Προς το περιεχόμενο

Αναβοσβήνει Check Engine σε Golf 5


GodzillaCover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Εχω Golf 5 1.4 TSI με τους 140 ίππους. Ορισμένες φορές όταν ξεκινάω αναβοσβήνει το check engine, αλλά δεν καταλαβαίνω κάποια αλλαγή. Έχει 2-3 χρόνια που το κάνει αυτό. Μετά από λίγη ώρα σβήνει τελείως το λαμπάκι και όλα καλά. 

Το αμάξι είναι της μάνας μου και δε θυμάμαι από πότε έχει να γίνει σέρβις. Νομίζω από το 2018 ή 2019. Τότε δε βρήκανε τίποτα στο συνεργείο, κανενα θέμα, παρολο που και τότε αναβόσβηνε πού και πού.

Τι παίζει να γίνεται; Είχε κανεις αντίστοιχο πρόβλημα;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Να το πας σε συνεργείο να διαβάσουν την βλάβη.Και να του κάνεις και κανένα σέρβις.

Μα και όταν το κάναμε σέρβις υπήρχε η «βλάβη» και συνεχίζει να υπάρχει. Υποθέτω δε φάνηκε κάτι. Ε το αφήσαμε κι εμείς έτσι με τη λογική ότι όλα τα VW έχουν Check Engine. Το θέμα είναι ότι εδώ δε μενει αναμμένο αλλά αναβοσβήνει.

Συνήθως πάντως δεν αναβοσβήνει Check Engine. Στις 15 φορές που ξεκινάει το αμάξι, θα το κάνει μια, για 3 λεπτά περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμάς σε 2.0 tsi Tiguan 5N είχε πρόβλημα καδένα. Να το δείτε άμεσα. Ζημιά 2.300 στην αντιπροσωπεία. Λίγοι το αναλαμβάνουν μόνο η αντιπροσωπεία γιατί περνάει αναβαθμισμένη καδένα. Το φτιάξαμε αντιπροσωπεία και το πουλήσαμε όπως όπως. Oil engine pressure failure μας έβγαζε.

Επεξ/σία από tilaverboy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, GodzillaCover είπε

Golf 5

 

25 λεπτά πριν, GodzillaCover είπε

TSI

 

25 λεπτά πριν, GodzillaCover είπε

αναβοσβήνει το check engine

 

25 λεπτά πριν, GodzillaCover είπε

Έχει 2-3 χρόνια που το κάνει αυτό.

 

25 λεπτά πριν, GodzillaCover είπε

δε θυμάμαι από πότε έχει να γίνει σέρβις. Νομίζω από το 2018 ή 2019.

Τα VW φταίνε μετα που αναβουν λαμπακια/χαλανε κοκ...

 

Φιλε TS πρεπει να συνδεθει σε διαγνωστικο (σωστο οχι κινεζικα του 5€) για να διαβαστουν οι βλαβες. Δε γινεται να αναβει λαμπακι και να "μην εχει τιποτα"...

Ιδανικα να ερθει καποιος εκει την ωρα που ειναι κρυο κ αναβει λαμπακι για να διαβασει τη βλαβη+τιμες αισθητήρων. Θεωρω πιθανό να ειναι καποιος Λ παντως...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GodzillaCover είπε

Το αμάξι είναι της μάνας μου και δε θυμάμαι από πότε έχει να γίνει σέρβις. Νομίζω από το 2018 ή 2019. Τότε δε βρήκανε τίποτα στο συνεργείο, κανενα θέμα, παρολο που και τότε αναβόσβηνε πού και πού.

Μάλιστα. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, TechnoState είπε

TS αρχικά, ξέρεις τι είναι το service κ κάθε πότε πρέπει να το κάνει η μητέρα σου?

Ναι ναι, εχει αναλάβει να το πηγαίνει ο πατέρας μου για Service (είναι νομίζω κανονικά κάθε 10.000 χλμ ή 1 φορα τον χρόνο αλλαγή λαδιών και μετά από άλλα 15.000 (ή άλλον 1 χρόνο) σερβις). Απλως με αυτό το αυτοκίνητο (λόγω κατανάλωσης) δεν πηγαίναμε ταξίδια μέχρι το 2020, ενώ από το 2020 μέχρι σήμερα, έχουμε κάνει μόνο 3 ταξίδια με αυτό. Καθημερινά κάνει συνήθως μόνο 35 χλμ, οπότε τώρα με τον κορωνοϊό το αμελήσαμε. Σκέψου τα λάστιχα είναι από το 2016 και ανάβει το λαμπάκι του ESP με το παραμικρό. Ο πατέρας μου λέει να τα αλλάξουμε το καλοκαίρι για κάποιον λόγο, οπότε τότε θα γίνει και το σερβις, αφού το βασικό πρόβλημα του αυτοκινήτου τα λάστιχα είναι, όχι το Check Engine που αναβοσβήνει όποτε του καπνίσει… Πάντως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δε θα βρουν πάλι τίποτα.

 

Όπως και να χει, σκέφτομαι μιας και είναι σε καλή κατάσταση να το «αγοράσω» από τη μάνα μου το φθινόπωρο που δε θα πληρώνουμε πια ενοίκιο και να την αφήσω να πάρει καινούριο για τον εαυτό της, αντί να μου πάρει εμένα, για αυτό και ψάχνω να δω τι προβλήματα έχει…

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GodzillaCover είπε

Όχι απλώς, αφού δε βρήκαν την προηγούμενη φορά που αναβόσβηνε πάλι, γιατί να βρουν τώρα;

Πηγές αντιπροσωπεία για διάγνωση; αν η διάγνωση έγινε κάπου αλλού, δεν είναι αξιόπιστη. Το διαγνωστικό που έχει η αντιπροσωπεία διαβάζει αυτά που τα υπόλοιπα συνεργεία δεν μπορούν να δουν. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thanasisxask είπε

Πηγές αντιπροσωπεία για διάγνωση; αν η διάγνωση έγινε κάπου αλλού, δεν είναι αξιόπιστη. Το διαγνωστικό που έχει η αντιπροσωπεία διαβάζει αυτά που τα υπόλοιπα συνεργεία δεν μπορούν να δουν. 

Μάλιστα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αναβοσβηνει το λαμπάκι δείχνει κακή καύση σε κάποιον κύλινδρο. Μπορεί να είναι από κάποια διαρροή αέρα σε καποιο κολαρο έως μπουζί, πολλαπλασιαστής ή μπεκ.

Αφού δεν καταλαβαίνεις κάποια αλλαγή στην λειτουργία του κινητήρα πιθανότατα είναι κάτι πολύ απλό.

Οπότε κ η επισκευή θα είναι πολύ απλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, GodzillaCover είπε

Καλησπέρα, 

Εχω Golf 5 1.4 TSI με τους 140 ίππους. Ορισμένες φορές όταν ξεκινάω αναβοσβήνει το check engine, αλλά δεν καταλαβαίνω κάποια αλλαγή. Έχει 2-3 χρόνια που το κάνει αυτό. Μετά από λίγη ώρα σβήνει τελείως το λαμπάκι και όλα καλά. 

Το αμάξι είναι της μάνας μου και δε θυμάμαι από πότε έχει να γίνει σέρβις. Νομίζω από το 2018 ή 2019. Τότε δε βρήκανε τίποτα στο συνεργείο, κανενα θέμα, παρολο που και τότε αναβόσβηνε πού και πού.

Τι παίζει να γίνεται; Είχε κανεις αντίστοιχο πρόβλημα;

Βρες κάποιο διαγνωστικό και εάν μπορείς κάποιο vagcom . Καντού και ένα γενικό service λάδια ,φίλτρα , μπουζί και το αντιψυκτικό . 

Ίσως είναι κάποιο θέμα ανάφλεξης σε κάποιο κύλινδρο

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουζοκαλωδιο

Πολλαπλασιαστης

Μπουζί 

Όπως και να έχει το διάστημα service είναι 10.000χλμ ή ένα έτος ότι παρέλθει πρώτο, μια επίσκεψη σε συνεργείο τη χρειάζεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...