Προς το περιεχόμενο

[UPS] Energenie UPS-PC-652A Line-Interactive 650VA 390W 38€ +μεταφορικα @ e-shop.gr


Vault13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.e-shop.gr/energenie-ups-pc-652a-ups-with-avr-650va-390w-p-PER.583430
 

Aπο 47€ στο skroutz μαζι με μεταφορικα.

https://www.skroutz.gr/s/4646596/Energenie-UPS-PC-652A-Line-Interactive-650VA-390W-με-2-Schuko-Πρίζες.html

θελει και 2 νεα καλωδια για οθονη και Tower δεν εχει σουκο. https://www.skroutz.gr/s/26266524/Lanberg-IEC-C13-IEC-C14-Cable-1-8m-Μαύρο-CA-C13E-10CC-0018-BK.html?from=catspan 

https://www.skroutz.gr/s/23952930/Powertech-IEC-C13-IEC-C14-Cable-1-5m-Μαύρο-CAB-P004.html?from=catspan

πρεπει να τα υπολογισετε κ αυτα στην αγορα σας.

Επεξ/σία από Vault13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για pc δεν το συζητω για τα 390 watt, αλλα και παλι δεν κανει εστω για οθονες. Λιγα (καινουργια) monitor πλεον χρησιμοποιουν αυτο το βυσμα στις οθονες. 

Αν ειχε σουκο θα το επαιρνα για ps5/tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Για pc δεν το συζητω για τα 390 watt, αλλα και παλι δεν κανει εστω για οθονες. Λιγα (καινουργια) monitor πλεον χρησιμοποιουν αυτο το βυσμα στις οθονες. 

Αν ειχε σουκο θα το επαιρνα για ps5/tv

FYI

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Για pc δεν το συζητω για τα 390 watt, αλλα και παλι δεν κανει εστω για οθονες. Λιγα (καινουργια) monitor πλεον χρησιμοποιουν αυτο το βυσμα στις οθονες. 

Αν ειχε σουκο θα το επαιρνα για ps5/tv

Υπάρχει εύκολη λύση για αυτό

https://www.skroutz.gr/s/22752926/Energenie-Πολύπριζο-Ασφαλείας-3-Θέσεων-με-Διακόπτη-EG-PSU3-01.html

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nick23 είπε

Μάγκες, το συγκεκριμένο (650VA/390W) κάνει για gaming υπολογιστή με 2 οθόνες;  

ΟΧΙ, για τις 2 οθονες μονες τους ισως κανει...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Nick23 είπε

Μάγκες, το συγκεκριμένο (650VA/390W) κάνει για gaming υπολογιστή με 2 οθόνες;  

Για idle ναι.

Για full load δυσκολα

Εμενα με μετρητη πριζας με 5600X και 5700ΧΤ απο την πριζα τραβαει 200-300 watt.

Παλεψιμο αλλα δε θα το ρισκαρα με τετοιο γυφτε ups.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το εχει κανεις ας μετρησει τη καταναλωση που εχει χωρις φορτιο αλλα με φορτισμενες τις μπαταριες (δηλαδη ειτε χωρις τιποτα επανω του, ειτε με κλειστα τα παντα) γιατι τα φθηνα ups εχουν εξωπραγματικες καταναλωσεις και μονο που ειναι στη πριζα χωρις να φορτιζουν τις μπαταριες τους, της ταξεως των 40-60W/ωρα.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, panoc είπε

Εαν το εχει κανεις ας μετρησει τη καταναλωση που εχει χωρις φορτιο αλλα με φορτισμενες τις μπαταριες (δηλαδη ειτε χωρις τιποτα επανω του, ειτε με κλειστα τα παντα) γιατι τα φθηνα ups εχουν εξωπραγματικες καταναλωσεις και μονο που ειναι στη πριζα χωρις να φορτιζουν τις μπαταριες τους, της ταξεως των 40-60W/ωρα.

Σωστη απορια. Ενα φτηνο (bitmore) που ειχα παρει σε προσφορα  καπου στα 15€ εχει 10W τα οποια με χαλασαν οταν τα μετρησα γιατι ενα αλλο που εχω (και εκεινο φτηνο ηταν, στα 40 το ειχα παρει πριν μια 5ετια+) εχει 2.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Ενα φτηνο (bitmore) που ειχα παρει σε προσφορα  καπου στα 15€ εχει 10W

10 ειναι καλα, εχω μετρησει APC backup 800αρι και εχει 27, Mustek 1000αρι 43, ΤουβλοΧ στα 55!, Eaton στα 18, powerwalker VI 1000 στα 33 και άλλα,
Τα πιο χαμηλα που εχω μετρησει ειναι ΑPC Smart 800αρι στα 9 και Cyberpower (αυτα με το καθαρο ημιτονο) 900 στα 6 και 1300 στα 7.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ενα belkin σε στυλ πολυπριζο που εχω καπου 8;  χρονια στο συστημα+οθονη, εχει μολις 2W. 

Αυτο θελει μεγαλη προσοχη γιατι μπορει με τις τιμες που αναφερεις πχ τα 55W να σου δινουν 100-200ευρω τον χρονο επιβαρυνση με την τιμη που εχει φτασει η ενεργεια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Αυτο θελει μεγαλη προσοχη γιατι μπορει με τις τιμες που αναφερεις πχ τα 55W να σου δινουν 100-200ευρω τον χρονο επιβαρυνση με την τιμη που εχει φτασει η ενεργεια!

Δε το ειχα σκεφτει ποτε όλο αυτό... και εχω ενα σκασμο UPS επωνυμα και ανώνυμα... Το ενα εξ αυτών στα 2KVA...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Ενα belkin σε στυλ πολυπριζο που εχω καπου 8;  χρονια στο συστημα+οθονη, εχει μολις 2W. 

Αυτο θελει μεγαλη προσοχη γιατι μπορει με τις τιμες που αναφερεις πχ τα 55W να σου δινουν 100-200ευρω τον χρονο επιβαρυνση με την τιμη που εχει φτασει η ενεργεια!

Το ξέρω γιαυτό το επισημανα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη για το οφφτοπικ , ειναι ομως σχετικο με το υπαρχον θεμα.

 

εχω πισω απο την τηλεοραση τα πολυμπριζα allocacoc , και πανω εχω συνδεσει , 

1. τηλεοραση , 2. soundbar  ,  3.ασυρματο woofer , 4.τηλεφωνο ασυρματο , 5. λεντ ταινία , 6 λεντ ταινια.

 

τι λυση προτεινετε για την παραπανω συνθεση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν πάντως να δώσετε κάτι παραπάνω και πάρτε ένα καλό ups εάν είναι να το βάλετε σε καλό PC. Μην έχετε 2k gaming PC και το συνδέσετε σε αυτό... Γενικώς, στα ups καλό είναι να μην κάνουμε εκπτώσεις...

Τώρα για modem, ps5, οθόνες , λάπτοπ, συναγερμούς, η άλλες μικρό-συσκευες είναι κομπλέ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...