Προς το περιεχόμενο

απάτη μεσω ebanking


pantelis_87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@pantelis_87 Αντε, μια τελευταια προσπαθεια. Μηπως το email που ελαβε ηταν απο το viber (οτι συνδεθηκε καινουργια συσκευη moto), και οχι απο την τραπεζα? Μιας και δεν το διευκρινιζεις ουτε αυτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, SabotazNic said:

@pantelis_87 Αντε, μια τελευταια προσπαθεια. Μηπως το email που ελαβε ηταν απο το viber (οτι συνδεθηκε καινουργια συσκευη moto), και οχι απο την τραπεζα? Μιας και δεν το διευκρινιζεις ουτε αυτο.

 

οχι..  το email ηταν απο την τραπεζα σιγουρα!

μετα απο ωρες που ηρεμησε πηγε να μπει στο viber και του ζητουσε τηλεφωνο για εγγραφη. Αρα ειχαν μπει ηδη στο viber

https://www.anagnostis.org/2021/09/18/nea-apati-peloponnisioi-eidan-afto-to-minyma-sto-viber-kai-echasan-ta-lefta-tous/ 

Αυτο ακριβως εγινε και στην περιπτωση μας

Επεξ/σία από pantelis_87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, cpc464 said:

Όταν έκανα web banking εθνικής γιατί ο εργοδότης μου είχε συνεργασία με αυτούς την διαδικασία την έκανα μέσω pc, κανένας δεν μου ζήτησε πιν, βεβαιώθηκα ότι η σελίδα ήταν https και τα στοιχεία τα έβαλα μόνος μου, έλαβα το otp μέσω κινητού και έκανα την ταυτοποίηση, δεν ξέρω αν έχουν και τηλεφωνική υπηρεσία αλλά είναι παράξενο αυτό που λες,εγώ το λιγότερο που θα έκανα θα ήταν να αλλάξω πιν και θα έλεγχα κινήσεις λογαριασμού.

Εξηγώ οτι ήταν legit ολο αυτο και αμέσως ενεργοποιήθηκαν ολα

 

1 hour ago, Bitbit said:

μήπως σου ζητήσανε κάποια ψηφία του πιν όπως έγραψε ένας χρήστης στην αρχή; πχ το 1ο και το 3ο; μήπως ήταν το Pin για  Phone banking?

μπορει να μου ζήτησε τα 2 ψηφία,, το δέχομαι δεν θυμαμαι  ακριβώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, pantelis_87 said:

image.png.6d0d3032ed4184e3fd715312d9e7cabf.png

Αρα αποκτήσανε πρόσβαση πρώτα στην Alpha bank.Με ποιον τροπο δινει ανακτηση κωδικων η Alpha Bank λοιπον?Μηπως η πρωτη φωτο που ειχα αναρτησει οτι πρεπει να εχεις τον αριθμο καρτας και το τηλεφωνο σου για να εχεις προσβαση στο ebanking αρκει?Αρα αν μεσα σε 5 λεπτα η τραπεζα σε αφηνει να κανεις ανακτηση κωδικου,συνδεση απο διαφορετικο κινητο,αυξηση οριου και τελος μεταφορα ολου του ποσου σιγουρα καπου το εχουν χασει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι είδα η διαδικασία είναι ίδια στην άλφα και στην Πειραιώς για ανάκτηση κωδικού αλλά και username. 

Η άποψη μου? 

Πηραν πρώτα το viber. 

Ανάκτηση username γιατί χρειάζεται μόνο αριθμό κάρτας και τηλέφωνο. 

Ανάκτηση password, χρειάζεται username, αριθμό κάρτας και τηλέφωνο. 

Έτοιμο. 

Η διαφορά είναι ότι η Πειραιώς δεν χρησιμοποιεί viber. 

Αλλιώς πας σε sim swapping που είναι πιο δύσκολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pantelis_87 είπε

οχι..  το email ηταν απο την τραπεζα σιγουρα!

μετα απο ωρες που ηρεμησε πηγε να μπει στο viber και του ζητουσε τηλεφωνο για εγγραφη. Αρα ειχαν μπει ηδη στο viber

https://www.anagnostis.org/2021/09/18/nea-apati-peloponnisioi-eidan-afto-to-minyma-sto-viber-kai-echasan-ta-lefta-tous/ 

Αυτο ακριβως εγινε και στην περιπτωση μας

Του δώσαμε το IBAN αλλά μας απάντησε ότι θέλει τον αριθμό μιας χρεωστικής κάρτας για να κάνει πιο γρήγορα την κατάθεση. Λανθασμένα θεωρήσαμε ότι με το νούμερο μιας κάρτας δεν μπορεί κάποιος να σε κλέψει και αποφασίσαμε να του το δώσουμε.

εγω το εγραψα ηδη μερικές σελίδες πιο πισω,καταθεση σε καρτα ΔΕΝ γίνεται.ΙΒΑΝ μια χαρά ασφαλές και γρήγορο είναι.

 

1 ώρα πριν, kariolikos είπε

Εξηγώ οτι ήταν legit ολο αυτο και αμέσως ενεργοποιήθηκαν ολα

 

μπορει να μου ζήτησε τα 2 ψηφία,, το δέχομαι δεν θυμαμαι  ακριβώς 

μηπως σου ζητησε το πιν για το τηλεφωνικό  banking?Nα ξερεις ότι δεν εχουν ορατό όλο το πιν,βαζουν μονο τα νουμερα που τους λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Του δώσαμε το IBAN αλλά μας απάντησε ότι θέλει τον αριθμό μιας χρεωστικής κάρτας για να κάνει πιο γρήγορα την κατάθεση. Λανθασμένα θεωρήσαμε ότι με το νούμερο μιας κάρτας δεν μπορεί κάποιος να σε κλέψει και αποφασίσαμε να του το δώσουμε.

εγω το εγραψα ηδη μερικές σελίδες πιο πισω,καταθεση σε καρτα ΔΕΝ γίνεται.ΙΒΑΝ μια χαρά ασφαλές και γρήγορο είναι.

 

μηπως σου ζητησε το πιν για το τηλεφωνικό  banking?Nα ξερεις ότι δεν εχουν ορατό όλο το πιν,βαζουν μονο τα νουμερα που τους λες.

ισως τα δυο ψηφια..δεν ειμαι σιγουρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Το ότι το ένα πρότυπο λέει ότι 8 είναι εντάξει δεν σημαίνει ότι είναι. Είναι κλόουν γιατί δεν υπάρχει λόγος να μην αφήνουν πάνω από 12 όπως κάνουν και οι άλλες Ελληνικές τράπεζες.

Ρε φίλε τι επιμένεις? Ότι τι οι απατεώνες χακαρουν τον κωδικό? Αυτό πότε δεν έχει γίνει, αρχικά ακόμα και 3 ψηφία να έχει ο κωδικός οι συνδυασμοί είναι χιλιάδες, ορι μποτ και να βάλει στις 3 αποτυχημένες θα κλειδώσει ο λογαριασμός. Πόσο μάλλον με 12 ψηφία όπου η περίπτωση χακιν είναι 0%. Άρα πόσα ψηφία θα είναι ο κωδικός δεν έχει σε τίποτα να κάνει με αυτές τις απάτες. Αυτοί που την πατούν δίνουν τον κωδικό ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ. Δηλαδή, είτε έχουν βάλει 3 ψηφία είτε 100 ψηφία τον κωδικό τον στέλνουν μόνοι τους στον απατεώνα. 

 

Ναι στη euro σου ζητούν δύο ψηφία από το πιν της χρωστικής ΚΑΙ(ΚΑΙ) OTP SMS. 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις χθες έμαθα για 2 περιπτώσεις κλοπής μεγάλων ποσών από Alpha.

Μιας γνωστής που της πήραν 8κ€ (πάλι κάτι έπαιξε με viber) και μιας γιατρού γνωστής της, που "φάγανε" 20κ€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soc_h είπε

Μόλις χθες έμαθα για 2 περιπτώσεις κλοπής μεγάλων ποσών από Alpha.

Μιας γνωστής που της πήραν 8κ€ (πάλι κάτι έπαιξε με viber) και μιας γιατρού γνωστής της, που "φάγανε" 20κ€.

Κατά τ΄ άλλα υπάρχουν και κάποιοι που ζητούν τη ολοσχερή κατάργηση των "μετρητών", αλλά αν τους τύχει κάτι τέτοιο θα ήθελα να τους δω να ψάχνουν για φαί στους κάδους SM.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2022 στις 11:19 ΜΜ, GeG είπε

εχει κανεις eurobank , σε κατι συνναλαγες με μεταφορα χρηματων ζητανε το 1ο και τελευταιο ψηφιο απο το pin , αυτο τι φαση ειναι ; το εχει παρατηρησει αλλος;

Αυτο ναι το κανει η eurobank ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...