Προς το περιεχόμενο

Insomnia v2022 - Αναφορά bugs


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε προχωρήσει σε μια μίνι αναβάθμιση του site με νέες λειτουργίες που θα τις εξηγήσουμε αναλυτικά με  blog post  τη Δευτέρα. 

Αν έχετε αντιμετωπίσει κάποιο bug, μπορείτε να το αναφέρετε εδώ

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 850
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω απλα να επισημανω πως επειδη το forum ειναι τεχνολογικης φυσης και πολλα μελη αντιμετωπιζουν προβληματα και αναζητουν εγκυρες λυσεις, θα επρεπε η αξιολογηση/καταταξη, να γινεται με βαση τη βοηθεια και τη λυση του προβληματος που ειχε μια απαντηση σε ερωτηση μελους, παρα να ειναι κριτηριο ο χρονος που ειναι μελος καποιος που ουσιαστικα δεν συνεισφερει πραγματικα.

Ετσι πχ. το ατομο που προσφερει πραγματικες λυσεις/απαντησεις στα προβληματα αλλων μελων , ξεχωριζει και αναγνωριζεται με συνεπεια να θεωρειται και η απαντηση του πιο εγκυρη απο αλλα μηνυματα που μπορει να μπερδευουν, η να μην εντοπιζουν σωστα το προβλημα.

Ενα παραδειγμα αξιολογησης μελους απο ενα μεγαλο ξενογλωσσο forum

https://forums.tomshardware.com/threads/ultimate-bottlenecking-guide-rev-2-0.3272536/

Ειναι και ενας τροπος σε ενα νημα με πολλα  post , o ενδιαφερομενος με το προβλημα να φιλτραρει τα περισσοτερα και να καταφευγει στην απαντηση του πιο εμπειρου, αυτου που  ενδεχομενως εχει και τη λυση με βαση το ιστορικο του και τον βαθμο του.

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι στιγμής φαίνεται να έγινε ομαλά η μετάβαση. Χρειάζονται μετάφραση από τα Αγγλικά στα Ελληνικά ορισμένα πράγματα όπως: οι αναδυόμενες ειδοποιήσεις, το κείμενο των παραθέσεων και όταν υποβάλλεται απάντηση.

Ένα bug το οποίο πήγαινα να αναφέρω και έπεσα πάνω στην αναβάθμιση είναι στις αγγελίες των clubs. Βλέποντάς τες από κινητό παλεύεται κάπως αλλά από υπολογιστή έχει θέμα: https://www.insomnia.gr/classifieds/category/101-honor/?clubId=191

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Damianus said:

Θελω απλα να επισημανω πως επειδη το forum ειναι τεχνολογικης φυσης και πολλα μελη αντιμετωπιζουν προβληματα και αναζητουν εγκυρες λυσεις, θα επρεπε η αξιολογηση/καταταξη, να γινεται με βαση τη βοηθεια και τη λυση του προβληματος που ειχε μια απαντηση σε ερωτηση μελους, παρα να ειναι κριτηριο ο χρονος που ειναι μελος καποιος που ουσιαστικα δεν συνεισφερει πραγματικα.

Ετσι πχ. το ατομο που προσφερει πραγματικες λυσεις/απαντησεις στα προβληματα αλλων μελων , ξεχωριζει και αναγνωριζεται με συνεπεια να θεωρειται και η απαντηση του πιο εγκυρη απο αλλα μηνυματα που μπορει να μπερδευουν, η να μην εντοπιζουν σωστα το προβλημα.

 

Ας περιμενουμε μεχρι Δευτερα. Η καταταξη εχει αρκετα επιπεδα, στα οποια ακομα δεν αναφερει τι ειναι και πως ξεκλειδωνουν. Δηλαδη απο το experienced και κατω μπορει να ειναι αναλογως την βοηθεια κτλ

image.png.8b1d5fcd98389f6082213a4d2ff24c66.png

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Damianus said:

Θελω απλα να επισημανω πως επειδη το forum ειναι τεχνολογικης φυσης και πολλα μελη αντιμετωπιζουν προβληματα και αναζητουν εγκυρες λυσεις, θα επρεπε η αξιολογηση/καταταξη, να γινεται με βαση τη βοηθεια και τη λυση του προβληματος που ειχε μια απαντηση σε ερωτηση μελους, παρα να ειναι κριτηριο ο χρονος που ειναι μελος καποιος που ουσιαστικα δεν συνεισφερει πραγματικα.

Θα ενεργοποιηθεί μια σχετική λειτουργία την άλλη εβδομάδα ακριβώς πάνω σ' αυτό το θέμα. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, SabotazNic said:

Ας περιμενουμε μεχρι Δευτερα. Η καταταξη εχει αρκετα επιπεδα, στα οποια ακομα δεν αναφερει τι ειναι και πως ξεκλειδωνουν. Δηλαδη απο το experienced και κατω να ειναι αναλογως την βοηθεια κτλ

Δεν νομίζω ότι γίνεται να τα δούμε. Είναι αναλόγως βέβαια τι βάλει και το κάθε forum/site, πέρα από τα "εργοστασιακά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/1/2022 στις 3:43 ΠΜ, SabotazNic είπε

Η καταταξη εχει αρκετα επιπεδα, στα οποια ακομα δεν αναφερει τι ειναι και πως ξεκλειδωνουν.

Δίπλα από την αρχική περιγραφή, έχει ένα "i" το οποίο δεν πατιέται. Λογικά εκεί θα προσθέσουν πληροφορίες.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, Τέρης Α. said:

Δίπλα από την αρχική περιγραφή, έχει ένα "i" το οποίο δεν πατιεται. Λογικά εκεί θα προσθέσουν πληροφορίες.

image.png.d349654493e09f7bd7cb17d05d4e9d9d.png

Σε αυτο αναφερεσαι? Εμφανιζει με hover το Info

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γινεται να επαναφερετε τα like που ηταν πανω απο τον αριθμο των ποστ? Εκτος του οτι κοιταω καποιες φορες αυτα που εχω δωσει για να θυμηθω καποια λυση, ενιοτε κοιταω και αυτα που εχω παρει και ψωνιζομαι :D 

Θα ηθελα επισης τον αριθμο των ποστ να τον δειχνει ακριβως , πχ 18717 αντι για 18,7k, οπως ειναι και στα αλλα φορουμ που συμμετεχω.

Τελος, θα ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο θα μου παρει για να ανεβω ranking. Ειμαι εδω 14+ χρονια, εχω 18+ χιλιαδες μηνυματα και ειμαι μολις enthusiast, ουτε καν στη μεση δηλαδη. Πιστευα οτι θα ημουν τουλαχιστον veteran.

---edit

Κατι ακομα. Σε αυτο το θεμα για το tails ΔΕΝ μου βγαζει αριστερα το αστερακι που δηλωνει πως εχω ποσταρει και εγω εκει. Στα υπολοιπα, οπως φαινεται απο κατω, το βγαζει κανονικα. Δεν κοιταξα αλλα θεματα που να μου τυχαινει, απλα αυτο επιασε πρωτο το ματι μου.

 

 

2022-01-16-070546_1280x1024_scrot.png

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, SabotazNic said:

image.png.d349654493e09f7bd7cb17d05d4e9d9d.png

Σε αυτο αναφερεσαι? Εμφανιζει με hover το Info

Ναι! Στο smartphone δεν δείχνει κάτι... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, SabotazNic said:

Ας περιμενουμε μεχρι Δευτερα. Η καταταξη εχει αρκετα επιπεδα, στα οποια ακομα δεν αναφερει τι ειναι και πως ξεκλειδωνουν. Δηλαδη απο το experienced και κατω μπορει να ειναι αναλογως την βοηθεια κτλ

image.png.8b1d5fcd98389f6082213a4d2ff24c66.png

Εγω αυτο με τα επιπεδα δεν το καταλαβα ειμαι στο επιπεδο 6 15 χρονια μελος και αλλος που ειναι 5 χρονια με τα μισα μυνηματα ειναι στο 7

Μολις πηγα στην θεση 7 :P

Μολις προσεξα οτι οταν κανουμε παραθεση ενα μηνυμα το μηνυμα που κανουμε παραθεση δεν εχει πλεον πως το ελεγαν spoiler δηλαδη δεν εβλεπες ολο το κατεβατο του μηνυματος.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, LLLEFTERIS said:

Εγω αυτο με τα επιπεδα δνε το καταλαβα ειμαι στο επιπεδο 6 15 χρονια μελος και αλλος που ειναι 5 χρονια με τα μισα μυνηματα ειναι στο 7

Πιθανόν να έχει να κάνει με την συμμετοχή και σε ενότητες του φόρουμ… πχ clubs ή υποενότητες όπως ο προγραμματισμός…

λογικα θα μας “ενημερώσουν” τι είναι και πως αποχτιέται το κάθε ένα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...