Προς το περιεχόμενο

απάτη μεσω ebanking


pantelis_87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, Bitbit said:

Και να συμπληρώσω στο πολύ σωστό κείμενο σου...

Ο άλλος παίρνει δάνειο που είναι δύσκολο να ανταποκριθεί, πράγμα που όντως δε κάνει, αλλά μαντεψτε. Δε φταίει αυτός. Φταίει η τράπεζα που του το έδωσε.

Πριν καιρό αυτή η άποψη κυριαρχούσε.

Ε ρε με τέτοια μυαλά δε λυπάμαι κανέναν σας.

Δίνει δάνειο μεγαλύτερης αξία του ακινήτου που αγοράζεις πχ, γίνεται η μαλακία και στο τέλος θέλει να στο πάρει πίσω. Καλώς; Καλώς. Αλλά βεβαίως βεβαίως η αξία του ακινήτου δεν φτάνει οπότε πάει να κάτσει και αλλού. Γιατί ακριβώς πρέπει να φταίει ο δανειολήπτης και όχι η τράπεζα; Γιατί ενώ παίρνεις για Χ δάνειο εκείνη το πάει όπως την βολεύει; Καημένες τράπεζες καταλαβαίνω. Τα μυαλά του κόσμου φταίνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 minutes ago, jmirko15 said:

Δίνει δάνειο μεγαλύτερης αξία του ακινήτου που αγοράζεις πχ, γίνεται η μαλακία και στο τέλος θέλει να στο πάρει πίσω. Καλώς; Καλώς. Αλλά βεβαίως βεβαίως η αξία του ακινήτου δεν φτάνει οπότε πάει να κάτσει και αλλού. Γιατί ακριβώς πρέπει να φταίει ο δανειολήπτης και όχι η τράπεζα; Γιατί ενώ παίρνεις για Χ δάνειο εκείνη το πάει όπως την βολεύει; Καημένες τράπεζες καταλαβαίνω. Τα μυαλά του κόσμου φταίνε.

Το προβλημα ειναι οταν ζηταει βοηθεια απο το κρατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, georgiouu said:

ολοι εχουμε διαβασει το γνωστο "η τραπεζα δεν προκειται ποτε να ζητησει κωδικους πιν κτλ μπλα μπλα"

ισχυει κατι τετοιο;

ΟΧΙ

εμενα μου εστελναν επανελειμμενως αυθεντικα μηνυματα απο τραπεζα που περιειχαν λινκς στα οποια επρεπε να βαλεις τους κωδικους σου

ΔΕΝ ΔΙΕΦΕΡΑΝ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ απο την τακτικη του phishing.με εκνευρισαν,τους εστειλα καμποσα μηνυματα διαμαρτυρτιας και τους εκανα φραγη στο τελος

φταινε ή δεν φταινε οι τραπεζες σε αυτην την περιπτωση;

Δεν υπάρχει αυτό που λες, έχεις μοιράσει τους κωδικούς σου σε ολο τον πλανήτη

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Ntinaras said:

Μαλλον εκαναν αγορα μεσω καρτας σε τιποτα crypto

μονο ετσι φανταζομαι δεν εντοπιζονται.

 

1 hour ago, thetiesthatbind said:

Άμα έκαναν αγορά με τη χρεωστική του ίσως τα πάρει πίσω μέσω της αμφισβήτησης συναλλαγής. 

Το προβμηλα ειναι οτι ηδη τον εχω ρωτησει τι λεει στο ebanking για την συγκεκριμενη χρεωση. Και αφου αυτος ειναι υπευθυνος του ebanking, αναρωτιεμαι γτ ηρθε μηνυμα στον κατοχο οτι το "email και το ενα ελεγε οτι η συσκευη moto i κτλπ συνδέθηκε με την e-Banking συνδρομή σας." ενω οπως ειπε ο ιδιος πριν 

2 hours ago, pantelis_87 said:

Δεν εδωσε κωδικους ebanking γιατι δεν τους γνωριζε. Του το εφτιαχνα εγω. Αρα αυτο το αποκλειουμε. 

Τεσπα, δεν βγαινει ακρη προφανως μιας και κατι λειπει απο την ολη ιστορια.

 

 

58 minutes ago, georgiouu said:

εμενα μου εστελναν επανελειμμενως αυθεντικα μηνυματα απο τραπεζα που περιειχαν λινκς στα οποια επρεπε να βαλεις τους κωδικους σου

source: bro trust me

34 minutes ago, Ntinaras said:

WAT?

Θελω σκρινσοτ :P

δες απο πανω

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, NikosKallithea said:

Δεν υπάρχει αυτό που λες, έχεις μοιράσει τους κωδικούς σου σε ολο τον πλανήτη

εννοειται δεν μπηκα ποτε απο το λινκ αλλα πηγα σε ΑΤΜ και εκανα την δουλεια μου...μια χαρα υπαρχει ομως ειναι πραγματικοτατο και αυθεντικοτατο το εψαξα το θεμα γιατι με εκνευριζουν κατι τετοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, georgiouu said:

εννοειται δεν μπηκα ποτε απο το λινκ αλλα πηγα σε ΑΤΜ και εκανα την δουλεια μου...μια χαρα υπαρχει ομως ειναι πραγματικοτατο και αυθεντικοτατο το εψαξα το θεμα γιατι με εκνευριζουν κατι τετοια

Ποια τράπεζα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, georgiouu said:

αλλωστε και αλλος χρηστης εγραψε κατι παρομοιο με το δικο μου...αρα συμβαινει

Ε ναι, και οι 2 εχετε ανοιξει οτι λινκ σας εχουν στειλει, και για αυτο συμβαινει μονο σε εσας τους 2 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, SabotazNic said:

Ε ναι, και οι 2 εχετε ανοιξει οτι λινκ σας εχουν στειλει, και για αυτο συμβαινει μονο σε εσας τους 2 

Και είναι μυστικό ποια είναι η τράπεζα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για κάποιον που λέει μήνυση κτλ για να ασχοληθεί η αστυνομία, ξέρω περίπτωση συνταξιούχου αστυνομικού που του φάγανε λεφτά με αντίστοιχη απάτη από αγγελία και άκρη δεν μπόρεσε να βγάλει.. δεν ασχολούνται με τέτοια .. έχουν πιο σημαντικά. Προσοχή σε όλους γιατι άμα την φάς έκλαψες και τέλος 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήρθε εχθές της αδερφής μου. Επειδή τυχαίνει να ταιριάζει πληρωμή προς εθνική 100€ τις επόμενες μέρες με πήρε τηλέφωνο να μου το πει. Βέβαια ήδη είχε πατήσει τον σύνδεσμο αλλά δεν άνοιγε ευτυχώς. IMG-14b057d6ed8f6dfb6d43fcfe0e7c9b74-V.jpg.1b8ce054e0b5264aab302c26d03335ce.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, notist said:

Αυτό ήρθε εχθές της αδερφής μου. Επειδή τυχαίνει να ταιριάζει πληρωμή προς εθνική 100€ τις επόμενες μέρες με πήρε τηλέφωνο να μου το πει. Βέβαια ήδη είχε πατήσει τον σύνδεσμο αλλά δεν άνοιγε ευτυχώς. IMG-14b057d6ed8f6dfb6d43fcfe0e7c9b74-V.jpg.1b8ce054e0b5264aab302c26d03335ce.jpg

Και μόνο από τον τρόπο που είναι γραμμένο φαίνεται πως είναι fake. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, Bitbit said:

αυτό με το viber δε κατάλαβα πως έγινε.

Σου στέλνει ΟΤP στο Viber για επιβεβαίωση σύναλλαγης εντός 10 δευτερολέπτων εάν δεν έχεις βαιμπερ σου στέλνει sms μετά από κάνα 5 λεπτό.τα έδωσε ο άνθρωπος και απλά την πάτησε.κρίμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Basilhs23___ said:

Και μόνο από τον τρόπο που είναι γραμμένο φαίνεται πως είναι fake. 

Η αδερφή μου όμως δεν τα ξέρει αυτά και πάτησε το σύνδεσμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, notist said:

Αυτό ήρθε εχθές της αδερφής μου. Επειδή τυχαίνει να ταιριάζει πληρωμή προς εθνική 100€ τις επόμενες μέρες με πήρε τηλέφωνο να μου το πει. Βέβαια ήδη είχε πατήσει τον σύνδεσμο αλλά δεν άνοιγε ευτυχώς. IMG-14b057d6ed8f6dfb6d43fcfe0e7c9b74-V.jpg.1b8ce054e0b5264aab302c26d03335ce.jpg

Απο nbghelp.com😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...