Προς το περιεχόμενο

Οι τράπεζες μας κλέβουν ???


MANOLIS50

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, The_Judas said:

και εγώ που νόμιζα ότι οι τράπεζες είναι φιλανθρωπικα ιδρύματα και όχι εταιρείες ΑΕ 

δυστυχώς όποιος μπορεί να κλέψει, κλέβει. 

το αστείο είναι ότι πολλοί που γκρινιάζουν, πολύ πιθανόν να έχουν οι ίδιοι επιχειρήσεις και να κλέβουν και οι ίδιοι τον πελάτη (και τον εργαζόμενο επίσης) ή γενικά να κάνουν διάφορες παγαποντιές (γιατί ο όρος "κλέβω" δεν είναι και πολύ σωστός) και κλαίγονται για το ότι οι τράπεζες τους κλέβουν.

Αλλά οκ, ας πούμε ότι κλέβουν.

Ο εργοδότης που δε δίνει δώρα ή τα ζητάει πίσω τι κάνει, δε κλέβει; Αυτό είναι κυριολεκτικά κλοπή.

Αυτοί που δε πληρώνουν υπερωρίες, που δε κόβουν αποδείξεις αλλά συγχρόνως χρεώνουν στον πελάτη και το ΦΠΑ?

Έχετε ζυγίσει ποτέ προιόντα από λαϊκή;

Μπορώ να γράψω κι άλλα παραδείγματα αλλά νομίζω τα ξέρετε όλοι.

Ποιος δε κλέβει τελικά σε αυτή την κοινωνία; Αυτός που δε μπορεί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, xp-user said:

Εγω τη μονη προμηθεια που βλεπω στην Εθνικη ειναι το τελευταιο χρονο που εχω ανοιξει ΚΑΙ ενα λογαριασμο οψεως υποχρεωτικα 2 ευρω το μηνα

Μέσω web banking ανοίγεις νέο λογαριασμό (μισθοδοσίας ταμιευτηρίου) και ακυρώνεις τον άλλον γίνεται ; ρωτάω σε λογαριασμό φίλης με την ίδια χρέωση και ρωτάει πως θα την ακυρώσει την υπηρεσία αυτή (value).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα 2ευρω που πληρωνω καθε μηνα για εμπορικο λογαριασμο εθνικης πως γινεται να το κλεισω ρε παιδια? Δεν χρησιμοποιω τιποτα απο αυτα που δινουν δηλαδη 3 δωρεαν παγιες εντολες και κατι αλλες βλακειες που εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/1/2022 at 4:37 ΜΜ, MANOLIS50 said:

Η  EUROBANK επέβαλλε χρεώσεις προμήθειας 1,5 € μηνιαίως χωρίς καμιά προειδοποίηση και συναίνεση μας για υπηρεσίες που δεν θέλουμε.

Η Eurobank δεν εχει καμια χρεωση 1.5 ευρω μηνιαιως. Ειτε συμφωνησες σε καμια ασφαλεια, ειτε αφορα ενημερωση κινησεων λογαριασμου με sms κτλ. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρέωση 1,5 ευρώ επέβαλε μόνο σε όσους είχαν λογαριασμό μισθοδοσίας με δωρεάν συναλλαγές. Εγώ τις χρειάζομαι και ρην κράτησα την υπηρεσία. 

Αλλά μου έστειλε πολλά email , και το δικαίωμα να την καταργήσω όποτε θέλω.

Όποιος δεν την χρειάζεται ας την καταργήσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω προσωπικη μου αποψη οτι η εφευρεση αυτου του οργανισμου η εστω θεσμου  οπως το αποκαλουμε τραπεζα εχει εφευρευθει διοτι σε μια αγοροπωλησια μεταξυ 2 για να μην γινει καποια απατη μπαινει ενας τριτος η τραπεζα για να ελεγξει την αγοροπωλησια , για να ειναι νομιμη ολη η διαδικασια , τωρα αν κραταει προμηθειες κτπλ   ναι δν ειναι σωστο αλλα απο την αλλη εμεις το υιοθετησαμε αυτο το συστημα απο την αρχη ισως οταν δημιουργηθηκε κρατος με νομους ας με διορθωσει καποιος 

outof topic αυτο προσπαθει να "διωξει" ας το πουμε η τεχνολογια blockchain με τα κρυπτονομισματα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, xp-user είπε

Εγω τη μονη προμηθεια που βλεπω στην Εθνικη ειναι το τελευταιο χρονο που εχω ανοιξει ΚΑΙ ενα λογαριασμο οψεως υποχρεωτικα 2 ευρω το μηνα

τους όψεως όλοι τους χρεώνουν πλέον με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. σε αρκετές χώρες στο εξωτερικό υπάρχει χρέωση και στους κανονικούς λογαριασμούς (και στους ιδιωτικούς και όχι μόνο στους επαγγελματικούς) και κάποια στιγμή θα έρθει και από εδώ.

8 ώρες πριν, Arkin είπε

Ενα 2ευρω που πληρωνω καθε μηνα για εμπορικο λογαριασμο εθνικης πως γινεται να το κλεισω ρε παιδια? Δεν χρησιμοποιω τιποτα απο αυτα που δινουν δηλαδη 3 δωρεαν παγιες εντολες και κατι αλλες βλακειες που εχει.

δεν μπορείς. ή κλείνεις τον λογαριασμό τελείως ή χρεώνεσαι τα 2 ευρώ. τα 2 ευρώ θα στα χρέωνε έτσι και αλλιώς απλά η εθνική σου βάζει και ένα τυράκι πως δεν σε χρεώνει για τις εντολές, σου δίνει κάποιες πληρωμές χωρίς χρέωση κτλ. να το απενεργοποιήσεις δεν...

3 ώρες πριν, TangodownGr είπε

Πιστευω προσωπικη μου αποψη οτι η εφευρεση αυτου του οργανισμου η εστω θεσμου  οπως το αποκαλουμε τραπεζα εχει εφευρευθει διοτι σε μια αγοροπωλησια μεταξυ 2 για να μην γινει καποια απατη μπαινει ενας τριτος η τραπεζα για να ελεγξει την αγοροπωλησια , για να ειναι νομιμη ολη η διαδικασια , τωρα αν κραταει προμηθειες κτπλ   ναι δν ειναι σωστο αλλα απο την αλλη εμεις το υιοθετησαμε αυτο το συστημα απο την αρχη ισως οταν δημιουργηθηκε κρατος με νομους ας με διορθωσει καποιος 

outof topic αυτο προσπαθει να "διωξει" ας το πουμε η τεχνολογια blockchain με τα κρυπτονομισματα  

οι τράπεζες είναι αναγκαίο κακό. πολλοί δεν κάνουν τον κόπο να διαβάσουν λίγο και να ξεστραβωθούν να δουν πως λειτουργούσε η οικονομία ακόμη και 2 χιλ χρόνια πίσω. ποιοι έπαιζαν τον ρόλο των τραπεζών και για ποιον λόγο. κυρίως όμως τότε ήταν φτιαγμένες για λογαριασμό των εμπόρων και γενικότερα για αυτούς που είχαν λόγο να έχουν κάποιον εγγυητή. οι ''επιταγές'' πχ από τους Ρόδιους, ήταν σα να έχει ο άλλος πάνω του χρυσό. δυστυχώς κανένας εκτός από την τράπεζα δεν μπορεί να εγγυηθεί πως σε συναλλαγές (ειδικά σε μεγάλο ποσό) ο ένας έχει τα χρήματα, θα τα δώσει και θα πάρει αυτό που έχει συμφωνηθεί και ο άλλος όντως θα τα πάρει. το πρόβλημα με τις τράπεζες είναι πως έχουν εξωφρενικές χρεώσεις για πολλά πράγματα, πλέον δεν υπάρχει εξυπηρέτηση καθώς πολλά καταστήματα είναι κλειστά, πολλοί υπάλληλοι έχουν φύγει, οι περισσότερες συναλλαγές περνάνε από τις τράπεζες με αποτέλεσμα ουσιαστικά ανέξοδα να έχει αυξηθεί ο τζίρος τους, τα χρήματα τα οποία φυλάνε κτλ.

το κυριότερο είναι πως η τράπεζα δανείζεται χρήματα με μηδενικό επιτόκιο και στο πουλάει με 20%...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Εγω δεν εχω καμία χρεωση στον όψεως της εθνικης.

σε χρεώνει ή μία φορά τον χρόνο ή δύο φορές τον χρόνο. όχι κάθε μήνα. η χρέωση αυτή υπάρχει εδώ και 1,5 χρόνο. τουλάχιστον τότε με ενημέρωσαν πως ξεκίνησε η ισχύς της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

χρέωση 1,5 ευρώ επέβαλε μόνο σε όσους είχαν λογαριασμό μισθοδοσίας με δωρεάν συναλλαγές. Εγώ τις χρειάζομαι και ρην κράτησα την υπηρεσία. 

Αλλά μου έστειλε πολλά email , και το δικαίωμα να την καταργήσω όποτε θέλω.

Όποιος δεν την χρειάζεται ας την καταργήσει.

Ε σε αυτο αναφερομαι τελος παντων. Οτι δεν κανουν καποια κινηση χωρις ενημερωση πρωτα. Ακομα και για τις χρεωσεις στο ανοιγμα που βαζουν καποια καταστηματα/υπαλληλοι (οπως εχει γραφτει εδω μεσα), απλα ρωτας τι ειναι και κατα 99% (παντα για ανοιγμα) θα ειναι καποια χαζη ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Bitbit είπε

 

Έχετε ζυγίσει ποτέ προιόντα από λαϊκή;

 

παρτε ενα τετοιο και σκιστε τους

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=κανταρι+ηλεκτρονικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

χρέωση 1,5 ευρώ επέβαλε μόνο σε όσους είχαν λογαριασμό μισθοδοσίας με δωρεάν συναλλαγές. Εγώ τις χρειάζομαι και ρην κράτησα την υπηρεσία. 

Αλλά μου έστειλε πολλά email , και το δικαίωμα να την καταργήσω όποτε θέλω.

Όποιος δεν την χρειάζεται ας την καταργήσει.

Τι εννοεις δωρεαν συναλλαγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, james01gr είπε

τους όψεως όλοι τους χρεώνουν πλέον με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. σε αρκετές χώρες στο εξωτερικό υπάρχει χρέωση και στους κανονικούς λογαριασμούς (και στους ιδιωτικούς και όχι μόνο στους επαγγελματικούς) και κάποια στιγμή θα έρθει και από εδώ.

δεν μπορείς. ή κλείνεις τον λογαριασμό τελείως ή χρεώνεσαι τα 2 ευρώ. τα 2 ευρώ θα στα χρέωνε έτσι και αλλιώς απλά η εθνική σου βάζει και ένα τυράκι πως δεν σε χρεώνει για τις εντολές, σου δίνει κάποιες πληρωμές χωρίς χρέωση κτλ. να το απενεργοποιήσεις δεν...

οι τράπεζες είναι αναγκαίο κακό. πολλοί δεν κάνουν τον κόπο να διαβάσουν λίγο και να ξεστραβωθούν να δουν πως λειτουργούσε η οικονομία ακόμη και 2 χιλ χρόνια πίσω. ποιοι έπαιζαν τον ρόλο των τραπεζών και για ποιον λόγο. κυρίως όμως τότε ήταν φτιαγμένες για λογαριασμό των εμπόρων και γενικότερα για αυτούς που είχαν λόγο να έχουν κάποιον εγγυητή. οι ''επιταγές'' πχ από τους Ρόδιους, ήταν σα να έχει ο άλλος πάνω του χρυσό. δυστυχώς κανένας εκτός από την τράπεζα δεν μπορεί να εγγυηθεί πως σε συναλλαγές (ειδικά σε μεγάλο ποσό) ο ένας έχει τα χρήματα, θα τα δώσει και θα πάρει αυτό που έχει συμφωνηθεί και ο άλλος όντως θα τα πάρει. το πρόβλημα με τις τράπεζες είναι πως έχουν εξωφρενικές χρεώσεις για πολλά πράγματα, πλέον δεν υπάρχει εξυπηρέτηση καθώς πολλά καταστήματα είναι κλειστά, πολλοί υπάλληλοι έχουν φύγει, οι περισσότερες συναλλαγές περνάνε από τις τράπεζες με αποτέλεσμα ουσιαστικά ανέξοδα να έχει αυξηθεί ο τζίρος τους, τα χρήματα τα οποία φυλάνε κτλ.

το κυριότερο είναι πως η τράπεζα δανείζεται χρήματα με μηδενικό επιτόκιο και στο πουλάει με 20%...

 

10 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Εγω δεν εχω καμία χρεωση στον όψεως της εθνικης.

Τελικα γινεται να κλεισει η οχι? Καθε πρωτη του μηνα με τραβανε 2 ευρω με το ετσι θελω. Στο φιλο λογικα του τα τραβαει συνολικα μια φορα το χρονο 24 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...