Προς το περιεχόμενο

GTX 1660 super


rossi48

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιες έχουν temp target τους 83 βαθμούς π.χ., συνήθως είναι εκεί γύρω. Οπότε το 80 θα το έλεγες οκ, αλλά αν έχει τώρα 80 που είναι χειμώνας, το καλοκαίρι θα έχει θέματα που θα αυξηθεί και η θερμοκρασία δωματίου. Φαντάζομαι με αυτή τη λογική το λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2022 στις 8:11 ΜΜ, rossi48 είπε

Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και τις συμβουλές ! Την έβαλα σε 2κ ανάλυση εντάξει σε κάποια παιχνίδια FH4 , assetto corsa , GTAV , Death Stranding σε high ή ultra ρύθμιση φτάνει τους 78-80 C σε άλλα όπως World of Wharships ή σε πιο απλά παιχνίδια 69-73 C ! Ελπίζω να αντέξει κάνα δυο χρόνια μπας και πέσουν οι τιμές και ανέβω κατηγορία !!!!

Κατεβάζεις το MSI afterburner και κάνεις custom fan profile. Αν σε δυσκολευει κάτι στην διαδικασία κατεβάζεις Anydesk, και το κάνουμε μαζί μέσα σε δυο λεπτάκια (και μετά σβήνεις το exe, ουτε εγκατάσταση δεν χρειάζεται το anydesk).

Καλό είναι να είναι μαξ θερμοκρασίες 60-65. Θα σου κρατήσει τα διπλάσια σε χρόνια σε σχέση με το 75-80.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Απο περιέργεια , πόσο πρέπει να είναι το ΜΑΧ σε κάρτα γραφικών για να το θεωρείς φυσιολογικό?

  Τόσο που λέει ο Sheogorath:

7 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλό είναι να είναι μαξ θερμοκρασίες 60-65. Θα σου κρατήσει τα διπλάσια σε χρόνια σε σχέση με το 75-80.

Πάντα σε απαιτητική χρήση με παρατεταμένα/πολύωρα φορτία επεξεργασίας γραφικών αναφέρομαι και για τη θερμοκρασία που θα δείξει στην πιο ζεστή ώρα της μέρας του χρόνου ο σένσορας του πυρήνα της gpu. Με πολύ εμπειρία μπορούμε να καταλάβουμε και πότε ένας σένσορας έχει σοβαρή απόκλιση και να το λάβουμε και αυτό υπ'όψιν. Τα παρακάτω είναι για κάρτες χωρίς thermal pads:

 

- Σε συστήματα με συμβατική κυκλοφορία αέρα και μηδενική προστασία από τη σκόνη (κουτιά γραφείου που εκτελούν χρέη gaming) --------- > 60-63 °C

- Σε συστήματα με πιο ικανοποιητική κυκλοφορία αέρα ακόμα και μην είναι ακριβώς αυτή που θα ήθελα -------------------------------------------------------- > 64-66 °C

- Σε συστήματα πολύ ανταγωνιστική κυκλοφορία αέρα ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ > 67-71 °C

- Σε συστήματα που πραγματικά φυσάνε μποφόρια (δεν έχω δει κανένα πάντα μου βγαίνουν φασαριόζικα και ασύμφορα στα σχέδια)------------ > 72-74 °C

 

Τα παραπάνω νούμερα μπορεί να φαίνονται πολύ συντηρητικά, αλλά δεν είναι και τόσο, αν συνυπολογιστεί ότι και η κάρτα και το σύστημα μπορεί να μην ξανασυντηρηθεί για χρόνια. Λαμβάνεται υπ'όψιν και η φθορά της πάστας και το πουρί που μένει κολλημένο σε σίτες και ανεμιστήρες μετά από επιφανειακό καθάρισμα.

Σε πραγματικά καλές υλοποιήσεις (όχι το 100% όσων έχουν Thermal pads, αλλά στις περισσότερες), έχουν και περισσότερους σένσορες και συνήθως γίνεται να ανεβούμε παραπάνω. Είναι πολύπλοκο το πόσο ακριβώς και θέλει μελέτη. Δεν θα ρίξω άλλα νούμερα, αλλά και εγώ, όπως ο Sheogorath, το αντιλαμβάνομαι. Κάθε 5 βαθμούς που επιτρέπουμε παραπάνω, ρισκάρουμε περισσότερο να τα χάσουμε όλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για τα thermal pads δεν κατάλαβα. Γιατί έχουν ως αποτέλεσμα πιθανή ανομοιογένεια στην πίεση στον πυρήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2022 στις 11:02 ΜΜ, Sheogorath είπε

Αυτό για τα thermal pads δεν κατάλαβα. Γιατί έχουν ως αποτέλεσμα πιθανή ανομοιογένεια στην πίεση στον πυρήνα;

Στις 27/1/2022 στις 10:49 ΜΜ, PC_Science_Lefkada είπε

Σε πραγματικά καλές υλοποιήσεις (στις περισσότερες όσων έχουν Thermal pads), έχουν και περισσότερους σένσορες και συνήθως γίνεται να ανεβούμε παραπάνω.

Έλα, @Sheogorath, χίλια συγγνώμη. Δεν είδα την ανάρτησή σου νωρίτερα. Δεν συσχετίζω αρνητικά την επίδραση των pads μέσω μείωση μηχανικής πίεσης στην ψύκτρα, αλλά θετικά για την αξιοπιστία των ραμ που είναι αυτή που με ενδιαφέρει περισσότερο. Οι αστοχίες της ραμ είναι πολλαπλάσιες βάσει στατιστικών από αυτές του πυρήνα.

Η μικρή μου εμπειρία μου λέει ότι ενώ με pads έχουμε μικρότερες θερμοκρασίες στη ραμ από αυτές του πυρήνα, χωρίς pads έχουμε μεγαλύτερες, αν είναι να πάμε στα τυφλά με ένα σένσορα στο πυρήνα. Συνδέω και τις βέλτιστες θερμοκρασίες με την κυκλοφορία αέρα εντός του κουτιού, η οποία διευκολύνει τους ανεμιστήρες της κάρτας, αλλά και προσφέρει επιπλέον ψύξη στην πίσω πλευρά της κάρτας και αλλού.

To να αναλύσω τα συμπεράσματα πολύωρων μελετών σε απλά ελληνικά και με απλά μαθηματικά θα μου έπερνε δυστυχώς πολλές μέρες. Τα αποτελέσματα μια τέτοιας μελέτης όμως δείχνουν ότι η διάρκεια ζωής των ποιτικότερων GDDR5, GDDR5X και GDDR6 μεγιστοποιείται 25°C κάτω από το Τjmax των 100°C και 20 βαθμούς παρακάτω από το Τcase max των 95°C, δηλαδή στους 75°C.

Σε λιγότερο ποιοτικές GDDR5, GDDR5X GDDR6 και σε ποιοτικές GDDR4, αντί για 75°C έχουμε 70°C. Για να μένουν οι ram σε τέτοιες θερμοκρασίες χωρίς pads, στον πυρήνα πρέπει να έχουμε μικρότερες.

Στις 27/1/2022 στις 2:34 ΜΜ, Sheogorath είπε

Καλό είναι να είναι μαξ θερμοκρασίες 60-65. Θα σου κρατήσει τα διπλάσια σε χρόνια σε σχέση με το 75-80.

Εξαιρετικό, Sheogorath! Εφαρμογή της εξίσωσης του Arrhenius, στα συγκεκριμμένα χαρακτηριστικά των (g)ddr, μου δίνει τα ίδια και λίγο ακόμα χειρότερα αποτελέσματα:

  +1 °C ->     +8% επιτάχυνση αστοχίας

  +5 °C ->   +48% επιτάχυνση αστοχίας

+10 °C -> +120% επιτάχυνση αστοχίας

+15 °C -> +245% επιτάχυνση αστοχίας

 

Παραπομπές:

https://www.micron.com/-/media/client/global/documents/products/technical-note/dram/tn0008_thermal_apps.pdf

https://www.gsitechnology.com/AppNotes/MemoryThermalManagement101.pdf

https://www.micron.com/-/media/client/global/documents/products/technical-note/dram/tn0018.pdf

http://www.aecouncil.com/Documents/AEC_Q101_Rev_E_Base_Document.pdf

https://media-www.micron.com/-/media/client/global/documents/products/data-sheet/dram/gddr/8gb_gddr5_sgram_brief.pdf?rev=604ce96177db48abb4f551446511c2ff

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον θέλει ανεμιστήρες το κουτί και εγώ την ίδια κάρτα και οθόνη  έχω σε ολα τα παιχνίδια το περισσότερο που έχω δει να ανεβάζει ειναι 76-77 °C αν και σε 2κ πέφτουν τα fps , με 3 ανεμιστήρες 12 CM εμπρός 1 πίσω και 2 πάνω αν και μπροστά είναι η υδρόψυξη και όσο να ναι βάζει ζεστό αέρα!! Τι κουτί έχεις ;

 

Επεξ/σία από grigoros36
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/1/2022 στις 8:11 ΜΜ, rossi48 είπε

Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και τις συμβουλές ! Την έβαλα σε 2κ ανάλυση εντάξει σε κάποια παιχνίδια FH4 , assetto corsa , GTAV , Death Stranding σε high ή ultra ρύθμιση φτάνει τους 78-80 C σε άλλα όπως World of Wharships ή σε πιο απλά παιχνίδια 69-73 C ! Ελπίζω να αντέξει κάνα δυο χρόνια μπας και πέσουν οι τιμές και ανέβω κατηγορία !!!!

Αφου εσκασες σχεδον 500ρικο για καλη καινουργια οθονη, δωσε τουλαχιστον ενα 50ρικο ακομα και παρε 2-3 καλους ανεμιστηρες για το κουτι σου (με καλη στατικη πιεση θα προτεινα γιατι πιθανοτατα το δικο σου εχει μετριο airflow). Θα βοηθησει ολο το μηχανημα οχι μονο την καρτα γραφικων σου.
Μην ξεχνας γενικοτερα ανεξαρτητα σε τι αναλυση παιζεις τα παιχνιδια σου να βαζεις φρενο στα fps. Βαση της οθονης σου τα 165 ειναι τα μεγιστα που πρεπει να εχεις (αν παιζεις με περισσοτερα το μονο που κανεις ειναι να "καταπονεις" την καρτα σου διχως λογο. Σε single player games οπως το Death stranding για παραδειγμα που ανεφερες πως παιζεις μπορεις επισης να τα κλειδωσεις χειροκινητα χαμηλοτερα πχ καπου στα 80 με 100 (αυτο ειναι λιγο υποκειμενικο) και θα δεις πως και χαμηλοτερες θερμοκρασιες θα εχεις αλλα και η παικτικη εμπειρια σου δεν θα αλλαξει. Πειραματισου αν μπορεις και βρες ποιο ειναι το sweet spot για σενα οσον αφορα τα fps σε τετοιου ειδους παιχνιδια.

Επεξ/σία από CalaQuendiR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι παλιό το μηχάνημα απο το '11-΄12 ακόμα λόγω τιμών δεν έφτιαξα  άλλο , το κουτί ειναι ενα spire pininfarina εχει ενα 14αρι μπροστά και 3 8αρια 2 στο πλάι και πίσω , 2 βάζουν αέρα και 2 βγάζουν ! Έλεγα να εβαζα 12αρια αλλα δεν παίρνει εκτός και με πατέντα στα πλαινα αν και στο ενα δεν νομίζω γιατi θα πέφτει μάλλον  πάνω στην αερόψυξη (Arctic freezer 34 eSports duo) !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, rossi48 είπε

Είναι παλιό το μηχάνημα απο το '11-΄12 ακόμα λόγω τιμών δεν έφτιαξα  άλλο , το κουτί ειναι ενα spire pininfarina εχει ενα 14αρι μπροστά και 3 8αρια 2 στο πλάι και πίσω , 2 βάζουν αέρα και 2 βγάζουν ! Έλεγα να εβαζα 12αρια αλλα δεν παίρνει εκτός και με πατέντα στα πλαινα αν και στο ενα δεν νομίζω γιατi θα πέφτει μάλλον  πάνω στην αερόψυξη (Arctic freezer 34 eSports duo) !! 

Ναι, είναι για υπολογιστή γραφείου το κουτί σου. Αφού το έχεις γεμίσει ανεμιστήρες, βάλε τους σωστά τουλάχιστον, θα δεις βελτίωση. Μόνο ο πίσω να βγάζει, οι πλαινοί να βάζουν και οι δύο, όπως και μπροστά.

Αν μπορούσες να καταλάβεις ποιος από τους τρεις 80άρηδες είναι δυνατότερος και ποιος λιγότερο, θα άξιζε να βάλεις το δυνατότερο κάτω μπροστά από την κάρτα (εισαγωγή). Τον ενδιάμεσης δύναμης πίσω στην πλάτη (εξαγωγή). Τον πιο αδύναμο, πλάι ψηλά (εισαγωγή). Αν δεν έχεις πειστεί μέχρι το καλοκαίρι ότι πρέπει να το αλλάξεις το κουτί (σου βάζει και σκόνη μέσα), τουλάχιστον βάλε έναν BIONIX P140 μπροστά, με 10-12 ευρώ: https://www.skroutz.gr/s/17083726/Arctic-Bionix-P140-Case-Fan-με-Σύνδεση-4-Pin-PWM-4-Pin-Molex.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, rossi48 είπε

Είναι παλιό το μηχάνημα απο το '11-΄12 ακόμα λόγω τιμών δεν έφτιαξα  άλλο , το κουτί ειναι ενα spire pininfarina εχει ενα 14αρι μπροστά και 3 8αρια 2 στο πλάι και πίσω , 2 βάζουν αέρα και 2 βγάζουν ! Έλεγα να εβαζα 12αρια αλλα δεν παίρνει εκτός και με πατέντα στα πλαινα αν και στο ενα δεν νομίζω γιατi θα πέφτει μάλλον  πάνω στην αερόψυξη (Arctic freezer 34 eSports duo) !! 

Οπως σου ειπε και ο PC_Science_Lefkada  το καλοκαιρι η λογικη λεει πως θα εχεις θεμα. 
Θα συμφωνησω και εγω με τον τροπο που σου ειπε να βαλεις τους ανεμιστηρες οπως και με την προταση του bionix p140 (τους μικρους δεν εχει νοημα να τους αλλαξεις).
Αν τωρα δεν θες να μπεις σε εξοδα για οποιοδηποτε λογο, μπορεις απλα να παρεις ενα τρυπανακι με 6-8 χιλιοστων μυτη και να κανεις τρυπουλες μπροστα απο τον 140ρι ανεμιστηρα πανω στο case. Αμα κατσεις με εναν φιλο σου για να κραταει σταθερη την προσοψη μπορεις να δημιουργησεις ενα τυπου mesh front panel, πραγματικα δεν ειναι δυσκολο απλα θελει υπομονη. Θα σε βοηθησει θεωρω αρκετα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεχα την gtx 1060 6gb στους 83 βαθμούς σε gaming για κάτι χρόνια. Δεν έπαθε τίποτα.
Στο παρακάτω video την πήγε μέχρι 98 βαθμούς χωρίς cooler πριν κλείσει το σύστημα λόγω θερμοκρασίας 😁 Καλό είναι βέβαια να μην κάνετε τέτοια πειράματα
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2022 στις 2:16 ΠΜ, rossi48 είπε

Είναι παλιό το μηχάνημα απο το '11-΄12 ακόμα λόγω τιμών δεν έφτιαξα  άλλο , το κουτί ειναι ενα spire pininfarina εχει ενα 14αρι μπροστά και 3 8αρια 2 στο πλάι και πίσω , 2 βάζουν αέρα και 2 βγάζουν ! Έλεγα να εβαζα 12αρια αλλα δεν παίρνει εκτός και με πατέντα στα πλαινα αν και στο ενα δεν νομίζω γιατi θα πέφτει μάλλον  πάνω στην αερόψυξη (Arctic freezer 34 eSports duo) !! 

Α το παλιό μου κουτί εχεις ωραίο κουτι αν και βαρύ και εγω είχα μονο τον πισω ανεμιστήρα μαζί με του τροφοδοτικού να βγάζει και οι υπόλοιποι 3 έβαζαν αέρα όπως λέει ο pc-science , μεχρι τελευταία πριν καεί πάλι η μητρική 🥵 η R9 380 που είχα έφτανε το πολύ μέχρι 72 βαθμούς !! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...