Προς το περιεχόμενο

Πως βγάζεις μια σχολή που δεν καταλαβαίνεις;


elilili

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, nitsa21 είπε

Ενα ,ενα Γραφεις οτι εαν δεν θες να πεινασεις  το πτυχιο ειναι απαραιτητο.Ποσους ανεργους πτυχιουχους ξερεις που παιρνουν χαρτζηλικι απο τους γονεις και ποσους ειδικευμενους τεχνιτες?Εαν σπουδαζει κανεις γιατι το θελει μπραβο του.Δυστυχως ομως ενα πολυ μεγαλο μερος πηγαινει για σπουδες  ειτε για να καμαρωνει η μαμα στις φιλες,ειτε για να φυγει απο το σπιτι,ειτε για να κανει φοιτητικη ζωη.Καταληγουν  οχι εκει που θελουν αλλα εκει που το μηχανογραφικο τους εστειλε με αποτελεσμα ουτε καλοι να ειναι,ουτε ευτυχισμενοι!Το κρατος νοιαζεται μονο  να ικανοποιηθουν οι γονεις,θα εχεις ακουσει την φραση γονεων <περασαμε>στην ταδε σχολη.Οι τοπικες κοινωνιες νοιαζονται να νοικιαστουν οι γκαρσονιερες και να δουλεψουν τα φαγαδικα κ.ο.κΟποιος μπαινει σε σχολη ευκολα η δυσκολα βγαινει και προστιθεται σε μια στρατια ανεργων πτυχιουχων.Στα νουμερα των αποφοιτων να προσθετεις και τους αποφοιτους κολλεγιων,ΙΕΚ,εξωτερικου τοτε θα πλησιαζεις στα νουμερα που γραφω.Η τεχνικη και επαγγελματικη εκπαιδευση ειναι το κυριο και αποτελεσματικο εργαλειο αναπτυξης και εκει πρεπει να δωθει προσοχη με συγχρονες ειδικοτητες και σωστη διδασκαλια.Ακομα και η συγχρονη γεωργια με νεα προιοντα και μοντερνες μεθοδους ειναι επιθυμητη.Εαν εχω σαν κρατος 50 σχολες διοικησης επιχειρησεων(πιο πολλες απο την αγγλια)και 100 σχολες παιδαγωγικων που θα δωσουν χιλιαδες ανεργους καλυτερα ναχω δυο σχολες ανωτερης αγροτικης αναπτυξης η ειδικευμενων τεχνιτων.Οποιος θελει να παει ΑΕΙ να παει γιατι το γουσταρει και οχι γιατι του τοπε η μανα του η για να κανει ζωαρα(μη μου πεις οτι δεν συμβαινει)Στην ελλαδα πιο ευκολα βρισκεις production manager,financial analyst παρα ηλεκτρολογο.Οσο για τις απολαβες φυσικα με τοση υπερπροσφορα σε συγκεκριμενη ζητηση εχεις χαμηλους μισθους,Οικονομολογο εαν θες στο ενα χιλιομετρο θα βρεις 100,εγω ηλεκτρολογο εψαχνα προχτες και εβαλα μεσον για ναρθει σε δυο μερες και μου πηρε 100 για μιση ωρα  και χωρις αποδειξη(ο γιατρος  μου παιρνει 50).Γραφεις οτι οι συνθηκες εργασιας δεν ειναι καλες.Ενταξει δεν ειμαστε ελβετια αλλα ουτε και τριτος κοσμος,αλλα και στην ελβετια ξερεις τι ποσοστο εργαζομενων παει πανεπιστημιο?Πολυ πολυ μικροτερο απο ελλαδα και ετσι και ο επιστημονας εχει δουλεια αλλα ταυτοχρονα εχει και τον εξαιρετο ωρολογοποιο!

 

Αυτη ειναι η αληθεια αλλα δεν αρεσει σε πολλους.Σε άλλο thread τσακώνονταν γιατι έπαιρνε ο υδραυλικός 150€ επίσκεψη.Εδω τους εχει φαει το ΑΕΙ να κάνουν 7-8 χρονια προπτυχιακό.

3 ώρες πριν, velociraptoras είπε

ημουν γεωπονική σχολή, ΤΕΙ. σε πληροφορω πως οι μισοί φοιτητες της χρονιας μου το παράτησαν γιατι δεν καταλάβαιναν. ακόμα κι αν καταλάβαιναν το κλαδι και την αγελάδα δεν καταλάβαιναν χημεία και βιολογία πάνω στα οποία ήταν τα περισσότερα μαθήματα της σχολής. οταν επρεπε να κανουμε στο εργαστήριο αναλυση εδάφους και να βγάλουμε πρόγραμμα θρέψης και βελτίωσης για χ καλλιέργεια πολλοί σηκωναν τα χέρια ψηλά, εβλεπαν κινεζικα. το ιδιο και σε μαθηματα φυσιολογίας ή γενετικής.  στα μαθηματα των κατασκευων και των αρδευσεων, στραγγίσεων κλπ που επρεπε να κανουμε σαν εργασίες αντίστοιχες μελέτες, ενω δε χρειαζοταν να μαθαίνουμε απ εξω πράγματα, εκεί κι αν τα θεωρούσαν ολοι δυσκολα. μιλάμε για ΤΕΙ όχι για το γεωπονικό που η υλη σε πολλά μαθήματα ήταν ακόμα μεγαλύτερη

Διορθώνω το "δεν καταλάβαιναν" σε δεν ενδιαφέρονταν να καταλάβουν.

Επισης αυτο ειναι ενα θέμα των Ελληνικών πανεπιστημιων με φοιτητες 2 (και 3) ταχυτητων .

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2022 στις 5:31 ΜΜ, elilili είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Δεν είχα μέχρι τώρα ακουστά κάποιον να πηγαίνει σε ψυχολόγο κοντά στην εξεταστική αλλά σίγουρα είναι μια καλή πρόταση! Ξέρεις πως πας κάπου και θα σε ακούσουν.

Πηγαίνοντας λίγο κόντρα στο κλίμα της εποχής και της μόδας ..... να ξέρεις ότι ο αντικειμενικός σκοπός του ψυχολόγου είναι να έχει μόνιμη πελατεία....δλδ μην περιμένεις ότι εσύ θα πας για να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα σου στην εξεταστική.... θα σε πιάσει και θα σε "ξετινάξει" απο την καλή και απο την ανάποδη.....το λέω για να μην πιάσεις τον ευατό σου στο μέλλον να έχει στανταρ στο πρόγραμμα της εβδομάδας την επίσκεψη στον ψυχολόγο.

Είχα 2 άμεσες και 1 έμμεση επαφή και είχα μια άσχημη αίσθηση όσον αφορά τον "σκοπό" τους.

Οπότε αν είναι μόνο η εξεταστική...απλώς πες στον εαυτό σου ότι θα διαβάσεις Χ ώρες (ο αριθμός ειλικρινά δεν έχει σημασία) χωρίς να αφήσεις τίποτα να σε αποσπάσει και θα είσαι πλήρως προσηλωμένη (και ΝΑΙ διαλείμματα επιτρέπονται) και αυτό είναι όλο.....

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/1/2022 στις 5:31 ΜΜ, elilili είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Δεν είχα μέχρι τώρα ακουστά κάποιον να πηγαίνει σε ψυχολόγο κοντά στην εξεταστική αλλά σίγουρα είναι μια καλή πρόταση! Ξέρεις πως πας κάπου και θα σε ακούσουν.

ο ψυχολόγος βοηθάει και με την πίεση που μπορεί να νιωθεις αλλά και με τη δυσκολία που εχουμε πολλοι να βάλουμε τα πράγματα σε σειρα. σπουδάζω δευτερο πτυχιο πληροφορική, το αποφάσισα στα 33 μου. επειδη λόγω πολλων υποχρεωσεων ειμαι λιγο πίσω,  προσπαθω να ομαδοποιω μαθηματα. πχ μια εξεταστική δινω αυτα που σχετίζονται με μαθηματικά, την αλλη οσα εχουν φυσικές και δικτυα, την άλλη προγραμματισμούς. έτσι δεν εχω να διαβαζω 3-4 διαφορετικά αντικείμενα αλλα 1 κάθε φορά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 14/1/2022 στις 7:10 ΜΜ, elgol είπε

Αλλο να χρωστας 25 μαθηματα γιατι κολοβαρας κι αν προσπαθησεις θα τα περασεις κι αλλο γιατι δεν τα καταλαβαινεις

Να παω κι εγω στο μαθηματικο κι ας μην μπορω να λυσω δευτεροβαθμια εξισωση γιατι ποτε δε μου αρεσε η αλγεβρα;

Εδω που μενω με το σεισμο του 14 περασε κοσμος και κοσμακης σε σχολες που δεν ειχαν ονειρευτει πρεπει να τη βγαλουν ντε και καλα για να γινουν αποτυχημενοι επαγγελματιες;

Αν δεν κανεις κατι που σου αρεσει ή τουλαχιστο το εχεις αργα ή γρηγορα  θα το μετανιωσεις

εδώ που τα λέμε, όσο πιο νωρίς καταλάβεις ότι μια σχολή δεν σου αρέσει και δεν μπορείς να την βγάλεις, τόσο το καλύτερο. Αλλά είναι μεγάλο βάρος, όντως, να την τελειώνεις και να μην ξέρεις αν όντως αξίζει να την παρατήσεις ή να την προσπαθήσεις. Αλλά εόναι κρίμα να φτάσεις μέχρι την πηγή και να μην πιείς νερό (Τότε με τους σεισμούς του '14 που είχαν δώσει ποσόστοση στη "σειρά" του 2014 και 2015, είχα ακούσει περιπτώσεις ατόμων που την πάτησαν και πέρναγαν όπου ναναι. btw απ' οτι φαίνεται elgol και εσύ από κεφαλονιά είσαι, σωστά;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2022 στις 7:21 ΜΜ, masteripper είπε

Πηγαίνοντας λίγο κόντρα στο κλίμα της εποχής και της μόδας ..... να ξέρεις ότι ο αντικειμενικός σκοπός του ψυχολόγου είναι να έχει μόνιμη πελατεία....δλδ μην περιμένεις ότι εσύ θα πας για να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα σου στην εξεταστική.... θα σε πιάσει και θα σε "ξετινάξει" απο την καλή και απο την ανάποδη.....το λέω για να μην πιάσεις τον ευατό σου στο μέλλον να έχει στανταρ στο πρόγραμμα της εβδομάδας την επίσκεψη στον ψυχολόγο.

Είχα 2 άμεσες και 1 έμμεση επαφή και είχα μια άσχημη αίσθηση όσον αφορά τον "σκοπό" τους.

Οπότε αν είναι μόνο η εξεταστική...απλώς πες στον εαυτό σου ότι θα διαβάσεις Χ ώρες (ο αριθμός ειλικρινά δεν έχει σημασία) χωρίς να αφήσεις τίποτα να σε αποσπάσει και θα είσαι πλήρως προσηλωμένη (και ΝΑΙ διαλείμματα επιτρέπονται) και αυτό είναι όλο.....

Για πες και για τους Ψυχιάτρους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2022 στις 8:55 ΠΜ, masteripper είπε

Επειδή μάλλον λίγο παρερμηνεύτηκα ...όταν λέω "Μαθηματικά - Φυσική" εννοούσα "χοντρικά" τα μαθήματα που διαβάζεις για να δώσεις Πανελλήνιες...όχι σε Πανεπιστημιακό επίπεδο.

Τώρα όσον αφορά εσένα κοπελιά ...ξέρεις δεν "ντροπή", "κακό" να πας και σε 1 φροντιστήριο ... μπορεί να ακούγεται κάπως αλλά επειδή και εγώ χρείαστηκα βοήθεια 2-3 φορές απο το χάσω την χρονιά μου όταν έβλεπα να ζυγώνει η εξεταστική έκανα μερικά μαθήματα...κατάλαβα κάποια πράγματα που δεν μπορούσα να τα πιάσω , μάζεψα σημειώσεις ...και βουρ... (επιτυχημένα).

Και μην νομίζεις ότι δεν "στροφάρεις"...μπορεί πολύ απλά να μην "κάθεται" στον τρόπο σκέψης σου...όσο και να φαίνεται παράξενο.... αυτό το είδα και στο φροντιστήριο όπου μας έκανε μάθημα ο καθηγητής και μας έπεφτε το σαγόνι...μας είπε όμως και την "πορεία" του... ήταν ασυναγώνιστος στην διδασκαλία κάποιας συγκεκριμένης θεωρίας...οφειλόταν στο γεγονός ότι όταν ήταν φοιτητής έκανε λάθος και επέλεξε 1 μάθημα που ήταν σχεδόν μόνος του με τον καθηγητή (Πανεπιστήμιο) ...και εντρύφησε στην συγκεκριμένη θεωρία και την κατανόησε σε τέτοιο βαθμό (χαρακτηριστικά μας έλεγε ότι μπήκε στην τάξη και έλεγε ποσο "μ@λ@κ@ς ήταν που πήρε εκείνο το μάθημα.... με αυτό όμως το μάθημα στηρίζει το φροντιστήριο του και είναι ιδιαίτερα επιτυχημένος) που ηταν παιχνιδάκι μετά να την διδάξει.... (αλλά ο κλάδος του ήταν άσχετος)

Δεν θα ξεχάσω ποτέ σε Διακριτά Μαθηματικά που μπορεί να έφαγα μια ώρα να διαβάσω 2 γραμμές θεωρία...το πήρα χαλαρά...διάβασα όλη την σελίδα σε στυλ σκούπας (γρήγορα απλώς να βγαλεις το νόημα) ..απλώς δεν το κατάλαβα...ξανά...ξανα...τίποτα...και κάποια στιγμή εντόπισα ότι ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε.....επικεντρώθηκα...κοίταξα πολύ προσεκτικά...εντόπισα τις κρίσιμες γραμμές...τις διάβασα με το μολύβι μία μία λέξη....και τσουπ ξεκλείδωσε η θεωρία.

Παρεπιμπτόντως θα ήταν χρήσιμο να παραθέσεις τα μαθήματα που σου λείπουν (με μια μικρή περιγραφή καθώς ο τίτλος μπορεί να απέχει απο την ουσία)...ίσως να βγει 1 ψιλοπλάνο.

 

Αν και εγώ θα έλεγα να αφήναμε στην άκρη τη λύση του φροντιστηρίου. Στο πανεπιστήμιο, επιπλέον, περνάμε για να μάθουμε και πως να διαβάζουμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ. Θεωρώ ότι έχουμε κάνει ήδη αρκετό τρεχαλιτό και έχουμε δώσει τόσα λεφτά όσο πηγαίναμε λύκειο, και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πολλούς τους είχε φθείρει όλο αυτό-γιατί να το επαναλάβεις όλο αυτό και στο Πανεπιστήμιο; Πόσο μάλλον όταν πηγαίνεις με το ζόρι σε μια σχολή που δεν σαρέσει και αναγκάζεσαι επίσης να διαβάζεις και μαθήματα που δεν σου αρέσουν; Με το φροντιστήριο είναι σαν να παρατείνεις κάπως το μαρτύριό σου.  Προσωπικά θεωρώ ότι το φροντιστήριο είναι μια "εύκολη" και "βολική" λύση που κακώς μας την έχουν  πλασάρει (και κάπως...επιβάλλει) από το λύκειο. Δεν θεωρώ ότι είναι και η καλύτερη λύση-έστω και αν πας σε 1-2-3 μαθήματα (όσα πολλά και να'ναι τα μαθήματα που χρωστάς, όλοι μας ξέρουμε ότι ακόμη και η επιλογή του φροντιστηρίου δεν είναι εφικτή).

 

(Μπορεί, όμως, να ακούγονται όλα αυτά κάπως...συναισθηματικά, λόγω της "κακής" εμπειρίας που μπορεί να είχαμε στο σχολείο. Δεν αποκλείω, όμως, ότι η ιδέα του φροντιστηρίου ενδεχομένως να βοηθήσει κάπους, εαν και εφόσον θελήσουν να το επιλέξουν.)

 Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι μια Σχολή μπορεί να μας φαίνεται δύσκολη-πέρα από το ίδιο το αντικείμενο - επειδή απλά δεν δώσαμε τον χρόνο που έπρεπε για να ασχοληθούμε με τα ίδια τα μαθήματα. Αν ασχοληθούμε έστω και λίγο με τα μαθήματα της σχολής, μπορεί να μην είναι και τόοοοοσο δύσκολα όσο θα νομίζαμε. Ακόμη, μια σχολή μπορεί επίσης ναναι "δύσκολη" λόγω των "δύσκολων" και "μυστήριων" καθηγητών που μπορεί να χει , καθώς και με τους όρους της αξιολόγησης που οι ίδιοι θέτουν.

6 λεπτά πριν, alitis01 είπε

Αν και εγώ θα έλεγα να αφήναμε στην άκρη τη λύση του φροντιστηρίου. Στο πανεπιστήμιο, επιπλέον, περνάμε για να μάθουμε και πως να διαβάζουμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ. Θεωρώ ότι έχουμε κάνει ήδη αρκετό τρεχαλιτό και έχουμε δώσει τόσα λεφτά όσο πηγαίναμε λύκειο, και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πολλούς τους είχε φθείρει όλο αυτό-γιατί να το επαναλάβεις όλο αυτό και στο Πανεπιστήμιο; Πόσο μάλλον όταν πηγαίνεις με το ζόρι σε μια σχολή που δεν σαρέσει και αναγκάζεσαι επίσης να διαβάζεις και μαθήματα που δεν σου αρέσουν; Με το φροντιστήριο είναι σαν να παρατείνεις κάπως το μαρτύριό σου.  Προσωπικά θεωρώ ότι το φροντιστήριο είναι μια "εύκολη" και "βολική" λύση που κακώς μας την έχουν  πλασάρει (και κάπως...επιβάλλει) από το λύκειο. Δεν θεωρώ ότι είναι και η καλύτερη λύση-έστω και αν πας σε 1-2-3 μαθήματα. Δεν είναι απαραίτητα πανάκεια. Όσα πολλά και να είναι τα μαθήματα που χρωστάς, δε θα σε βοηθήσει το φροντιστήριο (τουλάχιστον, δε θα μπορείς να κάνεις  και σε όλα τα μαθήματα φροντιστήριο, δε βγαίνει)-θα πρέπει να ασχοληθείς και προσωπικά. 

 

(Μπορεί, όμως, να ακούγονται όλα αυτά κάπως...συναισθηματικά, λόγω της "κακής" εμπειρίας που μπορεί να είχαμε στο σχολείο. Δεν αποκλείω, όμως, ότι η ιδέα του φροντιστηρίου ενδεχομένως να βοηθήσει κάπους, εαν και εφόσον θελήσουν να το επιλέξουν.)

 Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι μια Σχολή μπορεί να μας φαίνεται δύσκολη-πέρα από το ίδιο το αντικείμενο - επειδή απλά δεν δώσαμε τον χρόνο που έπρεπε για να ασχοληθούμε με τα ίδια τα μαθήματα. Αν ασχοληθούμε έστω και λίγο με τα μαθήματα της σχολής, μπορεί να μην είναι και τόοοοοσο δύσκολα όσο θα νομίζαμε. Ακόμη, μια σχολή μπορεί επίσης ναναι "δύσκολη" λόγω των "δύσκολων" και "μυστήριων" καθηγητών που μπορεί να χει , καθώς και με τους όρους της αξιολόγησης που οι ίδιοι θέτουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...