Προς το περιεχόμενο

Είναι λογικό να πάω κατευθείαν για Debian;


comeonnow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά ουτε αυτό ειναι μοντέρνο...

Το xfce ειναι το desktop με τα περισσότερα themes οτι και να λέμε εγώ ή όποιος.
Οποιος αμφιβάλλει ας το ψάξει.
Μερικά όμορφα themes

Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του. Αρκεί να ξέρουμε. Από τη μία το νεο χρήστη δεν τον απασχολεί και τόσο αν έχει ή δεν έχει wayland support το xfce ή το οποιο desktop στη διανομή που θα βάλει. Γιατί και όσα desktop έχουν wayland εχουν προβλήματα. Και αυτός ειναι ο κύριος λόγος που το xfce δεν έχει wayland. Δε θέλει να έχει προβλήματα.

Το xfce δεν έχει addons γιατί απλά δεν τα χρειάζεται. Δεν έχει ανάγκή από tweaks και άλλα μπλιμπλίκια. Κάνει τα πάντα out of the box. Δηλαδή να δουλέψουμε με τη μία. Για αυτό και ο αργόσχολος dev Poettering που όλη μέρα απαντάει στο twitter και σε σχόλια στο git δεν έχει xfce.
Η ουσία στο xfce κατεβάζουμε ενα theme και απλά το κάνουμε drag and drop και ειναι έτοιμο. Μπάμ!
Αυτό ήταν μια από τις βελτιώσεις που και καλά δεν έκανε το xfce.

Αν κάποιος δε θέλει το xfce επιλογή του. Αν θέλει βάζει gnome και κάνει και ένα τάμα στην Μεγαλόχαρη να μην του σπάσει στο επόμενο update/upgrade και τρέχει και δε φτάνει.
ΑΝ είχα και γω άπλετο χρόνο gnome θα έβαζα. Να έχω κάτι να περνάει η ώρα μου.

162070-1.png

...όοοοοοταν με το καλό σταθεροποιηθεί 100% το wayland το xfce θα μπει στο χωρό!

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Το xfce ειναι το desktop με τα περισσότερα themes οτι και να λέμε εγώ ή όποιος.
Οποιος αμφιβάλλει ας το ψάξει.
Μερικά όμορφα themes

Εσυ ισχυριζεσαι κατι , εσυ οφειλεις να το αποδειξεις. Οχι εμεις. Εντωμεταξυ λες οτι εχει τα περισσοτερα themes (αυθαιρετη δηλωση) και λινκαρεις σελιδα με... πεντε !! χαχαχαχαχα
 

5 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Από τη μία το νεο χρήστη δεν τον απασχολεί και τόσο αν έχει ή δεν έχει wayland support το xfce ή το οποιο desktop στη διανομή που θα βάλει.

Ενω αυθαιρετα αποφασισες οτι τον νεο χρηστη τον ενδιαφερει αν εχει systemd ή οχι η διανομη του ε ? χαχαχα
 

6 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Το xfce δεν έχει addons γιατί απλά δεν τα χρειάζεται.

Δεν εχει applets για την taskbar ? Που τα πουλας αυτα ? Η taskbar χωρις τα applets , αυτα τα λιγα που εχει , ειναι δυλειτουργικη και ελλειπης.
 

7 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Αν θέλει βάζει gnome και κάνει και ένα τάμα στην Μεγαλόχαρη να μην του σπάσει στο επόμενο update/upgrade και τρέχει και δε φτάνει.

Το gnome δεν σπαει. Τα extensions πολυ πιθανο. Μεχρι να ενημερωθουν για την νεα εκδοση. Τα extensions (3rd party) δεν ειναι το gnome.
 

7 λεπτά πριν, rhtoras είπε

ΑΝ είχα και γω άπλετο χρόνο gnome θα έβαζα.

Αν σταματησεις να το παιζεις παραγωγος ραδιοφωνου , ειδικος στα θεματα μπασκετ , θα εβρισκες χρονο. Αλλα το gnome δεν θελει μονο χρονο , θελει και σοβαρο μηχανημα , οχι χρεπι σαν το δικο σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Το xfce δεν έχει addons γιατί απλά δεν τα χρειάζεται. Δεν έχει ανάγκή από tweaks και άλλα μπλιμπλίκια. Κάνει τα πάντα out of the box. Δηλαδή να δουλέψουμε με τη μία. Για αυτό και ο αργόσχολος dev Poettering που όλη μέρα απαντάει στο twitter και σε σχόλια στο git.

Μια καθαρή επίδειξη ρητορικής και αριστοτέλειας λογικής. Μπορείς λίγο να αναλύσεις το σκεπτικό; Για να καταλάβω ο αργόσχολος ο  dev Poettering  έχει xfce και για τον λόγο αυτό του μένει άπλετος χρόνος να απαντάει όλη μέρα στο tweet και ακούς εκεό ακόμα και σχόλια το git(hub?) !!!! Ευτυχώς δηλαδή που είναι αργόσχολος αλλιώς θα κάθονταν να έγραφε πάνω απο 40 projects μεταξύ άλλων το Ahahi, systemd και PulseAudio ; Αλλά ρε @rhtoras πες μου αλήθεια πως καταδέχεσαι να έχεις το ίδιο γραφικό περιβάλλον με αυτόν τον αργόσχολο; Μετά την αποκάλυψη ότι γουστάρεις Windows 95,  τώρα στα αλήθεια με σοκάρεις πραγματικά !!

Update: Βλέπω το άλλαξες σε: "Για αυτό και ο αργόσχολος dev Poettering που όλη μέρα απαντάει στο twitter και σε σχόλια στο git δεν έχει xfce." Δηλαδή τώρα μπορούμε να βγάλουμε το συμπέρασμα πως ακριβώς επειδή δεν τρέχει xfce, έχει άπλετο χρόνο; Και πως αν είχε xfce δεν θα του έμενε χρόνος να κάνει οτιδήποτε άλλο; Άρα δεν κάνει καθόλου καλό στην παραγωγικότητα και δεν θα πρέπει να το έχουν προγραμματιστές αν θέλουν να έχουν χρόνο να υποστηρίζουν τα λογισμικά που γράφουν; Το συμπέρασμα αυτό βγαίνει αβίαστα. Τουλάχιστον έβγαλες απο πάνω σου την μια ρετσινιά και χαίρομαι για σένα.  
 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Η ουσία στο xfce κατεβάζουμε ενα theme και απλά το κάνουμε drag and drop και ειναι έτοιμο. Μπάμ!
Αυτό ήταν μια από τις βελτιώσεις που και καλά δεν έκανε το xfce.

Τελικά το έκανε ή δεν το έκανε; Με μπέρδεψες εδώ! Ας υποθέσουμε ότι το έκανε. Λοιπόν άκου ένα καλύτερο τρόπο: Να έχει υποστήριξη το περιβάλλον για να κατεβάζει μόνο του τα θέματα!! Ας πούμε στο Mint πας στις ρυθμίσεις και από εκεί στα θέματα. Επιλέγεις ένα θέμα που δεν είναι εγκατεστημένο, βλέπεις μια εικόνα πως θα μοιάζει, πατάς ένα κουμπί και το κατεβάζει και το εφαρμόζει.

Μπάμ και κάτω  Με μια ματιά μ’ έκανες άνω κάτω.
Αυτό που έψαχνα, μπροστά μου να το!
Μπαμ και κάτω!

 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

...όοοοοοταν με το καλό σταθεροποιηθεί 100% το wayland το xfce θα μπει στο χωρό!

Ξέρω, ξέρω θα το γράψεις εσύ που δεν είσαι ένας αργόσχολος. Μόνο που τι ακριβώς εννοείς να σταθεροποιηθεί το Wayland; Τι είναι για να σταθεροποιηθεί; Εγώ ξέρω πως είναι ένα πρωτόκολλο που οι λεπτομέρειες του έχουν σταθεροποιηθεί εδώ και χρόνια. Ελπίζω να μην νομίζεις πως είναι κάποιο τρίτο πρόγραμμα όπως είναι το X11, σίγουρα με τα τόσα χρόνια που ασχολείσαι το ξέρεις πολύ καλά αυτό. Οπότε που καταλήγουμε; Δείξε τα commits που να αποδείξουν ότι η δουλεία έχει ξεκινήσει και που ακριβώς βρίσκετε.  Αλλιώς ξέρεις ένας μύθος του Αισώπου λέει  "όσα δεν φτάνει η αλεπού να κάνει κρεμαστάρια"
 

ΥΓ: Κάποιες ερωτησούλες που τέθηκαν παραπάνω για να αποδείξουμε τα λεγόμενα μας, τις κάναμε γαργάρα; Γιατί δεν μου απαντάς να με κάνεις να το βουλώσω ρε Ρήτορα; Μόνο χαχα θα κάνεις σε ότι δεν μπορείς μα απαντήσεις; Δυστυχώς πρέπει να παρατηρήσω ότι με αυτό κερδίζεις τον χαρακτηρισμό του χάχα, και πραγματικά δεν θα το ήθελα αυτό για κανένα

(Update: Γιατί το άλλαξες γιατί; Μήπως αντί για τέτοιου τύπου αντιδράσεις, δεν θα ήταν καλύτερα να τεκμηριώσεις τα λεγόμενα σου; ) image.png.1a8bb3667c710053a9211c08be82560c.png

Επεξ/σία από asfodelus
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Μόνο που τι ακριβώς εννοείς να σταθεροποιηθεί το Wayland;

Eννοει οτι δεν εχει σταθεροποιηθει εδω και 10+ χρονια που υπαρχει. Το gnome και το kde ειναι μαλακες που το υποστηριζουν και ειναι μια χαρα λειτουργικο.
Δεν ξερεις εσυ λεμε ! :) 

Επεξ/σία από mphxths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2022 στις 3:14 ΜΜ, rhtoras είπε

και να μάθεις το linux καθώς το archwiki ειναι σχολείο.

Μια που το είπες, σε ζητάνε στο γραφείο του διευθυντή για τις απουσίες σου

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβάνεστε ότι ένας άνθρωπος έκανε μια σοβαρή ερώτηση και αντί να τον βοηθήσετε με τις γνώσεις σας συμβάλλετε στο να παρεκτραπεί ένα ακόμα νήμα απαντώντας στον γνωστό αδαή ηλίθιο που δεν ενδιαφέρεται να αποκτήσει γνώση; Τι πρέπει να γράψει ακόμα για να καταλάβετε ότι η άγνοιά του είναι πιο συμπαγής και από το όσμιο; Γιατί συνεχίζετε να του απαντάτε;

Insomnia κοψ'το γιατί χρησιμοποίησα χαρακτηρισμό και ρίξε μου και ban, δε μου καίγεται καρφί. Όσο συνεχίζεται αυτή η κατάσταση με την παραπληροφόρηση, τόσο το forum θα πλησιάζει σε σκουπιδότοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Soulrain είπε

Αντιλαμβάνεστε ότι ένας άνθρωπος έκανε μια σοβαρή ερώτηση και αντί να τον βοηθήσετε με τις γνώσεις σας συμβάλλετε στο να παρεκτραπεί ένα ακόμα νήμα απαντώντας στον γνωστό αδαή ηλίθιο που δεν ενδιαφέρεται να αποκτήσει γνώση; Τι πρέπει να γράψει ακόμα για να καταλάβετε ότι η άγνοιά του είναι πιο συμπαγής και από το όσμιο; Γιατί συνεχίζετε να του απαντάτε;

Insomnia κοψ'το γιατί χρησιμοποίησα χαρακτηρισμό και ρίξε μου και ban, δε μου καίγεται καρφί. Όσο συνεχίζεται αυτή η κατάσταση με την παραπληροφόρηση, τόσο το forum θα πλησιάζει σε σκουπιδότοπο.

Μα από τη στιγμή που δεν τα παρατάει, αν δεν του απαντήσεις, στα μάτια αυτού που δεν ξέρει, τα όσα λέει είναι άλλη μια άποψη. Σε κάθε τέτοιο θέμα κάποιος πρέπει να πει το "μην ακούς το ρήτορα". Σε λίγο θα το κάνουν και badge.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που δεν ξέρει μπορεί κάλλιστα να θεωρήσει «άλλη μια άποψη» την οποιαδήποτε απάντηση, οπότε έχουμε μια τρύπα στο νερό. Και, για να είμαστε και λίγο ρεαλιστές, αυτός που δεν ξέρει στο Internet το 2022 δεν πρόκειται να διαβάσει μία προς μία τις 10-50-100 απαντήσεις για να μάθει. Μία απάντηση χρειάζεται, to the point, χωρίς ειρωνείες και εξυπνάδες. Οποιαδήποτε πρόσθετη απάντηση απλά θολώνει την πληροφορία.

Υπό μια άλλη οπτική, θα είναι και μια καλή άσκηση για την κριτική ικανότητα αυτού που δεν ξέρει το να μάθει μόνος του να διακρίνει την ορθή πληροφορία και το τι μπορεί να πάθει αν πιστεύει τον κάθε ξεκάρφωτο. Αν προστατεύουμε τους πάντες, δεν τους βοηθάμε να μάθουν ποδήλατο. Απλά το σπρώχνουμε εμείς.

[offtopic]Κάποτε, κάπου αλλού, είχα προσφερθεί προσωπικά και μάλιστα με ευγένεια που δεν άρμοζε στη συγκεκριμένη περίσταση να βοηθήσω τον εν λόγω αδαή να μάθει πέντε πράγματα για το Linux και το ΕΛ/ΛΑΚ, να του λύσω απορίες, να συζητήσουμε και όλα αυτά. Εκείνος επέλεξε να «ενημερώνεται» από άλλες πηγές και την κατάληξη την ξέρετε. Ίσως δεν το θυμάται καν, εγώ όμως το θυμάμαι, γι' αυτό και μπορώ να τον αποκαλώ αδαή ηλίθιο που δεν ενδιαφέρεται να αποκτήσει γνώση. Και δεν είναι ο μόνος. Ζούμε ανάμεσά τους. Μη χάνετε τον χρόνο σας και μη χαλάτε την εμπειρία των νεοεισερχόμενων απαντώντας του. Τα μέλη μιας κοινότητας φροντίζουν για την υγεία αυτής, έτσι δεν είναι;[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια βασική αρχή του νευρολογικού συστήματος είναι πως αν πατήσεις σε ένα αναμμένο κάρβουνο δεν θα φύγει ένα σήμα τύπου T(255), αλλά αντίθετα  πολλά της μορφής Τ,Τ,Τ,Τ. Σε επίπεδο εγκεφαλικής λειτουργίας επίσης αν σου έρθει μια επαναλαμβανόμενη πληροφορία, θα την πιστέψεις  ακόμα και αν πολύ καλά ξέρεις πως είναι λάθος (σαν παράδειγμα η επικινδυνότητα του Wifi ή των εμβολίων, ξέρουμε γιατί το  Wifi είναι ασφαλές, ξέρουμε την φυσική, μπορεί ακόμα και να κάνουμε τους υπολογισμούς, αλλά παρόλα αυτά ...).

Προφανώς ούτε ο Ρήτορας, ούτε ο Γκλέμπελς γνωρίζουν ή γνώριζαν τους σχετικούς εγκεφαλικούς μηχανισμούς, αλλά η τεχνική της προπαγάνδας είχε χιλιετίες να τελειοποιηθεί. Πες πες κάτι θα μείνει λέει ο κόσμος και έχει δίκιο. Και ήδη την ατζέντα του την έχει περάσει, κάτι που απασχολεί μόνον αυτόν, έστω και σαν ανέκδοτο, απασχολεί όλους. Τα ψέματα και η λάσπη που πετάει ρυθμό πολυβόλου, ακριβώς λόγω της  επανάληψης τείνουν να γίνουν ορθές πληροφορίες ακόμα και αν συνειδητά ξέρουμε πως δεν είναι ούτε έχουν τεκμηρίωση, οπότε είναι απαραίτητο, αλλά ουσιαστικά αδύνατο να διαψευστεί (ρίχνει ένας τρελός μια πέτρα στο πηγάδι του χωριού και προσπαθούν χίλιοι γνωστικοί να την βγάλουν). Δεν μπορείς να προλάβεις να διαψεύσεις τα συνειδητά ψεύδη (δεν είναι πάντα αυτά που λέει  ΚΔΟΑ ή ασχετίλα) που μεταφέρει. Δηλαδή εσύ ουσιαστικά δεν έχεις καμία άλλη επιλογή από το τουλάχιστον να προσπαθήσεις να περιορίσεις τον ανορθολογισμό και την προπαγάνδα.

Η κοινότητα όπου υπάρχει έχει παρέμβει. Σε άλλα μέρη απλά δεν του επιτράπηκε παρόμοια συμπεριφορά, η λανθασμένη πληροφορία μεταφέρθηκε σε άλλο νήμα να διευκρινιστεί και έστελνε σε διαχειριστές tickets να σβήσουν αυτά που έγραψε 😄   Προφανώς βέβαια δεν παραδέχτηκε πως είπε ψέματα.   Στην συνέχεια και αφού ο νεαρός ρήτορας εκτέθηκε εδώ, με ερωτήσεις του νηπιακού επιπέδου, και πως δεν θα μπορεί να το παίζει γνώστης με πολυετή εμπειρία, χρησιμοποίησε τον GPDR για να αποκτήσει ιντερνετική λήθη και οι αναρτήσεις του ανονυμοποιήθηκαν  (αλλά υπάρχουν προς γενικό θαυμασμό).

Αλλά εδώ δεν είναι κοινότητα, είναι μαγαζί. Τα μόνα μέσα που υπάρχουν είναι είτε να πληρώσουμε είτε για να πάει διακοπές όπως προτείνει ο Ζορζ Μπρασενς (ή έστω για ιατρικές επισκέψεις) είτε να προσπαθούμε να βγάλουμε την πέτρα απο το πηγάδι, ενώ συνεχίζει να πετάει και άλλες. Έτσι το μαγαζί παίρνει επισκέψεις, γιατί "έγραψε πάλι ο ρήτορας" να μπούμε να δούμε τον χαβαλέ, και πέφτουν τα χιτς. Στο τέλος βέβαια το φόρουμ γίνετε όντως ένας απόπατος, στο τέλος οτιδήποτε  έχει γραφτεί από την εμφάνιση του ρήτορα και κάτω θα σβηστεί ακόμα και αν  περιέχει χρήσιμη πληροφορία που με κόπο γράφτηκε, αλλά δεν πειράζει, αφού εμείς το ανεχόμαστε και εξακολουθούμε να δίνουμε τα χιτς καλό είναι. 

Έτσι συνεχίζει να κάνει παιγνίδι και να λέει ψέματα (και δεν έχει καμία ηθική ξέρει πολύ καλά πως λέει ψέματα) και να επηρεάζει (και να διώχνει μακρυά δυστυχώς κάποιες φορές ) τους νεοεισερχώμενους. Προφανώς κάποιος που έχει έστω και λίγη στοιχειώδη επαφή τον κόβει αμέσως για μαλάκα (ίσως να παίρνει και εμένα η μπάλα, αλλά όπως είπα δεν υπάρχει άλλη επιλογή) αλλά και πάλι κάνει ζημία μόνο με τον μηχανισμό του επαναλαμβανόμενου μηνύματος. Κάθε τι είτε διανομή είτε λογισμικό είτε γραφικό περιβάλλον που δεν έχει την ευλογία του Ρήτορα θα πέσει θύμα αυτής της άθλιας προπαγάνδας του δημοτικού. Αν βέβαια συνεχίσει άλλο αυτή η κατάσταση δεν θα έρθει εδώ κάποιος μελλοντικά να ζητήσει βοήθεια εδώ. Ευτυχώς υπάρχουν και άλλα μέρη (δυστυχώς λίγα και γίνανε ακόμα λιγότερα) στο ελληνόφωνο χώρο. Αλλά υπάρχουν και εδώ θα μείνει μόνο ο Ρήτορας. Ο κόπος που δόθηκε για να γραφτεί αυτό (αλλά και τόσα άλλα που σβήστηκαν) θα πάει χαμένος γιατί και αυτό το νήμα νομοτελειακά θα κουτσουρευτεί. Το κείμενο αυτό θα σβηστεί. Αλλά δεν είναι δικό μου, ούτε δικό σου, ούτε δικό μας το μαγαζί. Στο τέλος το insomnia θα χάσει από αυτήν την κατάσταση, αλλά όπως λέμε και εδώ στην Κρήτη Ξα! ντους.  

Επεξ/σία από asfodelus
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο τυχαίες περιπτώσεις επειδή συνέβησαν αυτές τις μέρες: ένας τύπος που αυτοαποκαλείται "20 year vet of the open-source world" έγραψε σε ένα "άρθρο" για δημοφιλή ιστοσελίδα τεχνολογίας ότι το KDE μπορεί να έχει διαφημίσεις μέσα στις εφαρμογές του στο μέλλον (fake news). Ένας άλλος τύπος, που λέει ότι είναι επαγγελματίας προγραμματιστής C/C++, σε σχετική συζήτηση που είχαμε χθες (εν έτει 2022 παρακαλώ) απάντησε τα παρακάτω:

Αναφορά σε κείμενο

I think it's time for EFL, SDL and other tools for sane people. no bloatware, no waste of CPU for hours of compilation, no corporative dependencies, no ads, no vendor-locked development tools. light and robust libraries with same capabilities. they're many, really. a whole bunch of different things: Motif, FLTK, dlib and many, many other. there're a list of over 20 libraries, I guess. so corruption of old monsters does not mean the end of open source as a whole.

Αν πιστεύετε ότι το πρόβλημα είναι ένας αμαθής ξεκάρφωτος σε ένα ελληνόγλωσσο forum και πως ο τρόπος που απαντάτε, μαζί με τα κατεβατά, προστατεύουν το ΕΛ/ΛΑΚ, τι να σας πω, συνεχίστε δυναμικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Soulrain είπε

 το KDE μπορεί να έχει διαφημίσεις μέσα στις εφαρμογές του στο μέλλον (fake news).

Wait, η qt δεν ανακοίνωσε δυνατότητα monetization εφαρμογών μέσω διαφημίσεων; Θέλω να πω, θα μπορούσε το kde να προσθέσει μελλοντικά διαφημίσεις. Όχι ότι θα το κάνει, but theoretically it could.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Wait, η qt δεν ανακοίνωσε δυνατότητα monetization εφαρμογών μέσω διαφημίσεων

Πράγματι το έκανε (ως προαιρετικό module):
https://www.qt.io/blog/monetizing-cross-platform-use-cases-faster-and-easier-with-qt-digital-advertising-platform

43 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Θέλω να πω, θα μπορούσε το kde να προσθέσει μελλοντικά διαφημίσεις

Αν ήθελε να προσθέσει θα μπορούσε και μόνο του, δεν θα περίμενε να βγάλει κάποιο module το Qt 

43 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Όχι ότι θα το κάνει, but theoretically it could.

Θα πρέπει να εξηγηθεί η διαφορά μεταξύ θεωρίας και πράξης;

Η ουσία είναι πως το ΚDE δεν ανακοίνωσε κάτι τέτοιο. Η είδηση πως θα το κάνει είναι ξεκάθαρα fake news , που ούτε ο Ρήτορας θα το κατάπινε αμάσητο (αλλά αυτό βέβαια δεν θα τον εμπόδιζε να το μεταφέρει ως είδηση). 

Αλλά ας υποθέσουμε πως έστω αύριο το ανακοινώνει. Το ελεύθερο λογισμικό θέλει χρήματα να αναπτυχθεί και η χρηματοδότηση του παραμένει ένα άλυτο πρόβλημα. Σε πόσες μέρες λες να ανακοινωθεί ένα fork που δεν θα έχει διαφημίσεις; Σε πόσες εβδομάδες οι διανομές που έχουν KDE θα περάσουν σε νέα έκδοση; (Να θυμίσω: η μεταφορά των διανομών απο το XFree86 σε X11.org έγινε σε μια νύχτα γιατί είχε ένα κλειστό κομμάτι. Σήμερα δεν υπάρχει καν το XFree86).

Δεύτερον ακόμα και αν θεωρητικά ήθελε να κάνει κάτι τέτοιο, δεν θα μπορούσε, τα Qt Modules συνήθως είναι διαθέσιμα μόνο στην εμπορική έκδοση. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι σε αυτό. 

Να θυμίσω πόσο καλά πήγαν άλλες προσπάθειες; https://www.zdnet.com/article/npm-bans-terminal-ads/

Και εδώ είναι μια κύρια διαφορά μεταξύ ανοικτού και κλειστού κώδικα. Στα Windows απλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Θα βλέπεις διαφημίσεις με το λειτουργικό που πλήρωσες με τα λεφτάκια σου και άμα σου αρέσει καλώς.

ΥΓ: Το ότι υπάρχουν μείζονα προβλήματα  δεν σημαίνει πως δεν θα κάνεις κάτι και για τα ελάσσονα

Επεξ/σία από asfodelus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Wait, η qt δεν ανακοίνωσε δυνατότητα monetization εφαρμογών μέσω διαφημίσεων; Θέλω να πω, θα μπορούσε το kde να προσθέσει μελλοντικά διαφημίσεις. Όχι ότι θα το κάνει, but theoretically it could.

αν θελει να δει τον πατο του distrotube ας το κανει ,στο linux δεν περνανε τετοια αναιμακτα

παρομοια πηγε να κανει η canonical κ κοντεψε να βγει απο το top 10

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Wait, η qt δεν ανακοίνωσε δυνατότητα monetization εφαρμογών μέσω διαφημίσεων;

Αυτή είναι μια καλή ευκαιρία για να αναδείξουμε τα αρνητικά της έλλειψης πληροφόρησης.

Όντως, η Qt Company ανακοίνωσε αυτό που ανέφερες. Αυτή είναι η μισή πληροφορία. Η άλλη μισή, που σχετίζεται με τα του KDE μπορεί να συνοψιστεί σε δύο μικρές παραγράφους:

α) το KDE δε χρησιμοποιεί όλα μα όλα τα features της Qt στα έργα του, ούτε φυσικά είναι υποχρεωμένο να το κάνει. Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να κάνει η Qt αλλά δεν έχουν χρησιμότητα για το KDE.

β) η Qt είναι dual-licensed, με ορισμένα εργαλεία της να είναι υπό GPL ή LGPL και άλλα τόσα υπό ιδιοταγείς άδειες. Υπάρχουν κάμποσα ιδιοταγή εμπορικά λογισμικά φτιαγμένα με Qt και αυτά ακριβώς αφορά το monetization. Όχι τα έργα ΕΛ/ΛΑΚ, τα οποία ούτως ή άλλως δε μπορούν να χρησιμοποιήσουν αυτό το ιδιοταγές module.

Αφήνω και μια απάντηση από τον QA manager του KDE:

Αναφορά σε κείμενο

 

That Neowin article is pure trash! There should be no way anyone could believe KDE would ever do this. It's ridiculous clickbait. No, of course we will not put adds on your desktop. We couldn't anyway because the module Qt added is commercial only.

We are also not developing nuclear weapons and we promise not to kidnap your children.

Jeez.

 

Νομίζω αντιλαμβάνεστε ότι τα συμπεράσματα, οι υποθέσεις, οι εικασίες κλπ. που συνοδεύουν ολόκληρη την πληροφορία είναι πολύ διαφορετικά από αυτά που αναπαράγονται από όσους μεταδίδουν τη μισή με clickbaits.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδηση για μελλοντικές διαφημίσεις στο KDE την δημοσίευσα εγώ πριν λίγες μέρες στο άλλο νήμα περί ειδήσεων... Η δημοσίευση μου είχε πιο πολύ ρόλο συζήτησης και απορίας γύρω απο την συγκεκριμένη "είδηση" που όπως αποδείχτηκε πρόκειται περί fake news... Δεν σημαίνει οτι κατάπια αμάσητη τη είδηση, όπως γράφτηκε παραπάνω, ξεκολλάτε μερικοί

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...