πολύ μεγάλο μπράβο για τα μαθήματα που πέρασες! Κι άλλα τόσα! Κι εγώ ξεκινάω πτυχιακή σε λίγες βδομάδες :) Με έχει βρει περιέργως ενθουσιώδη το όλο θέμα, ίσως επειδή 80 σελίδες κειμένου είναι πολύ πιο ακριβείς στο τι ζητούν από σένα σε σχέση με ότι έχει να κάνει με προγραμματισμούς 🤣.

4 ώρες πριν, elgol είπε

Να παω κι εγω στο μαθηματικο κι ας μην μπορω να λυσω δευτεροβαθμια εξισωση γιατι ποτε δε μου αρεσε η αλγεβρα;

[..]

Αν δεν κανεις κατι που σου αρεσει ή τουλαχιστο το εχεις αργα ή γρηγορα  θα το μετανιωσεις

Δε διαφωνώ... Αλλά ταυτόχρονα δεν πιστεύω πως το πτυχίο εμποδίζει από την αλλαγή καριέρας σε κάτι πιο αρεστό αργότερα. Ναι αυτή τη στιγμή δεν τα πάω καλά με τη σχολή, και ενδεχομένως η στιγμή να κρατήσει για άλλα 2 χρόνια, αλλά δεν ξέρω, άλλο 6-7 χρόνια πόνου κι άλλο 1 χρον. φροντιστήρια για πανελλήνιες + 4 τουλάχιστον χρόνια άλλης σχολής + πολλαπλά χρόνια πόνου λόγω αναζήτησης εργασίας πάνω στην άλλη σχολή. Και θα μου πεις κανένας καλός δε χάνεται και όταν σου αρέσει κάτι είσαι καλύτερος στην απόδοσή σου. Δεκτό. Αλλά πολλοί καλοί ναι χάνονται... Δεν ξέρω. Πολύ μεγάλο ρίσκο για πολύ προσωρινή προσωπική ευχαρίστηση. Σε γενικές γραμμές όμως ναι μαζί σου.

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Τι σόι απόφοιτος βγαίνει κάποιος απο σχολή που δεν καταλαβαίνει;

Χωρίς καμία παρεξήγηση νομίζεις πως όσοι βγαίνουν κατανοούν πλήρως το αντικείμενο; Γνωστός σε μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ μάλιστα τα 'χει περάσει όλα με σκονάκι. Ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος.

1 ώρα πριν, insomniac01 είπε

Π.χ. τι πουλάει στην Δανία σαν επάγγελμα; Και τι χρειάζεται για να μπω εγώ σε αυτή την χώρα και να δουλέψω; Τι δουλεία/market πουλάει στην Ιταλία, στην Ισπανία, στο ΗΒ, στις ΗΠΑ, στην Γαλλία, στην Σιγκαπούρη, στην Ταϊβαν (ΑΝ δεν έχει θέμα πολέμου), στην Ιαπωνία, κλπ. 

Το ξέρω ότι αναφέρεσαι γενικά και όχι συγκεκριμένα σε μένα αλλά ναι προσωπικά το είχα ψάξει για 5 από τις χώρες που ανέφερες (Δανία/ΗΒ/ΗΠΑ/Σιγκαπούρη/Ταϊβάν αλλα κ γενικότερα εντος Κίνας), και αιτήσεις είχα κάνει και τρεξίματα για επίσημες μεταφράσεις ελέγχων και άλλων χιλίων δυο πιστοποιητικών. Απλά μερικές φορές πρέπει να αποδεχτούμε πως η προσπάθεια δεν έχει πάντα και αντίστοιχο αποτέλεσμα, για τον χι ψι ωμέγα λόγο. Η ζωή τα φέρνει όπως θέλει απ' τη μία, κι από την άλλη δε νομίζω πως χρειάζεται κανείς να περιοριστεί στην ηλικία των 17... Σαφώς πιο εύκολο να κάνεις από την αρχή τη σωστή επιλογή αλλά δε νομίζω πως δε γίνεται κάποιος να τα ψάξει και στα 30 του, να κάνει κάτι μέσω ανοιχτού πανεπιστημίου και μετά να αρχίζει να στέλνει βιογραφικά.

 

1 ώρα πριν, Economist είπε

Έθετα έναν στόχο 6-8 μαθημάτων τα οποία παρακολουθούσα ανελλιπώς και κρατούσα όσο καλύτερες σημειώσεις γίνεται. Ταυτόχρονα πρόσθετα 1-2 θεωρητικά και έκανα ένα πασάλειμμα και σε εκείνα. Στην αρχή ήταν δύσκολα αλλά σιγά σιγά μπήκα σε μία ρουτίνα και εν τέλει η διαδικασία αποδείχθηκε ευχάριστη ( αν και κουραστική! ). 

Συγχαρητήρια που τα κατάφερες! 8 μαθήματα ανά εξεταστική είναι αρκετός όγκος + τα θεωρητικά. Μακάρι να μου γυρίσει και μένα η ματιά και να τα δω ευχάριστα σύντομα, πλησιάζει η εξεταστική 😂.

 

1 ώρα πριν, barman_ είπε

Μην την παρατησεις γιατι ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα το μετανιωσεις και ειναι πραγματικα κριμα,εδω που εχεις φτασει

Ευχαριστώ, δεν τα παρατάω :) Έχω ελπίδες πως το μέλλον μετά του πανεπιστημίου θα είναι πολύ πιο ευχάριστο. Τουλάχιστον η όποια δουλειά και κακοπληρωμένη να είναι επιφέρει και μια ανεξαρτησία, έστω μερική...!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, insomniac01 είπε

Π.χ. τι πουλάει στην Δανία σαν επάγγελμα; Και τι χρειάζεται για να μπω εγώ σε αυτή την χώρα και να δουλέψω; Τι δουλεία/market πουλάει στην Ιταλία, στην Ισπανία, στο ΗΒ, στις ΗΠΑ, στην Γαλλία, στην Σιγκαπούρη, στην Ταϊβαν (ΑΝ δεν έχει θέμα πολέμου), στην Ιαπωνία, κλπ. 

 

Το θέμα φίλε είναι ποιος διατίθεται να ξεβολευτει και να φύγει στο εξωτερικό ;; 

Σε όσες συζητήσεις έχω κάνει με κολλητούς, φίλους, γνωστούς, συμφοιτητές, κανένας μα κανένας δεν έχει το εξωτερικό ούτε σα σκέψη και αυτό με κάνει να απορώ λίγο. Δε λέω ότι εγώ θα φύγω σίγουρα, αλλά σα σκέψη σαφώς υπάρχει, δε ξέρω γιατί η πλειονότητα το απορρίπτει τόσο στεγνά.

Συμφωνώ με όλα οσα είπες.

Επεξ/σία από yanis13
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jimmy1244 είπε

Κοίτα κρίμα πάντως, υποτίθεται πως η φοιτητική περίοδος είναι για να έχεις και ελεύθερο χρόνο και να ζήσεις μια ωραία και ξέγνοιαστη περίοδο σπουδάζοντας παράλληλα κάτι που σου αρέσει, για μένα όπως λένε και τα παιδιά τελείωσε την και μετά βλέπεις τι θες να κάνεις, είναι πολυ κρίμα που έχασες τόσο ωραία χρόνια για μια λάθος επιλογή σχολής 😢

Για μένα πάντως αυτό το θεωρώ τη μεγαλύτερη απάτη που μου έχουν υποσχεθεί. :P Η εμπειρία μου απείχε εξαιρετικά από αυτό που περιγράφετε εδώ.

 

1 ώρα πριν, yanis13 είπε

Το θέμα φίλε είναι ποιος διατίθεται να ξεβολευτει και να φύγει στο εξωτερικό ;; 

Σε όσες συζητήσεις έχω κάνει με κολλητούς, φίλους, γνωστούς, συμφοιτητές, κανένας μα κανένας δεν έχει το εξωτερικό ούτε σα σκέψη και αυτό με κάνει να απορώ λίγο. Δε λέω ότι εγώ θα φύγω σίγουρα, αλλά σα σκέψη σαφώς υπάρχει, δε ξέρω γιατί η πλειονότητα το απορρίπτει τόσο στεγνά.

Συμφωνώ με όλα οσα είπες.

Εγώ θα το έλεγα με αρκετή σιγουριά . Είναι αναλόγως και την κουλτούρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

23 λεπτά πριν, kti23 είπε

Για μένα πάντως αυτό το θεωρώ τη μεγαλύτερη απάτη που μου έχουν υποσχεθεί. :P Η εμπειρία μου απείχε εξαιρετικά από αυτό που περιγράφετε εδώ.

 

 

Εεε οχι και απατη οι φοιτητικη ζωη. Ακομα και αυτοι που ηταν μονιμα χωμενοι στα βιβλια, εκαναν και ζωαρα :P 

24 λεπτά πριν, kti23 είπε

Εγώ θα το έλεγα με αρκετή σιγουριά . Είναι αναλόγως και την κουλτούρα

Κοιτα ολα στη ζωη αλλαζουν, ποτε δε ξερεις, μπορει απ το πουθενα να βρεις ευκαιριαρα στην Ελλαδα, ποτε δε ξερεις. Αλλα το εξωτερικο παντα ειναι μια λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, elilili είπε

 Κατ' αρχάς ευχαριστώ και πάλι για όλες τις γνώμες και συμβουλές, είναι πολύ περισσότερες απ' ότι περίμενα. Και συγγνώμη για το επακόλουθο σεντόνι.

Τη νοοτροπία την καταλαβαίνω και σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ μαζί της. Παρ' όλα αυτά θα ήθελα τουλάχιστον να πω πως ένα κομμάτι της λίστας δεν μοιάζει με τα υπόλοιπα... Εάν ο εργοδότης ήθελε μόνο άριστους παθιασμένους με το αντικείμενο να αύξανε τους μισθούς, έτσι ώστε σε μία χώρα με 50% ανεργία σχεδόν όπως είπες να μην υφίσταται το θέμα της επιλογής μόνο από πλευράς επαγγελματικής αποκατάστασης. Εκτός αυτού ναι, προφανέστατα δε θέλω ποτέ να μπω κάπου και να ζω παρασιτικά εις βάρος των συναδέλφων μου. Σε κάθε ομαδική εργασία που είχαμε όταν έβλεπα ότι τα βρίσκω σκούρα έφευγα από την ομάδα, και δε λέω πως αυτό πρέπει να κάνουν όλοι ή πως σε πλαίσιο δουλειάς θα παραιτούμουν ή κάτι τέτοιο, απλά πως αντιλαμβάνομαι το πόσο ενοχλητικό και κουραστικό είναι να σηκώνουν άλλοι στους ώμους τους τα δικά σου βάρη.

Όπως είπε και ο @tasos30

 

Ναι, νομίζω πως αν μη τι άλλο οι γνώσεις πάνω σε τεχνολογία είναι πολύ χρήσιμες, όχι μονο σε επαγγελματικό επίπεδο. Μιλάω και για προσωπικό. Νομίζω πως θα το μετάνιωνα αν παρατούσα τη σχολή μόνο και μόνο επειδή εύκολα "κουμπώνει" πάνω σε πολλούς άλλους τομείς...

Σωστός, και στο ότι δεν έπρεπε να κάνω σύγκριση και στο υπονοούμενο (με την καλή εννοια) ότι δεν ξέρω τι γίνεται και σε αυτές τις σχολές και έχουν κι αυτές παλούκια μαθήματα.

 

Πολύ μεγάλο μπράβο για τα μαθήματα που πέρασες! Κι άλλα τόσα! Κι εγώ ξεκινάω πτυχιακή σε λίγες βδομάδες :) Με έχει βρει περιέργως ενθουσιώδη το όλο θέμα, ίσως επειδή 80 σελίδες κειμένου είναι πολύ πιο ακριβείς στο τι ζητούν από σένα σε σχέση με ότι έχει να κάνει με προγραμματισμούς 🤣.

Δε διαφωνώ... Αλλά ταυτόχρονα δεν πιστεύω πως το πτυχίο εμποδίζει από την αλλαγή καριέρας σε κάτι πιο αρεστό αργότερα. Ναι αυτή τη στιγμή δεν τα πάω καλά με τη σχολή, και ενδεχομένως η στιγμή να κρατήσει για άλλα 2 χρόνια, αλλά δεν ξέρω, άλλο 6-7 χρόνια πόνου κι άλλο 1 χρον. φροντιστήρια για πανελλήνιες + 4 τουλάχιστον χρόνια άλλης σχολής + πολλαπλά χρόνια πόνου λόγω αναζήτησης εργασίας πάνω στην άλλη σχολή. Και θα μου πεις κανένας καλός δε χάνεται και όταν σου αρέσει κάτι είσαι καλύτερος στην απόδοσή σου. Δεκτό. Αλλά πολλοί καλοί ναι χάνονται... Δεν ξέρω. Πολύ μεγάλο ρίσκο για πολύ προσωρινή προσωπική ευχαρίστηση. Σε γενικές γραμμές όμως ναι μαζί σου.

Χωρίς καμία παρεξήγηση νομίζεις πως όσοι βγαίνουν κατανοούν πλήρως το αντικείμενο; Γνωστός σε μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ μάλιστα τα 'χει περάσει όλα με σκονάκι. Ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος.

Το ξέρω ότι αναφέρεσαι γενικά και όχι συγκεκριμένα σε μένα αλλά ναι προσωπικά το είχα ψάξει για 5 από τις χώρες που ανέφερες (Δανία/ΗΒ/ΗΠΑ/Σιγκαπούρη/Ταϊβάν αλλα κ γενικότερα εντος Κίνας), και αιτήσεις είχα κάνει και τρεξίματα για επίσημες μεταφράσεις ελέγχων και άλλων χιλίων δυο πιστοποιητικών. Απλά μερικές φορές πρέπει να αποδεχτούμε πως η προσπάθεια δεν έχει πάντα και αντίστοιχο αποτέλεσμα, για τον χι ψι ωμέγα λόγο. Η ζωή τα φέρνει όπως θέλει απ' τη μία, κι από την άλλη δε νομίζω πως χρειάζεται κανείς να περιοριστεί στην ηλικία των 17... Σαφώς πιο εύκολο να κάνεις από την αρχή τη σωστή επιλογή αλλά δε νομίζω πως δε γίνεται κάποιος να τα ψάξει και στα 30 του, να κάνει κάτι μέσω ανοιχτού πανεπιστημίου και μετά να αρχίζει να στέλνει βιογραφικά.

Συγχαρητήρια που τα κατάφερες! 8 μαθήματα ανά εξεταστική είναι αρκετός όγκος + τα θεωρητικά. Μακάρι να μου γυρίσει και μένα η ματιά και να τα δω ευχάριστα σύντομα, πλησιάζει η εξεταστική 😂.

Ευχαριστώ, δεν τα παρατάω :) Έχω ελπίδες πως το μέλλον μετά του πανεπιστημίου θα είναι πολύ πιο ευχάριστο. Τουλάχιστον η όποια δουλειά και κακοπληρωμένη να είναι επιφέρει και μια ανεξαρτησία, έστω μερική...!

Μην τυχον και διαννοηθεις και κανεις το λαθος να αφησεις τη σχολη σου. Θα το μετανιωνεις για καθε λεπτο της υπολοιπης ζωης σου, τουλαχιστον μετα τα 30, οταν θα βλεπεις ξεκαθαρα τι συμβαινει τριγυρω, τι δουλειες κανουν οι συνομηλικοι σου, με τι μισθους και συνθηκες εργασιας και το τι ευκαιριες προσφερει η πληροφορικη. Θα σκιζεις τα ρουχα σου, θα τρως το καπελο σου, θα βαρας το κεφαλι σου στον τοιχο.

Η φαση που περνας ειναι απολυτως φυσιολογικη και δικαιολογημενη. Τα ελληνικα πανεπιστημια και γενικως οι σπουδες ειναι μια αθλια διαδικασια μαθησης, και καταπονησης, με μηδενικο αμεσο οφελος για τον φοιτητη. Καλεισαι για μια περιοδο πολλων χρονων, απλα να δοκιμαζεσαι αν μπορεις να μαθεις καλα το Α, μετα το Β, μετα το Γ, κ.ο.κ. Δεν δημιουργεις, δεν προσφερεις, δεν συνεργαζεσαι, δεν αμοιβεσαι, δε νιωθεις κομματι καποιας ομαδας, δεν εμπνεεσαι. Ολα τα ανωτερω, μονο η πραγματικη εργασια μπορει να σου τα προσφερει και εκει βρισκονται τα αληθινα συναισθηματα. Εκει, οταν με το καλο θα πιασεις δουλεια, θα καταλαβεις καλυτερα το αντικειμενο σου και πως αυτο συνδεεται με τις επιχειρησεις και την κοινωνια γενικοτερα. Πως ακριβως χρησιμοποιειται μια βαση δεδομενων σε μια εταιρια, πως γινεται η αναπτυξη ενος λογισμικου, πως συνεργαζεται η ομαδα, πως λανσαρεται και συντηρειται ενα προιον. Εκει θα ερθεις σε επαφη με πελατες, συναδελφους, μπολικο λογισμικο, συστηματα, εφαρμογες της αγορας, και τελος εκει θα δεις το πραγματικο νοημα, που ειναι ΝΑ ΑΜΟΙΒΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΠΟΥΣ ΣΟΥ, κατι που τωρα στο πανεπιστημιο δεν το εχεις. Κοπιαζεις επι χρονια με μηδενικες απολαβες, για να μην πω πως πληρωνεις και απο πανω. 

Ολο το νοημα των σπουδων σου θα το βρεις αργοτερα στην αγορα εργασιας. Και οταν με το καλο αντιληφθεις ακριβως τον ρολο που εχουν οι σπουδες πληροφορικης στην αγορα και τις ευκαιρες που ανοιγονται και συγκρινεις οπως ειπα με συνομηλικους σου και το πως αυτοι βιοποριζονται, συχνα σε απαισιες δουλειες για 700 ευρω, και εσυ θα μπορεις να βγαζεις πολλα περισσοτερα και με καλυτερες συνθηκες, ακομα και απο το σπιτι σου, τοτε θα ευχαριστεις το Θεο που σε φωτισε και δεν παρατησες τετοια σχολη. 

Επεξ/σία από archer100
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παλιοί λενε μαθε τεχνη και αστη νε και αμα πεινασεις πιαστηνε. Στην συγκεκριμένη εποχή αυτος που έχει πολλούς ασσους στο μανίκι του κερδίζει. Κοινώς εγώ με το Διπαε που παιδεύομαι κοιτάω να τελειώσω την σχολή γιατί κάθε πτυχίο σου ανοίγει άλλες δουλειές άρα ποτέ δεν ξέρεις τι θα γινόταν εάν άρα κοίτα να βγάλεις τι σχολή γιατί με απλές δουλειές θα είσαι σέρβις λάντζα και ούτο κάθε εξις κάνε φίλους που σε πάνε μπροστά και όχι προς τα πίσω αυτά τα ολίγα γιατί η ζωή είναι μια και είναι πολύ μικρή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...