Προς το περιεχόμενο

[UPS] Energenie UPS-PC-652A Line-Interactive 650VA 390W 38€ +μεταφορικα @ e-shop.gr


Vault13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, kostakiss είπε

συγνωμη για το οφφτοπικ , ειναι ομως σχετικο με το υπαρχον θεμα.

 

εχω πισω απο την τηλεοραση τα πολυμπριζα allocacoc , και πανω εχω συνδεσει , 

1. τηλεοραση , 2. soundbar  ,  3.ασυρματο woofer , 4.τηλεφωνο ασυρματο , 5. λεντ ταινία , 6 λεντ ταινια.

 

τι λυση προτεινετε για την παραπανω συνθεση ?

λογικα σου φτάνει αυτό... δες τα επιμερους Watt ανα συσκευη και κανε το αθροισμα (με το τηλεφωνο μην ασχοληθεις καν να το ψαχνεις, ομοιως και με τις ταινίες εαν ειναι εως 2-3 μετρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, paylidis said:

λογικα σου φτάνει αυτό... δες τα επιμερους Watt ανα συσκευη και κανε το αθροισμα (με το τηλεφωνο μην ασχοληθεις καν να το ψαχνεις, ομοιως και με τις ταινίες εαν ειναι εως 2-3 μετρα)

θα τα υπολογισω αργοτερα.

άρα ενδεικνυται να συνσεσει κάποιος πχ 1-2 πολυμπριζα πανω σε ενα ups , εφοσον ειναι τα wat που σηκωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το παραπάνω θέμα με τις μετρήσεις, και συγχωρεστε με αν λεω χαζομαρα, μηπως να μετρηθει με καποια συσκευη που ξερουμε την καταναλωση καλυτερα? Επειδη πολλα Ups απαιτουν μια ελαχιστη ισχυ πανω τους για να δουλεψουν μπας και χωρις τιποτα σπαταλανε για καποιο λόγο ενω αν εχουν φορτίο πάνω τους να μην κανουν την ιδια ασκοπη καταναλωση?

πχ αν εχετε μια συσκευη που μετρημενα καταναλωνει 100W να τη βαλετε πάνω και μετα να δειτε στην πριζα που παει το ups καταναλωνει 102 πχ η 120w?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos99 είπε

Για το παραπάνω θέμα με τις μετρήσεις, και συγχωρεστε με αν λεω χαζομαρα, μηπως να μετρηθει με καποια συσκευη που ξερουμε την καταναλωση καλυτερα? Επειδη πολλα Ups απαιτουν μια ελαχιστη ισχυ πανω τους για να δουλεψουν μπας και χωρις τιποτα σπαταλανε για καποιο λόγο ενω αν εχουν φορτίο πάνω τους να μην κανουν την ιδια ασκοπη καταναλωση?

πχ αν εχετε μια συσκευη που μετρημενα καταναλωνει 100W να τη βαλετε πάνω και μετα να δειτε στην πριζα που παει το ups καταναλωνει 102 πχ η 120w?

Όχι όλα όσα έχω μετρήσει απλά το φορτίο προστίθεται στο σύνολο. Αλλά και έτσι να ήταν πάλι είναι απαράδεκτο, δηλαδή όταν κλείνεις τον υπολογιστή αυτό καεί όσο ένας υπολογιστής σε idle, δε στέκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

θα τα υπολογισω αργοτερα.

άρα ενδεικνυται να συνσεσει κάποιος πχ 1-2 πολυμπριζα πανω σε ενα ups , εφοσον ειναι τα wat που σηκωνει.

ναι δεν ειναι θεμα αφοσον εισαι οκ με τα Watt που σηκωνει... επισης καλο ειναι να μη το φτάνεις στο οριο, πχ λεει 390 φορτωσε το το πολυ εως 340-350...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, paylidis είπε

ναι δεν ειναι θεμα αφοσον εισαι οκ με τα Watt που σηκωνει... επισης καλο ειναι να μη το φτάνεις στο οριο, πχ λεει 390 φορτωσε το το πολυ εως 340-350...

Καλα δε το νοιαζει ιδιαιτερα νομιζω,αν οταν εχεις παροχη του φορτωσεις 190 η 390.Ετσι και αλλιως αυτα bypass κανουν το φορτιο και δε περναει απο καπου οσο υπαρχει στο δικτυο ρευμα.Αν φυσικα κοπει και γυρισει στη μπαταρια,τοτε ναι μπορει να σκασει τιποτα αν το εχεις στο οριο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Καλα δε το νοιαζει ιδιαιτερα νομιζω,αν οταν εχεις παροχη του φορτωσεις 190 η 390.Ετσι και αλλιως αυτα bypass κανουν το φορτιο και δε περναει απο καπου οσο υπαρχει στο δικτυο ρευμα.Αν φυσικα κοπει και γυρισει στη μπαταρια,τοτε ναι μπορει να σκασει τιποτα αν το εχεις στο οριο :P

κατα κανονα ναι... καποια βεβαια εχουν θεμα με το να βαλεις παραπανω φορτίο απο ότι σηκωνει η συσκευη και με το που συνδεσεις παραπανω watt αρχιζουν κ παραπονιουνται (apc μου το εχει κανει, δε νομιζω αυτα τα φθηνα να εχουν τετοιο feature, απλα με το που πεσει το ρευμα θα τα τιναξουν 🤣)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα ειναι αυτο εδω(650VA) για υπολογιστη μαζι με οθονη + απλα usb ηχεια. Αν δεν εχετε ανεξαρτητη καρτα γραφικων, αλλα μια onboard intel.

το εχω κανει καταρχην. Και ουτε στα 70% του ups δεν εφτασα, ενα μικρο ups μικρο ηταν σαν αυτο.

2 ώρες πριν, filip123go είπε

Καλό θα ήταν πάντως να δώσετε κάτι παραπάνω και πάρτε ένα καλό ups

Καθολου UPS<Φτηνο UPS<Καλο UPS

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostakiss είπε

την legrand θα την εμπιστευομασταν για ups η καλυτερα apc για σιγουρα?

Ειναι ακριβα ετσι και αλλιως.Νομιζω σε επιπεδα APC πανε,οποτε δεν υπαρχει λογος εξαρχης να την επιλεξεις.Για ποιο μοντελο μιλας συγκεκριμενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Dantε said:

Ειναι ακριβα ετσι και αλλιως.Νομιζω σε επιπεδα APC πανε,οποτε δεν υπαρχει λογος εξαρχης να την επιλεξεις.Για ποιο μοντελο μιλας συγκεκριμενα?

συμφωνοι, απλα λογω τοποθετησης νομιζω βολευει το keor multiplug .

βεβαια ειδα οτι σε σχεση με το αμεσως επομενο μοντελο δλδ το keor sp , εχει λιγοτερα χαρακτηριστικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Legrand UPS μια φορά που πήρα έσκασε σαν το καρπούζι με το που πήγα να το βάλω στην πρίζα. Το ξέρω ατυχία, απλά μου έσκασε άσχημα η συγκεκριμένη μάρκα μετά. 

4 ώρες πριν, matrixxx είπε

Ενα belkin σε στυλ πολυπριζο που εχω καπου 8;  χρονια στο συστημα+οθονη, εχει μολις 2W. 

Αυτο θελει μεγαλη προσοχη γιατι μπορει με τις τιμες που αναφερεις πχ τα 55W να σου δινουν 100-200ευρω τον χρονο επιβαρυνση με την τιμη που εχει φτασει η ενεργεια!

Πρόσεχε γιατί τα φτηνά power meters είναι τρομερά ανακριβή σε χαμηλά φορτία. Μιλάμε για τερράστιες διαφορές. Τα 2W που μέτρησες μπορεί να είναι και 10-12W.

Το σκέφτομαι αν αξίζει να το αγοράσω αυτή της προσφοράς για δοκιμή. Απλά τα έχω σκάσει πολύ τελευταία σε review samples και η συγκεκριμένη μάρκα είναι εντελώς mainstream. 650VA UPS στην ουσία είναι μόνο για PC γραφείου ή για router κτλ. 

Επεξ/σία από Hardware Busters
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filip123go είπε

Καλό θα ήταν πάντως να δώσετε κάτι παραπάνω και πάρτε ένα καλό ups εάν είναι να το βάλετε σε καλό PC. Μην έχετε 2k gaming PC και το συνδέσετε σε αυτό... Γενικώς, στα ups καλό είναι να μην κάνουμε εκπτώσεις...

Τώρα για modem, ps5, οθόνες , λάπτοπ, συναγερμούς, η άλλες μικρό-συσκευες είναι κομπλέ...

Εγω θεωρω πως ενα καλο πισι θα πρεπει να εχει και ενα καλο τροφοδοτικο .

Οποτε το ups ειναι απλα για την μπαταρια και οχι για προστασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Εγω θεωρω πως ενα καλο πισι θα πρεπει να εχει και ενα καλο τροφοδοτικο .

Οποτε το ups ειναι απλα για την μπαταρια και οχι για προστασια.

Το τροφοδοτικό θα σου προστατέψει το pc. Το Ups θα σου προστατέψει το καλό τροφοδοτικο και την οθόνη, καθώς και δουλεία (η game) που τυχόν έχεις στη μέση.
Μην τα μπερδεύουμε. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...