Προς το περιεχόμενο

απάτη μεσω ebanking


pantelis_87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, vs_skg said:

Να ακουσω τι θα πεις τωρα. 

Ότι δεν τηρούν τις οδηγίες του NIST που λένε να αφήνουν τουλάχιστον 64 και τηρούν το ISO προφανώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 minutes ago, Hacker?pcs said:

Ότι δεν τηρούν τις οδηγίες του NIST που λένε να αφήνουν τουλάχιστον 64 και τηρούν το ISO προφανώς;

Αρα το προβλημα σου δεν ειναι με την ασφαλεια που προσφερουν 12 θεσεις, και συμφωνεις με τα προτυπα που λενε οτι και 8 παρεχουν ασφαλεια, αλλα λες την τραπεζα μπουρδελο καθως εσυ θελεις να βαλεις 64 και δεν σε αφηνουν! 

Οκ, πασο! Ο πελατης εχει παντα δικιο😋

Υ.Γ. Αν ακουσεις για exploit που σε αφηνει να βαλεις απεριοριστο αριθμο κωδικων, αυτο οδηγει σε απώλεια χρηματων, και επιπλεον η τράπεζα δεν σε αποζημιώνει, μην τρομαξεις, ολα καλα! ονειρο ειναι. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το ένα πρότυπο λέει ότι 8 είναι εντάξει δεν σημαίνει ότι είναι. Είναι κλόουν γιατί δεν υπάρχει λόγος να μην αφήνουν πάνω από 12 όπως κάνουν και οι άλλες Ελληνικές τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 hours ago, marmagia said:

Τοτε πως συνδεθηκαν; Αφού θέλει επιβεβαίωση από την εφαρμογή η sms για να συνδεθεί στο e-banking. Πως χωρίς κωδικό επιβεβαίωσης τα έκαναν όλα αυτά;

Απεκτησαν προσβαση στο viber,με αλλαγη αριθμου.Το επαθε φιλος πριν μια βδομαδα.

5 hours ago, painK said:

Το θεμα ειναι εδω πως αποκτησανε προσβαση στο viber για να διαβασουν τα μνμτα OTP.

6 hours ago, Bitbit said:

αυτό με το viber δε κατάλαβα πως έγινε.

Αυτο θελω να μαθω και εγω. 
Το εκαναν σε φιλο πριν μια βδομαδα,και μου εβγαλε και εμενα ειδοποιηση οτι ο Χ. αλλαξε αριθμο και μου εδειξε και το  νεο αριθμο.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, pantelis_87 said:

Πραγματικα δεν ξερω,μετα απο 2 ωρες ηρθαν email και το ενα ελεγε οτι η συσκευη moto i κτλπ συνδέθηκε με την e-Banking συνδρομή σας.

Για να εγινε αυτο σιγουρα απεκτησαν απομακρυσμενη προσβαση στο κινητο του...Κατι δε σου ειπε ο συγγενης σου παραπανω...Τι εκανε πιο πριν ή τις τελευταιες μερες?Ποιος του ζητησε,μεσω τι(τηλεφωνο,email,viber) και γιατι του τα ζητησαν?Επισης αν τα λεφτα εφυγαν απο το λογαριασμο,ειχαμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία μου. Σε περίπτωση κλοπής, λόγω αγαθοσύνης θα το πω, όπως αυτού που αναφέρεται στο θέμα, γιατί η τράπεζα δεν μπορεί να ακυρώσει τις συναλλαγές;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, pantelis_87 said:

Kαλησπερα,πριν λιγο εκλεψαν συγγενη μου τον λογαριασμο.

Ζητησαν τον αριθμο της χρεωστικης καρτας και μετα απο λιγο εδωσε τους δυο αριθμους του pin. Του κρατουσαν την κουβεντα για να μην καταλαβει οτι του απενεργοποιησαν το viber , του πηραν τον 6ψηφιο OTP που ηταν sms,του αλλαξαν το ημερησιο οριο και τελικα αδειασαν τον λογαριασμο. Καλεσε την τραπεζα ,μπλοκαραν ebanking και καρτα και περιμενει.Εχει συμβει σε κανενα κατι παρομοιο? 

Να δωσουμε σε άγνωστο τον αριθμό της κάρτας και τον μισό πιν; Οχι. Γιατί να το κάνουμε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Bitbit said:

έχεις δίκιο φίλε. Αυτός που από μόνος του δίνει τον κωδικό του, τον 12 ψήφιο, θα κολλήσει να τον δώσει αν είναι 100ψήφιος.

Δεν έχετε πάρει χαμπάρι ότι όσα περιστατικά έχουν αναφερθεί (είναι αρκετά εδώ στο φορουμ, για να απαντήσουμε και στο ερώτημα του ts) αφορούν περιπτώσεις όπου ο χρήστης από μόνος του δίνει τα στοιχεία του; και 1,000,000 ψηφία να έχει ο κωδικός δε θα αλλάξει τίποτα. Πάλι θα την κάνει την βλακεία.

Για να λύσεις ένα πρόβλημα πρέπει να στοχεύσεις στη ρίζα του. Το να μην έχεις νερό στο σπίτι και να βρίζεις τα ΕΛΤΑ δε θα αλλάξει την κατάσταση στο παραμικρό. Αλλά αν σας κάνει να αισθάνεστε καλύτερα οκ. Βρίστε και κατηγορήστε όποιον θέλετε.

γράφω τα ίδια πράγματα σε όλα τα παρόμοια θέματα, έχω καταντήσει γραφικός. Οι τράπεζες έχουν πάρει ένα σωρό μέτρα, κωδικοί, κινητά, επιβεβαίωση μέσω εφαρμογής... δηλαδή τι άλλο πρέπει να κάνουν; Να βάλουν και 2ο κωδικό; και 3ο; και 4ο; Τι θα αλλάξει όταν ο κάθε ... ..πάει και δίνει από μόνος του τα στοιχεία.

Ακόμα και να ζητάνε για να ολοκληρωθεί μια συναλλαγή να παρουσιαστεί ο κάτοχος της κάρτας/λογαριασμού στην τράπεζα, πάλι ο βλάκας θα κάνει βλακεία.

σορυ για το ύφος μου, κάποιοι θα νευριάσουν με αυτά αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα

 

Είπαμε είναι ανίκητη......

 

Ναι ρε φίλε εντάξει καλά τα λες αλλά το ότι οι περισσότερες τράπεζες (π.χ. Εθνική) έχουν κλείσει το γκισέ για όλους ακόμη και για γέρους ή γκαγκά και τους υποχρεώνει να χεiρίζονται ebanking ενώ δεν έχουν αυτή την ικανότητα που το πας;;;

Και εγώ φοβάμαι χρησιμοποιώντας ebanking επειδή δεν είμαι μετρ της τεχνολογίας βάλε και την ηλικία όλα είναι πιθανά.

Τέλος πάντων ας μην τις αποθεώνουμε ότι κάνουν τα πάντα να μας προστατεύουν. Μπορούν περισσότερα. Θα πω κάτι που έκανα εγώ. Επειδή δεν το κρύβω ναι φοβάμαι , πήγα Πειραιώς άνοιξα ένα καινούργιο λογαριασμό ebanking με ένα μικρό ποσό και αν κάποτε χρειάζεται να κάνω πληρωμή μέσω αυτού θα περάσω από ένα atm που είναι κοντά μου και θα κάνω online κατάθεση με το επιπλέον ποσό που χρειάζομαι. Θα μου πεις ταλαιπωρία αλλά δεν έχω το άγχος να χαθεί μεγάλο ποσό όπως του ts που λέει ότι του φάγανε 6.000 ευρώ.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/01/2022 at 03:34, Hacker?pcs said:

Είναι λογική αυτή; Το ότι το social engineering πιάνει σημαίνει ότι δεν θα κρίνουμε κακές πρακτικές ασφαλείας; Το US NIST και όλοι οι οργανισμοί που βγάζουν οδηγίες είναι χαζοί;

Για πες μου που είναι το λάθος

12χαρακτηρες με συμβολα κεφαλαια μικρα απλα δεν θα το βρει ποτε ασε που στις 2 3 προσπαθειες κλειδωσε το account.ενω ειναι λογικο να λες το otp να δινεις email και τα παντα οπου βρεις; δεν χρειαζεται πλεον brute force.ολα αυτα γινονται με την ωραια θεληση του χρηστη χωρις αυτος που το κανει να εχει τρελλες γνωσεις

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο off topic αλλά καλά κάνω και μένω με το sony επεσον για κινητό.. Τουλάχιστον εκεί έχω να φοβηθώ μόνο για sim swap. Αλλά όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, λίγο παραπάνω προσοχή με τα διάφορα phissing μυνήματα που έρχονται, δεν είναι κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, pantelis_87 said:

Kαλησπερα,πριν λιγο εκλεψαν συγγενη μου τον λογαριασμο.

Ζητησαν τον αριθμο της χρεωστικης καρτας και μετα απο λιγο εδωσε τους δυο αριθμους του pin. Του κρατουσαν την κουβεντα για να μην καταλαβει οτι του απενεργοποιησαν το viber , του πηραν τον 6ψηφιο OTP που ηταν sms,του αλλαξαν το ημερησιο οριο και τελικα αδειασαν τον λογαριασμο. Καλεσε την τραπεζα ,μπλοκαραν ebanking και καρτα και περιμενει.Εχει συμβει σε κανενα κατι παρομοιο? 

με τη σειρα

τον πήραν τηλέφωνο και έδωσε τα νούμερα ...οκ

αποτι κατάλαβα λες του χακαραν το viber και του πηραν τον 6φιο ΟΤΡ

μετά μπήκαν στο e banking και εκαναν τα υπολοιπα ....το username kai pass στην Αλφα πως τα αλλαξαν ???τοσο ευκολα !!

και ποτε το πήρε χαμπάρι ?

δεν ξέρω τη διαδικασία της Άλφα....... 

αλλαγή ορίου τόσο εύκολα!!!!   για να αλλάξω το όριο για 2 μέρες στη Πειραιώς μου άλλαξαν τα φώτα.......έχουν μέχρι 2000 στη κάρτα....

σήμερα είναι Κυριακή..ποτέ έγινε αυτό ??? γιατί ότι μεταφορα και να εγινε το Σάββατο είναι με valeur Δευτερας,το ιδιο αν εγινε Παρασκευη....(αν το εκαναν με valeur ιδιαας ημερας τη Παρασκευη δεν προλαβαινεις)...μπορει να εχουν χαθει

πήρατε τηλέφωνα μπλόκαραν τα πάντα αλλά επειδή πρόκειται για απάτη και αν υπάρχει μια πιθανότητα να γίνει κάτι χρειάζεται εντολή εισαγγελέα.....αν η συναλλαγή έγινε εντός Ελλάδας για να δωθουν τα στοιχεία της συναλλαγής...αν έγινε προς το εξωτερικό πάλι υπάρχει πιθανότητα μπλοκαρίσματος της εντολής (πιθανολογώ θα εκτελεστεί το απόγευμα της Δευτέρας)

πρέπει να κανείς πολύ φασαρία από σημερα επικοινωνία (δίωξη δεν ξέρω ποιο τμήμα είναι αρμόδιο) με όποιον μπορειται για να μην εκτελεστεί η οποία μεταφορά ....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, kostasbm said:

μετά μπήκαν στο e banking και εκαναν τα υπολοιπα ....το username kai pass στην Αλφα πως τα αλλαξαν ???τοσο ευκολα !!

μάλλον δεν είχε λογαριασμό και έκαναν εγγραφή εκείνη τη στιγμή. Πλέον μπορείς να αποκτήσεις κωδικούς web banking χωρίς να επισκεφτείς κατάστημα, ζητάνε μόνο αριθμό κάρτας και το OTP που σου στέλνουν στο κινητό

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...