Προς το περιεχόμενο

Yakuza franchise


thagkol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ξεκινήσω σύντομα με τα Yakuza, και συγκεκριμένα με το 0. Έχει νόημα το legend σαν επίπεδο δυσκολίας ή θα φάω τα μούτρα μου; Γενικά μου αρέσουν οι προκλήσεις αλλά δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε games. Σε μάξιμουμ δυσκολία έβγαλα το Witcher 3, το Horizon Zero Dawn και παλιότερα τα Uncharted, αλλά είναι τελείως άλλο στυλ και δε θεωρούνται και ιδιαίτερα δύσκολα νομίζω. Σε παιχνίδια τύπου Call of Duty δεν επιζώ ούτε για πλάκα πάνω από Normal. Για το Yakuza δεν ξέρω...

Υ.Γ. Άκυρο, ρωτάω βλακείες γιατί το Legend ξεκλειδώνεται αφού τερματίσεις μια φορά, άρα όπου legend βάλτε hard (δεν πρόκεται να το παίξω 2 φορές όσο καλό και να είναι).

Επεξ/σία από thagkol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, thagkol said:

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ξεκινήσω σύντομα με τα Yakuza, και συγκεκριμένα με το 0. Έχει νόημα το legend σαν επίπεδο δυσκολίας ή θα φάω τα μούτρα μου; Γενικά μου αρέσουν οι προκλήσεις αλλά δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε games. Σε μάξιμουμ δυσκολία έβγαλα το Witcher 3, το Horizon Zero Dawn και παλιότερα τα Uncharted, αλλά είναι τελείως άλλο στυλ και δε θεωρούνται και ιδιαίτερα δύσκολα νομίζω. Σε παιχνίδια τύπου Call of Duty δεν επιζώ ούτε για πλάκα πάνω από Normal. Για το Yakuza δεν ξέρω...

Υ.Γ. Άκυρο, ρωτάω βλακείες γιατί το Legend ξεκλειδώνεται αφού τερματίσεις μια φορά, άρα όπου legend βάλτε hard (δεν πρόκεται να το παίξω 2 φορές όσο καλό και να είναι).

Αν δεν θες να ασχοληθείς με το αντίστοιχο achievement/trophy, δεν υπάρχει κάτι που δεν θα δεις στις υπόλοιπες δυσκολίες (από άποψη περιεχομένου). Και σαν δυσκολία, είναι απλά ένα τσικ πάνω από το Hard.

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο το Hard. Συγκεκριμένα για το 0, υπάρχουν 2-3 σημεία που σπάει νεύρα (βασικά το Chapter 13), αλλά έχεις τα checkpoints (σε αντίθεση με το Legend). Στην τελική, το κατεβάζεις στο Normal αν δεις ότι υπάρχει θέμα (στο Legend, κατά 99% δεν μπορείς να αλλάξεις τη δυσκολία)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα trophies, παίξε στο normal. Αφού δεν θα πας για Platinum, δε βρίσκω το λόγο για hard. Έτσι κι αλλιώς τα Yakuza ακόμα και στο Normal έχουν ένα decent challenge ειδικά σε κάποια bosses. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Charismo said:

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα trophies, παίξε στο normal. Αφού δεν θα πας για Platinum, δε βρίσκω το λόγο για hard. Έτσι κι αλλιώς τα Yakuza ακόμα και στο Normal έχουν ένα decent challenge ειδικά σε κάποια bosses. 

Με τέτοιο backlog που έχω, το να παίξω το ίδιο παιχνίδι δεύτερη φορά το θεωρώ χάσιμο χρόνου. Αν ήταν ξεκλείδωτο το legend από την αρχή μπορεί και να το δοκίμαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, thagkol said:

Για πείτε λίγο, με πια σειρά παίζουμε στο 0; Πρώτα το main story και μετά τα substories, πρώτα ό,τι substory υπάρχει και μετά main η κάτι ανάμεσα; 

Όπως θες πας γενικά, αφού τελειώσεις το παιχνίδι ξεκλειδώνεται η ελεύθερη εξερεύνηση με το Premium Adventure mode, για να κάνεις ό,τι θες. Γενικά θεωρώ πως το καλύτερο είναι να προχωράς λίγο το critical path και να κάνεις διάφορα side activities καθε τόσο. Επειδή έχει τόσο περιεχόμενο σαν παιχνίδι είναι πιθανό να αφιερώσεις πολλές ώρες σε αυτό, είτε μιλάμε για substories είτε για mini games, και ίσως σε κουράσει σε κάποιο σημείο, οπότε βρες έναν ρυθμό που να ταιριάζει σε εσένα. Το να αφήσεις τα substories για το τέλος είναι μάλλον κακή ιδέα πάντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SaberNero είπε

Επειδή έχει τόσο περιεχόμενο σαν παιχνίδι είναι πιθανό να αφιερώσεις πολλές ώρες σε αυτό, είτε μιλάμε για substories είτε για mini games

Μόνο για δύο δουλειές (Real Estate Royal και Cabaret Club Czar) θες άνετα ένα 10ωρακι.

Ούτε γω ξέρω πόσες ώρες πρέπει να χω σπαταλήσει στο Mahjong. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kosmsamo είπε

Μόνο για δύο δουλειές (Real Estate Royal και Cabaret Club Czar) θες άνετα ένα 10ωρακι.

Ούτε γω ξέρω πόσες ώρες πρέπει να χω σπαταλήσει στο Mahjong. 😂

Αυτό με το Mahjong το διαβάζω από αρκετούς σε ξένα forum, μια εποχή εγώ έπαιζα Mahjong στο κινητό οπότε ελπίζω να βοηθήσει! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thagkol είπε

Αυτό με το Mahjong το διαβάζω από αρκετούς σε ξένα forum, μια εποχή εγώ έπαιζα Mahjong στο κινητό οπότε ελπίζω να βοηθήσει! :D

Έχει πολύ πλάκα, ειδικά αν κάτσεις να το μάθεις. Εγώ βέβαια το έκανα αναγκαστικά λόγω των trophies, αλλά αγάπησα το παιχνίδι. Χώρια που η όλη γνώση βοήθησε και στα επόμενα παιχνίδια.

Επίσης, αν θες έναν ολοκληρωμένο guide/walkthrough για το παιχνίδι, τσέκαρε τον CyricZ στο GameFAQs. Έχει οδηγούς για όλα τα Yakuza-Judgment.

https://gamefaqs.gamespot.com/ps4/816306-yakuza-0/faqs/74451 ο οδηγός για το Y0. Αν θυμάμαι καλά, είσαι σε Xbox. Μην σε απασχολεί, δεν αλλάζει τίποτα (άσε που είναι ενημερωμένος με τα command prompts για Xbox).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, kosmsamo είπε

Έχει πολύ πλάκα, ειδικά αν κάτσεις να το μάθεις. Εγώ βέβαια το έκανα αναγκαστικά λόγω των trophies, αλλά αγάπησα το παιχνίδι. Χώρια που η όλη γνώση βοήθησε και στα επόμενα παιχνίδια.

Επίσης, αν θες έναν ολοκληρωμένο guide/walkthrough για το παιχνίδι, τσέκαρε τον CyricZ στο GameFAQs. Έχει οδηγούς για όλα τα Yakuza-Judgment.

https://gamefaqs.gamespot.com/ps4/816306-yakuza-0/faqs/74451 ο οδηγός για το Y0. Αν θυμάμαι καλά, είσαι σε Xbox. Μην σε απασχολεί, δεν αλλάζει τίποτα (άσε που είναι ενημερωμένος με τα command prompts για Xbox).

Xbox είμαι ναι, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Αν δε βαρεθώ λέω να προσπαθήσω για όλα τα achievements εκτός του legend mode γιατί δε θέλω να παίξω δεύτερη φορά το παιχνίδι. Θα δείξει στην πορεία.

Τελειώνω τώρα το AC Black Flag και μετά ξεκινάω Yakuza παράλληλα με το Mass Effect που παίζω ήδη.

Επεξ/σία από thagkol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση για το combat του Yakuza 0, αν θυμάται κανείς:

Ο Majima, στο breaker στυλ, μπορεί να κάνει μια κίνηση που ουσιαστικά γυρίζει γύρω γύρω σα μύλος με τα χέρια κάτω και τα πόδια πάνω και χτυπάει ό,τι υπάρχει γύρω του. Η κίνηση αυτή δε χτυπάει όμως όσους είναι πεσμένοι στο πάτωμα. Υπάρχει μια παρόμοια εναλλακτική κίνηση, που χτυπάει ό,τι υπάρχει γύρω του ΚΑΙ τους πεσμένους. Την έκανα μια φορά καταλάθος αλλά δεν μπορώ να βρω το συνδυασμό πλήκτρων για να την κάνω συστηματικά. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει γιατί με Google δε βγάζω άκρη;

Επεξ/σία από thagkol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...