Προς το περιεχόμενο

απάτη μεσω ebanking


pantelis_87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανείς δεν κατηγόρησε παράλογα όπως ισχυρίζεται ο φίλος. Ότι ειπώθηκε είναι επί της ουσίας. Γιατί κλείνουν τα παλιά συστήματα αλλά είναι και πίσω στα καινούργια και τραγικά πίσω στην ασφάλεια δεν απάντησε κανείς. Σου ρίχνω το βάρος για την ασφάλεια σου αλλά με τους δικούς μου όρους, το λιγότερο κόστος για μένα και δεν έχω και καμία ευθύνη. Η πρόοδος δεν περιμενει κανέναν, όχι μόνο όταν μας συμφέρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, Doubt είπε

Σιγά τα έξοδα;; τι μου το λες εμένα, πες το στα golden boys που κάνουν κουμάντο, στους μετόχους και τα λοιπά.

Πέρα από αυτό, εσύ τι πιστεύεις για τις εφορίες ας πούμε; σε 10 χρόνια που θα έχουν φύγει οι μισοί υπάλληλοι με σύνταξη, θα είναι όσες είναι τώρα; 

Το "σιγά τα έξοδα" το είπα για να μην τους δίνουμε και άλλοθι. Δεν είναι και ακατόρθωτο και να αναπτύσσεις νέα συστήματα και να διατηρείς ορισμένες παλιές διαδικασίες. Ειδικά αν στα νέα συστήματα δεν έχεις κατασταλλάξει καλά καλά. Είμαστε ακόμα στην φάση που σου ζητάνε να αλλάζεις password κάθε λίγο καιρό για "λόγους ασφαλείας"; 

Αντίστοιχα για τις εφορίες, ας έχουν όσο κόσμο χρειάζονται για να βγαίνει η δουλειά - ούτε κηφήνες, ούτε να στραγγίζουν λιγοστούς υπαλλήλους. Δεν νομίζω η τεχνητή νοημοσύνη είναι σε φάση να υποκαταστήσει τους Έλληνες εφοριακούς ακόμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tounion είπε

https://www.skai.gr/news/greece/kriti-farmakopoios-esose-127000-eyro-apo-epidoksous-kleftes

Εδώ γράφει για άμεση κινητοποίηση αστυνομίας και τράπεζας και τα ποσά σώθηκαν και βρήκαν και τον ενδιάμεσο..

1ον Στα 72 έπρεπε να είναι συνταξιούχος φαρμακοποιός.

2ον "Κάποιες ώρες αργότερα του ήρθαν κλπ" Σιγά μην έρχονται και την άλλη μέρα και παρ' όλα αυτά πρόλαβε και πήγε στο τμήμα αντί να πάρει ο ίδιος την τράπεζα ή να μπει στο ebanking ή στο mobile banking.

Το ρεπορτάζ είναι αστείο, για γέλια. Μου θυμίζει κάτι πρωτοσέλιδα της Espresso παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marinna είπε

Δες κάτι πιο απλό: 70 σελίδες μετά, και υπάρχουν άνθρωποι που παρακολουθούν συστηματικά το θέμα αλλά δεν έχουν καταλάβει πώς η κάρτα και το pin της συνδέεται με το ebanking. Φαντάσου τώρα πόσοι εκεί έξω ΔΕΝ το ξέρουν - και πόσα ακόμα ΔΕΝ ξέρουν σχετικά με όλα αυτά τα ζητήματα. Και τώρα ξανασκέψου ΠΟΙΟΣ φταίει που δεν είναι όλα αυτά κοινή γνώση και ΠΩΣ αυτό μπορεί να αλλάξει. Γιατί μόνο έτσι μπορείς όντως να βοηθήσεις -ό,τι άλλο δεν έχει κανένα απολύτως νόημα/αποτέλεσμα - ΔΕΝ βοηθάει κανέναν, δηλαδή

Σε πολλα απο τα posts μου σε αυτο το thread προσπαθω να πω δυο-τρια πραγματα που ξερω περι ασφαλειας. Απο την οπτικη του απλου χρηστη παντα. Ειμαι 1000% συμφωνος με το να δειχνει καποιος τα "κενα" που μπορει να δημιουργησουν προβλημα και να προτεινει λυσεις αποφυγης η προστασιας (οσο ειναι δυνατον).

Αυτο, βεβαια, οταν ο αλλος αναφερει καταστασεις με λεπτομερεια και με στοιχεια που ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα (πραγμα που ομολογουμενως εσυ και λιγοι αλλοι χρηστες το εχουν κανει). Μισολογα, μισες αληθειες-μισα ψεματα, μου ειπαν κατι, ακουσα κατι κοκ μονο και μονο για να εχουμε πατημα να γραψουμε αναλυσεις, με αφηνουν παγερα αδιαφορο.

Γενικα παντως, οι οικονομικοπολιτικες αναλυσεις με αφορμη αυτο το πολυ πρακτικο ζητημα, ειναι καφενειακου επιπεδου συζητηση. Τετοιες συζητησεις ειναι ωραιες (που λεει ο λογος), αλλα δεν εχουν πρακτικη σημασια. Το να μην κανεις εσυ τιποτα, να μην θελεις εστω να ακουσεις τι μπορεις να κανεις, παρα μονο να γραψεις το μανιφεστο, ειναι περιεργο.

Ετσι εχω μαθει, πρωτα κανεις οτι μπορεις να σωσεις τον κ@λο σου, αν πεσεις σε τοιχο τοτε τα παρατας, παρακαλας για βοηθεια, απαιτεις βοηθεια, προσπαθεις να γκρεμισεις τον τοιχο η οτιδηποτε αλλο επιβαλλει η συνειδηση σου. Τοτε, ξερω 'γω, γραψε και μανιφεστο. Εστω, κανε οτι καλυτερο μπορεις εσυ για το εαυτο σου και παραλληλα κανε και αναλυσεις. Πολλοι χρηστες φαινεται οτι δεν ενδιαφερονται να κανουν απολυτως τιποτα,, παρα μονο να γραφουν αναλυσεις. Με το μπαρδον, αλλα κανενα συστημα στο συνολο του πολιτικου φασματος, δεν προκειται να τους καλυπτει πληρως αν θελουν να ακροβατουν σε ταρατσες με κλειστα ματια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marinna είπε

Δεν είναι κοινή γνώση ότι πλέον μπορείς να ανοίξεις (ή να τροποποιήσεις) ebanking με αυτά τα στοιχεία. Δεν είναι κοινή γνώση τι είναι τα push notifications και ότι καταργούν τα otp, ή το πώς δουλεύουν γενικώς οι εφαρμογές τραπεζών στα κινητά, αν δεν τις έχεις ήδη κατεβάσει. Δεν είναι κοινή γνώση το πώς σου κλέβουν το viber και πώς αυτό μπορεί να σου αδειάσει τον λογαριασμό κτλ κτλ.

Τα παραπάνω δεν είναι "κρυφά", αλλά είναι άγνωστα καθώς είναι καινούρια, ολοκαίνουρια και δεν έχουν ενημερωθεί με συνέπεια και επιμονή οι πελάτες των τραπεζών από τις ίδιες. Επίσης η ένωση τραπεζών και η πολιτεία θα έπρεπε να κάνει συστηματική προσπάθεια ενημέρωσης τόσο για τις νέες τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται όσο και για τις μεθόδους εξαπάτησης και πώς να τις αποφύγουν οι πολίτες, ενώ τα ΜΜΕ θα έπρεπε να κάνουν αναλυτικά και σωστά ρεπορτάζ για την ανάδειξή τους 

 

Κοινή λογική είναι όμως να μην δίνεις κωδικούς κλπ.Κοινή λογική είναι ότι δεν γίνεται κατάθεση σε κάρτα.Κοινή λογική είναι οτι το λεπτά στο λεπτό δεν είναι για να σου καταθέσουν λεφτά.

Πολλά είναι κοινή λογική αλλά φαίνεται ότι η λογική δεν είναι τόσο κοινή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Clytoceyx είπε

Σε πολλα απο τα posts μου σε αυτο το thread προσπαθω να πω δυο-τρια πραγματα που ξερω περι ασφαλειας. Απο την οπτικη του απλου χρηστη παντα. Ειμαι 1000% συμφωνος με το να δειχνει καποιος τα "κενα" που μπορει να δημιουργησουν προβλημα και να προτεινει λυσεις αποφυγης η προστασιας (οσο ειναι δυνατον).

Αυτο, βεβαια, οταν ο αλλος αναφερει καταστασεις με λεπτομερεια και με στοιχεια που ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα (πραγμα που ομολογουμενως εσυ και λιγοι αλλοι χρηστες το εχουν κανει). Μισολογα, μισες αληθειες-μισα ψεματα, μου ειπαν κατι, ακουσα κατι κοκ μονο και μονο για να εχουμε πατημα να γραψουμε αναλυσεις, με αφηνουν παγερα αδιαφορο.

Γενικα παντως, οι οικονομικοπολιτικες αναλυσεις με αφορμη αυτο το πολυ πρακτικο ζητημα, ειναι καφενειακου επιπεδου συζητηση. Τετοιες συζητησεις ειναι ωραιες (που λεει ο λογος), αλλα δεν εχουν πρακτικη σημασια. Το να μην κανεις εσυ τιποτα, να μην θελεις εστω να ακουσεις τι μπορεις να κανεις, παρα μονο να γραψεις το μανιφεστο, ειναι περιεργο.

Ετσι εχω μαθει, πρωτα κανεις οτι μπορεις να σωσεις τον κ@λο σου, αν πεσεις σε τοιχο τοτε τα παρατας, παρακαλας για βοηθεια, απαιτεις βοηθεια, προσπαθεις να γκρεμισεις τον τοιχο η οτιδηποτε αλλο επιβαλλει η συνειδηση σου. Τοτε, ξερω 'γω, γραψε και μανιφεστο. Εστω, κανε οτι καλυτερο μπορεις εσυ για το εαυτο σου και παραλληλα κανε και αναλυσεις. Πολλοι χρηστες φαινεται οτι δεν ενδιαφερονται να κανουν απολυτως τιποτα,, παρα μονο να γραφουν αναλυσεις. Με το μπαρδον, αλλα κανενα συστημα στο συνολο του πολιτικου φασματος, δεν προκειται να τους καλυπτει πληρως αν θελουν να ακροβατουν σε ταρατσες με κλειστα ματια.

Συμφωνώ στο θεωρητικό πλαίσιο ("άσε τις αναλύσεις, ασχολήσου με λύσεις"), πάνω κάτω αυτό πρότεινα εξάλλου, απλώς οι αναλύσεις είναι απαντήσεις σε άλλες αναλύσεις, εξίσου καφενειακού επιπέδου, που απλώς ρίχνουν το φταίξιμο στα θύματα. Και οι δύο θέσεις είναι εξίσου βαθύτατα πολιτικές, btw, είτε το συνειδητοποιεί κανείς, είτε όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, marinna είπε

που απλώς ρίχνουν το φταίξιμο στα θύματα

Δεν ξερω τι ακριβως ισχυει νομικα σε περιπτωση που ο ιδιος ο παθων εχει συμβαλλει στην... ληστεια του, αλλα σιγουρα ξερω οτι διωκεται ο δραστης, ο ληστης, ο "χακερ" πως το λενε. Εδω, εχουμε γεμισει αναλυσεις με το ποσο φταιει η τραπεζα, το κρατος κτλ και αναθεμα αν δουμε να λεγεται τιποτα για τους ληστες. Κλασικη περιπτωση βλαβης. Παντως αρκετοι "κακοι" που εχουν γραψει εδω, ειπαν οτι ελπιζουν να βρεθει μια λυση για τους παθοντες αλλα, πως να το κανουμε, δεν γινεται να κανουμε τις παπιες οτι οι ιδιοι εκαναν την μ@λακια.

Εννοειται οτι τα παντα ειναι πολιτικη, αλλα πρεπει καποια στιγμη να καταλαβουμε οτι η πολιτικη γινεται πανω σε βασεις, για καιρια ζητηματα, με δομημενο λογο και αλλα πολλα δυσκολα. Αν χτυπαω το ποδι στο τραπεζακι γιατι βαρεθηκα ν' αναψω το φως, και ως αριστερος/δεξιος καθομαι και βριζω το κεφαλαιο/σοβιετιες αντιστοιχα, αυτο δεν ειναι πολιτικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, marinna είπε

Κυριολεκτικά η απάντηση ήταν (ξανά) στο ακριβώς από πάνω μήνυμα, με μεγάλα γράμματα. Τι πάει λάθος και δεν το βλέπεις; Ανοίγεις e-banking με κάρτα, pin, αριθμό τηλεφώνου και otp που έρχεται και στο viber, οπότε κλέβοντας το viber και τα υπόλοιπα στοιχεία, κάνεις ο,τι θέλεις στους λογαριασμούς

Δεν ειδα το Post σου,αλλον ρωτησα.
Δες πρωτα απο ολα τι εχω ρωτησει  πιο πριν και μετα πουλα ειρωνεια.

44 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πολλά είναι κοινή λογική αλλά φαίνεται ότι η λογική δεν είναι τόσο κοινή.

Χρειαζεσαι και αντιληψη παρεα,αλλιως δεν κανεις τιποτα,οπως ακριβως εχουν αποδειξει πολλα ατομα εδω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Clytoceyx είπε

Δεν ξερω τι ακριβως ισχυει νομικα σε περιπτωση που ο ιδιος ο παθων εχει συμβαλλει στην... ληστεια του, αλλα σιγουρα ξερω οτι διωκεται ο δραστης, ο ληστης, ο "χακερ" πως το λενε. Εδω, εχουμε γεμισει αναλυσεις με το ποσο φταιει η τραπεζα, το κρατος κτλ και αναθεμα αν δουμε να λεγεται τιποτα για τους ληστες. Κλασικη περιπτωση βλαβης. Παντως αρκετοι "κακοι" που εχουν γραψει εδω, ειπαν οτι ελπιζουν να βρεθει μια λυση για τους παθοντες αλλα, πως να το κανουμε, δεν γινεται να κανουμε τις παπιες οτι οι ιδιοι εκαναν την μ@λακια.

ο ληστής είναι ληστής, εννοείται ότι φταίει. Αλλά ρε φίλε κι εσύ αν παρκάρεις το αυτοκίνητο σου στο κέντρο της Αθήνας και δίνεις τα κλειδιά στο πρώτο πρεζάκι που βρήκες μπροστά σου για στο παρκάρει..... Ε φταίει μετά αν εξαφανιστεί; Δηλαδή τι να σχολιάσεις μετά για τον κλέφτη; Εγώ τον οδηγό θα έβριζα.

Μόλις πριν λίγες μέρες πάντως έπιασα συζήτηση τυχαία με ένα τύπο (δε τον ήξερα) και μου είπε πως η γυναίκα του έπεσε θύμα τέτοιων απατεώνων από το τηλέφωνο και κλασικά άδειασε ο λογαριασμός. Τον ρώτησα τι έγινε, μου είπε δε θέλει να το θυμάται ας το αφήσουμε. Πρέπει να είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις που δεν αναφέρονται και στις ειδήσεις. Θα είχε ενδιαφέρον πάντως μια δημοσιογραφική έρευνα να δούμε τι γίνεται και επίσης τι γίνεται σε άλλες χώρες με αυτό το θέμα.

Σωστή έρευνα όμως και όχι του τύπου .. καθώς μιλούσαμε στο τηλέφωνο άδειαζε ο λογαριασμό μου.

δε βλέπω τηλεοραση και δε ξέρω αν γίνονται αναφορές. Για άλλα πράγματα ξέρουν να μας πρήζουν όλοι μέρα (για το καλό μας πάντα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Δεν ειδα το Post σου,αλλον ρωτησα.
Δες πρωτα απο ολα τι εχω ρωτησει  πιο πριν και μετα πουλα ειρωνεια.

Χρειαζεσαι και αντιληψη παρεα,αλλιως δεν κανεις τιποτα,οπως ακριβως εχουν αποδειξει πολλα ατομα εδω.

Μα δεν ήταν ειρωνική η ερώτησή μου - ΣΟΥ είχα απαντήσει τουλάχιστον δύο φορές (ακριβώς επειδή είδα τι έχεις ρωτήσει) και αναρωτιόμουν πώς γίνεται να μην το βλέπεις, υποψιαζόμενη τεχνικό bug, block ή κάτι τέτοιο. 

1 ώρα πριν, Clytoceyx είπε

Δεν ξερω τι ακριβως ισχυει νομικα σε περιπτωση που ο ιδιος ο παθων εχει συμβαλλει στην... ληστεια του, αλλα σιγουρα ξερω οτι διωκεται ο δραστης, ο ληστης, ο "χακερ" πως το λενε. Εδω, εχουμε γεμισει αναλυσεις με το ποσο φταιει η τραπεζα, το κρατος κτλ και αναθεμα αν δουμε να λεγεται τιποτα για τους ληστες. Κλασικη περιπτωση βλαβης. Παντως αρκετοι "κακοι" που εχουν γραψει εδω, ειπαν οτι ελπιζουν να βρεθει μια λυση για τους παθοντες αλλα, πως να το κανουμε, δεν γινεται να κανουμε τις παπιες οτι οι ιδιοι εκαναν την μ@λακια.

Εννοειται οτι τα παντα ειναι πολιτικη, αλλα πρεπει καποια στιγμη να καταλαβουμε οτι η πολιτικη γινεται πανω σε βασεις, για καιρια ζητηματα, με δομημενο λογο και αλλα πολλα δυσκολα. Αν χτυπαω το ποδι στο τραπεζακι γιατι βαρεθηκα ν' αναψω το φως, και ως αριστερος/δεξιος καθομαι και βριζω το κεφαλαιο/σοβιετιες αντιστοιχα, αυτο δεν ειναι πολιτικη.

Δεν αναφερόμαστε στους ληστές, επειδή είναι προφανής η ευθύνη τους και επειδή συμφωνούμε όλοι σε αυτό. Η "σφαγή" γίνεται ανάμεσα σε αυτούς που μετά τον ληστή (και ίσως και περισσότερο από αυτόν) θεωρούν υπεύθυνο το θύμα, λόγω βλακείας, και σε αυτούς που επισημαίνουν ότι το θύμα είχε βασικά άγνοια, και δείχνουν τις τράπεζες, το κράτος κτλ ως μόνους αρμόδιους και ικανούς να βγάλουν από την εξίσωση αυτήν την άγνοια του θύματος και να το προστατεύσουν, προληπτικά. Το ότι το θύμα "την πάτησε", έκανε "μαλακία", ή ό,τι άλλο, δεν αμφισβητείται - και πώς θα μπορούσε άλλωστε δηλαδή; - αλλά το θέμα είναι ποιος φταίει για αυτό. Θα την πατούσε το ίδιο αν είχε όλα τα δεδομένα που θα το προστάτευαν, ή αν οι τράπεζες είχαν τις επιπλέον ασφάλειες που θα έπρεπε να έχουν; Στην συντριπτική πλειοψηφία των θυμάτων, όχι. Αυτό έχει σημασία - γιατί αυτό ακριβώς σου δείχνει και πόση είναι η ατομική (τους) ευθύνη τελικά. 

Ευθύνη επίσης έχουν τράπεζες και πολιτεία στο πόσο αργούν να αντιδράσουν για να αντιστρέψουν τις παράνομες μεταφορές και να συλλάβουν τους δράστες (και εδώ μόνο αυτοί μπορούν να αλλάξουν την κατάσταση, τι μπορώ να κάνω εγώ για αυτό;) 

Επεξ/σία από marinna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Ανοίγεις e-banking με κάρτα, pin, αριθμό τηλεφώνου και otp που έρχεται και στο viber, οπότε κλέβοντας το viber και τα υπόλοιπα στοιχεία, κάνεις ο,τι θέλεις στους λογαριασμούς

Εντωμεταξυ, στο thread δεν εχουμε ακουσει για καμια περιπτωση κλεψιματος με την παραδοσιακη εννοια. Σε ολες τις περιπτωσεις εχουν δοθει στοιχεια στους κλεφτες. Αλλα τι να λεμε. Παλι θα φταιει μονο το οποιο συστημα, ουτε καν οι κλεφτες.

  

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

Μόλις πριν λίγες μέρες πάντως έπιασα συζήτηση τυχαία με ένα τύπο (δε τον ήξερα) και μου είπε πως η γυναίκα του έπεσε θύμα τέτοιων απατεώνων από το τηλέφωνο και κλασικά άδειασε ο λογαριασμός. Τον ρώτησα τι έγινε, μου είπε δε θέλει να το θυμάται ας το αφήσουμε. Πρέπει να είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις που δεν αναφέρονται και στις ειδήσεις. Θα είχε ενδιαφέρον πάντως μια δημοσιογραφική έρευνα να δούμε τι γίνεται και επίσης τι γίνεται σε άλλες χώρες με αυτό το θέμα.

Σωστή έρευνα όμως και όχι του τύπου .. καθώς μιλούσαμε στο τηλέφωνο άδειαζε ο λογαριασμό μου.

Αυτο ακριβως. Σοβαρα στοιχεια και ακριβεις περιγραφες για να ξερει ο αλλος τι εγινε και να σωθει κοσμος. Αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος, καθοτι Ελλαδα = να πεθανει η κατσικα του γειτονα, οτι ολοι οι ευαισθητοι που γραφουν σεντονια για τα κενα των τραπεζων και την αδιαφορια του κρατους νοιαζονται μονο μην την παθουν αυτοι, και αν την παθουν (με τον τροπο που εχουμε γραψει απειρες φορες και ενοχλει πολλους) νοιαζονται μονο πως θα γυρισουν πισω τα λεφτα σε αυτους, οχι να δωσουν πληροφοριες να σωθει αλλος η εστω να τα ακουσει το συστημα να διορθωθει, οπως οι ιδιοι διατεινονται. Λογικο ειναι αυτο βεβαια, αλλα ας ειμαστε ειλικρινεις και ας αφησουμε κατα μερος τις φιλοσοφιες.

Στην ελλαδα εχουν αναφερθει τα τελευταια 2-3 μεγαλες περιπτωσεις που πηραν εκταση. Μια χαρακτηριστικη ηταν μιας δασκαλας απο την Κρητη. Με το χαρακτηριστικο σκηνικο, τα τελευταια χρηματα να φευγουν ενω εδειχνε τον λογαριασμο της μεσω της εφαρμογης στον διευθυντη της τραπεζας για να του δηλωσει την κλοπη. Το μονο που αναφερθηκε ηταν για sim swapping και καμια αναφορα τι εγινε με τους κωδικους. Αρα μενει ενα τεραστιο κενο. Σε ενα αρθρο ειδα μονο να λενε οτι, μαλλον ειχε δωσει η ιδια κωδικους και πιθανον να προκειται για οικειο προσωπο.

Επεξ/σία από Clytoceyx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Clytoceyx είπε

Εντωμεταξυ, στο thread δεν εχουμε ακουσει για καμια περιπτωση κλεψιματος με την παραδοσιακη εννοια. Σε ολες τις περιπτωσεις εχουν δοθει στοιχεια στους κλεφτες. Αλλα τι να λεμε. Παλι θα φταιει μονο το οποιο συστημα, ουτε καν οι κλεφτες.

δε συμφέρει πλέον το παραδοσιακό κλέψιμο. που να τρέχεις τώρα στους δρόμους, η βενζίνη έχει πάει στα ύψη....

Κάθεσαι σπίτι και περιμένεις να σου δώσουν όλα στο πιάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...