Προς το περιεχόμενο

Πως βγάζεις μια σχολή που δεν καταλαβαίνεις;


elilili

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτ'απ'όλα, συμφωνώ και γω να μην αφήσεις την σχολή.
Για όλους τους λόγους που γράψανε οι πιο πάνω.

Δεύτερον, γράφω μετά από 4 σελίδες για να προσθέσω κάτι που δεν είδα κάτι άλλος να γράφει.
Πολλές φορές, σε μια τέτοια απόφαση, εργασιακού ή προσωπικού ενδιαφέροντος, μπορούν πολύ εύκολα να μας βοηθήσουν μερικές συνεδρίες σε ψυχολόγο.

Επειδή έχω στον κύκλο μου πετυχημένη ψυχολόγο της πόλης, έχω εκπλαγεί από το πόσους φοιτητές/ριες βλέπει, ειδικά από τις δύσκολες σχολές. Φυσικά δεν ξέρω λεπτομέρειες για ονόματα κλπ αλλά ξέρω ότι πολλοί δυσκολεύονται πολύ. Συνήθως σταθερή σχέση έχει με κόσμο που έχει και άλλα προσωπικά προβλήματα, αλλά την περίοδο πριν την εξεταστική πήζει από φοιτητόκοσμο που θέλει κάπου να τα πει ελεύθερα, χωρίς να νιώσει ότι τον κατακρίνουν και θα σκεφτούν άσχημα για αυτόν. Όλοι πιέζονται, σε όλες τις ηλικίες, για διαφορετικούς λόγους ο καθένας και μια επίσκεψη σε ψυχολόγο μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekkli είπε

Πρώτ'απ'όλα, συμφωνώ και γω να μην αφήσεις την σχολή.
Για όλους τους λόγους που γράψανε οι πιο πάνω.

Δεύτερον, γράφω μετά από 4 σελίδες για να προσθέσω κάτι που δεν είδα κάτι άλλος να γράφει.
Πολλές φορές, σε μια τέτοια απόφαση, εργασιακού ή προσωπικού ενδιαφέροντος, μπορούν πολύ εύκολα να μας βοηθήσουν μερικές συνεδρίες σε ψυχολόγο.

Επειδή έχω στον κύκλο μου πετυχημένη ψυχολόγο της πόλης, έχω εκπλαγεί από το πόσους φοιτητές/ριες βλέπει, ειδικά από τις δύσκολες σχολές. Φυσικά δεν ξέρω λεπτομέρειες για ονόματα κλπ αλλά ξέρω ότι πολλοί δυσκολεύονται πολύ. Συνήθως σταθερή σχέση έχει με κόσμο που έχει και άλλα προσωπικά προβλήματα, αλλά την περίοδο πριν την εξεταστική πήζει από φοιτητόκοσμο που θέλει κάπου να τα πει ελεύθερα, χωρίς να νιώσει ότι τον κατακρίνουν και θα σκεφτούν άσχημα για αυτόν. Όλοι πιέζονται, σε όλες τις ηλικίες, για διαφορετικούς λόγους ο καθένας και μια επίσκεψη σε ψυχολόγο μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ.

Για ποιο λόγο να πηγαίνουν τόσο νέα παιδιά στο ψυχολόγο μου φαίνεται κάπως παράξενο, συνήθως οι φοιτητές πηγαίνουν σε ψυχολόγους για θέματα σχέσεων και άλλων ανησυχιών που δημιουργούνται από όσα βλέπουν γύρω τους ειδικά τώρα οι καραντινες και όλα όσα συμβαίνουν έχουν επηρεάσει αρνητικά τους νέους, δεν είναι θέμα εξεταστικών δηλαδή, εκτός αν είσαι σε κάποια υπερβολικά δύσκολη σχολή.

8 ώρες πριν, yanis13 είπε

 

Εεε οχι και απατη οι φοιτητικη ζωη. Ακομα και αυτοι που ηταν μονιμα χωμενοι στα βιβλια, εκαναν και ζωαρα :P 

Κοιτα ολα στη ζωη αλλαζουν, ποτε δε ξερεις, μπορει απ το πουθενα να βρεις ευκαιριαρα στην Ελλαδα, ποτε δε ξερεις. Αλλα το εξωτερικο παντα ειναι μια λυση.

Εγώ θεωρώ ότι οι νέοι πρέπει να τα κάνουν όλα, και να καλοπερνανε και να διαβάζουν, όλα χρειάζονται, η ζωή είναι για άπειρα πράγματα, και ειδικά οι νεανική μέχρι απ'τα 18 μέχρι τα 24-25 είναι η ευκαιρία να αποκτήσουν σιγά σιγά την ανεξαρτησία τους να αποκτήσουν ευθύνες, και να ζήσουν διάφορες ωραίες εμπειρίες και στιγμές, εγώ πιστεύω ότι στο τέλος κατά βάση αυτά μένουν, τα ταξίδια οι ωραίες στιγμές με τη παρέα κτλπ, άμα είναι να γίνεσαι no lifer εξαιτίας της σχολής θεωρώ πως είναι τελείως άδικο και κρίμα, χαμένα χρόνια,για να μη παρεξηγηθω είπαμε και διάβασμα και αν σας αρέσει και αυτό που σπουδάζετε ερευνήστε το κι άλλο μόνοι σας, αλλά το ένα δεν αναιρεί το άλλο, γενικότερα αυτό που θέλω να πω είναι χαρείτε τη ζωή σας αυτά και τα χρόνια, διασκεδάστε διαβάστε ερευνήστε ερωτευτείτε, πίστεψε με όλα τα έχετε ανάγκη και όλα αξίζουν τον κόπο.

29 λεπτά πριν, Jimmy1244 είπε

 

 

Επεξ/σία από Jimmy1244
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, filip123go είπε

Μάλλον μπερδεύεις το πολυτεχνείο με την Φιλοσοφική. 
Στις πολυτεχνικές σχολές ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι abstract!
Όλα μα όλα μπορούν να εξηγηθούν και  να επιβεβαιωθούν με συγκεκριμένα πειράματα (που ευτυχώς για εμάς, τα έχουν κάνει άλλοι). 

Δηλαδή τα μαθηματικά δεν είναι abstract?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, pcmasterrace123 είπε

Δηλαδή τα μαθηματικά δεν είναι abstract?

Μίλησα εγώ για μαθηματικά;;; Τι φάση μερικοί εδώ μέσα!! Το μαθηματικό (όπως και το φυσικό) δεν είναι πολυτεχνικές σχολές. Στις πολυτεχνικές σχολές (ηλεκτρολόγος μηχανικός, μηχανολόγος μηχανικός κλπ κλπ) 1 και 1 κάνει πάντα 2 . Αλλιώς, αλίμονο αν κάθε φορά που θέλαμε να στήσουμε μια γέφυρα η έναν ουρανοξύστη, χρησιμοποιούσαμε διαφορετικά abstract στάνταρ, σε φάση, Έλα μωρέ βάλε 50 τόνους σίδερο, αντί για 100, σιγά δεν θα γίνει τίποτα.

Επίσης δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι , η τι γνώσεις έχεις αλλά εάν καθίσεις και διαβάσεις λίγο, θα δεις ότι η φυσική και τα μαθηματικά που μαθαίνεις στο λύκειο δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. 

Και να σε πάω και ένα βήμα παραπέρα, εάν ξέρω όλα τα specs ενός υπολογιστή μπορώ να σου βγάλω με ακρίβεια εκατομμυριοστου του δευτερολέπτου, πόσο χρόνο θα κάνει να εκτελέσει ένα κομμάτι κώδικα. Κάθε φορά. 

Οπότε, όχι, δεν υπάρχει τίποτα abstract στις πολυτεχνικές σχολές. Όπως ανέφερα ΟΛΑ εξηγούνται με απόλυτη ακρίβεια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elililiθα προσπαθήσω να σου δωσω στο τελος παρακάτω λίγο διαφορετική πρακτική συμβουλή που δε βλέπω να σου έδωσαν, και θα επαναλάβω κάποιες. Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχ.Η/Υ. εδώ που βρέθηκα καποια στιγμή σε παρόμοια θέση (λίγο πιο ελαφριά).

1) όπως σου είπαν. Μην την παρατήσεις ΕΚΤΟΣ και αν με κάποια βοήθεια για προσανατολισμό βρεις μια εναλλακτική. Αν μείνεις χωρίς κανένα αντικείμενο θα έχεις θέμα αργότερα (εξαιρέσεις υπάρχουν βεβαια).

2) Γιατί δεν καταλαβαίνεις:

α) έχεις χάσει τη σειρά και έχεις αφήσει κενά, όποτε δεν καταλαβαίνεις

β) δεν σου αρέσει όποτε έχεις βάλει τον εαυτό σου να μην καταλαβαίνει αφήνοντας κενά και χάνοντας τη σειρά

Χαζη δεν εισαι. Αλλά θα σου πω ότι με τα μαθήματα που χρωστάς εισαι πολύ πίσω και επειδή έχω βρεθεί εκεί, δεν έχεις ιδέα αν σου αρέσει πραγματικά το αντικείμενο γιατί δεν γνωρίζεις το αντικείμενο. Όμως!!! Όμως να ξέρεις ότι πολλές στιγμές εργασιακά (είμαι στα 40 πλέον) μετάνιωσα που δεν ακολούθησα καθαρά την πληροφορική αλλά πιο βατές κατευθύνσεις. Τι ειναι πληροφορική το είδα μετά τη σχολή. Ο λόγος που δεν ακολούθησα πληροφορική ειναι

α) έχασα τη σειρά

β) κακη ποιότητα διδασκαλίας που δεν έκανε τα πράγματα πιο ευκολα

 

3) λύσεις εφοσον δεν έχεις βρει εναλλακτική πορεία (πχ δασκάλα yoga, αν σε εμπνέει μια χαρά θα τα πας)

α) οργανώνεσαι και βρίσκεις ανθρώπους να σε βοηθήσουν να βρεις την κατάλληλη σειρά για τα μαθήματα. Ποιες ειναι οι γνώσεις για κάθε μάθημα ώστε να βρεις ποια ειναι τα κενά σου. Κενά ακόμα και από μαθήματα που έχεις ήδη περάσει. Πχ δεν μπορείς να κανείς ρομποτική αν δεν έχεις καταλάβει στα μαθηματικά τη θεωρία σημάτων (ακόμα και αν έχεις περάσει με ένα 5 το μάθημα).

β) αφού εντοπίσεις τα κενά, στρώνεις κωλο κάτω και αρχίζεις συστηματικό διάβασμα ακόμα και από παλιότερα μαθήματα

γ) διάβασμα:

- παρακολούθηση και ερωτήσεις εντός αίθουσας

- σημειώσεις μαθηματων

- βοήθεια φίλων για συζήτηση και εξήγηση εννοιών

- εξωτερικές πηγές: σαν παράδειγμα σου λέω ότι μάθημα πληροφορικής στα σύγχρονα διαδικτυακά (πχ codecademy) μπορεί να σου φανεί πολύ πιο κατανοητό και να καταλάβεις την έννοια που σου πετάει στα ελληνικά ο γέρος πανεπιστημιακός. Αν καταλάβεις την ουσία, τότε θα καταλάβεις και το πανεπιστημιακό μάθημα μετά (που μερικές φορές είναι πολύ θεωρητικό/abstract). Εγώ έκανα τέτοια μάθημα στα 35+ και ελεγα από μέσα μου «τόσο απλο ήταν; Και γιατί το έλεγαν με τόσο ηλιθιο τροπο στο αμφιθέατρο;», όπως και μαθηματικά όσο ήμουν στη σχολή που έμαθα χάρη στο πασίγνωστο Γκαρουτσο και μετά μόλις έπιασα την ουσία και κάλυψα κενά εντυπωσίασα και καθηγητή στο αμφιθέατρο. 
Δυστυχως τα πανεπιστημιακά βιβλία δεν είναι πάντα πρακτικά για ανθρώπους που έχουν κενά. Είναι απλά συμπληρωματικά για ανθρώπους χωρίς κενά.

- ξεχνας το χρόνο (ποτέ θα τελειώσω) αλλά αποκεντρώνεσαι στον όγκο, ΟΧΙ αν μάθημα, αλλά ανα Concept. Ρομποτική, Μηχανολογία, Πληροφορική, εφαρμοσμένα μαθηματικά, κτλ. Μόνο έτσι θα καταλάβεις πραγματικά.

4) υποστήριξη: όπως καταλαβαίνεις είναι ένα ολόκληρο πρότζεκτ. Ποσό πραγματικά το θέλεις; Πας εξηγείς στους γονείς σου τι πρέπει να γίνει. Τους ζητάς στήριξη.

βρισκεις και μια ψυχολόγο αν θέλεις.

τοτε στρώνεις κωλο διασκεδάζοντας οχι 2 αλλά 3-4 φορές τη βδομάδα. Work hard to party hard.

Σου εύχομαι τα καλύτερα. Η ζωή είναι για όλους και κανείς δεν χάνεται. Μην το ξεχνάς.

Θα σου προσθέσω κάτι.

Ασχετα με το αν δουλέψεις ποτέ στο μέλλον αυτό που σπούδασες, αυτό τη πρότζεκτ και το στρώσιμο, θα σε αλλάξει. Θα σε ωριμάσει. Αυτό θα είναι το πραγματικό κέρδος της σχολής σου. Πως αν τη βγάλεις, τότε ότι δυσκολία και να βρεις μπροστά σου θα ξέρεις ότι αντιμετωπίζεται 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dstilio είπε

@elililiθα προσπαθήσω να σου δωσω στο τελος παρακάτω λίγο διαφορετική πρακτική συμβουλή που δε βλέπω να σου έδωσαν, και θα επαναλάβω κάποιες. Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχ.Η/Υ. εδώ που βρέθηκα καποια στιγμή σε παρόμοια θέση (λίγο πιο ελαφριά).

1) όπως σου είπαν. Μην την παρατήσεις ΕΚΤΟΣ και αν με κάποια βοήθεια για προσανατολισμό βρεις μια εναλλακτική. Αν μείνεις χωρίς κανένα αντικείμενο θα έχεις θέμα αργότερα (εξαιρέσεις υπάρχουν βεβαια).

2) Γιατί δεν καταλαβαίνεις:

α) έχεις χάσει τη σειρά και έχεις αφήσει κενά, όποτε δεν καταλαβαίνεις

β) δεν σου αρέσει όποτε έχεις βάλει τον εαυτό σου να μην καταλαβαίνει αφήνοντας κενά και χάνοντας τη σειρά

Χαζη δεν εισαι. Αλλά θα σου πω ότι με τα μαθήματα που χρωστάς εισαι πολύ πίσω και επειδή έχω βρεθεί εκεί, δεν έχεις ιδέα αν σου αρέσει πραγματικά το αντικείμενο γιατί δεν γνωρίζεις το αντικείμενο. Όμως!!! Όμως να ξέρεις ότι πολλές στιγμές εργασιακά (είμαι στα 40 πλέον) μετάνιωσα που δεν ακολούθησα καθαρά την πληροφορική αλλά πιο βατές κατευθύνσεις. Τι ειναι πληροφορική το είδα μετά τη σχολή. Ο λόγος που δεν ακολούθησα πληροφορική ειναι

α) έχασα τη σειρά

β) κακη ποιότητα διδασκαλίας που δεν έκανε τα πράγματα πιο ευκολα

 

3) λύσεις εφοσον δεν έχεις βρει εναλλακτική πορεία (πχ δασκάλα yoga, αν σε εμπνέει μια χαρά θα τα πας)

α) οργανώνεσαι και βρίσκεις ανθρώπους να σε βοηθήσουν να βρεις την κατάλληλη σειρά για τα μαθήματα. Ποιες ειναι οι γνώσεις για κάθε μάθημα ώστε να βρεις ποια ειναι τα κενά σου. Κενά ακόμα και από μαθήματα που έχεις ήδη περάσει. Πχ δεν μπορείς να κανείς ρομποτική αν δεν έχεις καταλάβει στα μαθηματικά τη θεωρία σημάτων (ακόμα και αν έχεις περάσει με ένα 5 το μάθημα).

β) αφού εντοπίσεις τα κενά, στρώνεις κωλο κάτω και αρχίζεις συστηματικό διάβασμα ακόμα και από παλιότερα μαθήματα

γ) διάβασμα:

- παρακολούθηση και ερωτήσεις εντός αίθουσας

- σημειώσεις μαθηματων

- βοήθεια φίλων για συζήτηση και εξήγηση εννοιών

- εξωτερικές πηγές: σαν παράδειγμα σου λέω ότι μάθημα πληροφορικής στα σύγχρονα διαδικτυακά (πχ codecademy) μπορεί να σου φανεί πολύ πιο κατανοητό και να καταλάβεις την έννοια που σου πετάει στα ελληνικά ο γέρος πανεπιστημιακός. Αν καταλάβεις την ουσία, τότε θα καταλάβεις και το πανεπιστημιακό μάθημα μετά (που μερικές φορές είναι πολύ θεωρητικό/abstract). Εγώ έκανα τέτοια μάθημα στα 35+ και ελεγα από μέσα μου «τόσο απλο ήταν; Και γιατί το έλεγαν με τόσο ηλιθιο τροπο στο αμφιθέατρο;», όπως και μαθηματικά όσο ήμουν στη σχολή που έμαθα χάρη στο πασίγνωστο Γκαρουτσο και μετά μόλις έπιασα την ουσία και κάλυψα κενά εντυπωσίασα και καθηγητή στο αμφιθέατρο. 
Δυστυχως τα πανεπιστημιακά βιβλία δεν είναι πάντα πρακτικά για ανθρώπους που έχουν κενά. Είναι απλά συμπληρωματικά για ανθρώπους χωρίς κενά.

- ξεχνας το χρόνο (ποτέ θα τελειώσω) αλλά αποκεντρώνεσαι στον όγκο, ΟΧΙ αν μάθημα, αλλά ανα Concept. Ρομποτική, Μηχανολογία, Πληροφορική, εφαρμοσμένα μαθηματικά, κτλ. Μόνο έτσι θα καταλάβεις πραγματικά.

4) υποστήριξη: όπως καταλαβαίνεις είναι ένα ολόκληρο πρότζεκτ. Ποσό πραγματικά το θέλεις; Πας εξηγείς στους γονείς σου τι πρέπει να γίνει. Τους ζητάς στήριξη.

βρισκεις και μια ψυχολόγο αν θέλεις.

τοτε στρώνεις κωλο διασκεδάζοντας οχι 2 αλλά 3-4 φορές τη βδομάδα. Work hard to party hard.

Σου εύχομαι τα καλύτερα. Η ζωή είναι για όλους και κανείς δεν χάνεται. Μην το ξεχνάς.

Σωστό είναι αυτό που λες 3-4 φορές την βδομάδα να είναι αφοσιωμένη θα τα καταφέρει, θα έχει και 3 μέρες free, γενικά όσο μπορει να βγαίνει καμιά βόλτα για περπάτημα η ποδήλατο επίσης βοηθάει πολύ, και κάνεις και γυμναστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/1/2022 at 10:21 ΜΜ, insomniac01 said:

Όχι το πρόβλημα των παιδιών δεν είναι ότι ο κλάδος τους αρέσει η όχι η έχει η δεν απορρόφηση. Το πρόβλημα ξεκινάει ότι 1ον δεν ξέρουν τι θέλουν, 2ον δεν ψάχνονται να βρουν ένα επάγγελμα που έχει απορρόφηση, και 3ον ακόμα και αν το βρουν αυτό δεν ξέρουν πως να διεκδικήσουν το ψωμί τους (δεν έχουν marketable και marketing ικανότητες). 

Με λίγα λόγια απλά περιμένουν κάποιον προϊστάμενο εκεί στα γενικά να τους αναγνωρίσει ή κάτι να γίνει και να αυξηθεί το εισόδημα τους από 600-900 ευρώ σε 700-1100. Μετά ψάχνουν ένσημο με ένσημο για να βγουν στα 65 σύνταξη με 650 ευρώ. 

Η ηλικία 19-25 είναι κρίσιμη καθώς καθορίζει σε τεράστιο βαθμό την ηλικία 25-85. Παρόλα αυτά, ποτέ δεν είναι αργά να ψάξει κάποιος τι πουλάει και τι φέρνει χρήμα ζεστό και μετρητό στο τραπέζι. Δουλειές υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ (ειδικά προ κορόνας) που όλα ήταν ανοικτά τα σύνορα κλπ.

Το θέμα είναι ποιο παιδί στην Ελλάδα πραγματικά ξεφεύγει από την τριπλέτα Γιατρός (που στα νοσοκομεία είναι στα 800-1100), Δικηγόρος (που χωρίς γραφείο ή συνδέσεις είναι στα 550 για να φέρνει καφέδες) ή Δημόσιος υπάλληλος (ξανά στα 700-1500 ανάλογα τα χρόνια, τομέα), και κοιτάει πιο πέρα. Π.χ. τι πουλάει στην Δανία σαν επάγγελμα; Και τι χρειάζεται για να μπω εγώ σε αυτή την χώρα και να δουλέψω; Τι δουλεία/market πουλάει στην Ιταλία, στην Ισπανία, στο ΗΒ, στις ΗΠΑ, στην Γαλλία, στην Σιγκαπούρη, στην Ταϊβαν (ΑΝ δεν έχει θέμα πολέμου), στην Ιαπωνία, κλπ. 

Θα έβαζα και την Ελλάδα στο παραπάνω αλλά όλοι καταλαβαίνουμε τι περνάει στην Ελλάδα. 

Δηλαδη τι προτεινεις ? Επαγγελματικος προσανατολισμος με βαση τι πουλαει εξω?Εκ των προτερω υποψηφιος μεταναστης?Τοτε ναχουμε διδακτρα γιατι δεν θελω να πληρωνω την εξειδικευση που ζηταει η Δανια Μια και λεμε λοιπον αληθειες ας πουμε και καποιες πιο σκληρες.Η  Ελλαδα ειναι μια χωρα 9000000 ανθρωπων μονο.Εχει ομως εκατονταδες τμηματα και δεκαδες πανεπιστημια που βγαζουν 80000 αποφοιτους τον χρονο.Σε αυτους ας προσθεσουμε οσους βγαινουν απο κολλεγια και οσους ερχονται απο εξω.Αποτελεσμα περιπου 100000 αποφοιτοι καθε χρονο.Ειναι απολυτως αδυνατον να αποροφηθουν ακομα και ας ειχαμε την πιο ασυληπτη αναπτυξη του πλανητη.Εδωκοντευουμε να φτασουμε σε αριθμο φοιτητων ακομα και την Αγγλια που ειναι παγκοσμιο εκπαιδευτικο  κεντρο .Για ψηφοθηρικους λογους εχουμε καθε πολη και ΑΕΙ καθε χωριο και τμημα. Μεχρι και στα ψαχνα ευβοιας εχουμε αν δεν κανω λαθος τμηματα που φορτωθηκε  το ΕΚΠΑ.Εαν καποιος σκοπευει να φυγει εξω πρεπει οντως να ξερει κατι βασικο.Δεν περιμενουν εσενα  να τους σωσεις μια χαρα δικους τους εχουν .Δουλεια θα βρεις ,αλλα ποσο καλη?Για να προτιμησει εσενα ο ρατσιστης χ,ψ πρεπει να εχεις κατι παραπανω που δεν το βρισκει στους δικους του.Τα μισα μας πανεπιστημια δεν εχουν ουτε χαρτι φωτοτυπικου,τι ερευνητικο επιπεδονα προσφερουν?Ποναει αλλα πρεπεινα κλεισουν τα μισα τμηματα και αλλα τοσα πανεπιστημια που δεν παει ουτως η αλλως κανενας με βαθμολογια πανω απο 8000 μορια.Η λυση δεν ειναι να κανεις τα ΤΕΙ ΑΕΙ αλλα να εχεις σοβαρη επαγγελματικη εκπαιδευση.Εδω το μονο που μας νοιαζει ειναι εαν απο ΤΕΙ κανεις μαστερ η οχι  ,η εαν το τμημα διακοσμητων που ονομαστηκε εσωτερικης αρχιτεκτονικης εχει τα ιδια δικαιωματα με τους αρχιτεκτονες του ΕΜΠ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2022 στις 8:51 ΠΜ, ekkli είπε

Πρώτ'απ'όλα, συμφωνώ και γω να μην αφήσεις την σχολή.
Για όλους τους λόγους που γράψανε οι πιο πάνω.

Δεύτερον, γράφω μετά από 4 σελίδες για να προσθέσω κάτι που δεν είδα κάτι άλλος να γράφει.
Πολλές φορές, σε μια τέτοια απόφαση, εργασιακού ή προσωπικού ενδιαφέροντος, μπορούν πολύ εύκολα να μας βοηθήσουν μερικές συνεδρίες σε ψυχολόγο.

Επειδή έχω στον κύκλο μου πετυχημένη ψυχολόγο της πόλης, έχω εκπλαγεί από το πόσους φοιτητές/ριες βλέπει, ειδικά από τις δύσκολες σχολές. Φυσικά δεν ξέρω λεπτομέρειες για ονόματα κλπ αλλά ξέρω ότι πολλοί δυσκολεύονται πολύ. Συνήθως σταθερή σχέση έχει με κόσμο που έχει και άλλα προσωπικά προβλήματα, αλλά την περίοδο πριν την εξεταστική πήζει από φοιτητόκοσμο που θέλει κάπου να τα πει ελεύθερα, χωρίς να νιώσει ότι τον κατακρίνουν και θα σκεφτούν άσχημα για αυτόν. Όλοι πιέζονται, σε όλες τις ηλικίες, για διαφορετικούς λόγους ο καθένας και μια επίσκεψη σε ψυχολόγο μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Δεν είχα μέχρι τώρα ακουστά κάποιον να πηγαίνει σε ψυχολόγο κοντά στην εξεταστική αλλά σίγουρα είναι μια καλή πρόταση! Ξέρεις πως πας κάπου και θα σε ακούσουν.

Στις 15/1/2022 στις 1:05 ΜΜ, dstilio είπε

2) Γιατί δεν καταλαβαίνεις:

α) έχεις χάσει τη σειρά και έχεις αφήσει κενά, όποτε δεν καταλαβαίνεις

β) δεν σου αρέσει όποτε έχεις βάλει τον εαυτό σου να μην καταλαβαίνει αφήνοντας κενά και χάνοντας τη σειρά

Ένα μείγμα και των δυο. Σίγουρα το β συνέβαινε πολύ περισσότερο πιο παλιά αλλά προσπαθώ να αλλάξω οπτική επειδη τώρα τη βρίσκω πολύ ματαιόδοξη. Δε θέλω να πιστεύω πως υπάρχει άνθρωπος που δεν μπορεί να καταφέρει κάτι το οποίο προσπαθεί, ακόμα κι αν τα καταφέρει με τη 12η φορά :)

Στις 15/1/2022 στις 1:05 ΜΜ, dstilio είπε

σαν παράδειγμα σου λέω ότι μάθημα πληροφορικής στα σύγχρονα διαδικτυακά (πχ codecademy) μπορεί να σου φανεί πολύ πιο κατανοητό και να καταλάβεις την έννοια που σου πετάει στα ελληνικά ο γέρος πανεπιστημιακός.

Πολύ συμφωνώ! Να 'ναι καλά το YouTube και όσοι έχουν αφιερωθεί στο να εξηγούν όλα αυτά τα θέματα. Το θέμα μου εμένα είναι πως όταν έχεις μάθημα 6-8 (έως κάτι ωραία 12ρια που είχαμε κάποια εξάμηνα) ώρες την ημέρα μετά η ποσότητα αυτών που μπορεί να αφομοιώσει το μυαλό μειώνεται ό,τι και να κάνεις. Δε το λέω ως δικαιολογία προφανέστατα, απλά σίγουρα δε βοηθάει την κατάσταση.

Στις 15/1/2022 στις 1:05 ΜΜ, dstilio είπε

 

Ασχετα με το αν δουλέψεις ποτέ στο μέλλον αυτό που σπούδασες, αυτό τη πρότζεκτ και το στρώσιμο, θα σε αλλάξει. Θα σε ωριμάσει. Αυτό θα είναι το πραγματικό κέρδος της σχολής σου. Πως αν τη βγάλεις, τότε ότι δυσκολία και να βρεις μπροστά σου θα ξέρεις ότι αντιμετωπίζεται 

Σοφό, και μια πολύ όμορφη ματιά στην όλη κατάσταση... Νομίζω το καλύτερο πράγμα που αποκόμισα από τη δημιουργία του νήματος αυτού είναι ο τρόπος σκέψης πολλών εδώ μέσα, είναι πολύ θετικός αλλά με ρεαλιστικό τρόπο... :)

Στις 15/1/2022 στις 8:02 ΜΜ, vasilllis είπε

Για να κατανοησω.

Στα 5χρόνια εχεις περασει 10-12 μαθηματα?

Μεταξύ 25 και 30 στα 4, δεν έχει γίνει καν η πρώτη εξεταστική του έτους καλέ.

Στις 16/1/2022 στις 3:32 ΜΜ, nitsa21 είπε

Σε αυτους ας προσθεσουμε οσους βγαινουν απο κολλεγια και οσους ερχονται απο εξω.Αποτελεσμα περιπου 100000 αποφοιτοι καθε χρονο.

Που τα βρήκες αυτά τα στατιστικά; 38χιλ αποφοίτους έχουμε το χρόνο περίπου. Στους 600χιλ+ φοιτητές. Σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλά τμήματα αλλά επίσης βγαίνει ένα πολύ μικρό ποσοστό σε σχέση με αυτό που μπαίνει.

Στις 16/1/2022 στις 3:32 ΜΜ, nitsa21 είπε

Η λυση δεν ειναι να κανεις τα ΤΕΙ ΑΕΙ αλλα να εχεις σοβαρη επαγγελματικη εκπαιδευση.

Εδώ συμφωνώ. Αλλά ταυτόχρονα με το κλείσιμο των τμημάτων όπως προτείνεις θα έπρεπε να υπάρχει μια αύξηση ζήτησης στον πρωτογενή τομέα και περισσότερη ασφάλεια και μισθοί για τους ανειδίκευτους εργάτες. Γιατί να πάει ο άλλος σε εργοτάξιο όταν πεθαίνουν εργάτες λόγω έλλειψης μέτρων; Το να είσαι στα περιβόλια βοηθάει να πληρωθούν οι λογαριασμοί; Δεν είναι ότι όλη η ελληνική νεολαία σηκώθηκε και είπε πως λατρεύει το διάβασμα και θέλει να είναι μέλος της ακαδημαϊκής κοινότητας, είναι πως το πτυχίο θεωρείται πια δεδομένο εαν δε θες να πεινάσεις στο 95% (μην πω παραπάνω) τον περιπτώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2022 στις 3:32 ΜΜ, nitsa21 είπε

Δηλαδη τι προτεινεις ? Επαγγελματικος προσανατολισμος με βαση τι πουλαει εξω?Εκ των προτερω υποψηφιος μεταναστης?Τοτε ναχουμε διδακτρα γιατι δεν θελω να πληρωνω την εξειδικευση που ζηταει η Δανια Μια και λεμε λοιπον αληθειες ας πουμε και καποιες πιο σκληρες.Η  Ελλαδα ειναι μια χωρα 9000000 ανθρωπων μονο.Εχει ομως εκατονταδες τμηματα και δεκαδες πανεπιστημια που βγαζουν 80000 αποφοιτους τον χρονο.Σε αυτους ας προσθεσουμε οσους βγαινουν απο κολλεγια και οσους ερχονται απο εξω.Αποτελεσμα περιπου 100000 αποφοιτοι καθε χρονο.Ειναι απολυτως αδυνατον να αποροφηθουν ακομα και ας ειχαμε την πιο ασυληπτη αναπτυξη του πλανητη.Εδωκοντευουμε να φτασουμε σε αριθμο φοιτητων ακομα και την Αγγλια που ειναι παγκοσμιο εκπαιδευτικο  κεντρο .Για ψηφοθηρικους λογους εχουμε καθε πολη και ΑΕΙ καθε χωριο και τμημα. Μεχρι και στα ψαχνα ευβοιας εχουμε αν δεν κανω λαθος τμηματα που φορτωθηκε  το ΕΚΠΑ.Εαν καποιος σκοπευει να φυγει εξω πρεπει οντως να ξερει κατι βασικο.Δεν περιμενουν εσενα  να τους σωσεις μια χαρα δικους τους εχουν .Δουλεια θα βρεις ,αλλα ποσο καλη?Για να προτιμησει εσενα ο ρατσιστης χ,ψ πρεπει να εχεις κατι παραπανω που δεν το βρισκει στους δικους του.Τα μισα μας πανεπιστημια δεν εχουν ουτε χαρτι φωτοτυπικου,τι ερευνητικο επιπεδονα προσφερουν?Ποναει αλλα πρεπεινα κλεισουν τα μισα τμηματα και αλλα τοσα πανεπιστημια που δεν παει ουτως η αλλως κανενας με βαθμολογια πανω απο 8000 μορια.Η λυση δεν ειναι να κανεις τα ΤΕΙ ΑΕΙ αλλα να εχεις σοβαρη επαγγελματικη εκπαιδευση.Εδω το μονο που μας νοιαζει ειναι εαν απο ΤΕΙ κανεις μαστερ η οχι  ,η εαν το τμημα διακοσμητων που ονομαστηκε εσωτερικης αρχιτεκτονικης εχει τα ιδια δικαιωματα με τους αρχιτεκτονες του ΕΜΠ.

H πικρή αλήθεια,που τσακίζει κόκκαλα.

Βασικό και για τα πανεπιστημία να έχουν άτομα να εργαστούν.Μιλάμε και για υπάλληλους αλλα και για φοιτητές...

Δυστηχως το τσαμπα στην Ελλαδα το αντιληφθήκαμε διαφορετικά εμέις στην πορεία της ζωής μας.

4 ώρες πριν, elilili είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Δεν είχα μέχρι τώρα ακουστά κάποιον να πηγαίνει σε ψυχολόγο κοντά στην εξεταστική αλλά σίγουρα είναι μια καλή πρόταση! Ξέρεις πως πας κάπου και θα σε ακούσουν.

Ένα μείγμα και των δυο. Σίγουρα το β συνέβαινε πολύ περισσότερο πιο παλιά αλλά προσπαθώ να αλλάξω οπτική επειδη τώρα τη βρίσκω πολύ ματαιόδοξη. Δε θέλω να πιστεύω πως υπάρχει άνθρωπος που δεν μπορεί να καταφέρει κάτι το οποίο προσπαθεί, ακόμα κι αν τα καταφέρει με τη 12η φορά :)

Πολύ συμφωνώ! Να 'ναι καλά το YouTube και όσοι έχουν αφιερωθεί στο να εξηγούν όλα αυτά τα θέματα. Το θέμα μου εμένα είναι πως όταν έχεις μάθημα 6-8 (έως κάτι ωραία 12ρια που είχαμε κάποια εξάμηνα) ώρες την ημέρα μετά η ποσότητα αυτών που μπορεί να αφομοιώσει το μυαλό μειώνεται ό,τι και να κάνεις. Δε το λέω ως δικαιολογία προφανέστατα, απλά σίγουρα δε βοηθάει την κατάσταση.

Σοφό, και μια πολύ όμορφη ματιά στην όλη κατάσταση... Νομίζω το καλύτερο πράγμα που αποκόμισα από τη δημιουργία του νήματος αυτού είναι ο τρόπος σκέψης πολλών εδώ μέσα, είναι πολύ θετικός αλλά με ρεαλιστικό τρόπο... :)

Μεταξύ 25 και 30 στα 4, δεν έχει γίνει καν η πρώτη εξεταστική του έτους καλέ.

 

Εδώ συμφωνώ. Αλλά ταυτόχρονα με το κλείσιμο των τμημάτων όπως προτείνεις θα έπρεπε να υπάρχει μια αύξηση ζήτησης στον πρωτογενή τομέα και περισσότερη ασφάλεια και μισθοί για τους ανειδίκευτους εργάτες. Γιατί να πάει ο άλλος σε εργοτάξιο όταν πεθαίνουν εργάτες λόγω έλλειψης μέτρων; Το να είσαι στα περιβόλια βοηθάει να πληρωθούν οι λογαριασμοί; Δεν είναι ότι όλη η ελληνική νεολαία σηκώθηκε και είπε πως λατρεύει το διάβασμα και θέλει να είναι μέλος της ακαδημαϊκής κοινότητας, είναι πως το πτυχίο θεωρείται πια δεδομένο εαν δε θες να πεινάσεις στο 95% (μην πω παραπάνω) τον περιπτώσεων.

Γιατι ο άλλος βασικά δεν παει να δουλεψει πουθενα....Προτιμάει σε καφέ χωρις σκοτουρες και του αρκεί.Τα περιβολια κακως τα υποτιμάς.Εχεις υποψη σου τι σημαινει η γεωργια για την Ελλάδα?

Το πτυχιο μπορει να θεωρειτε πλεον αναγκαίο και δεδομένο,αλλα δεν μπορουν με το στανιό να το αποκτήσουν όλοι.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που συμφωνώ πως πρέπει να προσπαθήσεις με την σχολή και να μην πετάξεις τον μέχρι τώρα κόπο και χρόνο σου, θεωρώ πως το πιο σημαντικό είναι να λύσεις το "μπλοκάρισμα" που φαίνεται πως έχεις. Άλλο 2-3 μαθήματα και άλλο 25, οπότε αφενός δεν πιστεύω οτι είναι εύκολο να σκύψεις απλά το κεφάλι και να περάσεις την μισή σχεδόν σχολή και αφετέρου αν εν τέλει όντως ασχοληθείς με το αντικείμενο θα ήταν κρίμα να έχεις περάσει την μισή σχολή σε παπαγαλία απλά γιατι ήθελες να τελειώσεις.

Αρχικά θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι. Η μεγαλύτερη μερίδα των φοιτητών στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν είναι σίγουροι για το τι θέλουν να κάνουν και που θα τους χρησιμεύσουν όσα μαθαίνουν οπότε είναι απολύτως φυσικό. Ο κλάδος είναι αρκετά χαοτικός και οι πολλές επιλογές φέρνουν ευκαιρίες και ζαλάδα ταυτόχρονα. Οπότε πάρε τον χρόνο σου. Δες τι παίζει εκεί έξω, μίλα με ανθρώπους που δουλεύουν ήδη και τσέκαρε τι θα σου άρεσε να κάνεις και εσύ. Απο προσωπική εμπειρία σου λέω ότι μόλις βρείς τον στόχο σου ή τουλάχιστον μια αίσθηση του που βρίσκεσαι και τι συμβαίνει, θα ξεκαθαρίσουν όλα και θα ξέρεις τι πρέπεις να κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

Τα περιβολια κακως τα υποτιμάς.Εχεις υποψη σου τι σημαινει η γεωργια για την Ελλάδα?

Δεν τα υποτιμάω καθόλου, εκεί περνάω όλο μου το καλοκαίρι. Αλλά για τον ακριβώς αυτό λόγο ξέρω πως οι μισθοί (εκτός αν έχεις τα δικά σου άπλετα στρέμματα και παίρνεις επιδόματα) δεν βγάζουν πουθενά μακροχρόνια.

7 λεπτά πριν, Theo1903 είπε

Απο προσωπική εμπειρία σου λέω ότι μόλις βρείς τον στόχο σου ή τουλάχιστον μια αίσθηση του που βρίσκεσαι και τι συμβαίνει, θα ξεκαθαρίσουν όλα και θα ξέρεις τι πρέπεις να κάνεις.

Ευχαριστώ, ψάχνω κι εγώ με τη σειρά μου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, elilili είπε

Δεν τα υποτιμάω καθόλου, εκεί περνάω όλο μου το καλοκαίρι. Αλλά για τον ακριβώς αυτό λόγο ξέρω πως οι μισθοί (εκτός αν έχεις τα δικά σου άπλετα στρέμματα και παίρνεις επιδόματα) δεν βγάζουν πουθενά μακροχρόνια.

Ευχαριστώ, ψάχνω κι εγώ με τη σειρά μου! :)

To οτι εχεις την δυνατοτητα να προσπαθησεις να μπεις σε αντιπαραθεση μεταξυ μου,σημαινει οτι εχεις ορεξη και ενεργεια ακομα....Μην την σπαταλας αδικα.Στρωσου στο διαβασμα,εξεταστικη ερχεται.Οταν μεγαλωσεις και ωριμασεις ,θα καταλαβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, elilili είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Δεν είχα μέχρι τώρα ακουστά κάποιον να πηγαίνει σε ψυχολόγο κοντά στην εξεταστική αλλά σίγουρα είναι μια καλή πρόταση! Ξέρεις πως πας κάπου και θα σε ακούσουν.

Ένα μείγμα και των δυο. Σίγουρα το β συνέβαινε πολύ περισσότερο πιο παλιά αλλά προσπαθώ να αλλάξω οπτική επειδη τώρα τη βρίσκω πολύ ματαιόδοξη. Δε θέλω να πιστεύω πως υπάρχει άνθρωπος που δεν μπορεί να καταφέρει κάτι το οποίο προσπαθεί, ακόμα κι αν τα καταφέρει με τη 12η φορά :)

Πολύ συμφωνώ! Να 'ναι καλά το YouTube και όσοι έχουν αφιερωθεί στο να εξηγούν όλα αυτά τα θέματα. Το θέμα μου εμένα είναι πως όταν έχεις μάθημα 6-8 (έως κάτι ωραία 12ρια που είχαμε κάποια εξάμηνα) ώρες την ημέρα μετά η ποσότητα αυτών που μπορεί να αφομοιώσει το μυαλό μειώνεται ό,τι και να κάνεις. Δε το λέω ως δικαιολογία προφανέστατα, απλά σίγουρα δε βοηθάει την κατάσταση.

Σοφό, και μια πολύ όμορφη ματιά στην όλη κατάσταση... Νομίζω το καλύτερο πράγμα που αποκόμισα από τη δημιουργία του νήματος αυτού είναι ο τρόπος σκέψης πολλών εδώ μέσα, είναι πολύ θετικός αλλά με ρεαλιστικό τρόπο... :)

Μεταξύ 25 και 30 στα 4, δεν έχει γίνει καν η πρώτη εξεταστική του έτους καλέ.

Που τα βρήκες αυτά τα στατιστικά; 38χιλ αποφοίτους έχουμε το χρόνο περίπου. Στους 600χιλ+ φοιτητές. Σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλά τμήματα αλλά επίσης βγαίνει ένα πολύ μικρό ποσοστό σε σχέση με αυτό που μπαίνει.

Εδώ συμφωνώ. Αλλά ταυτόχρονα με το κλείσιμο των τμημάτων όπως προτείνεις θα έπρεπε να υπάρχει μια αύξηση ζήτησης στον πρωτογενή τομέα και περισσότερη ασφάλεια και μισθοί για τους ανειδίκευτους εργάτες. Γιατί να πάει ο άλλος σε εργοτάξιο όταν πεθαίνουν εργάτες λόγω έλλειψης μέτρων; Το να είσαι στα περιβόλια βοηθάει να πληρωθούν οι λογαριασμοί; Δεν είναι ότι όλη η ελληνική νεολαία σηκώθηκε και είπε πως λατρεύει το διάβασμα και θέλει να είναι μέλος της ακαδημαϊκής κοινότητας, είναι πως το πτυχίο θεωρείται πια δεδομένο εαν δε θες να πεινάσεις στο 95% (μην πω παραπάνω) τον περιπτώσεων.

Ενα ,ενα Γραφεις οτι εαν δεν θες να πεινασεις  το πτυχιο ειναι απαραιτητο.Ποσους ανεργους πτυχιουχους ξερεις που παιρνουν χαρτζηλικι απο τους γονεις και ποσους ειδικευμενους τεχνιτες?Εαν σπουδαζει κανεις γιατι το θελει μπραβο του.Δυστυχως ομως ενα πολυ μεγαλο μερος πηγαινει για σπουδες  ειτε για να καμαρωνει η μαμα στις φιλες,ειτε για να φυγει απο το σπιτι,ειτε για να κανει φοιτητικη ζωη.Καταληγουν  οχι εκει που θελουν αλλα εκει που το μηχανογραφικο τους εστειλε με αποτελεσμα ουτε καλοι να ειναι,ουτε ευτυχισμενοι!Το κρατος νοιαζεται μονο  να ικανοποιηθουν οι γονεις,θα εχεις ακουσει την φραση γονεων <περασαμε>στην ταδε σχολη.Οι τοπικες κοινωνιες νοιαζονται να νοικιαστουν οι γκαρσονιερες και να δουλεψουν τα φαγαδικα κ.ο.κΟποιος μπαινει σε σχολη ευκολα η δυσκολα βγαινει και προστιθεται σε μια στρατια ανεργων πτυχιουχων.Στα νουμερα των αποφοιτων να προσθετεις και τους αποφοιτους κολλεγιων,ΙΕΚ,εξωτερικου τοτε θα πλησιαζεις στα νουμερα που γραφω.Η τεχνικη και επαγγελματικη εκπαιδευση ειναι το κυριο και αποτελεσματικο εργαλειο αναπτυξης και εκει πρεπει να δωθει προσοχη με συγχρονες ειδικοτητες και σωστη διδασκαλια.Ακομα και η συγχρονη γεωργια με νεα προιοντα και μοντερνες μεθοδους ειναι επιθυμητη.Εαν εχω σαν κρατος 50 σχολες διοικησης επιχειρησεων(πιο πολλες απο την αγγλια)και 100 σχολες παιδαγωγικων που θα δωσουν χιλιαδες ανεργους καλυτερα ναχω δυο σχολες ανωτερης αγροτικης αναπτυξης η ειδικευμενων τεχνιτων.Οποιος θελει να παει ΑΕΙ να παει γιατι το γουσταρει και οχι γιατι του τοπε η μανα του η για να κανει ζωαρα(μη μου πεις οτι δεν συμβαινει)Στην ελλαδα πιο ευκολα βρισκεις production manager,financial analyst παρα ηλεκτρολογο.Οσο για τις απολαβες φυσικα με τοση υπερπροσφορα σε συγκεκριμενη ζητηση εχεις χαμηλους μισθους,Οικονομολογο εαν θες στο ενα χιλιομετρο θα βρεις 100,εγω ηλεκτρολογο εψαχνα προχτες και εβαλα μεσον για ναρθει σε δυο μερες και μου πηρε 100 για μιση ωρα  και χωρις αποδειξη(ο γιατρος  μου παιρνει 50).Γραφεις οτι οι συνθηκες εργασιας δεν ειναι καλες.Ενταξει δεν ειμαστε ελβετια αλλα ουτε και τριτος κοσμος,αλλα και στην ελβετια ξερεις τι ποσοστο εργαζομενων παει πανεπιστημιο?Πολυ πολυ μικροτερο απο ελλαδα και ετσι και ο επιστημονας εχει δουλεια αλλα ταυτοχρονα εχει και τον εξαιρετο ωρολογοποιο!

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2022 στις 11:42 ΠΜ, Speculoos είπε

Η TS είπε ότι δεν καταλαβαίνει τη σχολή, στο γεωπονικό τι να μην καταλάβεις ότι αυτό είναι ένα κλαδί και αυτό μια αγελάδα 😛; Στις πολυτεχνικές θα έχει πολύ πιο abstract αντικείμενα. 

 

ημουν γεωπονική σχολή, ΤΕΙ. σε πληροφορω πως οι μισοί φοιτητες της χρονιας μου το παράτησαν γιατι δεν καταλάβαιναν. ακόμα κι αν καταλάβαιναν το κλαδι και την αγελάδα δεν καταλάβαιναν χημεία και βιολογία πάνω στα οποία ήταν τα περισσότερα μαθήματα της σχολής. οταν επρεπε να κανουμε στο εργαστήριο αναλυση εδάφους και να βγάλουμε πρόγραμμα θρέψης και βελτίωσης για χ καλλιέργεια πολλοί σηκωναν τα χέρια ψηλά, εβλεπαν κινεζικα. το ιδιο και σε μαθηματα φυσιολογίας ή γενετικής.  στα μαθηματα των κατασκευων και των αρδευσεων, στραγγίσεων κλπ που επρεπε να κανουμε σαν εργασίες αντίστοιχες μελέτες, ενω δε χρειαζοταν να μαθαίνουμε απ εξω πράγματα, εκεί κι αν τα θεωρούσαν ολοι δυσκολα. μιλάμε για ΤΕΙ όχι για το γεωπονικό που η υλη σε πολλά μαθήματα ήταν ακόμα μεγαλύτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...