Προς το περιεχόμενο

απάτη μεσω ebanking


pantelis_87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Clytoceyx είπε

Εντωμεταξυ, στο thread δεν εχουμε ακουσει για καμια περιπτωση κλεψιματος με την παραδοσιακη εννοια. Σε ολες τις περιπτωσεις εχουν δοθει στοιχεια στους κλεφτες. Αλλα τι να λεμε. Παλι θα φταιει μονο το οποιο συστημα, ουτε καν οι κλεφτες.

Λέγεται απάτη, και όχι κλοπή, για συγκεκριμένους λόγους

 

6 λεπτά πριν, Bitbit είπε

δε συμφέρει πλέον το παραδοσιακό κλέψιμο. που να τρέχεις τώρα στους δρόμους, η βενζίνη έχει πάει στα ύψη....

Κάθεσαι σπίτι και περιμένεις να σου δώσουν όλα στο πιάτο

Ναι, ξαφνικά οι άνθρωποι έγιναν πολύ ηλίθιοι και άρχισαν να δίνουν τις οικονομίες τους στους κλέφτες. Πριν ήταν όλοι πολύ πιο έξυπνοι, είναι γνωστό αυτό 😛 

(έχει γίνει χαμός bitbit, και η απάντηση είναι πολύ πιο σύνθετη από το είναι βλάκες. Αλλά επειδή φοβούνται όλοι ότι θα τους πουν βλάκες, δεν βλέπετε ούτε την κορφή του παγόβουνου από το τι συμβαίνει και ποιοι και πώς την πατάνε)

Επεξ/σία από marinna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να πω τουλαχιστον @marinna οτι αν και διαφωνω (μεχρι θανατου) με καποια πραγματα που γραφεις, εισαι η μονη που δικαιολογω μιας και επεσες θυμα απατης και μαλιστα χωρις να εχεις κανει εσυ κατι προσωπικα (ο συντροφος σου αν θυμαμαι καλα). Οποτε τουλαχιστον να σου ευχηθω να μπορεσετε να παρετε πισω τα χρηματα, ασχετως διαφωνιων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Clytoceyx είπε

Να πω τουλαχιστον @marinna οτι αν και διαφωνω (μεχρι θανατου) με καποια πραγματα που γραφεις, εισαι η μονη που δικαιολογω μιας και επεσες θυμα απατης και μαλιστα χωρις να εχεις κανει εσυ κατι προσωπικα (ο συντροφος σου αν θυμαμαι καλα). Οποτε τουλαχιστον να σου ευχηθω να μπορεσετε να παρετε πισω τα χρηματα, ασχετως διαφωνιων.

Ευχαριστώ πολύ ❤️ Ο σύντροφός μου την πάτησε, αλλά εγώ έχω μεγαλύτερη ευθύνη, γιατί εγώ γνώριζα για όλα αυτά και πολύ κακώς θεώρησα ότι τα ήξερε και αυτός, και δεν τον ενημέρωσα ποτέ αναλυτικά. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν του θύμωσα ποτέ, δεν έκανε κάτι επίτηδες ή κόντρα σε ό,τι γνώριζε. Απλώς τώρα ό,τι απάτη δω ότι συμβαίνει (έχω γραφτεί στη σχετική λίστα του which? , της ένωσης καταναλωτών Αγγλίας https://campaigns.which.co.uk/scam-alert-service/) του την προωθώ.

Επειδή πραγματικά οι ελπίδες μου είναι ελάχιστες για εμάς, αυτό που θα επιθυμούσα θα ήταν να σωθούν οι επόμενοι -και κυρίως για αυτούς γράφω όσα γράφω, γιατί ό,τι αλλαγές γίνουν (και πρέπει να γίνουν άμεσα) θα βοηθήσουν πολύ κόσμο, και δη τους πιο ευάλωτους. Τα θύματα είναι χιλιάδες και το μόνο που μετριάζει την επίπτωση αυτής της μάστιγας είναι ότι οι περισσότεροι δεν έχουν μεγάλα ποσά στους λογαριασμούς τους 

update: τώρα είδα ότι είχες επεξεργαστεί ένα προηγούμενο μήνυμα, και είναι σα να σου απαντάω σε αυτό, καθώς γράφεις το ακριβώς αντίθετο - ότι δηλαδή όλοι νοιάζονται μόνο για τα λεφτά τους. Όμως τι νόημα έχει να γράφεις στο φόρουμ σεντόνια, αν σε ενδιαφέρει μόνο αυτό; Από τους συμφορουμίτες θα τα πάρεις πίσω; Απλώς το κακό είναι ότι εδώ όλα χάνονται - ζήτησα σε ένα προηγούμενο ποστ κάπως να καρφιτσωθεί το ενημερωτικό της eurobank αλλά δεν απάντησε κανείς για το πώς μπορεί να γίνει αυτό

Επεξ/σία από marinna
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Doubt είπε

Xiaomi έχεις κι εσύ ή μήπως κανένα iphone? (μπλιαχ)

xaxa, ένα galaxy note 10+ έχω... ήρθε το email που έλεγε για το νέο feature αλλά δε βρίσκω πουθενα πως ενεργοποιείται... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανες καμιά κίνηση μέσω mobile banking?

46 λεπτά πριν, fasmatikos είπε

xaxa, ένα galaxy note 10+ έχω... ήρθε το email που έλεγε για το νέο feature αλλά δε βρίσκω πουθενα πως ενεργοποιείται... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Clytoceyx είπε

Παλι θα φταιει μονο το οποιο συστημα, ουτε καν οι κλεφτες.

Κανείς δεν είπε αυτό. Η δεύτερη παράγραφος απλά λασπολογία που μπορεί να πει κάποιος για οτιδήποτε δεν του αρέσει. Καμία αντίρρηση για την τρίτη. 

Κανείς δεν έβρισε. Που είπε ο προηγούμενος φίλος.

Και δεν υπάρχουν πλευρές.

Επεξ/σία από Shinji ikari
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν ήξερα πώς να κάνω pin εδώ, άνοιξα νέο θέμα όπου προσπάθησα να κωδικοποιήσω τα βασικά. Δείτε το κι εσείς αν θέλετε και πείτε μου τι να αλλάξω/προσθέσω - και πώς να το βάλω και σε αυτό το θέμα, κάπως.

 

 

Επεξ/σία από marinna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, marinna είπε

Μα δεν ήταν ειρωνική η ερώτησή μου - ΣΟΥ είχα απαντήσει τουλάχιστον δύο φορές (ακριβώς επειδή είδα τι έχεις ρωτήσει) και αναρωτιόμουν πώς γίνεται να μην το βλέπεις, υποψιαζόμενη τεχνικό bug, block ή κάτι τέτοιο. 

Συγχωρα με τοτε,καταλαβαινεις οτι εδω μεσα  εχουμε συνηθισει αλλιως,το ινσομνια ειναι εξαιρετικα τοξικο.

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Παιδιά, μην του πει κανείς για το υπόλοιπο ίντερνετ. 

Όντως, συγκριτικά με τουίτερ κτλ, εδώ είναι παιδικός σταθμός και πολιτισμός. Λίγο ο @NikosKallithea έχει ένα θεματάκι με τα χαχα, αλλά θα μεγαλώσει κι αυτός, πού θα πάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Παιδιά, μην του πει κανείς για το υπόλοιπο ίντερνετ. 

Το 2000 που μπηκα online ηταν ολα διαφορετικα..Εδω μπηκα το 05.
I miss the old days..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, marinna said:

Ευχαριστώ πολύ ❤️ Ο σύντροφός μου την πάτησε, αλλά εγώ έχω μεγαλύτερη ευθύνη, γιατί εγώ γνώριζα για όλα αυτά και πολύ κακώς θεώρησα ότι τα ήξερε και αυτός, και δεν τον ενημέρωσα ποτέ αναλυτικά. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν του θύμωσα ποτέ, δεν έκανε κάτι επίτηδες ή κόντρα σε ό,τι γνώριζε. Απλώς τώρα ό,τι απάτη δω ότι συμβαίνει (έχω γραφτεί στη σχετική λίστα του which? , της ένωσης καταναλωτών Αγγλίας https://campaigns.which.co.uk/scam-alert-service/) του την προωθώ.

Επειδή πραγματικά οι ελπίδες μου είναι ελάχιστες για εμάς, αυτό που θα επιθυμούσα θα ήταν να σωθούν οι επόμενοι -και κυρίως για αυτούς γράφω όσα γράφω, γιατί ό,τι αλλαγές γίνουν (και πρέπει να γίνουν άμεσα) θα βοηθήσουν πολύ κόσμο, και δη τους πιο ευάλωτους. Τα θύματα είναι χιλιάδες και το μόνο που μετριάζει την επίπτωση αυτής της μάστιγας είναι ότι οι περισσότεροι δεν έχουν μεγάλα ποσά στους λογαριασμούς τους 

update: τώρα είδα ότι είχες επεξεργαστεί ένα προηγούμενο μήνυμα, και είναι σα να σου απαντάω σε αυτό, καθώς γράφεις το ακριβώς αντίθετο - ότι δηλαδή όλοι νοιάζονται μόνο για τα λεφτά τους. Όμως τι νόημα έχει να γράφεις στο φόρουμ σεντόνια, αν σε ενδιαφέρει μόνο αυτό; Από τους συμφορουμίτες θα τα πάρεις πίσω; Απλώς το κακό είναι ότι εδώ όλα χάνονται - ζήτησα σε ένα προηγούμενο ποστ κάπως να καρφιτσωθεί το ενημερωτικό της eurobank αλλά δεν απάντησε κανείς για το πώς μπορεί να γίνει αυτό

στειλε μου σε ενα pm πιο ποστ εννοεις και σε ποιο θεμα plz

αν εννοεις αυτο 

 

it is done

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/3/2022 στις 10:29 ΠΜ, Ukforthemoment είπε

Οι μεγάλοι ζορίζονται,οι μικροί δεν ξερουν.

Οκ.

(ειχα μεινει λιγο πισω στα αδιαβαστα)

Συμφωνω οτι οι γεννημενοι >2000 δεν τα πανε καλα με την τεχνολογια, περα απο το να ανοιγουν Insta/tiktok/tinder, και να παιζουν σε κονσολες/pc κανα fortinite

Παντως μιας και πισω συζητουσατε για την προσωποποιηση στην επικοινωνια,

Απο Πειραιως ενημερωσεις λογαριασμου (οι συγκεκριμενες για αλλαγη pin) (σε ολα τα υπολοιπα mail που ενημερωνουν για συναλλαγες, δεν εχει προσωποποιηση, αλλα δεν εχει και καποιο κουμπι, μονο πχ πληροφοριες εμβασματος, πληρωμης πιστωτικης κτλ)

image.png.e94be249dc24718ff051cf5c2cfdd60f.png

αλλα ενα newsletter παλιοτερα δεν ηταν προσωποποιημενη (και γενικα δεν εχω λαβει τπτ αλλο απο τον Σεπτεμβριο)

image.png.6d5a8fc6bf5838dad8181e7f9d8ba081.png

Η Eurobank βαζει ειτε ονομα με 4 ψηφια καρτας οταν αφορα συναλλαγες

image.png.f4d15f19d0a3bc9121cc226e82e30aad.png

ή ονομα με 2 τελευταια ψηφια κωδ πελατη σε newsletters

image.png.de65279c8fb52b13422dcb39e757132f.png
Ενω η revolut παντα με το ονομα, ειτε αφορα εσενα το mail, ειτε οχι

Spoiler

 

image.png.9fbc9c2a57fedcd84ad7942dc9007fcc.pngimage.png.8ee2da344cc0186636a645487352b0a7.pngimage.png.fcc3e57ec7356bc23a8a9765681a5832.pngimage.png.bb9ff5437b4fc039bbb8cc51ef78d8d8.png

 

 

Τελος, η Curve με το ονομα μονο αν σε αφορα:

image.png.d0c651d0c00477cce5b869b5ad0c540b.png

και αν οχι:

image.png.0ddb03d90886d371fbb32079e0d4d775.png

 

Οποτε θα εβαζα eurobank 1η (μιας και αναφερει και καρτα), μετα revolut, πειραιως και τελος curve σε αυτο το θεμα

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συμφωνώ στο να παρθούν όσο περισσότερα μέτρα γίνεται για την προστασία των καταναλωτών, αμφισβητώ πως κάτι τέτοιο θα αλλάξει την κατάσταση. Ο λόγος είναι πως αν παρατηρήσετε πλέον οι περισσότερες απάτες αυτού του είδους πάνε στις πωλήσεις αντικειμένων και έτσι προκειμένου το θύμα να πουλήσει το αντικείμενο και να πάρει γρήγορα τα χρήματα από την πώληση πιστεύω, ελπίζω να κάνω λάθος, πως θα συνεχίζει να δίνει μόνο του όσα στοιχεία χρειάζονται για το άδειασμα του λογαριασμού του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Strat8 είπε

Δεν ξέρω αν είναι βλακεία. Πιο πολύ για "ψηφιακό αναλφαβητισμό" το κόβω. Ο άνθρωπος αυτός είναι 72 ετών και απ' οτι φαίνεται δεν είναι τόσο εξοικειωμένος με το πώς λειτουργεί το ebanking

Είναι απολύτως σεβαστό ένας άνθρωπος 72 ετών να μην γνωρίζει πως λειτουργεί το e-banking.  Σύμφωνα με το άρθρο ο συγκεκριμένος έδωσε το e-banking για να πραγματοποιεί κατάθεση για προϊόντα που θα πουλούσε από το φαρμακείο του. 

Άρα είναι επαγγελματίας και γνωρίζει ότι το ηλεκτρονικό εμπόριο ανθίζει και θέλει να συμμετάσχει σε αυτό.. άρα θα έπρεπε να γνωρίζει πως δουλεύει το έργο ή αν δεν μπορούσε ή δεν ήθελε θα μπορούσε να προσλάβει έναν άνθρωπο να το κάνει... Πώς να το πω εκτός από βλακεία το συγκεκριμένο παράδειγμα για πες μου?

Όταν ΟΛΟΙ ακούνε ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΤΩΡΑ τα λεφτά στον λογαριασμό σου και δεν ακούνε τα υπόλοιπα που τους λένε... Γιατί απλά το μόνο που θέλουν είναι να πληρωθούν !!!! Ε τότε φίλε μου δεν φταίει κανείς άλλος που δεν υπάρχει κριτική ικανότητα στον κόσμο, δεν έχει μάθει ο κόσμος να ακούει τι του λένε και να το φιλτράρει ή στο κάτω κάτω την αυτογνωσία να πει δεν μπορώ να το διαχειριστω αυτό ας το κάνει άλλος... Όμως ο εγωισμός/ατομικισμος και η ξερολια/μαγκιά από τους πολιτες ξεχυλιζει... ε αυτοί είναι σοβαροι λόγοι (μαζί με την παιδεία από το σπίτι και τα σχολεία) που έχουν φτάσει την κοινωνία μας στα επίπεδα βλακείας που βρίσκεται σήμερα 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...