Προς το περιεχόμενο

απάτη μεσω ebanking


pantelis_87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, Par1s* said:

Απορία μου. Σε περίπτωση κλοπής, λόγω αγαθοσύνης θα το πω, όπως αυτού που αναφέρεται στο θέμα, γιατί η τράπεζα δεν μπορεί να ακυρώσει τις συναλλαγές;

Γιατι φαινεται σαν να το εκανε ο ιδιος ο χρηστης. Απο εκει και περα, η τραπεζα δεν μπορει να ξερει αν ηταν νομιμη ή οχι η συναλλαγη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 minutes ago, nikolais90 said:

ρε παιδια ολοι οι εξυπνοι μαζευτικατε εδω?
το παλικαρι προσπαθει μηπως και παρει καποιες πληροφοριες κ εσεις εδω οι μισοι ειρωνευεστε και πετατε χολη..τι χαλι ειναι αυτο!

 

Εδω δεν μπορουμε να του προσφερουμε κατι παραπανω απο αυτα που θα του πει η τραπεζα. Δυστυχως, εχει δωσει τα στοιχεια ο ιδιος, και φανταζομαι οτι το εχει ηδη αναφερει στην πρωτη επικοινωνια με την τραπεζα, οποτε περιπλεκει τα πραγματα. 

Αν ειχαν αποκτησει προσβαση στο ebanking ή ειχε γινει η χρεωση της καρτας σε αλλη χωρα, ισως να αλλαζε το πραγμα.

Παντως, @pantelis_87 ακομα δεν εχεις γραψει τι λεει ακριβως στο ebanking. Αν εχεις προσβαση εσυ, ενα screenshot. Για να εδωσε τα στοιχεια μονο της καρτας, η καρτα χρεωθηκε ως αγορα. Αλλα μας λεει οτι του ηρθε sms οτι συνδεθηκαν. Αρα εδωσε μονο/και του ebanking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, nikolais90 said:

ναι αν δεν μπορει καποιος να βοηθησει μπορει απλα να μην βγαλει χολη η ειρωνια..ειναι απλο! το βουλωνει το λεμε εμεις εδω στο χωριο μου.

Πως να βοηθήσει κάποιος απο το φορουμ δηλαδή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Ukforthemoment said:

Πως να βοηθήσει κάποιος απο το φορουμ δηλαδή;

με το να εχει παθει καποιος γνωστος-συγγενης-φιλος κατι παρομοιο και να γνωριζει κατι παραπανω..εγω δεν την εχω πατησει αλλα μπηκα μηπως μαθω καποια πληροφορια χρησιμη..δεν νομιζω οτι εκανε το θεμα αυτο ο συντακτης για να του πουν ολα αυτα παραπανω..

Επεξ/σία από nikolais90
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, nikolais90 said:

με το να εχει παθει καποιος γνωστος-συγγενεις-φιλος κατι παρομοιο και να γνωριζει κατι παραπανω..εγω δεν την εχω πατησει αλλα μπηκα μηπως μαθω καποια πληροφορια χρησιμη..δεν νομιζω οτι εκανε το θεμα αυτο ο συντακτης για να του πουν ολα αυτα παραπανω..

Καθε λίγο και λιγάκι ανοίγουν ίδια θέματα.

Οτι χρειαστεί για να μην την πατήσεις στο έχει πει ηδη η τραπεζα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Ukforthemoment said:

Καθε λίγο και λιγάκι ανοίγουν ίδια θέματα.

Οτι χρειαστεί για να μην την πατήσεις στο έχει πει ηδη η τραπεζα σου.

ναι ρε φιλε..εφοσον σε εχει κουρασει προσπερνα το..δυσκολο ειναι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εδωσε κωδικους ebanking γιατι δεν τους γνωριζε. Του το εφτιαχνα εγω. Αρα αυτο το αποκλειουμε. 

Εννοειται οτι επικοινωνησε αμεσα με την τραπεζα και του κλειδωσε καρτα και ebanking. 

Εγραψα εδω οπως λεει και ο nikolais90 γιατι σκεφτηκα μηπως εχει περασει καποιος κατι παρομοιο και υπαρχει κατι ακομα να κανουμε.

Επεξ/σία από pantelis_87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, nikolais90 said:

ναι ρε φιλε..εφοσον σε εχει κουρασει προσπερνα το..δυσκολο ειναι?

Δεν εγραψα ότι με κουράζουν,οτι γράφονται τα ίδια και τα ίδια και πάλι με την πατάνε γράφω.

Αν δεν σου αρεσουν αυτά που γράφω προσπερασε τα,καθολου δύσκολο δεν είναι.Αν νομίζεις ότι δεν είναι σύμφωνα με τους κανόνες του φορουμ μπορείς να πατήσεις αναφορά.Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα σου.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως γινονται συνεχεια αυτα, ελπιζω να βρεθει μια λυση για τους ανθρωπους που δεν γνωριζουν ποσο ευκολο ειναι να σε κλεψουν με 1- 2 στοιχεια που δινεις.

Αυτα απο εμενα. Καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, pantelis_87 said:

Δεν εδωσε κωδικους ebanking γιατι δεν τους γνωριζε. Του το εφτιαχνα εγω. Αρα αυτο το αποκλειουμε. 

Εννοειται οτι επικοινωνησε αμεσα με την τραπεζα και του κλειδωσε καρτα και ebanking. 

Εγραψα εδω οπως λεει και ο nikolais90 γιατι σκεφτηκα μηπως εχει περασει καποιος κατι παρομοιο και υπαρχει κατι ακομα να κανουμε.

φιλε μου δεν φαινεται που εχει παει η καταθεση ?? δεν μπορεις να δεις τωρα απο το ebanking ειναι κλειδωμενο ε?

αν και νταξει αμα ειναι ρομα ,πακιστανικα ονοματα τι ακρη να βγαλεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Ukforthemoment said:

Αστυνομία εχει πάει;

Ναι του ειπαν να παει στην τραπεζα να κανει αιτημα αμφισβητησης αν και δεν εχει πιθανοτητες να παρει τα λεφτα πισω.

Βγαλτε ακρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, pantelis_87 said:

Δεν εδωσε κωδικους ebanking γιατι δεν τους γνωριζε. Του το εφτιαχνα εγω. Αρα αυτο το αποκλειουμε. 

Εννοειται οτι επικοινωνησε αμεσα με την τραπεζα και του κλειδωσε καρτα και ebanking. 

Εγραψα εδω οπως λεει και ο nikolais90 γιατι σκεφτηκα μηπως εχει περασει καποιος κατι παρομοιο και υπαρχει κατι ακομα να κανουμε.

Μαλλον εκαναν αγορα μεσω καρτας σε τιποτα crypto

μονο ετσι φανταζομαι δεν εντοπιζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν προχωρησει η υποθεση στη δικαιοσυνη φυσικα και θα βρεθουν οι παραλληπτες.Μιλαμε για ηλεκτρονικη συναλλαγη που εχει αφησει ιχνος.Απλα θελει και μια μηνυση στην τραπεζα ωστε να υποχρεωθουν να σου δωσουν τους παραληπτες.

Αν κανω παρανομο εμποριο και πληρωνομαι μεσω τραπεζης δε θα με βρει η εφορια ? φυσικα και θα με βρει,πως θα με βρει? θα υποχρεωσει την τραπεζα να εντοπισει το ιχνος.

Σχεδον ολο το παγκοσμιο χρηματοπιστωτικο συστημα ειναι σε πληρη διασυνδεση.

Επεξ/σία από 3DJIN
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, Ntinaras said:

Μαλλον εκαναν αγορα μεσω καρτας σε τιποτα crypto

μονο ετσι φανταζομαι δεν εντοπιζονται.

Άμα έκαναν αγορά με τη χρεωστική του ίσως τα πάρει πίσω μέσω της αμφισβήτησης συναλλαγής. 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...