Προς το περιεχόμενο

"Μεροκάματο" τεχνιτων


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ή εγώ δεν πάω καλά ή κάποιο άλλοι. 

Ζήτησα προσφορά από 3 υδραυλικούς για :

Σύνδεση πλυντηρίου πιάτων

Σύνδεση τοποθετημένου νεροχύτη 

Μπαταρία νεροχύτη 

Επανασύνδεση στήλης μπάνιου που έχει διαρροή 

Από ότι μου είπαν 3 με 4 ώρες δουλειά 

Διόρθωση :Τοποθέτηση και μιας πετσετοκρεμαστρας

Κόστος από 170 έως 200 ευρω 

Είναι λογική η τιμή; 

 

Αντίθετα ξυλουργός που δούλεψε 12 ώρες σε 2 μερες συνολικά πήρε 150 ευρώ. Λογική τιμή. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Κόστος από 170 έως 200 ευρω 

Είναι λογική η τιμή; 

Οριακά ο.κ. φαίνεται. Είναι σε εύκολα προσβάσιμο σημείο; 4 ώρες μου φαίνεται κάπως υπερβολικό. Το πιο ζόρικο ο νεροχύτης άντε να πάρει μισή ώρα με τρία τέταρτα αν είναι μεγάλης ηλικίας ο μάστορας.

Spoiler

Βέβαια ο πατέρας μου ήταν της παλιάς σχολής, δεν γνωρίζω οι νέοι πως δουλεύουν.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Ή εγώ δεν πάω καλά ή κάποιο άλλοι. 

Ζήτησα προσφορά από 3 υδραυλικούς για :

Σύνδεση πλυντηρίου πιάτων

Σύνδεση τοποθετημένου νεροχύτη 

Μπαταρία νεροχύτη 

Επανασύνδεση στήλης μπάνιου που έχει διαρροή 

Από ότι μου είπαν 3 με 4 ώρες δουλειά 

Κόστος από 170 έως 200 ευρω 

Είναι λογική η τιμή; 

 

Αντίθετα ξυλουργός που δούλεψε 12 ώρες σε 2 μερες συνολικά πήρε 150 ευρώ. Λογική τιμή. 

ζητάνε όσα τους λείπουν γι αυτό, εγω θα έψαχνα και αλλού πάντως..

αν φάνε λίγα άκυρα ίσως μετά αναθεωρήσουν..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Silenzio said:

ζητάνε όσα τους λείπουν γι αυτό, εγω θα έψαχνα και αλλού πάντως..

αν φάνε λίγα άκυρα ίσως μετά αναθεωρήσουν..

Σε 3 ρώτησα... Λες και έχουν ταρίφα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Ή εγώ δεν πάω καλά ή κάποιο άλλοι. 

Ζήτησα προσφορά από 3 υδραυλικούς για :

Σύνδεση πλυντηρίου πιάτων 10-20€

Σύνδεση τοποθετημένου νεροχύτη 20-30€

Μπαταρία νεροχύτη 20-30€

Επανασύνδεση στήλης μπάνιου που έχει διαρροή 20-30€

Από ότι μου είπαν 3 με 4 ώρες δουλειά 

Κόστος από 170 έως 200 ευρω 

Είναι λογική η τιμή; 

 

Αντίθετα ξυλουργός που δούλεψε 12 ώρες σε 2 μερες συνολικά πήρε 150 ευρώ. Λογική τιμή. 

Πάνω από 100 δε δικαιολογείται 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, paylidis said:

Πάνω από 100 δε δικαιολογείται 

100 αντε και να τα δεχτώ αλλά όχι 170 με 200 

Ο ξυλουργός έκοψε πάγκο για ματιά κουζίνας, νεροχύτη, εντοιχισε φούρνο, φουρνακι μικροκυμάτων με μετατροπές στα ήδη ντουλαπια έβαλε αποροφητηρα και άλλα μερεμέτια. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που μου τη σπάει πιο πολύ, ότι τιμή δίνουν θεωρούν ότι είναι μαύρη, αν τους πεις απόδειξη τότε ή εξαφανίζονται ή λένε θα πληρώσεις φπα ! το θεωρούν δεδομένο οι κύριοι...απορία μου δε πρέπει κάτι να δηλώνουν ως εισόδημα? πως γίνεται να μη κόβουν ποτέ τιμολόγια ?

  • Like 10
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε κ άλλες προσφορές. Είναι πολύ ακριβά. Αν υποθετικά κοστολόγησεις κάθε εργασία στα 30 ευρώ ( που κ πάλι πολλά είναι αλλά θεωρώ ότι είναι η ακριβότερη τιμή που μπορείς να πετύχεις) βγαίνει 120.

Θεωρώ ότι έως 100 είναι καλά αν και η κάθε εργασία δεν έχει την ίδια δυσκολία.

Θεωρώ ότι καλή τιμή είναι έως 80 αλλά δύσκολα θα βρεις κάποιον. 

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλτους να κονταροχτυπηθούν.. Μπες σε ένα πολύ γνωστό σαιτ (αν δεν το ξέρεις, στείλε πμ να σου πω), γράψε αναλυτικότατα τι θες (ιδανικά και με φωτογραφίες), ανάρτησέ το και ανάμενε. 

Γράψε αν θες και ποιανού θα είναι τα υλικά (τα ξυλουργικά μοιάζουν πιο πολύ με φατούρα, όπως τα διατυπώνεις). Μικροΰλικά και παρελκόμενα, σίγουρα θα χρειαστούν (μούφες, καμπύλες κλπ). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα... Άλλος υδραυλικός για να αλλάξει υδροροη σε 3 ορόφους 9 μέτρα μήκος με υλικά 100 ευρώ κατά δική του εκτίμηση ζήτησε 400 ευρώ... 

1 minute ago, MauroPaltoudias said:

Βάλτους να κονταροχτυπηθούν.. Μπες σε ένα πολύ γνωστό σαιτ (αν δεν το ξέρεις, στείλε πμ να σου πω), γράψε αναλυτικότατα τι θες (ιδανικά και με φωτογραφίες), ανάρτησέ το και ανάμενε. 

Μάλλον το ίδιο λέμε... Δ..... ας 

Οι 2 από εκεί είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα να ήταν μία από όλες τις εργασίες μόνο αν βάλεις χαμένες ώρες για μετάβαση - επιστροφή π.χ. σύνδεση μπαταρίας νεροχύτη που είναι και το πιο δύσκολο , να πει 50 ευρώ οκ να το πω δικαιολογημένο.

Όταν όμως έρχεται και συνδυάζει 4 μικροεργασίες συνολικής διάρκειας 3-4 ωρών ακόμη και για μη έμπειρο που δεν θέλουν και κάποια πυρηνική επιστήμη η ακραίες ικανότητες , εργασίες που μπορεί να τις κάνει και μόνος του κάποιος που πιάνουν τα χέρια του και έχει 5 γνώσεις από αυτά ναι τα 170 με 200 ευρώ είναι αρκετά υψηλή τιμή. Το θέμα όμως είναι να βρεις μάστορα που να θέλει να ρίξει νερό στο κρασί του. Υπάρχουν αλλά δύσκολο να τους εντοπίσεις.

Γιάννη μη μπαίνεις σε αυτά τα σάιτ τα γνωστά να βρεις μάστορα. Θα σε γδάρουν . Μια φορά πήρα καυστηρατζή και μόνο που δεν πλακωθήκαμε. Πήγαινε στην περιοχή σου σε ένα μαγαζί με υδραυλικά (εγώ έτσι κάνω) και πες να σου δώσει 2-3 τηλέφωνα από μαστόρους της περιοχής. Θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου και θα τους έχεις για κάθε άλλη εργασία που θα προκύψει.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, papoys1 said:

Πήγαινε στην περιοχή σου σε ένα μαγαζί με υδραυλικά (εγώ έτσι κάνω) και πες να σου δώσει 2-3 τηλέφωνα από μαστόρους της περιοχής. Θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου και θα τους έχεις για κάθε άλλη εργασία που θα προκύψει.

Αυτό ακριβώς, και εγώ έτσι δουλεύω ;)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Silenzio said:

απορία μου δε πρέπει κάτι να δηλώνουν ως εισόδημα? πως γίνεται να μη κόβουν ποτέ τιμολόγια ?

Θα σου πω τι γίνεται συνήθως : κόβουν τα μισά (στις μισές δουλειές, ΟΣΟΙ έχουν βιβλία, γιατί παίζουν και πολλοί μαύροι). Το πρόβλημα όμως, που συναντάνε είναι όταν έχουν κλείσει δουλειά με μαύρα (υλικά + εργασία) και ψάχνουν τρόπο να εισπράξουν και τον ΦΠΑ από έξοδα! Θέλει δηλαδή θράσος : τα ζητάει μαύρα από τον ιδιώτη αλλά θέλει να πάει και στο μαγαζί να πάρει υλικά και να κόψει τιμολόγιο. Έτσι, φτάνει σε ένα σημείο να παρουσιάζει έξοδα χωρίς πολλά έσοδα (και σε τέτοιες δουλειές, βαράει καλά κόκκινο στην Εφορια). Μετά, αρχίζουν κάτι @λλ@ξ&κ€λιες τύπου "να βρω κάποιον να του κόψω το τιμολόγιο για τα υλικά και να μου δώσει χέρι ΦΠΑ" και άλλες τέτοιες ελληνικές μηχανοραφίες. 

7 minutes ago, papoys1 said:

Γιάννη μη μπαίνεις σε αυτά τα σάιτ τα γνωστά να βρεις μάστορα. Θα σε γδάρουν . Μια φορά πήρα καυστηρατζή και μόνο που δεν πλακωθήκαμε

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες. Έχει να κάνει καθαρά, με την περίπτωση. Εγώ σε μετακόμιση πάντως (δύο φορές όλες κι όλες, έχω κάνει χρήση τέτοιου είδους πλατφόρμας) και λογική τιμή πλήρωσα και άψογος ήταν. Αν θυμάμαι καλά, έχουν και αξιολογήσεις. Τώρα, πόσο αξιόπιστες μπορεί να είναι αυτές, κανείς δεν ξέρει! 

  • Like 4
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...